Jump to content

Rahatsız Edici Ağız Kokusu Kanser Belirtisi Olabilir mi?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Rahatsız edici ağız kokusu kanser belirtisi olabilir mi?

 

Ağız kokusunu önemseyin! Bazen yetersiz ağız hijyenine, bazen de kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişen ağız kokusu bir türlü geçmiyorsa sebebi ağız kanseri olabilir.

 

Ağız kokuları çoğu zaman; hoşa gitmeyen, itici, mide bulandırıcı, berbat kokulardır, hatta dilimizde birisinin çekilmez davranışları için 'ağız kokusu çekmek' şeklinde bir deyim bile vardır.

 

Tıpta, hastanın ağzında veya nefesinde kötü koku hissedilmesine 'halitozis' adı verilir. Ağızları kokanlar çoğu zaman bu kokunun farkında değillerdir. Esas rahatsız olanlar; anne, baba, eş, arkadaş gibi bu kişilerin yakın çevresinde yaşayanlardır.

 

Ama onlar da belki çekindiklerinden, belki o kişiyi gücendirmek istemediklerinden bunu açıkça ifade etmekten kaçınırlar.

 

Ağız kokusunun sebebi ağızda üreyen bakterilerden kaynaklanan 'hidrojen sülfür' bileşikleridir.

 

Dişlerde çürük olması, yemeklerden sonra ağzın iyi yıkanmaması, ağızdaki gıda artıkları, diş eti iltihapları, ağız mukozasından dökülen hücreler; kokunun oluşumunda en önemli faktörlerdir.

 

İLAÇLAR AĞIZ KOKUSUNA YOL AÇAR

 

reddot.png Ağız kokusu oluşumu; tükürük akımının azalması, uzun süre besin ve sıvıların alınmamasına da bağlıdır. Uyku hali buna iyi bir örnektir. Sabah kalkınca hissedilen ağız kokusu, bu durumla ilgilidir.

 

reddot.png Ağız kokusu bazen sigara ve alkolden, bazen soğan veya sarımsak gibi yiyeceklerden kaynaklanan geçici bir durum da olabilir.

 

reddot.png Burnu tıkalı olup da ağızlarından nefes alanlarda ağız kuruluğuna bağlı olarak kötü bir koku olabilir. Ateşli hastalıklarda da bundan dolayı geçici ağız kokusu ortaya çıkabilir.

 

reddot.png Sütle beslenen küçük bebeklerin ağzında 'mis gibi süt kokusu' vardır ama yaşlılarda tükürük salgısındaki azalmaya bağlı olarak ağız kokusu gelişmeye başlar.

 

reddot.png Ağız kokusu bunların dışında en sık ağız ve diş bakımının iyi olmamasından kaynaklanır. Diş çürükleri, diş eti iltihapları, ağız içindeki yaralar, tükürük bezi hastalıkları, diş protezlerinin iyi temizlenmemesi, uygun yapılmamış kuron ve köprüler başlıca sebeplerdir.

 

reddot.png Bademcik iltihapları, kronik sinüzit, farenjit, burun polipleri gibi hastalıklar ve burun-geniz tümörleri de ağızda kötü bir kokuya yol açabilirler.

 

reddot.png İlaçlara bağlı olarak da ağız kokusu oluşabilir. Bazı kanser ilaçları, sakinleştiriciler, idrar sökücüler, atropin benzeri ilaçlar; tükürük üretimini azaltırlar ve böylece ağzın kendi kendini temizleme kabiliyeti azalır ve bu da ağız kokusuna yol açar.

 

KOKU TESTİ NASIL YAPILIR?

 

Kokunun ağız boşluğunda mı oluştuğunu yoksa başka faktörlerden mi kaynaklandığını ortaya koymak için basit bir test yapılabilir.

 

Hastanın dudaklarını sıkıca kapatarak nefesini burun deliklerinden vermesi istenir. Bu durumda yakın mesafeden koku duyuluyorsa bunun sistemik faktörlerden kaynaklanma ihtimali yüksektir.

 

rahatsiz-edici-agiz-kokusu-kanser-belirtisi-olabilir-mi-1492289442604.jpeg&mw=500

 

Buna karşılık hasta, parmakları ile burnunu tıkayıp dudaklarını da kapatıp soluk vermeyi bir an için durdurduktan sonra soluk verdiğinde ağız yoluyla bir koku duyuluyorsa, sebebi ağız boşluğunda aramak gerekir.

 

Ağız kokusu bazen çok ciddi bir hastalığın belirtisi veya insanın sosyal yaşamını altüst eden önemli bir sorun olarak da karşımıza çıkabilir.

 

Akciğer apsesinde, yemek borusu ve mide bağırsak hastalıklarında da kötü ağız kokusu olabilir.

 

Şeker komasında, uzun süren açlık ve özellikle küçük çocukların kusmalarında 'aseton' kokusu duyulur.

 

Karaciğer komasındaki hastalarda ise 'fare ölüsü' veya 'kedi idrarı' kokusuna benzeyen bir koku vardır.

 

Şuuru kapalı bir hastada alkol kokusu, alkol komasından olabileceği gibi kafa travması da akla getirilmelidir.

 

 

VÜCUT KOKULARI ORTAYA ÇIKAR

 

Ateşli hastalıklarda terlemeden sonra ekşi bir ter kokusu duyulur. Bazı insanların teri çok kötü kokuludur. Hele bir de bu koku parfümlerle kapatılmak istendiğinde daha da dayanılmaz bir koku ortaya çıkabilir.

 

Bazen daha hastanın odasına girer girmez, hava keskin bir idrar kokusuyla da dolabilir. Erkek hastalarda prostat büyümesi, kadınlarda mesane-vajina fistülü, yaşlılığa bağlı idrar kaçırma bu kokulara sebep olabilir. Kronik astımlı çok öksüren yaşlı kadınlar da idrar kaçırabilirler.

 

Bakımsız, akıl hastalığı olan kişilerde yıkanmamaya bağlı hem vücuttan, hem çamaşırlardan kaynaklanan fena bir koku vardır. Kangren ve geniş yanıklarda da fena koku olabilir.

 

MUTLAKA DİŞ İPİ KULLANILMALI

 

Öncelikle kokunun sebebinin belirlenmesi gerekir. Altta yatan bir hastalığa bağlı ağız kokularında kesin tedavi o hastalığın kontrol altına alınması ile mümkün olur.

 

reddot.png Besinler iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır.

 

reddot.png Yemeklerden sonra ağız, su ile çalkalanarak ağız boşluğunda yemek kırıntılarının kalmaması sağlanmalıdır.

 

reddot.png Bol su veya soda içmeli ama şekerli ve gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır.

 

reddot.png Dişler ve dilin fırçalanması önemlidir.

 

Diş aralıkları da diş ipleri ile düzenli olarak temizlenmelidir.

 

reddot.png Koku yapan yiyecek, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

 

reddot.png Ağızda kokuya sebep olabilecek diş çürüğü, diş eti hastalığı gibi durumlar ortadan kaldırılmalıdır.

 

reddot.png Şekersiz naneli veya tarçınlı sakızlar ve maydanoz çiğnenmesi her türlü ağız kokusuna karşı fayda sağlayabilir.

 

rahatsiz-edici-agiz-kokusu-kanser-belirtisi-olabilir-mi-1492289444069.jpeg&mw=450

 

AĞIZ KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

reddot.png Dudaklarda, diş etlerinde veya ağzınızın içinde kolaylıkla kanayan ve iyileşmeyen bir yara

reddot.png Yanakta, dilinizle hissedebileceğiniz bir şişkinlik veya kalınlaşma

reddot.png Ağzınızın herhangi bir bölümünde his kaybı veya uyuşukluk

reddot.png Diş etlerinde, dilde veya ağız içindeki beyaz veya kırmızı benekler

reddot.png Çiğneme veya yutma güçlüğü

reddot.png Ağzınızda acı veya tarifsiz bir ağrı veya bilinen bir sebep olmaksızın boğazınıza bir şey takılma hissi

reddot.png Ses değişikliği

 

AĞIZ KANSERİ NEDİR?

 

Ağız kanseri, dudakların (genellikle alt dudak) üstünde, ağzın içinde, gırtlak, bademcikler veya tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen kanserdir. Kadınlardan ziyade erkeklerde daha sık görülmekle birlikte 40 yaşın üzerindekilerde daha çok karşılaşılabilen bir durumdur. Yoğun alkol kullanımı ile birlikte sigara, en önemli risk faktörüdür. Erken teşhis edilmezse; ameliyat, radyasyon terapisi veya kemoterapi gerektirebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Dileği Kabul Olup,İş Bulanlar Sitedeki İşsiz Arkadaşlarımıza Yardımcı Olabilir mi?

   arkadaşlar genellikle sitedeki forumlarda ve paylaşımlarda seven,sevilmeyen,terkedilen,geri getirmek isteyen ve buna benzer paylaşımlar yoğunlukta. eminimki sitede çok fazla işsiz arkadaşımız var ve her gün bir umut buraya girip kendisi için faydalı olabilecek bilgiler,paylaşımlar aramakta. ben istiyorum ki burada,ister sitede bulduğu bilgiler ile ister başkalarından öğrendiği bilgiler ile bu kriz döneminde iş bulmayı başarmış arkadaşlarımız bizimle bildiklerini,neler okuduklarını ya da zikret

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Aramizda Kanser Olan Varmi ?

   Selam Arkadaslar aramizda Kanser olan Arkadaslar varmi ? Varsa ne tür Hastaliklari var`? ve Tedavi icin nezamandan beri savas veriyorlar? kemoterapie den fayda gören varmi? Her ner tür olursa olsun Paylasalim. Saygilar

   , Yer: Kanser

  • Kanser, Ödem ve İltihap İçin Kür

   Bu tarifi bir arkadaşım vasıtasıyla öğrendim. Olayın hikayesi şöyle; 4. evre Akciğer kanseri bir vatandaşa doktorlar; '' Artık yapılacak bir şey yok, evine dön '' diyorlar. Tabi kolay değil bunu kaldırabilmek. Bu amca da hastanenin bir köşesinde yere çöküp hüngür hüngür ağlıyor. O esnada bunu gören başka bir vatandaş da neden ağladığını soruyor. Durumu öğrenince kendisine şifa bulması için bir tarif veriyor. Bu vatandaş tarifi uyguladıktan kısa bir süre sonra tamamiyle iyileşmiş. Kaynağım güven

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Vücuttaki Tüm İltihap ve Kanser İçin ( Çok Özel )

   en sonunda tarifi buldum umarım insanlara şifa olur. bu formül ile tanıdığımın abisi ölümü beklenirken şu an ortalama 15 yıldır yaşıyor.   7 tane köy yumurtası iyice yıkanıp iyice kurutulacak 3 kilo mevsiminde limonun suyu bu malzemeyi cam bir kavanoza koyacaksın, ağzını tülbentle kapat 7 gün güneş görmeden ayaza bırak. 7 gün sonra bu karışımı süz yumurtanın erimeyen zarlarını at, içine 1 kilo hakiki süzme bal ekle. hergün 1 çay bardağ aç karına sabah ve akşam iç.

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Kanser Hastaları İçin Nacizane Tavsiyelerim

   1) Şekerden kesinlikle uzak durun. Bu hastalığın en sevdiği şeydir. Yanılmıyorsam pet filmi çekilirken bile vücuda Glukoz'lu ilaç veriliyor. Glukoz tümörün olduğu bölgeye toplanıyor. 2) Bol bol yeşil çay tüketin. Malignite tümörlerin küçülmesine sebep olduğu saptanmış. Kemoterapi alırken de içebilirsiniz. Onkoloji doktorundan bu konuda onay almıştım. 3) Pankreas ve karaciğer kanseri olanlar sofralarından Enginar'ı kesinlikle eksik etmesinler. 4) Her gün bal, zencefil, zerdeçal, çörek otunu k

   , Yer: Kanser

×
×
 • Yeni Oluştur...