Jump to content

Vücut Geliştirirken Alınan Gıda Takviyesi Kısır Yapabilir...


Renan

Önerilen Mesajlar

Vücut geliştirirken alınan gıda takviyesi kısır yapabilir

 

vucut-gelistirirken-alinan-gida-takviyesi-kisir-yapabilir-1492186488867.jpeg

 

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kısırlık, her üç kişiden birisini etkiliyor. Kadınlar kadar erkekler de risk altında. Özellikle spor yapan erkekler gıda takviyelerinden uzak durmalı

 

Günümüzde doğal olana özlemimiz arttı. Eskinin doğal dünyasından sanal bir dünyaya geçiş yapıyoruz. Bu süreçte hepimiz elimizdeki cep telefonlarına, kucağımızdaki dizüstü bilgisayarlara bağımlı yaşıyoruz. İş, hayatımızın büyük bir bölümünü kapsıyor ve stres hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası. Giderek artan hava, su ve çevre kirliliğinin yanında bir de yediğimiz, içtiğimiz her şeyin içinde bulunan doğal olmayan koruyucu ve ek maddeleri düşünürsek; çocuk sahibi olmak zorlaşıyor. Kısırlık, çağımızın en önemli sorunu. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, 100 yıl önce sperm sayısı mililitrede 100- 120 milyon iken, bugünlerde 15 milyona düştü. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Yard. Doç. Dr. Çağcıl Yetim, tabu haline gelen ve konuşulmayan erkek kısırlığında doğru bilinen yanlışları açıkladı...

 

KEMOTERAPİDEN ÖNCE DONDURULUR

 

bullet.jpg Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yol açtığı kısırlık iyileştirilebilir mi?

Radyasyona veya kemoterapiye bağlı olarak oluşan kısırlıkların tedavisi genellikle mümkün olmuyor. Bu nedenle, örneğin çocuk yaşlarda kanser tedavisi görülecekse koruyucu bazı ilaçların da kullanılmasını mutlaka tavsiye ediyoruz. Ancak tıp çok ilerledi ve ergenlik çağını geçen kişilerin spermini ya da yumurtasını tedavi öncesinde dondurarak saklamak mümkün.

 

bullet.jpg Vücut geliştirmek için kullanılan gıda takviyeleri, sperm fonksiyonlarınıolumsuz mu etkiliyor?

Günümüzde erkekleri, spor salonlarında kas yapma yarışı sardı. Bu noktada bazı erkeklerin daha fazla kas yapmak için bazı gıda takviyelerine başvurduklarını görüyoruz. Erkeklerin bu ürünleri kullanırken dikkat etmesi gereken en önemli konu; içeriğinde testosteron yani erkeklik hormonunun bulunup bulunmadığını kontrol etmeleridir. Bazı kas geliştirici gıda takviyelerinin erkeklerin spermlerini olumsuz etkilediğini görüyoruz. Bunun tıbbi nedeni ise dışarıdan alınan testosteron nedeniyle hipofizin vücutta yeteri kadar testosteron olduğunu düşünerek diğer sperm üretimini sağlayan hormonların fonksiyonlarını durdurmasıdır. Bu nedenle giderek sperm üretimi hiç olmayacak noktaya kadar geriler.

 

ERKEKLER DAR PANTOLON GİYMESİN

 

Yeni trend olan dar pantolonlar ve dar iç çamaşırları kısırlığa yol açar mı?

Dar pantolonlar özellikle kot gibi kalın kumaşlı olanlar ve ayrıca sıkı iç çamaşırları, testisin vücuda daha çok yapışmasına ve ısısının artmasına neden olabilir. Bu da sperm hareketliliğini etkiler ancak bu durum abartılacak oranlarda değildir. Ancak bu noktada daha önce sperm sayımı yaptırmayan erkeklerin dikkatli olmasını tavsiye ederim; modaya uymak uğruna sınırlı sayıdaki sperminizden olmayın.

 

bullet.jpg Stres, üremeyi etkiler mi?

Stres sırasında adrenalin hormonunun yükselmesi, testislerden testosteron salınımını azaltırken, sperm üretimi de yavaşlar. Erkeklerde stres azaldıkça, çocuk sahibi olma olasılığı artar. Bu amaçla düzenli fakat ağır olmayan spor yapmak, yüzmek; stresten arınmak için faydalı olabilir. Fakat uzun süreli ve ağır kondisyonlu sporlar da kısırlık sebebi olabilir. İdeali orta derecede egzersiz yapılmasıdır.

 

bullet.jpg Depresyondaysak çocuk sahibi olamaz mıyız?

Depresyon, cinsel fonksiyonları en çok etkileyen faktörlerden biridir. Erkeklerde iktidarsızlığa neden olabilen depresyonun tedavisinde kullanılan antidepresanların çok yüksek dozda kullanılması da hormonları etkiler ve bunun da sperm yapısının bozulmasında etkisi olabilir. Hastanın psikiyatristiyle sürecin iyi takip edilmesi ve kısırlık sebebi olabilen depresyonun tedavisinde verilen antidepresanların dozajının iyi ayarlanması ile çocuk sahibi olma şansı artar. Bu tür ilaçların yüksek dozlarda alınmasının da kısırlığa yol açabileceği bilinmelidir.

 

bullet.jpg Elektromanyetik dalgalar üremeyi nasıl etkiliyor?

Tüm gün elimizden cep telefonlarımızı, kucağımızdan da dizüstü bilgisayarlarımızı indirmiyoruz. Bunun dışında alışveriş merkezleri, elektronik reklam panoları, yürüyen merdivenler derken teknolojinin nimetlerinden faydalanırken elektromanyetik dalgalarla mücadele ediyoruz. Tüm bu cihazların bir araya gelip yaydıkları bu dalga da üreme fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor. Basit önlemlerle bu olumsuz etkilerden kurtulabiliriz. Örneğin diz üstü bilgisayarınızı bütün gün kucağınızda tutarsanız testis bölgesi sürekli sıcak kalır ve bu da üreme fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bunun yerine masada çalışmayı tercih edebilirsiniz.

 

SİGARA VE ALKOLE VEDA ETMELİSİNİ Z

 

Sigara kullanımı ile kısırlık arasında bir ilişki var mı?

Sperm sayısı ve hareketini etkileyen en önemli unsurlardan biri de sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı, damarlarda daralmaya neden olur ve sperm sayısı, hareketliliği ve şeklini olumsuz yönde etkiler. Aşırı miktarda alınan alkol de benzer etkilere sahiptir.

 

bullet.jpg Banyoyu sıcak mı, yoksa soğuk mu yapmalı?

Erkeklerin aşırı sıcak banyo yapması testislerinin fazla ısınmasına neden olur. Sıcak banyo yapma alışkanlığı, sıcak su dolu küvette uzanma, çok sıcak hamamlar, sauna ve jakuzilerden uzak durulmalıdır.

 

TARIM İLAÇLARI SPERMİ BOZAR

 

bullet.jpg Hormonlu gıdalar ve besinler üzerinde bulunan böcek ilaçları zararlı mıdır?

Tarım ve böcek ilaçları vücuda girdiğinde kadınlık hormonu olan östrojenleri taklit ederek sperm üretimini bozabilir. Yiyeceklerdeki hormonlar östrojenik etki gösterir ve onlar da sperm üretimini bozabilir.

 

bullet.jpg Uzun süre bisiklet kullanmak kısırlık yapar mı?

Aşırı ve uzun süre bisiklet kullananlarda problem spermlerde değildir. Penise giden damarların ve sinirlerin sıkışması, peniste ereksiyonla ilgili problemlere yol açabiliyor. Bu da cinsel iktidarsızlığa sebep olarak dolaylı yönden kısırlığa neden olabiliyor.

 

OBEZİTE KADAR AŞIRI ZAYIFLIK DA TEHLİKELİ OLABİLİYOR

 

reddot.png Obezite kısırlığa yol açıyor; peki ya zayıflık?

Aşırı kilonun kısırlığa yol açtığı biliniyor; oysa ki aşırı zayıflık da kısırlık sebebi. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin aşırı zayıflıktan da, aşırı kilodan da sakınmaları gerekiyor.Yapılan çalışmalara göre obez çiftler, normal kilodaki çiftlere oranla bir çocuğa iki katı daha zor sahip oluyor. Obezite, üreme hücrelerini olumsuz etkileyerek daha az sperm üretimine ve daha az yumurta gelişimine neden olur. Aşırı zayıflık da üreme fonksiyonlarına zarar verir. İdeal vücut ölçülerini korumak önemlidir. Kilo ve aşırı kelimeleri kesinlikle yan yana gelmemelidir. Ülkemizde her üç kişiden biri obeziteylemücadele ediyor. Çocuk sahibi olabilmek için ideal kiloda olup olmadıklarını ölçmek için çiftler Vücut Kitle İndeksi (VKİ) hesabına başvurabilirler. Vücut ağırlığınızı (kilogram olarak), boy uzunluğunuzun (santim olarak) karesine böldüğünüzde çıkan sonuç ideal kilonuzda olup olmadığınızı gösteriyor. Eğer sonuç 25-29.9 aralığından daha yüksekse ya da 18.5'in altındaysa dikkat etmeli ve ideal kilonuza ulaşmaya çalışmalısınız.

 

ANTİOKSİDAN İÇEREN DOMATESİ BOL TÜKETİN

 

Kısırlıktan uzaklaşmak için şifa doğada. Kısırlık riskini en aza indirmek için sperm hareketlerini hızlandıran besinleri tüketmek gerekiyor. Antioksidan ve likopen içeren besinler bu noktada önemli. Likopenden zengin yiyecekler arasında ilk sırayı domates, nar, karpuz ve pembe greyfurt alıyor. Çok güçlü antioksidan ve likopen içeren bu yiyecekler, sperm hareketlerini artırıcı etkiye sahip. Bunların dışında sığır ve dana karaciğeri tüketmekle günlük A vitamini, B12 vitamini, folik asit, selenyum ve çinko gereksinimi karşılanabilir ve bu da sperm kalitesi ve hareketliliğini artırır. Sperm sayısını ve hareketliliğini artıran diğer bazı besin maddeleri arasında; portakal, baklagiller, balık (somon v.b.), kabuklu deniz ürünleri, ceviz, fındık, badem, fıstık, ananas ve yumurtayı da sayabiliriz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...