Jump to content

‘Tek Dişimi Kaybettim, 31 Tane Daha Var’ Demeyin...


Renan

Önerilen Mesajlar

‘Tek dişimi kaybettim, 31 tane daha var’ demeyin

 

Yapılan bilimsel değerlerdirmeler; hem ağızda kalma süresi, hem diğer dişlerin de sağlığı açısından tek diş implantların, sabit protezlere göre çok daha avantajlı olduğunu gösteriyor

 

Ağzın arka bölgelerinde zaman zaman, giderilmesi gereken tek diş eksiklikleri ile karşılaşılır.

 

Birinci büyük azılar, ağızda süren ilk daimi dişlerdir ve ne yazık ki sıklıkla; çürük, başarısız endodontik tedavi veya kırıklar nedeni ile en erken kaybedilen dişlerdir. Buna ek olarak yetişkin hastalarda sıklıkla, daha önceden yapılmış geniş düzenlemeler sonrası, dişin yapısal bütünlüğünü korumak amacıyla yapılmak zorunda kalınan bir veya birkaç kron vardır. Kron dediğimiz kaplamaların hizmet süreleri ile ilgili olarak birbirleri ile çelişen araştırma sonuçları bulunuyor.

 

Kronların kullanılamayacak hale gelinceye kadar geçen ortalama ömrü 10.3 yıl olarak bildirilmiş. Diğer bildirimler, 23 yılda yüzde 3 ile üç yılda yüzde 20 değerleri arasında değişiyor. Kronda başarısızlık nedenleri arasında ilk başta çürük geliyor.

Çürüğü, endodontik tedavi takip ediyor.

 

SABİT PARSİYEL PROTEZLER

Arka bölge tek diş kayıplarında en sık başvurulan seçenek, üç üyeli bir sabit parsiyel protez yapımıdır. Bu tip düzenleme bir-iki hafta içinde yapılabilir ve normal kontur, rahatlık, işlev, estetik, konuşma ve sağlık ölçütlerinde tatmin edici sonuçlar elde edilebiliyor. Bu faydaları nedeni ile son 60 yıldır sabit protezler tercih ediliyor.

 

Kaybedilen diş bölgesindeki kemik ve yumuşak doku ile ilgili sorunlar oldukça azdır. Her diş hekimi de bu işlem süreci hakkında bilgi sahibidir.

 

Üç üyeli sabit protezlerin uzun vadeli başarılarında düzenlemeye bağlı ve daha önemlisi destek dişlere bağlı sınırlamalar vardır. Protezin kullanılmaz hale gelmesinin en önemli nedenleri; çürük ve endodontik tedavidir. Sabit protez destek dişlerinin yüzde 15'i endodontik tedavi gerektiriyor, buna karşı destek olarak kullanılmayan ve kron yapımı için hazır edilen dişlerde bu oran yüzde 3'tür. Destek dişlerin uzun vadeli sağlığı da, kemik kaybı gibi sorunlar bakımından daha fazla risk altındadır.

 

Sabit protez başarısızlığının hoş olmayan sonuçları arasında; hem başarısız olan protezin yenilenmesi, hem de destek dişlerden birinin kaybı nedeni ile ilave pontik yapımı ve ilave destek diş alınması bulunuyor. Sabit protezlerin destek dişleri, 10 yıl içinde yüzde 8 ile yüzde 12 oranında kayba uğruyor. Tek diş kayıplarının en önemli nedeni; endodontik başarısızlık veya dişte kırılmalardır. Destek dişlerin yüzde 15'i endodontik tedavi gerektirdiği ve sekiz yıllık dönemde endodontik tedavi yüzde 90 oranında başarılı olduğu için, destek dişler daha fazla kaybedilme riski altındadır. Buna ek olarak, destek dişler bir ara pontik ile birbirleri ile bağlandığında çürük riski daha da artıyor. Bağımsız kronlar yüzde 2'den daha düşük çürüme oranına sahipken, sabit protezlerin destek dişleri, muhtemelen pontik bölgesi bir plak birikim bölgesi olarak davrandığı için yaklaşık olarak yüzde 20 oranında çürük riski altındadır.

 

Endodontik tedavi mümkün olsa dahi kron kenarındaki çürük lezyonu yapısal bozukluk oluşturabilir. Üç üyeli sabit protez yapımı için kesimi yapılan destek dişlerin yüzde 80'inde ya hiç çürük bulunmuyor ya da sadece küçük düzenlemeler yer alıyor. Sağlam diş dokusunu uzaklaştırarak iki veya daha fazla dişi kaplamaktansa tek diş eksikliği bir implant ile giderilebilir.

 

TEDAVİ KİŞİYE ÖZEL OLMALI

Yıllarca, hastalar isteklerinden vazgeçerek sabit protezin sınırlamalarını kabul etmek zorunda kalmışlardır. Bununla birlikte pek çok hasta, dişsiz alana komşu dişlerini kestirerek birleştirmektense; diş eksikliğinin en doğal tedavisinin implant yerleşimi olduğunu düşünüyor.

 

Sabit protez yapımının önerilmesinin birincil nedenleri; klinik uygulamalarının kolay ve tedavi süresinin kısa oluşudur.

 

Bir tedavinin hastaya önerilmesi veya gerçekleştirilmesi için birincil neden tedavi süresi veya işlemin zorluğu ile ilişkili olmamalı. Her birey için olası en iyi uzun vadeli çözüm aranmalıdır.

 

BAŞARI ORANI YÜZDE 100

Literatürde eksik dişlerin tedavi yöntemlerinin takip sonuçları değerlendirildiğinde; tek diş implantlar üzerine yapılan çalışmaların daha fazla sayıda olduğu ve tüm bildirimlerde tek diş implantların en yüksek uzun vadeli başarı oranlarına sahip olduğu görülüyor. Her ne kadar arka bölge tek diş implantlara göre yeni bir tedavi seçeneği olsa da, 1990'dan beri bu konuda birçok makale yayınlanmış ve 1-15 yıl arasında değişen süreler ile yapılan takip çalışmalarında; yüzde 94.6 ile yüzde 100 oranları arasında değişen ağızda kalma süreleri bildirilmiş. Bu bildirimlerin ortalama değerleri beş yıl civarında yüzde 2.8 oranında implant kaybı şeklindedir.

 

Buna karşılık, sabit protezlerde üç yıl için yüzde 20 ve beş yıl için yüzde 50 gibi yüksek başarısızlık oranları beklentisi söz konusudur. Sonuç olarak, tek diş implantları, en yüksek başarıyla ağızda kalma oranlarına sahiptir. Önemli olan diğer bir nokta da, hiçbir tedavide komşu diş kaybı bildirilmemiş; bu da önemli bir avantajdır.

 

Diğer yandan, implant kronlarının ömrü konusunda, bu raporlar diğer tedavi seçenekleri kadar uzun süreli izleme dönemlerine dayanmadığı için yeterince açıklıkla belirlenmiş.

 

Bazı sınırlamalara ve klinik zorluklar içeren durumlara rağmen, tek diş implantları sağlıklılık ve değerlilik yönünden tercih edilen tedavi seçeneğidir. Bu avantajlar arasında azalan çürük ve dişeti hastalık riski, endodontik başarısızlık ve çürük nedeni ile destek diş kaybı riskini azaltması ve estetiğin daha da iyileştirilmesi sayılabilir.

 

Özellikle doğuştan diş eksikliği veya bir kuron restorasyonu sonrası diş kaybı gibi durumlarda psikolojik avantajları da oldukça belirgindir. Bu avantajlar komşu dişlerin sağlığı ve diş eti durumu ve kavis formunun korunmasında o kadar önemlidir ki, tek diş implantları birçok durumda tercih edilen tedavi seçeneği olmuş.

 

KOMŞU DİŞLERDEKİ ÇÜRÜK RİSKİ AZALIYOR

Komşu dişler sağlıklı ise veya hasta bu dişlerin geleneksel bir üç üyeli sabit protez yapımı için kesilmesini istemiyorsa, bir arka bölge tek diş implantı mükemmel bir çözümdür. Bu tedavi seçeneğinin sabit proteze göre avantajları;

reddot.png Yüksek başarı oranları

reddot.png Komşu dişlerde çürük riskinde azalma

reddot.png Komşu dişlerde endodontik riskinde azalma

reddot.png Komşu dişlerin yan yüzeylerinin daha iyi temizlenebilmesi

reddot.png Komşu dişlerin estetiğinin daha iyi olması

reddot.png Dişsiz bölgelerdeki kemiğin daha iyi korunması

reddot.png Komşu dişlerde soğuğa veya temasa bağlı hassasiyetin az olması

reddot.png Psikolojik olarak daha avantajlı

reddot.png Daha az destek diş kaybıdır

 

EKONOMİK OLARAK ÇOK DAHA UYGUN

Tek diş implantları, ilk yedi yıl sonunda geleneksel tedavi yaklaşımında hastaya yeni bir protez yapımı gerekli olduğunda avantajlı duruma geçiyor. Bu durumda, ödeme yapılması gerekmediği için başlangıçta ödenen miktar yeterli olmaktadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Beyni Koruyan Daha Etkili Bir Karışım Bulamazsınız!..

   Beyni Koruyan Daha Etkili Bir Karışım Bulamazsınız! Tek yapmanız gereken sabah içmek, Karaciğer ve Beyni koruyor, Damarlardaki pıhtılaşmayı engelleyip ömrü uzatıyor. Evinizde kolayca hazırlayacağınız dünyanın en değerli sütü “Altın süt”ün mucizevi faydaları mevcut. Bir çok hastalığa şifa olan bu karışım sadece iki malzemeyle hazırlanıyor. Kolon,sinir sistemi,kemik dokusu ve eklem ağrılarında kullanılan bitkisel bir tedavi yöntemidir. Günümüzdeki bir çok insanın problemi romat

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • İnsanlar Köpekleri, İnsandan Daha Çok Seviyor

   İnsanlar köpekleri, insandan daha çok seviyor Bazı köpek sahipleri dört ayaklı dostlarını o kadar çok seviyorlar ki, onları çocukları gibi görebiliyor, en yakın dostlarından ve hatta ailelerinden bile daha değerli gördüklerini belirtiyorlar. Bilim, bu sevginin gerçekliğini ispatladı     Society & Animals dergisinde yayınlanan bir araştırmada; insanların köpeklere diğer insanlardan daha çok sempati beslemelerinin kanıtları sunuluyor. Toplamda 240 öğrencinin k

   , Yer: Köpekler

  • Soru: Bir Hacet İçin Aynı Anda 2-3 Farklı Zikir Çekmek Daha Tesirli mi Olur?

   Selamun aleykum.Benim çok mühim bir sualim var bu işlerle ilgilenen havas işlerrinden anlayan büyüklerim yardımcı olurlarsa minnettar olurum.Ben bir hacetim için salavat ı şerife , 786 Besmele ve aynı zamanda tevbe suresinin son ayeti olan Euzu billahimineşşeytanirracim bismillahirrahmanirrahim.Hasbiyallahu la ilahe illahu aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azim ayeti kerimesini okumaya karar verdim.Yani bir gün içinde 3 farklı uygulama yapmaya karar verdim.Sizden sorum şu ki bunların 3 ünü

   , Yer: Sorular

  • 40 Gün 1000 Tane Ayetel Kürsi

   Merhaba   Arkadaşlar internette gezerken bir yerde 40 gün boyunca 1000 tane ayetel kürsi okunursa dilek olur yazıyordu ve orda okudum diyenler vardı oraya üye olmadığım için oraya yazamadım bu konu hakkında bilgisi olan varmı. Ve günde 1000 tane ayetel kürsi nasıl okunur bütün abdestin bozulmaması lazım bu mümkünmü sizce bilen varsa yardımcı olsun lütfen

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

×
×
 • Yeni Oluştur...