Jump to content

Kendi Gücünü Keşfetti Devlet Başkanı Oldu...


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Slovenya Devlet Başkanı Janez Drnovsek, şimdiye kadar iki adet ’kendi gücünü keşfet’ kitabı yazdı, üçüncüsü ise yolda. Yaşam tarzı önerileriyle hayvan hakları savunucusu Brigitte Bardot’a bile esin kaynağı olan Drnovsek, kanseri yenmiş, şimdi bir dağ köyünde kendi sebzesini yetiştiriyor, kendi ekmeğini yoğuruyor.

SİZ de hayatın anlamlarını arayanlardan mısınız? Slovenya Devlet Başkanı Janez Drnovsek, belki bu yolculuğunuzda size yardımcı olabilir. Slovenya’nın bağımsızlığının mimarlarından olan Drnovsek, kanser teşhisi konduktan sonra kent yaşamından uzaklaşıp başkent Lubliana yakınlarındaki Alp köyünde kendine yeni bir hayat kurmuş.

Kendi ekmeğini kendisi yoğuran, domatesini, fasulyesini evinin bahçesinde yetiştiren, vejetaryen beslenen Drnovsek, sadelik ve doğallıktan yana, sıkı bir hayvan hakları savunucu olmasıyla da Avrupa siyaset sahnesindeki politikacılardan ayrılıyor. Geçen yıl bir kadın dergisinde günlük hayat ile ilgili önerileri kaleme alan Drnovsek, bugünlerde ise hem devlet işleriyle uğraşıyor, hem de ’farkındalığı’ konu alan üçüncü kitabını yazıyor.

Bekar olan Drnovsek’in hayat seyri, 1999 yılında kanser teşhisi konmasıyla değişmiş. Birkaç yıl önce tedaviden vazgeçince sağlık uzmanlarının tepkisini çekmiş, şimdi ise iyileştiğini öne sürüyor. Artık siyasette gözü olmadığını savunan Drnovsek’in ilgili alanı manevi değerler. Geçtiğimiz günlerde Delo Gazetesi’ne konuşan Slovenya devlet başkanı, "Yaşam tarzlarını değiştirmeye yardımcı olmak için halkın farkındalığını artırmak istiyorum. Bu nedenle de kitap yazıyorum" diyor. Bir kitabında ise şöyle yazmış: "Kişisel çıkar ve mevkiye odaklanmayan farkındalık seviyesi yüksek devlet adamlarına ihtiyacımız var. Büyük egoları olmayan... sermaye ve kárlılığa sınır koyma cesaretini gösterecek insanlara ihtiyacımız var."

ADAY OLMAYACAK

Drnovsek’in takipçilerinden biri de eski Fransız oyuncu, yeni hayvan hakları savunucusu Brigitte Bardot. "Fransız cumhurbaşkanlığı seçimlerinde keşke Drnovsek gibi bir aday olsaydı ya da en azından gölgesi gibi. O zaman dünya daha tahammül edilir olurdu" diyerek hayranlığını gizlemiyor. Eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nin son başkanlarından olan ve 10 yıl kadar Slovenya Başbakanı olan Drnovsek, 2002 yılından bu yana da devlet başkanı. Devlet yönetiminden yorgun düşen başkanın görev süresi Aralık ayında bitiyor, bir daha aday olmaya da niyeti yok.

Takipçileri var

Drnovsek, hem yaşam tarzı, hem de insanlara yaklaşımı itibariyle bir devlet adamından çok, yaşam felsefesi sunan bir guruya benziyor. Bestseller listesine giren ’Dünyanın Özü’ ve ’Hayata dair düşünceler ve farkındalık’ isimli iki kitabı, Almanca, İngilizce, Hırvatça ve Boşnakça’ya da çevrilmiş. Tarikat lideri kıvamında olmasa bile çeşitli ülkelerde pekçok takipçisi var.

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...