Jump to content

Diş Çürüklerine Karşı Böyle Tüketin!..


Renan

Önerilen Mesajlar

Diş çürüklerine karşı böyle tüketin!

 

dis-curuklerine-karsi-boyle-tuketin-1495450795088.jpg&mw=752

 

Prof. Dr. Beyser Pişkin, oruçluyken tükürük salgılamasının azalması nedeniyle diş çürümelerinde artış meydana gelebileceğini belirterek, ramazan ayından önce diş bakımı yaptırılmasının önemine işaret etti.

 

Prof. Dr. Pişkin, ağız ve diş sağlığı için periyodik olarak diş hekimine görünmek gerektiğini ancak bu kontrollerin özellikle oruç ayı öncesi öneminin daha da arttığını dile getirdi.

 

Oruçluyken tükürük salgısının azaldığını, bunun ağız içi asidik ortamı artırdığını ve çürümelere karşı hassas bir ortam yarattığını kaydeden Pişkin, ramazan ayında iftar ve sahurdan sonra dişlerin yanı sıra dilin de fırçalanması gerektiğini bildirdi.

 

Pişkin, "Ramazan ayı girmeden önce herkes, diş hekimine gidip çürüklerine baktırmalı, kötü dolguları, kötü köprüleri, protezleri varsa bunları yeniletmeli. Diş sağlığınızla ilgili problemleri gidererek oruç dönemine girmelisiniz.

 

Özellikle çürükleriniz varsa dolguları yapılmalı. Kötü kaplamalar varsa daha düzgün hale getirilmeli. Periyodik olarak diş hekimine gidilmesi gerekir ama ramazan öncesi yeni çürük oluşumunun engellenmesi için mutlaka gidilmelidir." dedi.

 

Ağız kokusunun temel nedeninin diş ve diş eti rahatsızlıkları olduğunu ancak oruçluyken bazı enzimlerin açığa çıkması ve açlık yüzünden ağız kokusunda artış görülebileceğini aktaran Pişkin, oruçluyken tükürük salgısının azaldığını, gün içerisinde suyla çalkalanması durumunda ağızdaki asidik ortamın nötürleşeceği, bunun ağız kokusunu ve çürük riskini azaltacağını belirtti.

 

SAHURDA PEYNİRİN ÖNEMİ

Çürük riskinin ağızdaki asidik ortamla doğrudan ilgili olduğunu anımsatan Pişkin, sahurdan sonra diş fırçalama imkanı olmaması halinde peynir gibi bazik yiyeceklerin tüketilmesinin ağız içindeki asidik ortamı dengeleyebileceğini, çürük riskini azaltabileceğini söyledi.

 

Ağız kokusunun temel nedeninin çürükler ve diş eti rahatsızlıkları olduğunu kaydeden Pişkin, kokunun sinüzit, üst solunum yolları enfeksiyonu, mide rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıkları gibi birçok sistematik hastalığın da habercisi olduğuna dikkat çekti.

 

Ağız kokusunu gidermek için sprey ve gargara kullanımını önermediğini dile getiren Pişkin, "Ben onları tavsiye etmiyorum. Özellikle koku için kullanılan ağız gargaralarını, bazı patolojik bulguları gizlediği için önermiyorum.

 

Veriler gizlenince önemli hastalıkların tespiti yapılamıyor ve tedavide gecikme yaşanabiliyor." diye konuştu.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Zalimlere Karşı Etkili Olduğuna Şahit Oldum

   Bugün sabahtan yazmıştım hangi modda başlığında, öyle bir canımı yaktılar ki aslında günlerdir seçme şansım olmadan bir duruma sürüklendim. herşeyi anlatamam ama uyardığıma rağmen kibirlenenler Hak yemekten korkmayanlara karşı ne yapsam acaba diye düşündüm. istesem haram yoldan küfür yoldan yapabilirdim bişeyler. Ama zalime zalimlik yapmak bana yakışmaz ahiretimi dünyamı satmam dedim sabır ettim. çok zordu alev alev içim yanarken yapabileceklerimi yapmamak. Yada muhitini basıp cinnet haliyle sab

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Kadın Kısırlığına karşı Hayıt Tohumu

   Hayıt tohumu, her yaştaki kadınlar için, çok faydalıdır. Hayıt tohumu, yüksek ateş, baş ağrısı, gaz sorunu, idrar yolu rahatsızlıklarına iyi gelmekle beraber, daha çok kadınların hormonal rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Regl öncesi stres, adet gecikmesi, ağrılar, göğüslerdeki hassasiyet, adet krampları ve depresyon gibi rahatsızlaklar için hayıt tohumu bire birdir.   Hayıt Tohumunun Kadınlar Üzerindeki Etkileri : * Hayıt otu hipofiz bezini tetikleyerek kadınlık hormonlarının dengeler. Ka

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Bebek İşte Böyle Susturulur!..

   Bebek işte böyle susturulur!   Kimi bebekler çok güler yüzlü kimi bebekler ise devamlı asık suratlı... Ama her iki bebeğin de bir ortak sorunu var; ağlamak... Bazen ağlayan bir bebeği susturmak, deveye hendek atlatmaktan daha zordur... Ağlamanın sebebi bir hastalığa bağlı olabileceği gibi bazen de nedensizdir... Peki, ağlayan bebekleri susturmanın çok kolay bir yolu olduğunu söyleseydik, inanırmıydınız? İşte detaylar...   California, Santa Monica’dan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Robert Ham

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Prostat Kanserine Karşı 6 Koruyucu Öneri...

   Prostat kanserine karşı 6 koruyucu öneri Dünyada yaklaşık her 4 dakikada bir erkeğe prostat kanseri tanısı konuyor. Hastalığın erken teşhis edilmesiyle son derece etkili sonuçlara ulaşılsa da amaç; prostat kanseri gelişimini önlemek. Bu doğrultuda da çalışmalar devam etmekle birlikte prostat kanserinde yaş, ırk, genetik özellikler gibi risk faktörlerini değiştirmek mümkün olamıyor. Üroloji ve Üroonkoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Öbek ancak, beslenme ve bazı yaşam tarzı değişiklikleriyle pr

   , Yer: Erkek Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...