Jump to content

Fotoğrafınız Beğenildikçe Bağımlı Oluyorsunuz


кυвiŁαу
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Fotoğrafınız beğenildikçe bağımlı oluyorsunuz

 

Sosyal medya ile birlikte hız kazanan teknoloji bağımlılığıyla ilgili yeni veriler ortaya çıktı

Çarşamba, 03 Mayıs 2017

 

8301537.jpg

 

 

 

Murat GÜLDEREN

 

Buna göre Facebook, Twitter, Instagram gibi mecralardan yapılan resim video, yazı gibi paylaşımlar ne kadar çok beğeni alırsa kullanıcı o kadar bağımlı hale geliyor. Üsküdar Üniversitesi'nin düzenlediği Uluslararası İletişim Günleri kapsamında ortaya atılan tez yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

 

ALGILAR BOZULDU

 

Panelde konuşan İletişim uzmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Noyan “Ne kadar çok paylaşım ya da beğeni, o kadar çok haz bu da bağımlılık sarmalına yol açıyor" dedi. İçe dönük ve yalnız olmanın bağımlılığı artıran en önemli faktör olduğunu kaydeden Noyan şunları söyledi: "İnternet bağımlılığı yani interneti kullanım bozukluğu, kişinin zaman algısı bozuyor. Özellikle gece akıllı telefon kullanımıyla birlikte uyku kalitesi de yok oluyor" dedi.

 

8301538.jpg

 

HER ŞEYİN ÖNÜNDE

 

Türkiye'de bireylerin yüzde 40'ının gece uyandıktan sonra ilk olarak telefona yöneldiğini kaydeden Onur Noyan şöyle devam etti: "Kişilik özellikleri içe dönük ve yalnız olanlar sosyal medyada dijital bağımlılığı artıran bir faktör. Bağımlılık sürecindeki en temel etken haz almak, o siteye girmek daha faza haz almamızı sağlıyor ve tekrar tekrar girmenize sebep oluyor. Arkadaşlar en büyük etken, onların ne yaptığını merak ediyoruz."

 

ÖDÜL KAVRAMI DEĞİŞTİ

 

İnternetin aktif bir eğlence olarak kabul gördüğünü anlatan Noyan "Mesela oyunda başarılı olduğunuzda süreci siz yönetirsiniz. Sosyal medyada bir şey paylaştığınızda birileri beğenir, yorum yapar. Ödül budur. Seçeneğin çok olması ödülü artırır. Bu nedenle sosyal medyada sürekli bir şey paylaşırız. Ne kadar çok paylaşım o kadar çok haz, ne kadar çok beğeni o kadar çok haz ve bağımlılık sarmalı" diye konuştu.

 

Kaynak: Fotoğrafınız beğenildikçe bağımlı oluyorsunuz

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...