Jump to content

Çok Çalışıyorlar Ama Kazanamıyorlar!


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

кυвiŁαу

Çok çalışıyorlar ama kazanamıyorlar!

 

Türkiye’de haftalık ortalama çalışma süresi 46.4 saat. Erkekler haftada 48.9 saat, kadınlar 40.6 saat çalışıyor. İş Kanunu’na göre yasal çalışma saati 45. Bu sürenin üzerinde çalışanların fazla mesai ücreti alma hakkı var. Ama genellikle verilmiyor

Cumartesi, 27 Mayıs 2017

 

 

 

8331831.jpg

 

 

 

Bilal Emin Turan-POSTA

 

Türk halkı dünyanın en çok çalışanları arasında yer alıyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) son verilerine göre; Türkiye’de işçiler yılda 1855 saat çalışıyor. Fransa, Danimarka, Almanya’nın içinde olduğu 36 OECD ülkesinin ortalaması ise 1765 saat. Yine verilere göre; Türkiye’de çalışanların dörtte biri haftada 60 saatten fazla çalışıyor.

 

TÜİK’E GÖRE 46.4 SAAT

Fazla çalışmayı, İstatistik Kurumu’nun (TUİK) 2 gün önce açıkladığı veriler de teyit ediyor. TÜİK’e göre; 27.2 milyon çalışan var. İşçilerin haftalık ortalama çalışma süresi 46.4 saat. Bu, erkeklerde 48.9, kadınlarda 40.6 saat. En yüksek çalışma süresi 49.4 saatle inşaat, 48.6 saatle sanayi ve 47.9 saatle hizmet sektöründe. Satış elemanları ve yöneticiler 50 saatten fazla çalışıyor.

 

8331832.jpg

 

YASAYA GÖRE 45 SAAT

Fazla çalışmaktan zarar gelmez. Ama 4857 sayılı İş Kananu’nu da unutmamak gerekiyor. Kanuna göre; haftalık çalışma saati 45 saat. 45 saati aşan süre ise fazla mesaiye girer. Fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 50 fazlası olarak ödenir. İşçinin onayı olmadan fazla mesai yaptırılamaz.

 

ÜCRET YERİNE SERBEST ZAMAN

Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi isterse, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı (1.5 saat) serbest zaman olarak kullanabilir. İşverenin işçiye serbest zaman kullandırabilmesi için işçiden onay alması şart. İşveren serbest zamanı 6 ay içinde ve iş günlerinde kullandırmak zorunda.

 

Kaynak: Çok çalışıyorlar ama kazanamıyorlar!

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...