Jump to content

İyi Bir İnsan Olmak Ne Demektir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İyi Bir İnsan Olmak Ne Demektir?

 

c%CC%A7ic%CC%A7ekle-kad%C4%B1n.jpg

 

İyi bir insan olmak sizinle başlar. Kendinize ve sağlığınıza dikkat etmeye başlayın ancak bu şekilde bu alışkanlıkları çevrenizdeki kişilere yayabilirsiniz.

 

Bazen, iyi bir insan olmak zordur. Kimileri, iyi insan olmanın kendilerini aptal ve güçsüz gösterdiğini düşünüyor. Ancak, bu gerçekten oldukça uzaktır.

 

Sürekli iyi bir insan olabilmek için sabır, güç ve kendini kontrol edebilme yeteneği gerekir. İyi bir insan olmak zorlu olabilir ancak iyi biriyken kendinizi daha iyi hissetmiyor musunuz?

 

Başkalarındaki iyiliği görmeye çalıştığınızda, mutlu ve sağlıklı olmak çok daha kolaydır.

 

İyi bir insan olmak aptal olmak anlamına gelmez

 

peri-kad%C4%B1n.jpg

 

İyi biri olmak bazen aptal olmakla karıştırılır. Bu, size kötü davranan insanlara sizin de kötü davranmanızgerektiğini düşünmek gibi yanlış anlaşılmalara yol açar.

 

Ancak, her zaman akıllı kararlar almak önemlidir. İnsanların sizi kullanmasını önleyecek birkaç ipucuna göz atın:

 

- Kendiniz de dahil, kimsenin canınızı yakmasına izin vermeyin. Eğer birisi size istismarda bulunuyorsa sağlığınız tehlike altındadır. Bunu şikayet etmek sizi kötü birisi yapmaz, aksine kendinize ve ilişkilerinize sahip çıkacak kadar akıllı olduğunuz anlamına gelir. İstismarı şikayet etmek ve yardım almak doğru olan bir şeydir.

 

- Size zarar veren insanların sizi manipüle etmesine izin vermeyin. Başkalarını mutlu etmek için rahatsızlık verici durumlarla baş etmek zorunda değilsiniz. Başkalarının sizi manipüle etmesine izin vermeyin.

 

- Asla kendinizi kurban etmeyin. İyi bir insan olmayı sevmediğiniz durumlarla başa çıkmak ve bunları düzeltmek olarak düşünebilirsiniz. Ancak, bu doğru değildir. Başkalarının problemlerini kendinize dert etmek zorunda değilsiniz. Aksine, beraber olduğunuzda onlara biraz sabır ve şefkat göstermeniz yeterli olacaktır.

 

Onlara karşı nazik olduğunuz için insanların sizi incitmesine izin vermeyin. Siz de herkes kadar saygı, sevgi ve ilgiyi hak ediyorsunuz.

 

Kendinize karşı da iyi bir insan olun

 

sac%CC%A7%C4%B1nda-c%CC%A7ic%CC%A7ek-olan-kad%C4%B1n.jpg

İyi bir insan olmak sadece dışarıya dönük bir davranış biçimi değildir. Bunun yanı sıra, kendinizle ilgili de iyi düşünmeniz ve kendinize de iyi davranmanız gerekir!

 

Muhtemelen, bir başkasını sevmek istiyorsanız önce kendinizi sevmeniz gerektiğini daha önce duymuşsunuzdur. İşte, bahsettiğimiz şey tam olarak da bu!

 

Bu nedenle kendinizi sevmek çok önemlidir. Eğer insanların sizi kullanmasına izin vermek ve aptal yerine koyulmak istemiyorsanız, kendinize iyi davranmalısınız.

 

Bu, kendinize değer vermek ve herkesten daha çok saygı duymanızı gerektirir. Yani, başka bir deyişle başkalarına yardım etmeden önce kendinizi kurtarmış olursunuz.

 

Bu bencil bir davranış değildir, aksine hak ettiğiniz şeydir.

 

Kendiniz hakkında olumsuz şeyler düşünmek yerleşmiş bir alışkanlık olabilir. Ancak bu doğru olmadığı gibi sizin için kötü bir şeydir.

 

Zamanla, sadece insanlara faydanız dokunduğunda sevilmekten, manipüle edilmekten, aşağılanmak ve insanlara bağımlı olmaktan yorulacaksınız.

 

Hepimiz insanız. Sonunda, kendinizi kurban etmiş olacaksınız. Hatta olmak istediğinizin tam aksine, kötü biri haline bile gelebilirsiniz. Kullanılmak hepimizi rahatsız eder.

 

İyi biri olmak düşündüğünüz şey değildir

 

kad%C4%B1n-2.jpg

 

Neyin iyi ve doğru olduğunu düşünürken çoğu kez yanılırız.

 

Hata yapmanın kötü bir şey olmadığını, aksine ilerlememiz için faydalı olduğunu hatırlayın. İşte, aynı şey bu konu için de geçerlidir.

 

Şimdi, iyi bir insan olmanın ne demek olduğunu size anlatacağız.

 

Gerektiğinde gitmeyi bilin

 

Sizi inciten insanları terk etmenin doğru olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, yanlış düşünüyorsunuz. Eğer insanlar sizi kullanıyor ve mutsuz ediyorsa onların hayatından çıkmalısınız.

 

Ne düşündüğünüzü söyleme hakkına sahipsiniz

 

İnsanlara duymak istediklerini söyleyebilmek için, gerçek düşüncelerinizi ve söylemek istediklerinizi gizlemeyin. Kendinize de onlara da yalan söylemeyin. Hoşlarına gitmeyecek, hatta onları incitecek olsa bile her zaman dürüst olun.

 

İstemediğiniz şeylere “hayır” deme özgürlüğünüz var

 

“Hayır” demek sizi kötü bir insan yapmaz. Her şeyden önce, kendi yükümlülükleriniz ve problemleriniz var. Yapamıyorsanız ya da yapmak istemiyorsanız, zamanınızı başkalarına ayırmak zorunda değilsiniz.

 

Mükemmel olmak zorunda değilsiniz

 

c%CC%A7ic%CC%A7ek.jpg

 

İyi insanlar her şeyi doğru yapmak zorunda değillerdir. Her insan gibi, hata yapabilirler ve yanılabilirler. Hatalarınızdan ders çıkarmayı bilmelisiniz.

 

Bu sizi daha da iyi birisi yapacak!

 

İyi bir insan olmanın, kullanılmak anlamına gelmediğini aklınızdan çıkarmayın. Kendinize değer verin, kendinizi sevin ve her zaman hatalarınızdan ders çıkarın.

 

İyi insanlar mükemmel olmadıkları gibi, aptal da değildirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğru ve yanlışı ayırt edebilecek kadar irade sahibi olan insan iyi insandır. Toplumun içinde oturmuş ve artık kokuşmaya başlamış tabuların yıkılması gerekiyor. Yani bunları cümle içinde bile kullanmaya gerek duyulmaması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 psikolojik olarak, kendi putlarının yıkılması korkusu, herhangi bir duyguyla tetiklendiğinde, herkes gayet iyi görünebilir. O korku bertaraf edildiğinde görebilirsiniz ancak, o insan iyi midir, kötü mü? Tabi kendimizi sevelim sayalım, kendimiz dediğimiz şeyi iyi analiz etmek lazım, yoksa ben sözde çok iyi insanlar gördüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...