Jump to content

Uzaydaki İlk Ülke Asgardia İçin Tarih Verildi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uzaydaki ilk ülke Asgardia için tarih verildi

image.png.b9e573647e9075b1baa00503b9a8c294.png

Tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia'nın planları geçtiğimiz dönemde Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı.

Yaklaşık 100.000 insanın Dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonu için ilk adım atılıyor.

Ekipten yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında ilk uydu bu yılın yaz aylarında yörüngeye fırlatılacak.

Kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngeren uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Yeryüzü'nü korumaya çalışacak.

İskandinav mitolojisinden tanrı Odin'in hüküm sürdüğü Asgard'dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, "Yeryüzü'ndeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam" teklifi sunacak.

Asgardia'nın vatandaşlık başvuruları da şimdiden başlamış durumda. The Guardian'a konuşan proje lideri Dr. Igor Ashurbeyli, Asgard'lı olmak isteyen kişilerin yüzeydeki ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda olmayacaklarını belirtiyor.

Uluslararası anlaşmalar kapsamında Başvuru sayısı 100.000'i geçtiği takdirde Birleşmiş Milletlere devlet statüsü için de başvuru önünde bir engel kalmayacak.

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan ekip, başvuru sayısının yarım milyonu geçtiğini duyurmuştu.

Uluslararası yasaların ise uzayda yeni bir devletin kurulması gibi ilk defa dillendirilen bu isteğe nasıl cevap vereceği henüz cevap bulmuş değil.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mars One için ilk adım olarak ön görülüyor aslında bu. Yer çekimsiz ortamda sürekli bir hayat sürme için tasarlanan bu "Yeni Ülke Asgardia" Mars ve diğer gezegenlerde yaşamı sağlayabilme açısından önem arz etmekte. Dünyadaki yer çekimi ile diğer gezegenlerdeki çekim farklılıklarını bu şekilde insan bünyesine alıştırma evresi için olduğu farz ediliyor. Dünyada yaşamın sonlanması durumunda diğer gezegenlere kaçabilmemiz için ilk basamak olarak görünse de aslında başarısızlıkla sonuçlanabilir. Çünkü izlediğim ve araştırdığım kadarı ile herhangi bir yıldız sistemine gidilebilecek yakıt yok. sadece uzun zaman önce bulunmuş "Orion" teknolojisi mevcut. Onunda elbette sıkıntıları doğabilir. bunun hakkında bilgiyi, ana teorileri "Sonun başlangıcı; İnsanlığın dünyadan kaçışı" ismi ile Youtube'da bulabilirsiniz.

Asgardia için baya uzun zamandır planlar vardı. Ama seçilen insanlar maddi kriterlere dayanarak mı seçilecek yoksa Sağlık durumuna göre mi seçilecek şimdilik muamma. Bekleyip göreceğiz. Ama yapım aşaması baya bir uzun sürecektir. Yer çekimi kuvveti ve 100 bin insanı kaplayacak bir alan oluşturuması 3-5 senede olabilecek bir husus değil. Ama insan yukarıdaki verdiğim teori belgeselde ki gibi bir olay olabilir mi diye düşündürmüyor değil!

Dün bir haberde gördüğüm kadarı ile Nasa uzaylılar ile savaşacak asker arıyormuş! Noluyor diyoruz bakalım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...