Jump to content

Ne Kadar Masum Görünseler de Açken Yenmemesi Gereken 9 Yiyecek...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ne kadar masum görünseler de açken yenmemesi gereken 9 yiyecek

Ne kadar masum görünseler de açken yenmemesi gereken 9 yiyecek

Taptaze olsa da: Portakal ya da portakal suyu

O filmlerde görüp özendiğimiz sabah kahvaltılarında portakal suyu içme fikri, aslında çok da özenilecek bir durum değil. Kahvaltılıkların yanında mantıklı bir içecek olsa da aç karna doğrudan portakal suyu içmek ya da portakal yemek hiç de sağlıklı değil.

Çünkü portakal yapısı gereği fazlaca asitli. Bu da onu boş mideye gönderdiğimizde midenin olağandan fazla asit üretmesine, uzun vadede ise gastrit ve reflü gibi rahatsızlıkların baş göstermesine neden olabiliyor.

O yüzden siz siz olun, portakalın faydalarından yararlanmaya devam etmek için onu açken değil, bir nebze de olsa tokken tüketmeye bakın.

Ne kadar masum görünseler de açken yenmemesi gereken 9 yiyecek

Muz ya da muzlu süt, yoğurt

Meyveler bolca vitamin içerdiği için en güvendiğimiz besin gruplarından aslında. Muz da tam bir potasyum deposu olması nedeniyle düzenli olarak tüketmemiz gerekenlerden.

Ama açken işler biraz değişiyor. Muz, şeker oranı nedeniyle diğer birçok meyveye göre glisemik indeksi (kan şekerini yükseltme hızı) daha fazla olan meyvelerden.

Bu da onu boş midemize doğru gönderdiğimizde kan şekerimizi hızlı bir şekilde yükselteceğimiz anlamına geliyor. Yüksek kan şekeri de pek istenen bir durum olmuyor tabii, bizden söylemesi.

Ne kadar masum görünseler de açken yenmemesi gereken 9 yiyecek

Olgun Trabzon Hurması

Trabzon hurması ya da cennet hurması olarak anılan bu meyvenin olgunlaşmış halini dikkatle tüketmek önemli. Çünkü tamamen olgunlaşmış bir Trabzon hurmasının 100 gramında yaklaşık 13 gram kadar şeker bulunuyor.

Böyle yüksek bir oranda şekere sahip olduğu için de meyvenin açken yenmemesi tavsiye ediliyor. Bunun sebebi de tabii ki yine kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olması.

Ne kadar masum görünseler de açken yenmemesi gereken 9 yiyecek

Meyveli yoğurtlar

Özellikle hazır satılan meyveli yoğurtlar, evde yapılan misler gibi yoğurtların ya da taze meyvelerin besin değerine sahip olmaz bildiğiniz gibi.

Bu yüzden aşırı aç olunduğunda da sıkça yapılanın aksine yememek gerekir.

Çünkü içindeki kimyasal maddeler, şeker ya da tatlandırıcılar kan şekerinizi ani bir şekilde yükseltebilir, sonrasında yine hızlıca acıkmanıza neden olabilir ve yine uzun vadede daha ciddi rahatsızlıklar çekmenize sebebiyet verebilir.

Ne kadar masum görünseler de açken yenmemesi gereken 9 yiyecek

Özellikle midesi hassas olanlar dikkat etmeli: Domates

Domates de tıpkı portakal gibi asidik özelliği yüksek olan yiyeceklerden. Bu yüzden aç olduğunuzda sadece çiğ domates yemek yerine ona eşlikçiler bulmanız daha doğru olacaktır.

Aksi halde midenizdeki asit miktarını artıracağından ağrılar ya da yanmalarla karşılaşmanız kaçınılmaz olur.

Özellikle reflü ve gastrit gibi sorunlar yaşayanların da bildiği üzere, domates aç karna tehlikeli olan masum yiyeceklerin başında geliyor, aklınızda bulunsun.

Ne kadar masum görünseler de açken yenmemesi gereken 9 yiyecek

Fazlası zarar: Soya sütü

Soya sütü, son yıllarda gittikçe yükselen bir popülariteye sahip olsa da aslında fazlası zararlı.

Tiroit bezi ile ilgili rahatsızlıkların oluşmasına neden olan fazla soya sütü tüketimi, özellikle açken daha tehlikeli bir hal alabiliyor.

Çünkü uzun bir açlık sürecinin ardından vücuda ilk giren yiyecekler daha hızlı etkilerini yayıyor. Bu yüzden soya sütü tüketiyorsanız aşırıya kaçmamaya, açken tercih etmemeye ve konu ile ilgili mutlaka doktorunuza başvurmaya özen göstermelisiniz.

Ne kadar masum görünseler de açken yenmemesi gereken 9 yiyecek

Tatlı, renkli kahvaltılık gevrekleri

Akşam yemeğinden sonra verilen uzun bir aranın ardından edilen, o açlığın zirve yaptığı kahvaltılarda, daha hafif beslenmek adına kahvaltılık gevreklere yöneliyorsanız dikkati elden bırakmayın.

Çünkü tam tahıllı ya da kepekli gevrekler lif açısından zenginliği sayesinde sağlığınıza olumlu etkiler yapabilse de içinde bolca şeker bulunan, yapay tatlandırıcı ve renklendiricilerle renk katılan kahvaltılık gevrekleri zararlı. Özellikle açlık durumunda kan şekerinizi hızla yükselteceğinden uzun vadede kalıcı hastalıklara yakalanmanıza neden olabilirler.

Ne kadar masum görünseler de açken yenmemesi gereken 9 yiyecek

Tatlandırıcılar

Tatlandırıcılar beyaz, rafine şekerlerden daha masum gözüktüğü için sıkça tercih edilenlerden. Sukraloz ve asesülfam gibi adlarla anılan bu yapay tatlandırıcılar, özellikle açken kan akış hızına etki ederek yüksek tansiyona sebep olabiliyor.

Bu yüzden aslında aç da olsanız tok da olsanız şeker ve tatlandırıcılardan olabildiğince uzak durmanız, kullanmaya devam edecekseniz de mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. Sağlıktan ötesi yok, aman diyelim.

Ne kadar masum görünseler de açken yenmemesi gereken 9 yiyecek

Kahve ya da kafeinli diğer yiyecek ve içecekler

Sabah kahve içmeden ayılamıyorum diyenler, gün boyu aç olduğunu bile fark etmeden bardak bardak çay-kahve içenler... Kötü haber: Açken içtiğiniz o kahve, belki sizi ayıltıyor, enerjik hissetmenizi sağlıyor ama bunu yapabilmek için aslında vücudunuza zarar veriyor.

Nasıl mı? Hemen anlatalım. Kafeinli yiyecek ve içecekler, içindeki bu yüksek oranda kafein nedeniyle kan basıncını ve nabzı arttırıyor. Siz kendinizi enerjik hissederken vücudunuz da kalp ve damar rahatsızlıklarına daha duyarlı hale geliyor.

Bir de içine süt ve krema gibi ilaveler yapıyorsanız şeker de depolanıyor. Uzun vadede bu durum ciddi kalp, damar ve şeker hastalıklarına dönüşebiliyor. Kısacası, dikkati elden bırakmayın, ölçüyü kaçırmayın.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...