Jump to content

Et Nasıl Yumuşak Pişirilir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Et Nasıl Yumuşak Pişirilir?

yumusak-et-pisirme

Ağızda dağılan lokum gibi yumuşacık et pişirmenin ilk şartı doğru eti seçmektir. Doğru et seçimi ve pişirme teknikleri ile tadını unutamayacağız bir lezzet hazzı yaşamış olursunuz.

Et Pişirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Yumuşacık ve leziz bir et pişirmenin yolu, doğru pişirme tekniklerinden geçse de en önemlisi eti doğru seçmektir. Doğru et seçimi olmadan eti nasıl pişirdiğinin ya da ne kadar yumuşak olduğunun hiçbir anlamı yoktur. Et seçerken dikkat edilmesi gereken küçük birkaç detay vardır. Pişireceğiniz yemeğe göre et seçimi çeşitlilik göstermektedir. Kebap seçiminde ayrı etler, tencere yemekleri için ayrı, ızgara için ayrı tercih edilmelidir. Et seçiminde etin rengi ve etin yumuşaklığı ile doğru et seçimi yaptığınızı tam olarak anlayamazsınız. İşte bu noktada seçecek olduğunuz kasabınız çok önemlidir.

Et Nasıl Pişirilir?

Doğru et seçimini yaptıktan sonra, yapacak olduğunuz yemeğinizin seçimine göre etin pişirme şeklide değişir. Et ile sulu bir yemek yapmak istiyorsanız halk arasında göveç diye tabir edilen çamurdan yapılmış kaplarda kısık ateşte sebzeler ile harmanlanarak pişebilirsiniz. Sulu yemek ile olan eti, sote olarak da pişirebilirsiniz. Eti sade olarak pişirmek istiyorsanız eğer ızgara bunun en sağlık yöntemleri arasındadır. Kebap yapmak istiyorsanız eğer etinizi yüksek ateşte pişirmelisiniz. Eğer etinizi ızgara ya da kebap olarak istemiyorsanız fırın bunun için idealdir. Fırında pişen et diğer proteinler gibi daha hafif ve sağlıklı pişmesini sağlar. Görüldüğü üzere etin bir sürü pişirme teknikleri mevcuttur. Eti sadece pişirmek önemli değildir, önemli olan ne kadar lezzetli bir yemek pişirdiğinizdir.

Eti Yumuşak Pişirmek İçin Genel Teknikler Nelerdir?

Pişireceğiniz et yemeğine göre et seçimine nasıl dikkat ediyorsanız yine aynı sebeple yumuşak eti nasıl pişireceğinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Et pişirmenin en bilinen yöntemi mühürleme yapmaktır. Özellikle ızgara, tava ve fırın da et yaparken bu yöntem sayesinde, etin suyu etin içine hapsedilir ve çok daha lezzetli etler elde edilir. Tencere yemeklerinde ise soğanları kavurmadan önce etleri kızgın tencereye atıp az miktar dibini tutturduktan sonra yemeği pişirmeye başlayabilirsiniz. Tencere yemeklerinde tencerenin dibine yapışan et, hem daha güzel kokmasını hem de yumuşacık bir lezzete sahip olmasını sağlar. Izgara ya da mangal yaparken de eti sürekli ters yüz etmek yerine ete daha az müdahale ederek daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Eti Yumuşak Pişirmek İçin Marine Teknikleri

Lokum gibi ağızda dağılan et pişirmenin en önemli olmazsa olmazı marina etmektir. Eti zeytinyağı ve baharatlar ile ya da süt, şarap ve soya sosu ile marina edebilirsiniz. Zeytinyağı bilinen bir işlem olabilir fakat süt ve şarap halk arasında çok bilinmemektedir. Kırmızı et için marina süresi en az iki saat ile başlayıp maksimum 1 gündür. Beyaz et için bu süre daha azdır. Damak tadınız ve kullanılan et çeşidine göre marina seçiminizi yapmalısınız. Şarap ile yapılan marinaların bekleme süreli daha uzundur. Zeytinyağı ile yapılan marinaların süresi şarap kadar çok değildir. Süt ile marina etmek etin yumuşaklığına katkı sağlar.

Eti Yumuşak Pişirmek İçin Küçük Tüyolar

Doğru et seçimini yaptınız, etlerinizi marine de ettiniz ve pişirmeye başladınız. Marine edilmiş olan eti, direkt olarak dolaptan çıkar çıkmaz pişirme işlemi yapmayınız, oda sıcaklığına ulaşana kadar dışarda muhakak bekletiniz. İlk olarak tavanızın iyice ısınmış olduğuna bakın. Etleriniz üzerine koyduğunuzda çızırdamaya başlamalı. Daha sonrasında Mühürleme işlemi yaparak etinizi ateşi kısarak, kısık ateşte kendi suyu ile pişiriniz. Eğer etinizi fırında pişirmek istiyorsanız, Eti fırında pişirmeden önce döküm bir tavada yoksa da normal bir tavada bir süre pişirdikten sonra fırında pişirmeye başlayınız. Fırın öncesi yapılan bu işlem, etinizin daha yumuşak olmasını sağlıyacaktır. Etinizi yumuşak pişirmek istiyorsanız, etiniz pişerken üzerine 1-2 damla elma yada üzüm sirkesi gezdirin. Eğer sirkeden hoşlanmıyorsanız da limon suyu katabilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...