Jump to content

Evcil Dostlarımız Nasıl Daha Mutlu ve Sağlıklı Olur?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Evcil dostlarımız nasıl daha mutlu ve sağlıklı olur?

Evcil dostlarımız nasıl daha mutlu ve sağlıklı olur?

Evimizin neşeli üyesi, çocuklarımızın en yakın arkadaşı, sadık dostlarımız... Yaşamımıza renk ve keyif katan evcil hayvanlarımızın, bizimle birlikte sağlıklı ve uzun bir ömür geçirebilmesi için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Uzmanlar, çok sevdiğimiz evcil hayvanların bakımı için şu tavsiyelerde bulunuyor...
 Köpekler sekiz haftalık olduğunda, üç hafta arayla hastalıklara karşı üç kez aşılanıyor. Üç aylık olduğunda ise kuduz aşısı yapılması gerekiyor. Her üç ayda bir de parazit aşısı yapılıyor.

ÇİĞ ET VERİLMEMELİ
 Evcil hayvan sahibi olmak; o canlının günlük olarak tüylerinin taranması, beslenmesi ve yıkanması gibi sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Ancak yıkama konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Kediler hemen hemen hiç yıkanmamalı; sadece dışarı çıktıklarında patileri silinebilir. Köpekler de uzun aralıklarla yıkanabilir. Köpekler yıkanırken kulaklarına su kaçmamasına özen gösterilmeli. Bunun için kulaklarına pamuk tıkanabilir. Kullanılan şampuan ya da sabunun ph değeri, hayvanın derisine uygun nitelikte olmalı ve cildini kurutmamalı. Hayvan yıkandıktan sonra havluyla kurulanmalı, ardından doğal olarak kurumaya bırakılmalı.
 Bağırsaklarında parazit oluşmaması için hayvanlara çiğ et verilmemesi gerekir. Bisküvi ve çikolata da yasaklı gıdalar arasında... Bisküvi, çikolata gibi tatlı ürünler, köpek ve kedilerin dişlerinde tartar oluşturabilir ve gözlerine zarar verebilir. Kedi ve köpekler, karbonhidratlı yiyecekler ve çikolatalar hariç insanların yiyebildiği tüm yiyecekleri tüketebilir. Özellikle yumurta, yoğurt, peynir yiyebilirler.

EĞİTİME ERKEN BAŞLAYIN
 Evcil hayvanlara kolayca tuvalet alışkanlığı kazandırılabilir. Bunun için eğitime ne kadar erken başlanırsa, o kadar iyi. Köpeklerin, her gün dışarıya çıkarılıp gezdirilmesi gerekir. Tuvaletini mutlaka dışarıda yapmalıdır. Köpek ve kedilerin, her gün aynı saatte beslenmesine ve aynı saatte tuvalete çıkarılmasına dikkat edilmeli.
 Kedi ve köpeklere farklı davranmak gerekir. Köpeklerde hiyerarşik bir sistem vardır; köpek, sahibinin otoritesini kabullenir. Bu nedenle sadık hayvanlar olarak bilinirler. Ancak kediler hiyerarşiyi kabul etmez. Kedilerle arkadaş olabilirsiniz ama onların üzerinde hakimiyet kurmak için uğraşmamalısınız.
 Çocukların, evcil hayvanlarla tanışması için en ideal zaman 5-6 yaşlarıdır. Çocuk bu yaşta; hem kendisinin, hem de evcil hayvanın sorumluluğunu alabilir. Çocuklar; kedi, köpek, akvaryum balığı ve muhabbet kuşu gibi hayvanlarla bir arada olursa, merhamet ve şefkat duyguları gelişir.

'ÇOCUKLARINIZI HAYVANLARLA BİR ARADA BÜYÜTÜN'
Psikiyatri uzmanı Dr. Tanju Sürmeli, hayvanlarla birlikte büyüyen çocukların, ileride daha sosyal, aktif ve sevgi dolu bireyler olduğunu söylüyor. Dr. Sürmeli, konuyla ilgili şöyle konuştu: "Hayvan beslemenin, çocuklar için duygusal, psikolojik ve davranışsal anlamda önemi var. Çocuk; köpeği, kediyi veya diğer evcil hayvanları besleyip ona bakarak sorumluluk almayı öğrenir. Hayvanlar, çocukların anksiyetesini azaltır, ona güven verir. Çocuk okulda stresli bir olay yaşadıysa, evde köpeğin ona gösterdiği ilgi ve sevgi onu rahatlatır. Ayrıca bir ölüm, hastalık veya üzücü bir olayla karşılaştığında, hayvan sevgisi sayesinde bunu daha kolay atlatır. Bu, yetişkinler için de böyledir. Çocuk, hayvan sayesinde dokunmayı öğrenir ve duygularını gösterebilir. Bu; dikkat, hafıza ve konuşma merkezlerinin gelişmesi için önemlidir. Hayvan beslemek, çocuğun devamlılığı öğrenmesini sağlar. Uzun süre bir hayvanla yaşamak, çocuğun iletişim becerisini geliştirir. Çocuk, kedisi veya köpeği sayesinde kendisini yalnız hissetmez. Hayvan, onu daha aktif tutar. Sosyalleşmesini ve interaktif yönünü artırır. Araştırmalar; başından beri hayvan sevgisiyle büyüyen çocukların daha mutlu olduklarını gösteriyor."

KÖPEĞİNİZİN CİNSİ KİŞİLİĞİNİZİ ORTAYA ÇIKARIYOR
Köpek eğitim uzmanları, sahip olduğunuz köpek cinsinin kişiliğinizle ilgili ipuçları verdiğini söylüyor. İşte belli başlı cinslere göre sahiplerinin karakter özellikleri...
 Golden Retriever: Bulundukları yeri koruma ihtiyacı içinde olmayan, rahat karakterde insanlardır. Dostluğa ve sadakate önem verirler. Genellikle zarif ve nazik tiplerdir. Arkadaşlığa önem veren, kolay, neşeli insanlar oldukları düşünülebilir. Aile ortamında olmaktan son derece keyif alırlar.
 Alman Çoban Köpeği: Köpek beslemeyi ciddi bir hobi olarak kendine seçmiş kişilerdir. Kararlı, dürüst, vefalı insanlar oldukları söylenebilir. Çok yönlü ve duygusaldırlar. Çalışmalarında disiplinli, sağlam karakterli ve güvenilirdirler.
 Jack Russell: Aktif ve gezmeyi seven insanlardır. Sosyal hayat onlar için önemlidir. Genel olarak maceraya yatkın oldukları söylenebilir.
 Labrador: Spora düşkünlerdir, doğada yapılan her türlü aktiviteye açıktırlar. Sizi kesinlikle yarı yolda bırakmaz, güvenilirdir. İyi olan her şeyden hoşlanır. Mesela, güzel bir yemekle aklını kolayca çelebilirsiniz.

  • Beğen 1
  • Thanks 2
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу

Burada ebeveyn desteği var. Bir de ebeveynlerinin aklı bir karış havada olan çocukların eve güç bela hayvan almasıyla başlayan çok ciddi bir sorumluluğu var ki, kelimeler kıyafetsiz kalıyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...