Jump to content

100'den Fazla Dubai Merkezli Kuyumcu şirketi İstanbul'a Yerleşti...


Renan

Önerilen Mesajlar

100'den fazla Dubai merkezli kuyumcu şirketi İstanbul'a yerleşti

100'den fazla Dubai merkezli kuyum şirketi İstanbul'a yerleşti

Vergisiz dönemde Dubai merkezli çalışan kuyumculuk şirketleri, Dubai'nin yüzde 5 gümrük ve yüzde 5 de KDV getirmesi sonrasında bu ülkeden çekiliyor. Uluslararası altın ticaretinin merkezlerinden biri olan Türkiye, bu gelişme ile daha da öne çıktı. Son bir yılda gelenlerin çoğu İstanbul'da Kuyumcukent, Kapalıçarşı ve Nuruosmaniye bölgesini tercih ederek buralarda kendi mağazalarını ve atölyelerini açtılar. Vergiler nedeniyle Dubai’yi terk eden kuyum şirketleri, işlerini İstanbul’a taşımaya başladı. Dubai’nin vergi koymasının nedeni ise çevre Arap ülkelerinin, özellikle Suudi Arabistan’ın baskısı

Dubai'nin getirilen yeni vergiler nedeniyle altın merkezi olmaktan uzaklaşacağını hesaplayan yerli üreticiler ve ihracatçılar, burada üstlenmiş şirketleri Türkiye'ye çekme planları yapıyor.

Dünya gazetesinin haberine göre Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, "Biz İstanbul'u altın ticaretinin önemli merkezlerinden biri yapmak istiyoruz. Dubai vergi koydu. Bu nedenle bu özelliğini kaybedecek. Bu gelişmeden sonra çoğu Dubaili 110 şirket Kuyumcukent'e geldi. Hemen tanıtım için harekete geçmeliyiz. 1 günde şirketini kur, 2 milyon dolar yatırımla vatandaşlık demeliyiz. Bunlar tüccar. Ticareti buradan yapsınlar. İhracatçı birliklerinin Dubai'deki muadili Dubai Gold and Jewellery Group benden randevu istedi. Onlara Türkiye'nin avantajlarını anlatacağız. Dubai'ye girenin yüzde 85'i dışarıya gidiyor. Vergilerden sonra toptan işini zor yapacaklar" dedi.

"SUUDİ ARABİSTAN BASKI YAPTI"

Ayhan Güner'in verdiği bilgiye göre Dubai'nin vergi koymasının nedeni çevre Arap ülkelerinin, özellikle Suudi Arabistan'ın baskısı. Dünya'da yer alan habere göre bölgede ülkeleri yüzde 5 vergi, yüzde 5 KDV uygularken, merkezi konumunu muhafaza için Dubai yıllarca bunu uygulamadı. Bu da çevre ülkelerin tepkisini çekti. Hem haksız rekabet iddiaları ileri sürüldü hem de diğer Arap ülkelerinden tüketiciler Dubai'den mücevher alarak kendi ülkelerine vergisiz soktular. Baskılara direnemeyen Dubai, sonunda vergi koydu.

İşte bunun Türkiye için büyük fırsat olduğunu anlatan Ayhan Güner, "Dubai'ye giren altın takı miktarı çok yüksek. Biz üretici olarak daha yakınız. Kapalıçarşı'da Kalpakçılar Caddesi 2 km'dir. Dubai'de onun yarısı kadar bir yere 400 otobüs indiriyorlar. Biz, bize gelmesinler diye her şeyi yapıyoruz. Kapalıçarşı'nın 17 kapısından sadece ikisine araba yanaşabiliyor. Bölge trafiğe kapatılmalı. Türkiye'nin önünde büyük fırsat var" diye konuştu.

"150-200 ARASINDA FİRMA GELDİ"

İTO Kuyumculuk Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Erhan Hoşhanlı da Türkiye'nin merkez olmak açısından imkanlarının çok geniş olduğunu söyledi. Hoşhanlı, "Şu anda önemli bir merkezdir Türkiye ancak bu kapasitesini kuşkusuz çok daha artırabilir. Dubai'deki toptancıları, imalatçıları kazanabiliriz. Resmi rakam yok elimde ama gözleme dayalı olarak söyleyebilirim ki 150–200 arasında firma geldi. Bu gelişler devam edecektir. Yalnız unutmamak gerekiyor ki burada iç piyasaya etkilerini de gözardı etmemek gerekiyor. Yerli üreticiye zarar vermemeli. İtalya ve Çin'deki gibi uygulamalarla yerli üretici desteklenebilir. İtalya'da firma siparişini göstererek altın kredisi alabiliyor. Sipariş gerçekleştiğinde kredesini kapatıyor. Çin'de ihracatta KDV kolaylıkları ile destekleniyor" diye konuştu.

KUYUMCUKENT'TE 100'E YAKIN

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler de Dubaili şirket gelişini doğruladı. İşler, "Bugün, sektörün önemli noktalarında yabancı kökenli firmaların kurulduğunu ve yer edinmeye devam ettiğini görüyoruz. Türk kuyumculuğunun önemli üretim ve ihracat merkezlerinden biri olan Kuyumcukent'te 100'e yakın yabancı ülkelerden gelen atölyelerin kurulduğunu görüyoruz. Aynı gelişmeleri Nuruosmaniye Caddesi'nde ve Kapalıçarşı'da da göze çarpıyor. Tabii ki altınticaretinin önde gelen merkezlerinden biri olan Dubai'nin bu yılın başından itibaren uygulamaya koyduğu yüzde 5 verginin bu gelişmelerde etkisi büyük. Yabancı kökenli firma ve marka girişlerinin, özellikle bu yıl içerisinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz" dedi.

"KAPALIÇARŞI VE KUYUMCUKENT'E ÖZEL STATÜ GEREK"

MİB Başkanı Ayhan Güner'e göre Türkiye'nin merkez olmak bakımından altyapı sorunu yok. Şöyle dedi Güner:

"Altyapının yüzde 80'i tamam. Londra, New York borsalarındaki bütün işlemler bizim AltınBorsası'nda yapılabiliyor. Eksik olan şey elmas ticareti ve borsasının yokluğu. Altın takı var, gümüş takı var. Külçe rafine edebiliyoruz. Hurda toplamada merkeziz. Hızlı rafinasyon var. Hong Kong'dan, Güney Afrika'dan bile geliyorlar. Elmas borsamız yok. Mücevherde katma değerli ürün elmastır. 10 karatlık taş 1 milyar dolar! İşleyin satın! 100 milyar dolarlık elmas ticareti var. Hindistan'da 1.5 milyon kişi çalışıyor. Bizde yüzde 1'i olsa 15 bin kişi eder."

100 BİNE YAKIN YENİ İSTİHDAM KAPISI AÇILABİLİR

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler de "Kritik soru şu; İstanbul, Dubai olabilir mi?" diyerek şu bilgileri verdi:

"Neden olmasın… 6 bin yıllık bir köklü geçmişe sahip, dünyanın ilk 10 ülkesi arasına giren Türk kuyumculuk sektörü, Dubai'nin zayıflamakta olduğu altın ve mücevher ticaret merkezi rolünü rahatlıkla üstlenebilir. Makine parkurumuz, üretim potansiyelimiz, özgün ve farklı tasarım becerilerimizle başarabiliriz. İstanbul lojistik anlamda önemli bir noktada. Model ve koleksiyonlar Dubai'den dağıtılıyordu. Dubai'den çekilenlerin getirilmesi için istikrar çok önemli. Ülke tanıtım programlarına kuyumculuk eklenmeli. Kapalıçarşı ve Kuyumcukent bölgesi özel bir statüye kazandırılabilir. Bu bölgelerden ihracatın teşviki için bir süre vergi alınmayabilir, serbest ticaret alanları olabilirler. Kıymetli taş ithalinde 20'lik ÖTV ve KKDF'nin kaldırılmasıyla önemli fırsatlar doğdu. Taş kesimiyle ilgili kapsamlı bir dosya sunduk bakanlıklara. 100 bine yakın yeni istihdam kapısı açılabilir. Fırsat elimizde."

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу
berresu, 11 saat önce yazdı:

Bazen suna neden vergi konmuyor bunun neden vergisi az şunun neden çok diyoruz. Işte sonuç. Bir bildikleri varmış ışte. 

Türkiye üst gelir grubuna mensup insanlar için vergi cenneti, alt gelirliler ise sömürge kolonisi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz gerçekçi konuşmak lazım. Türkiye'de 100.000 kişinin 1 milyon doların üstünde parası varmış. Şimdi bu 100.000 kişiyi sömürsen, çoğu parasını başka yere kaçırır, 79,900.000 kişi kös kös birbirinin yüzüne bakıp aç aç oturur.  Dünya düzeni tam olarak bu. 

Bir şekilde onlar zengin, biz fakiriz,  onları sömürecek halleri yok, tabi ki bizi sömürecekler :D  Yahu kedi olarak doğsan bile,şanslı doğacaksın,

bakıyorsun bir kedi çöpleri karıştırırken, bir diğerı kuaförden çıkmış annesinin kollarında yolda hava atarak yürüyor :D  Dünya düzeni hayvanlara içinde aynı :D 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...