Jump to content

Yatağınızı ve Yastığınızı Nasıl Beyazlatırsınız?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Yatağınızı ve Yastığınızı Nasıl Beyazlatırsınız?

yast%C4%B1k.jpg

Evinizdeki her şeyin korunması gerekir ya da en azından eşyaların çoğunluğunun temizlenmesi gerekir. Yastıklarınız ve şilteleriniz için de durum farklı değildir.

Yastıklarınız ve yataklar muhtemelen çok görünür lekelere ve renk kayıplarına ev sahipliği yapmaktadır. Akarlar ve kötü kokular için üreme alanı bile olabilirler.

Bu lekelerden kurtulmak ve güzel, temiz ve beyaz kumaşlara sahip olmak ister misiniz? Tabii ki istersiniz! Bugün yastıklarınızı ve şiltelerinizi nasıl beyazlatacağınızı öğrenin.

Yastıklarım neden çok sarı?

Yastıkların zamanla renklerinin neden solduğunu merak ediyor olabilirsiniz. İnanın ya da inanmayın, en temel problemlerin başında ter gelir.

Bazen uyurken terleriz. Yastığınızın malzemesine bağlı olarak, teriniz yastık tarafından emilir. Kuruduğunda da yastığınızda sarı lekeler bırakmaya başlar.

Bazen, yastığa ne tür bir kılıf taktığınız önemli değildir. Teriniz yastığın içine doğru yayılabilir. Bu, sarılaşmasına ve akarlar için bir üreme alanı oluşturmasına neden olabilir.

Tüm bunlar, terin nem yaratmaya başlamasından dolayı gerçekleşir. Bu, akarlar için mükemmel ortamı oluşturur. Bu zararlılar daha sonra hem solunumda hem de ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bu yüzden yastıkları iyice temizlemek çok önemlidir.

Yastıklarınızı temizlemek düşündüğünüzden daha önemlidir. Gelecekteki olası problemleri önlemek için yastıklarınızın ne durumda olduğunu kontrol edin.

Güneşe maruz kalma açısından dikkatli olun

Yastığınızın renginin değişmesinin bir başka nedeni de güneşe maruz kalmasıdır.

Bu da yastığınızın sarıya dönmesine sebep olabilir.

Sorun, yastıkları beyazlatmak için kullanılan beyazlatıcı ajanlardır. Güneş ışığına maruz kaldıklarında bozulmaya başlarlar ve yastığınızın rengi giderek değişir.

Yastıklarınızı güneş ışığına aşırı maruz bırakmaya dikkat edin!

Yastığınızı nasıl beyazlatırsınız?

Yastıklarınız yılda üç kez yıkanmalıdır. Onları düzenli olarak yıkamak onların harika görünmelerini sağlamak için yeterlidir.

Onların nasıl yıkanacağına bir göz atalım.

Öncelikle, yastığınızın henüz sarı izlere sahip olmadığından ya da çoğunlukla beyaz olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

Şimdi de, ev yapımı bir beyazlatıcı hazırlayalım.

Malzemeler

3 litre su

1/4 bardak (62 ml) limon suyu

1 bardak (250 ml) hidrojen peroksit

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri karıştırın.

Ardından, yastığınızı beyazlatmak için kullanın.

Şimdi bütün bir beyazlatma sürecine bir göz atalım.

Malzemeler

Sıcak veya kaynar su

1 bardak (200 g) çamaşır deterjanı (doğada çözünür en iyisidir)

1 bardak (200 g) doğada çözünür bulaşık yıkama sabunu

1 bardak (250 ml) ev yapımı beyazlatıcı

Yarım bardak (125 g) boraks

Hazırlanışı

Önce, etiketleri kontrol edin ve yastığınızın makinede yıkanabileceğinden emin olun.

Ardından, yastık kılıfını çıkarın.

Çamaşır makinesini sıcak veya beyaz programa ayarlayın. Bunu yapmayı seçerseniz birkaç kap kaynar su ilave edebilirsiniz. Yapabiliyorsanız, iki durulama döngüsü için programlayın.

Malzemeleri çamaşır makinesine ekleyin.

Daha sonra, yıkama döngüsünü başlatın. Bütün deterjanı eritmek için suyu birkaç dakika karıştırın.

Yastıklarınızı koyun ve yıkama döngüsünün devam etmesine izin verin. Bu şekilde, ev yapımı beyazlatma ajanı yastıklarınızda çalışabilir.

Şiltenizi nasıl temizlersiniz?

Her hafta şiltenizi havalandırmanız da çok önemlidir. İyi bir durumda tutabilmek için de arada bir yıkamalısınız.

Şilteyi doğru şekilde temizlemek için önce iki tarafın da vakumlanması gerekir.Bu, tozdan kurtulmanızı sağlar. Ardından, sonraki birkaç adımı takip ederek yıkayabilirsiniz.

Herhangi bir leke varsa, onları bir su ve karbonat karışımı ile temizleyebilirsiniz. Bu macunu leke üzerine sürdükten sonra sirke ve suda seyreltilmiş hidrojen peroksit ile fırçalayın.

Sonunda, havalanmasına izin vermelisiniz.

Gitmeyen kötü bir koku varsa, her zaman hafifçe bir oda spreyi sıkabilirsiniz. Fakat, bu sizin ve ailenizin tercihlerine bağlı kişisel bir konudur.

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...