Jump to content

Kansere Karşı Cüce Robotlar...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kansere karşı cüce robotlar

Kansere karşı cüce robotlar

İnsan vücuduna yerleştirilerek dışarıdan kontrol edilebilecek mikro robotlar geliştirildi. Bu sayede kemoterapiye gerek kalmadan direkt kanserli hücreye müdahale yapılabilecek

Bir grup bilim insanı, kanserle mücadelede umut veren gelişmeye imza attı. Liderliğini Hong Kong'da bulunan Çin Üniversitesi'nden profesör Li Zhang ile İngiltere'deki Manchester Üniversitesi'nden profesör Kostas Kostarelos'un yaptığı çalışmalarda, kanserle mücadele amacıyla geliştirilen mikro robotun (cüce robot) insan bedenine yerleştirilmesi planlanıyor. Vücuda yerleştirildikten sonra uzaktan kontrol edilebilen cüce robotlar, kanserli hücrelerle savaşacak ilaçları enjekte edebilecek. Bilim insanları, mini robotların yakın gelecekte ayrıca hastalıkların teşhis edilmesinde de kullanılabileceğini söylüyor. Araştırmayı yürüten ekip, farelerin midesine yerleştirdikleri robotları, mıknatıs kullanarak kontrol etti. Atomik boyutlardaki robotların, önümüzdeki yıllarda kanser tedavisinde kemoterapi ve ışına alternatif yöntem olarak kullanılabileceği belirtiliyor.

SPIRULINA YOSUNLARINDAN
Nano-teknoloji kullanılarak üretilen ve biyolojik olarak parçalanabilir mikro robotlar, sağlıklı bir gıda ürünü olarak daha fazla tanınan spirulina yosunlarından üretilecek. Araştırmanın başındaki isim olan Li Zhang, "Geliştirdiğimiz tekniğin en önemli özelliği, dışarıdan kontrol edilebilecek robotlarla direkt kanserli hücrelere tedavi uygulanabilecek olması" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...