Jump to content

İşçi 489 TL Zam İstedi


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

кυвiŁαу

İşçi 489 TL zam istedi

Asgari ücret pazarlığında işçinin ilk teklifi dün belli oldu: Net 1893 lira. Mevcut asgari ücretin 1404 lira olduğu düşünülürse işçi, 2018 için 489 lira zam talep ediyor

16 Aralık 2017, Cumartesi 

 
İşçi 489 TL zam istedi
 
 

KONUŞULAN İLK RAKAM


Asgari ücretli 8.5 milyon işçinin 2018’de alacağı ücreti belirleyecek pazarlık, 1 Aralık’ta başlamıştı. İkinci toplantı dün yapıldı. İşçileri Türk-İş, işverenleri ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. İlk rakam dünkü toplantıda dile getirildi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “1893 liraya hemen imza atarız” diye konuştu. tüİk’İn standardı Mevcut asgari ücret net 1404 lira. Talep ettikleri tutarın İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından tespit edilen resmi rakam olduğunu dile getiren Ergün Atalay, “1893 lira belki süper bir rakam değil ama makul” dedi. TÜİK, her yıl tek bir kişinin asgari geçim standardını Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na sunuyor. Komisyona sunulmasa da Türk-İş’in kastettiği bu rakam (1893 TL).


'DESTEK DEVAM ETSİN'


 Asgari ücretle çalışanlar Eylül ayı itibarıyla bir üst vergi dilimine girip maaşları düşmüştü. Ancak, torba yasa ile bu düşen tutarlar asgari geçim indirimi artırılarak kapatılmıştı. Ergün Atalay, “Asgari ücretin vergi kesintisinden etkilenmemesi yönündeki uygulama 2018’de de devam etsin. Ayrıca 100 liralık asgari ücret desteği sürsün” dedi.


KİT'LERDE SORUN ÇÖZÜLÜYOR


KİT’lerde çalışan 50 bin taşeron işçinin kadroya girmeyeceği anlaşılmıştı. Taşeron işçi konusuna da değinen Atalay, şunları söyledi: “KİT’lerdeki problemin de büyük bölümünün çözüleceği gözüküyor. Çalışma Bakanı (Jülide Sarıeroğlu) problem olmayacağını söyledi. Ama sonucu görmek için Sayın Bakan’ın yapacağı açıklamayı bekleyeceğiz. Ayrıca, sınav şartı taşerona engel olur.”

 

Kaynak: http://www.posta.com.tr/isci-489-tl-zam-istedi-haberi-1362853

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Çalışma Bakanı Julide Sarıeroğlu eskiden Akparti'yi sürekli eleştirirdi. . Şimdi ise Çalışma bakanı.

Türk-iş 1893 Lira makul demiş, Keşke 2893 lira olsa ama  mevcut rakama  %10 eklenir.  1550 lira olarak görünüyor. Bunu Türk-iş'de biliyor ama, nedense tribünlere oynuyorlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...