Jump to content

Fondöten Nasıl Kullanılır?..


Önerilen Mesajlar

Fondöten nasıl kullanılır?

Makyaj Dersleri: Fondöten

Profesyonel bir makyaj görünümü için önemli olan düzgün bir zemin. Bu nedenle fondöten mükemmel makyajın ilk ipuçu.

“Fondöten neden kullanılır?” diye düşünüyorsanız öncelikle fondötenin ne olduğuna bir göz atmak gerekir. Makyaja yeni başlayanların hemen heyecanla gidip edindikleri bir makyaj ürünü olan fondöten cildi makyaja hazırladığı için oldukça önemli bir aşama. Cilt tipinize, renginize göre farklılık gösteren fondötenler makyaja güzel bir zemin hazırlamak için üretilir.

Fondöten nedir? 

Fransızcadan dilimize giren fondöten zemin ve yüz rengi kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Günlük rutinlerin bir parçası olan fondötenin asıl görevi cilteki kusurları örtmek, sivilce lekelerini kapatmak ve siyah noktaları kapatmak, renk eşitsizliklerini düzenlemek , ciltteki lekeleri gizlemek için kullanılır. Eskiden kısıtlı bir yapı ve renk skalasına sahipken şimdi çok farklı markaların, çok farklı renklerle çıkardıkları çok farklı yapıda fondötenler mevcut.

Kaç çeşit fondöten vardır?

Cilt tiplerine ve cilt kusurlarına göre üretilen fondötenlerin farklı çeşitleri vardır. Bunlar likit, stik, krem, köpük, krem-toz ve pudra olmak üzere 6’ya ayrılır.

Likit fondötenler: Az kapatıcılıklarıyla çok kusurlu olmayan ve doğal bir görünüm elde etmek isteyenlerin tercih edebileceği fondötenlerdir. Sıvı yapılarıyla cilt ile bütünleşmeleri çok kolaydır. Büyün cilt tiplerine uyum sağlayabilir. Sünger, kabuki fırça ya da parmaklarınız ile uygulandığında maksimum verim almanızı kolaylaştırır.

Stik fondötenler: Kapatıcılık oranı en yüksek fondötenlerdir. Genellikle yağlı bir yapıya sahip oldukları için kuru ya da normal bir cilde sahip olanların kullanımına daha uygundur. Kapatıcılığı yüksek olduğu için çok doğal bir görünüm elde etmeseniz de harika fotoğraflar vermenize yardımcı olur. Kaşık fırçalar, stippling fırçalar ve parmaklarınızla yaydığınızda maksimum verim alabilirsiniz.

Krem fondötenler: Oldukça yoğun yapıda olan krem fondötenler orta kapatıcılığa sahiptir. Özellikle uzun saatler çalışıyorsanız ya da makyaj tazeleyemiyorsanız bu fondötenleri kullanabilirsiniz. Yağlı ciltlerde çok parlama yapacağından önerilmez fakat kuru ve normal ciltlerin kullanımına uygundur. Parmaklarınız ile uygulayarak en yüksek verimi alabilirsiniz.

Köpük fondötenler: Yapısı ve kıvamı sıvı fondötenden biraz daha yoğundur. Fakat doğallık açısından aynı sıvı fondöten gibi etkilidir. Kıvamı daha koyu olmasına rağmen çizgilere dolmaz. Uygularken parmaklarınızı ya da ince makyaj süngerlerini kullanabilirsiniz.

Krem-toz fondötenler: Yapısı uygulerken kremsi olan ancak kuruduğında pudramsı bir his yaratan fondötenlerdir. Kırışıklıklara dolma olasılığı yüksektir. Genellikle yağlı ciltlerin kullanımına uygundur. Nemli bir sünger ile uygulanması verimliliği artırır.

Pudra: Sıkıştırılmış ya da toz halinde bulunan bu fondötenler orta kapatıcılıktadır. Yapılar sayesinde kırışıklıklara dolmaz. Yağlı ciltler için çok uygundur. Sıkıştırılmış olanları ince bir sünger ile, toz olanları ise yumuşak bir fırça ile uygulanmaya elverişlidir.

Fondöten nasıl seçilir?

“Hangi fondöteni kullanmalıyım?” diye merak edenler için fondöten seçerken öncelikle cilt tipini iyi bilmek gerekir. Eğer yağlı ciltler için pudra, krem-toz, likit ya da köpük fondöten uygun olacaktır. Kuru ciltler içinse likit, krem ve köpük fondötenler uygundur. Karma ciltler seçtiği fondöteni bir pudra ile desteklemeli, normal ciltler ise en şanslı olanlardır her çeşit fondöteni uygulayabilirler. Fondöten tipini seçtikten sonra ikinci aşama ise renk belirlemektir. Öncelikle fondöteniniz ten renginizden açık ya da koyu olmamalıdır. Fondöteninizi seçerken elinizde değil boyun ile yüzünüz arasında kalan bölgede deneyerek renk tercihi yapmanız gerekir. Kontrolünüzü de mağaza spotlarında değil gün ışığında yapmanız kötü sürprizlerle karşılaşmanızı engelleyecektir.

Fondöten nasıl kullanılır?

Fondöten kullanmadan önce cildinizin iyice temizlendiğinden emin olmalısınız. Daha sonra ise cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirmelisiniz. Cildiniz nemlendiriciyi emdikten sonra sıra makyaj bazında. Makyaj bazınızı uyguladıktan sonra fondöteninizi uygulyabilirsiniz. Fondöten uygularken ilk dikkat etmeniz gereken şey fondötenin miktarı. Çok miktarda fondöten kullanmak maske etkisi yaratacak ve çizgilerinize dolup sizi yaşlı gösterektir. Çok az mktarda fondöten kullanmak ise kusurlarınızı örtmeyecek ya da parça parça duracaktır. O nedenle az az alıp yavaş yavaş miktarı arttırmak gereklidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise fondöten uygularken kullanılacak olan enstrümandır. Islak sünger likit ve krem fondötenler için uygunken toz ve krem toz fondötenler için uygun değildir.

Alıntı

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...