Jump to content

Kansere Karşı Nanobot...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kansere karşı nanobot

Kansere karşı nanobot

ABD'deki Arizona Üniversitesi ile Çin'deki Ulusal NanoBilim ve Teknoloji Merkezi, kansere karşı DNA origamisi ismi verilen bir yöntem geliştirdi. Uluslararası ekip, kan pıhtılaşma enzimi olan trombini farelerdeki tümörlere giden damarların içine nakleden küçük bir robot üretti. Bu nanobot damarın yüzeyine ulaştığında, trombini tümörün tam kalbine gönderiyor.

SADECE TÜMÖRLÜ HÜCRE
Nature Biotechnoloji isimli bilimsel dergide yayımlanan araştırma raporuna göre, bu nanobot böylece tümöre kan akışını engelliyor ve trombinin kana karışmasıyla 24 saat içinde tümörlü dokuya zarar veriyor. Bu işlemin iki gün uygulanmasının ardından araştırmacılar trombinin üç gün sonra tümörü besleyen tüm damarlara ulaştığını gözlemledi. Uzmanlar kemoterapinin aksine bu yöntemin doğrudan hedefe ulaşmada önemli avantajları olduğunu bildiriyor. Yöntemin çığır açacak başka bir özelliğiyse, robotun trombini sadece tümörlü hücrelerin yüzeyinde oluşan nükleolin isimli proteine göndermesi. Nanobot sağlıklı hücrede bu protein bulunmamasından dolayı, sadece tümörlü hücreleri hedef alıyor. Bu nedenle sağlıklı hücrelere zarar verilmiyor. Nanobotun şimdiye kadar iki hayvan üzerinde denendiğini ve her iki türde de tümörün küçüldüğünü gözlemleyen uzmanlar, geliştirdikleri teknolojiyi insanlar üzerinde geliştirmek üzere çalışmalara başladı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...