Jump to content

Saatler İleri Alınacak mı? 25 Mart Saat Kaç?


ege

Önerilen Mesajlar

Avrupa ülkelerinin yaz saati uygulamasına geçmesi nedeniyle bazı vatandaşların akıllı telefonları ve bilgisayarlarında da otomatik olarak saatler 1 saat ileri alındı. Sosyal medyada 'saat kaç' sorusu yeniden gündem oldu. Ancak Türkiye’de yaz saati uygulaması uygulanmadığı için saatler ileri alınmıyor. Türkiye'de şu an saatin kaç olduğunu merak ediyorsanız kol saatinize veya manuel olan duvar saatinize bakabilirsiniz.

Saatler kafanızı karıştırmasın... Şu an saat kaç Saatler ileri alındı mı
 
 •  

25 Mart gecesi saatler ileri alındı mı sorusu, geçtiğimiz yıl yaz saati uygulaması dolayısıyla dijital saatlerin otomatik olarak ileri alınması ile gündeme gelmişti. Türkiye'de yaz saati uygulamasının uygulamadan kaldırılmasının ardından gözler dijital cihazlara çevrildi. Sosyal medyada bazı vatandaşlar cep telefonlarında saatlerin otomatik olarak 1 saat ileri alındığını yazıyor. Ancak Türkiye'de saatlerde herhangi bir değişiklik yok. 

ŞU AN SAAT KAÇ?

Bakanlar Kurulu kararı uyarınca bütün yurtta saatlerinin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam ettirilmesine karar verilmişti.

Bakanlar Kurulunun 7 Eylül 2016'da aldığı kararda, 27 Mart 2016 tarihinde saat 03.00'te saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının her yıl ve yıl boyu sürdürüleceği belirtilmişti. 

Türkiye'de şu an saatin kaç olduğunu merak ediyorsanız kol saatinize veya manuel olan duvar saatinize bakabilirsiniz. Zira internet üzerinden online olarak görüntüleyebileceğiniz birçok saat, sizin işletim sisteminizdeki saat bilgisinden faydalanmaktadır. Dolayısıyla bu inceleme yanıltıcı olabilir. 

NASIL AYARLANIR

 

Yaz saati uygulaması kapsamında, Kuzey Amerika başta olmak üzere, Avrupa'nın büyük bir kısmı, Güney Amerika'nın bir bölümü ve Avustralya Kıtası'nın bazı kesimleri, saatlerini bir saat ileri alacak. Fakat, Türkiye başta olmak üzere Rusya, Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın büyük bölümü gibi büyük bir çoğunluk ise bu uygulamaya katılım göstermeyecek.

Bu uygulamanın hangi ülkeler tarafından uygulandığını net bir şekilde sistemlerine tanımlayamayan önde gelen dijital platformlar, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi kullanıcılarda bazı mağduriyetlere sebebiyet verebiliyor.

Bu sorunla karşılaşmak istemeyen vatandaşlar Android ve İOS işletim cihazlarında bazı küçük ayarlamalarla sorunu çözebiliyor;

Telefonunuzun ayarlar kısmından tarih saat sekmesini tıklayıp saat ayarlarına geçebilirsiniz. Bu ayarlar içinden güncel saat bilgileri adımlar şöyledir.

Android için Ayarlar > Genel > Tarih & Saat > Otomatik tarih ve saat ayarını kapatıp henüz değişmeyen saatinizi kullanabilirsiniz.

İOS için Ayarlar > Genel > Tarih & Saat > Otomatik saat sekmesini kapalı konuma alıp alttaki açılan menüde çıkan saat özelliğini, eğer değişmişse analog bir saat yardımıyla güncel saat bilgisi ile güncelleyebilirsiniz.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz Saati Uygulaması (YSU), uygulanan ülkede sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerilmiş ve o günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başlamıştır.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/saatler-ileri-alinacak-mi-25-mart-saat-kac-40783335

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу
ege, 18 dakika önce yazdı:

Neden bir meridyen geri alınsın ki? Nereden çıktı şimdi bu? :)  

Yerel saate göre ayarladığım internet bağlantısı olmayan cihazlarla, internet bağlantısı olanlar arasında dört dakikalık kayma var.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başka bir hata olmuştur.  Haritacı değilim ama, Dünya'nın kabul gördüğü uygulamaların değişeceğini sanmıyorum. Adamlar yememiş içmemiş konum belirlemişler. Yani tam vakıf değilim ama, ya +2 ya da +3'ü seçmekte özgürüz ülke olarak, Konumumuz bu çünkü. Muhtemelen benden iyi bilirsin de, saatinin azizliği olsa gerek.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу, 16 saat önce yazdı:

Yerel saate göre ayarladığım internet bağlantısı olmayan cihazlarla, internet bağlantısı olanlar arasında dört dakikalık kayma var.

Ben iki tane telefon kullanıyorum, biri akıllı telefon, diğeri tuşlu telefon ve internet yok, ikisinin arasında saat olarak bir değişme olmadı..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
berresu, 2 saat önce yazdı:

Bu yıl akıllı telefonlar işgüzarlık yapıp kendilerini ileri geri almadılar. Onlarda bize uydu.

Hatırladığım kadarıyla ülkemizde yaz/kış saati uygulaması iptal edildiğinde saatlerimiz zaten yaz saatinde kalmıştı..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıl Dönümü Kutlandı

   18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümü kutlandı   Tarihin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale Savaşının 102. yıl dönümü anma etkinlikleri gerçekleştirildi Çanakkale'de kaç şehit verdik? Seyit onbaşı kimdir? Cumartesi, 18 Mart 2017           Kahraman Mehmetçiğin 102 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı 'Çanakkale Geçilmez Destanı'nın yıl dönümü, Türkiye'nin dört yanında kutlandı   250 BİN ŞEHİT VERDİK Kocaman bir dünya

   , Yer: Önemli Gün ve Haftalar

  • Saat Anlamları 03:03

   03:03 Hala Seni Düşünüyor   Seni Düşünmekten Uyuyamıyor     Sevgilisi olan kişiler için saat 03:03 ‘ün anlamı sevgililerinin gecenin tüm karanlığına inat onları düşünmeye devam ettikleridir. Bu saati gördüyseniz sevgiliniz sizi düşünmekten uyuyamıyor demektir. Sizi çok seven sevgiliniz saat 03.03 olmasına rağmen hala sizi düşünürken bir yandan da sizin onu düşünüp düşünmediğinizi merak ediyor. Bu nedenle saat 03 03 olduğunu gördüyseniz hemen sizde sevgilinize bir kısa mesaj gönderin ve saat

   , Yer: Astroloji, Fal ve Kehanetler

×
×
 • Yeni Oluştur...