Jump to content

Uzmanlar Uyarıyor: Ani Körlüğe Neden Oluyor!...


Renan

Önerilen Mesajlar

Uzmanlar uyarıyor: Ani körlüğe neden oluyor!

Uzmanlar uyarıyor: Ani körlüğe neden oluyor!

Kolesterol vücudumuzun bütün hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Uzmanlar yüksek kolesterolün kalp rahatsızlıkları dışında körlük ve meme kanseri riskinizi arttırabileceği konusunda uyarıyor. İşte kolesterol riski sonucunda metobolizmada yaşanan ani değişikler ve yaşanması muhtemel sorunlar...

Kolesterol, beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücudumuzun sağlıklı hücrelerin oluşumuna devam edebilmesi için, kolesterole ihtiyacı vardır, ancak fazla miktarda kolesterol sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.

ANİ KÖRLÜK VE KANSER TEHLİKESİ!

Uzmanların verdiği bilgiler ve yapılan araştırmalara göre, yüksek kolesterol, retinal damar tıkanıklığına bağlı ani körlüğe de neden olabiliyor. Retinal damar tıkanıklığı, ileri yaşlarda diyabetik göz hastalığından sonra en sık görülen retinal damar hastalığı olarak tanımlanıyor. Kolesterol yüksekliğine bağlı oluşan plaklar retinal damarlarda tıkanmaya neden oluyor. Bu etki; beyin ve göz arasında ki iletişimi sağlayan optik siniri etkiliyor ve körlüğe neden oluyor.

2000-2013 yılları arasında 660.000 kadın üzerinde yapılan çalışmalarda yüksek kolesterol ve meme kanseri arasında ilişki görüldüğünü açıklayan uzmanlar, "Yüksek kolesterol kadınlarda meme kanseri riskini % 64 arttırmaktadır" yorumunu yapıyor.

KOLESTEROL İKİYE AYRILIR

Kolesterol iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılır. Kandaki kolesterol düzeyi yaşla beraber artar ve erkeklerde daha fazla bulunur. Kötü kolesterol yani LDL, düşük yoğunluklu kolesteroldür. İyi kolesterol yani HDL ise yüksek yoğunluklu kolesteroldür. HDL damar duvarındaki kolesterolü dışarıya taşır. Dolayısıyla ateroskleroz (damar sertliği) için koruyucudur.

KOLESTEROL YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Vücudumuzun sağlıklı hücrelerin oluşumuna devam edebilmesi için, kolesterole ihtiyacı vardır, ancak fazla miktarda kolesterol sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu durum farklı şekillerde oluşur ve genellikle önlenebilir ya da tedavi edilebilir. Lipid (yağ) miktarının fazla olduğu bir kan, genellikle "hiperlipidemi" olarak adlandırılır. Kandaki kolesterol miktarlarının aşırı miktarı olarak tanımlanır.

KAN YAĞLARININ YÜKSELMESİNEN NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Yaş ve cinsiyet (erkekler için ≥45 yaş, kadınlarda ≥55 yaş, özellikle menopoz dönemi

Sigara içilmesi

Yüksek lipoprotein varlığı (kanınızdaki yağ türü)

Genetik faktörler (aile geçmişi)

Yüksek tansiyon (≥140/90 mmHg)

Düzensiz beslenme

Hareketsiz yaşam

Obezite

Doymuş yağ ve trans yağ içeriği yüksek gıdaların tüketimi

Aşırı alkol tüketimi (yüksek trigliserid düzeyleri ile ilişkili)

Tip 2 diyabet

Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidizm)

Bazı ilaçlar: Östrojen, glukokortikoidler, doğum kontrol ilaçları

Kronik böbrek hastalığı

Kan yağlarının yüksekliğinin en yaygın türleri şöyledir:

Yüksek kolesterol (hiperkolesterolemi)

Yüksek trigliseritler (hipertrigliseridemi)

KAN YAĞLARININ YÜKSEKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hiperlipidemi bazı hastalarda belirgin bir belirti vermeden de ortaya çıkabilir. Çoğu kez yapılan rutin bir kan testi sırasında fark edilir. Bunun yanı sıra hastalarda aşağıda belirtilen bulgular da görülebilir.

Belirgin bir bulgu vermeden, hasta direkt olarak kalp damar hastalığı vb. bulgularla karşımıza çıkabilir

Karın ağrısı

Akut pankreatit (trigliserit yüksekliği kaynaklı)

Baş dönmesi

Denge kaybı

Baldırlarda yürürken meydana gelen ağrı

İnme

Göğüs ağrısı

Ksantomlar (dirsek, diz tendonları, vb). : Dislipideminin en yaygın dermatolojik belirtisi olup yağdan zengin anormal hücrelerin cilt altında birikimi ile oluşurlar.

Göz bulguları

Korneal arkus veya korneada matlaşma: Özellikle ailesel hiperkolesterolemi ve genetik mutasyonlar nedeniyle çok düşük HDL (iyi) kolestrolü olan hastalarda karşımıza çıkmaktadır.

Retinanın süt beyazı görünümü: Trigliserit değerleri çok yüksek olan hastalarda görülür. Nadiren görme kaybına yol açabilir.

KAN YAĞLARININ YÜKSEKLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hiperlipideminin tedavisi etkilenen kişilerin yaşı, belirtileri, eşlik eden hastalıkları ve risk faktörlerine bağlıdır. Tedavide öncelikle yaşam tarzı değişiklikleri benimsenmelidir.

Bunlar; dengeli bir diyet - Kolesterolün neredeyse % 15'i sıkı bir diyet ile azaltılabilir. Daha az doymuş yağ, rafine edilmiş şeker ve alkol tüketimi önemlidir. Diyetinize daha fazla meyve, sebze, yağsız protein ve tahıl eklemeniz kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir.

Kilo kontrolü

Düzenli Egzersiz - (Yürüyüş, Yoga, Dans vb.) - Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın ve mümkünse bunu bir alışkanlık haline getirin

Sigaranın bırakılması

Ancak eşlik eden ciddi sistemik hastalıkları (şeker hastalığı, bilinen kalp damar hastalığı öyküsü, kronik böbrek hastalığı vb.) veya risk faktörleri olan hastalarda yaşam tarzı değişiklikleri ile kolesterol seviyeleri hedef değerlere çekilemez ise mutlaka bir hekim tarafından ilaç tedavisine başlanmalıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Renan, 23 saat önce yazdı:

Valla bu kolesterol işi çok hassas. O kadar dikkat etmeme rağmen kolesterol sınırda çıktı. Hamur işi filan yememelisin dedi doktor...

Hamur işi ye ama ölçüsünde ben yiyorum ve üstüne ekinazya çayı içiyorum. Tehlike sınıfına girdim ldl bir sürü şey söylediler damat şimdi unuttum bir sürü şey içirdi çok şükür kalmadı temizlendi ekinazya çayı sayesinde bir şey daha vardı unuttum öğreneyim yazarım onuda 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dr. Kontrolünde kullanılması uygun isterseniz int. Araştırın 

Datça macunu akciğerleri temizliyor 

Kanı temizleyende

Alıç otu ve ökse otu. Bunları içince kan tahlili yaptırın artısına eksisine bakın içip içmeyeceğinize karar verirsiniz. 

Afiyet olsun

Ben en çok ekinezya çayı içtim. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cumartesi aktarlar çarşısında sordum Datça macununu, kimsede yoktu. İntenette meşhur olmuş ama ne olduğunu bilmiyoruz dediler.  Soran çok oluyormuş bu aralar. Talep varsa herhalde getirirler.

hacersş, 27.03.2018 - 11:13 yazdı:

Dr. Kontrolünde kullanılması uygun isterseniz int. Araştırın 

Datça macunu akciğerleri temizliyor 

Kanı temizleyende

Alıç otu ve ökse otu. Bunları içince kan tahlili yaptırın artısına eksisine bakın içip içmeyeceğinize karar verirsiniz. 

Afiyet olsun

Ben en çok ekinezya çayı içtim. 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Bana Neler Oluyor İmdaaat

   Bugünlerde bana birşeyler oluyor, insanlar bana acayip kötü davranıyor ya beni görmezden geliyorlar yada bana zarar vermeye çalışıyorlar birkaç tanesini anlatmak istiyorum.   Çok kişi asansör bekliyoruz iki kişi bindi ben üçüncü bindim sonra üç kadın peşime bindi asansör sinyal verdi, normalda onlardan biri inmesi gerekirken yukarı çıkıncaya kadar benim inmem gerektiği kanaatine vardılar nerdeyse dövüyorlardı beni.   Dün bankaya gittim numara aldım benden önceki numara yanıyordu birden numar

   , Yer: Serbest Kürsü

  • Bu İsim Neyin Oluyor?..

   Bu isim neyin oluyor? Ayşe

   , Yer: Forum Oyunları

  • Doğamızın İyilik Melekleri-Şiddet Neden Azaldı? / Steven Pinker

   Yirminci yüzyıl tarihin en kanlı dönemiydi iddiası, ateizm, Darwin, devlet yönetimi, bilim, kapitalizm, komünizm, ilerleme ideali ve erkek cinsiyetin de aralarında bulunduğu pek çok şeytan itham edilirken başvurulan klişelerden biri. Peki ama bu doğru mu? Pinker tam tersini savunuyor. Avcı-toplayıcı toplumların, ilkel kabilelerin ya da devletsiz toplulukların insan öldürmeye daha az eğilimli oldukları şeklindeki klişe, pek çok istatistiksel veriyle çürütülüyor. Peki insanın doğası iyi mi kötü mü

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Magnezyum Eksikliğinde Vücudumuzda Neler Oluyor?

   Magnezyum Eksikliğinde Vücudumuzda Neler Oluyor? Bir Magnezyum Eksikliği Olduğuna Dair 10 İşaret ve Mutlaka Önemseyin… MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİ ÖNEMSEYİN! VÜCUT PROSESİ İŞLEYİŞİ İÇİN ÇOK GEREKLİ.. Magnezyum insan metabolizmasında önemli bir faktördür ve 300’den fazla vücut prosesi ve kimyasal reaksiyonda kullanılır. Bu nedenle magnezyum eksikliği genel sağlığı çok olumsuz etkiliyor. Magnezyum eksikliği belirtileri arasında ilk sırada enerji eksikliği ve aşırı halsizlik gelm

   , Yer: Sağlık

  • Dua Nedir, Neden Kabul Olmaz?

   DUA NEDİR, NEDEN KABUL OLMAZ? Dua, genel anlamda Tanrı’dan yardım dilemek şeklinde tanımlanabilir. Bunlar gerçekleşir ya da gerçekleşmez. Şimdi duanın kabul olması ve olmaması konusunu mantık çerçevesinde masaya yatıracağım. Bunu yaparken sofu temalı kaynaklarda, empati duygusundan uzak imtihan gerekçesiyle verilen yüzeysel cevaplardan fazlasıyla uzaklaşmam gerekiyor. İnsanın duaya yönelimi ve bunu devam ettirmesindeki etmenleri tek tek örneklerle inceleyip, dileğinin gerçekleşmemesi durumu

   , Yer: Dilek Duaları

×
×
 • Yeni Oluştur...