Jump to content

İnsanlardan Kedilere Bulaşan Hastalıklar


ege

Önerilen Mesajlar

insanlardan-kedilere-bula%C5%9Fan-hastal

İnsanlardan kedilere bulaşan hastalıklar

 

Özellikle bizim toplumumuzda çoğu kişi hayvanların hastalık taşıdığına dair bir inanışa sahip ve bu aslında kimi zaman doğru olsa da bizlerin hayvanlardan hastalık kapma olasılığımız yediğimiz yiyeceklerden, içtiğimiz sudan ve diğer insanlardan kapma olasılığından daha yüksek değil. Zira hastalıklar genellikle türe özel oluyor, yani kedi hastalıkları kedilere, köpek hastalıkları köpeklere, insan hastalıkları ise insanlara geçiyor. Ancak bu durumun istisnası olan bazı hastalıklar da var, yani türler arasında paylaşılan hastalıklar ve bu hastalıklara zoonoz hastalıklar ismi veriliyor. Zoonoz hastalıklar hayvanlardan insanlara geçebildiği gibi insanlardan da hayvanlara geçebiliyor. Bu bilgi ışığında “insandan kediye hastalık geçer mi?” sorusunun yanıtının evet olduğunu söyleyebiliriz. Evet, sürekli kedilerden hastalık geçer diyen insanların belki de hiç düşünmediği ancak aslında hayatın gerçeği olan bir şey bu; insanlardan da kedilere hastalık bulaşabiliyor. Peki, insanlardan kedilere hangi hastalıklar geçiyor? İşte bu sorunun yanıtı yazımızda.
Kedi tırmığı hastalığı

kedi-t%C4%B1rm%C4%B1%C4%9F%C4%B1-hastal%Kedi tırmığı hastalığı bakteriyel bir enfeksiyon. Etkeni , Bartonella henselae isimli bir bakteri olan hastalık ilk kez 1899 yılında  Henri Parinaud tarafından tanımlanmış ve 1950 yılında Dr. Robert Debré hastalığın vektörünün yani son konağının kediler olduğunu iddia etmiş. Ancak ilerleyen yıllarda hastalığın kedi kaynaklı olmadığı anlaşılmış. Hastalığın etkeni olan bakteriyi kediler taşıyabildiği gibi enfekte bir kediyi ısıran kenenin ya da pirenin ısırdığı insanlar da taşıyıcı olabiliyor ve taşıyıcı insandan da kedilere bulaşabiliyor. Yani kedi tırmığı hastalığının adı kedi tırmığı olsa da aslında kedilerden insanlara bulaşabildiği gibi insanlar da bu hastalığı kedilere bulaştırabiliyor.

Tularemi

insanlardan-kedilere-bulasan-hastaliklar

Tularemi de bakteri kaynaklı bir hastalık ve etkeni Francisella tularensis isimli bir bakteri. Bu bakterinin neden olduğu enfeksiyon insanlardan kedilere bulaşabildiği gibi diğer türler arasında da yayılabiliyor. Örneğin tavşandan fareye, fareden köpeğe de geçebiliyor. Hastalığın en önemli taşıyıcılarıysa sivrisinekler ve diğer eklem bacaklılar. Yani tularemi hastası bir insanı sokan sivrisinek kediyi de soktuğunda hastalığı insandan kediye bulaştırmış oluyor. Bu arada bu hastalığın insanlar ve tavşanlarda ölümcül seyretmese de bazı türlerde ölüme neden olabilme riski taşıdığını da belirtelim.

Toksoplazma

toksoplazma

İşte halk arasında en fazla konuşulan kedilerle insanların paylaştığı hastalık; toksoplazma. Bu hastalığın gebelik döneminde düşük riskine yol açması nedeniyle her yıl sayısız kedi anne adayı sahipleri tarafından sokağa atılıyor! Oysaki AŞILARI DÜZENLİ OLARAK YAPTIRILAN KEDİLERDE TOKSOPLAZMA HASTALIĞI OLMASI İMKANSIZ! Üstelik bununla da kalmıyor, zira toksoplazma insanlardan da kedilere bulaşabiliyor. Şunu da ekleyelim; toksoplazmaya neden olan Toxoplasma gondii isimli tek hücreli paraziti kediden kapma olasılığı sebzelerden, meyve ve az pişmiş etten kapma olasılığından çok daha düşüktür.

Kuduz

kuduz

Hayvanlardan geçmesi konusunda en korkulan hastalık şüphesiz ki kuduz. Ölümcül bir hastalık olan kuduzun yalnızca hayvanlardan insanlara bulaştığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Zira kuduz insandan insana bulaşabildiği gibi insandan kediye de bulaşıyor. İnsanlardan kedilere bulaşan hastalıklar içinde en tehlikelisi olan kuduzun bulaşması için kuduz virüsü ile enfekte olmuş bir insanın vücut sıvılarının kedinin derisinden ya da mukozalarından içeri girmesi gerekiyor. Bu arada ülkemizde kuduz hastalığının hemen hemen tamamen ortadan kalkmış olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Peki, insandan kedilere grip geçer mi?

kedilerde-grip

Halk arasında oldukça sık dile getirilen endişelerden biri de insanlardan kedilere grip bulaşabileceği. Hatta sevgi dolu kedi sahipleri bu korku nedeni ile grip olduklarında kedilerine yaklaşmamaya çalışıyorlar tüylü kankalarının sağlıklarını korumak için. Ancak insandan kediye grip geçer mi sorusunun yanıtı hayır. Bunun sebebiyse yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi virüslerin çoğunun türlere özel oluşu. Eğer grip olduysanız ve kedinizde de grip hastalığı belirtileri varsa yapmanız gereken kesinlikle veterinere başvurmak. Çünkü sizin kendinizden geçtiğini düşündüğünüz grip hastalığının belirtileri sandığınız semptomlar kedinizdeki daha ciddi başka bir hastalığa işaret ediyor olabilir.

Yazımızı bitirirken insandan kediye ya da kediden insana hastalık geçmesini engellemenin yolunun kedilerin iç-dış parazit aşıları da dahil olmak üzere tüm aşılarının düzenli olarak yaptırılması olduğunu belirtelim.
 
  • Beğen 3
  • Thanks 1
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Renan, 33 dakika önce yazdı:

Aşıları yapıldıktan sonra kimseden kimseye bir şey bulaşmaz. Kızın kucağındaki sarı kedi çok güzelmiş... xD

Az çok biliyorsun, saklı bahçede yaklaşık 20 kedi var,  en az 15'i sürekli bizim bahçede. En az 1 yıldır bir tanesi gripti, evcil olmadığından bir türlü yakalayıp ilaç veremedim. Bugün en az 4-5 kedinin daha grip türünde hasta olduğunu gördüm, acaba kediden kediye bulaşıyor mu diye araştırdım, Evet, kediden kediye, insandan kediye, kediden insana bulaşıyormuş.  Yani sonuçta canlıdan canlıya hastalık bulaşıyor.

Yarın ne yapabileceğime bakacağım. İnşallah iyi olmaları için bir çözüm bulurum. Allah bütün canlılara şifa versin inşallah.

Kızın kucağındaki kediyi sevmişsin ama, bendeki bir kaç kediyi görsen şaşar kalırsın, kocaman tüylü, kediler, şaşı kediler özellikle , öyle tatlılar ki inanamazsın : ) 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Allah şifa versin. Kedilerin hepsi çok tatlı gerçekten. Kedileri çok seviyorum ama sarı kedilere bayılıyorum. Şansımızdan bizim sokaktan gelenimiz siyah. Olsun onu da çok seviyorum. Aslında bütün hayvanları seviyorum. Başlarına iş geldiğinde, hastalandıklarında çok üzülüyorum...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Renan, 5 dakika önce yazdı:

Allah şifa versin. Kedilerin hepsi çok tatlı gerçekten. Kedileri çok seviyorum ama sarı kedilere bayılıyorum. Şansımızdan bizim sokaktan gelenimiz siyah. Olsun onu da çok seviyorum. Aslında bütün hayvanları seviyorum. Başlarına iş geldiğinde, hastalandıklarında çok üzülüyorum...

Sana bir tiyo vereyim, özellikle sarı kediler, diğerlerine oranla çok yaramaz oluyor : ) 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
İη¢ιѕєℓ

Insandan kediye grip gecmez kediden kediyede illa gececek diye birsey yok. benim kizda gecen hafta gripti bir igneyle toparladi kendini sukur surekli bir aradalar ama kardesine gecmedi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
İη¢ιѕєℓ, 6 dakika önce yazdı:

Insandan kediye grip gecmez kediden kediyede illa gececek diye birsey yok. benim kizda gecen hafta gripti bir igneyle toparladi kendini sukur surekli bir aradalar ama kardesine gecmedi.

Benim pek bilgim olmadığından bakındım. Gerçi aynı ortamda bulunmadığımdan, Kediden kediye geçer mi diye aradım. Bu yazıyı buldum. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...