Jump to content
 • 0

İnsan Allah'a Küsebilir mi?


BalveBadem

Soru

Önerilen Mesajlar

 • 0

Hakkı yoktur tabi ki. Olur mu öyle şey?  İsyan etme sınıfına girer mi bilemem ama,  Allah'a küstüm diyen, zaten O'ndan uzaklaşmış olur.  Allah'tan uzaklaşanın kulağına şeytan da vesveseler verip seni iyice geri dönülemez bir yola sokar. Allah korusun!

Yusuf suresinde, "Kafirlerden başka hiç kimse Allah'tan ümidini kesmez" der.  Gerisini sen düşün.

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
 • 0

İnsan ALLAH'a A.C. küser tabii küsebilir,..

Zira ALLAH, insan benim yer yüzündeki vekilimdir buyuruyor, insan bir çok şeye MALÎK! Rivayet odur ki; bir gün bir adam ALLAH'a küsmüş, çünkü bakmış ki insanlar öyle bir körü yapıyor üzerinden insanlar, hayvanlar, arabalar geçiyor, ALLAH bir köprü yapmış kıldan ince kılıçtan keskin, adam diyor ki, "sen alemlerin rabbisin, şu insanların yaptığı kadar bir köprü yapamadın mı ki!? Senin köprün böyle geniş değil de, kıldan ince kılıçtan keskin?"

Musa A.S. o adamın oturduğu köprüden geçerken, bakmış bir adem orda oturuyor selam vermiş, ama adam selamı almayınca, Musa A.S. biraz şaşkınlıkla adamın yanından geçip Tur-i Sina'ya Rabbi ile konuşmaya gitmiş. Alemlerin Rabbi buyurur ki: - Ey Musa tekrar köprüden geçerken git o kuluma bir tokat atıver!!!

Musa A.S. dönüş yolunda adama selam veripte, adamın almadığını görünce adama okkalı bir tokat patlatıverir!

Adam derhal secdeye varır, Hikmetinden sual olunmaz Ya RABBİ, sen köprüyü bunca geniş yapsaydın, insanlar geçmek için bir birini yerdi diyerek pişmanlığını dile getirir, kalbinden!

Yani tokadı yediğinde olayı anlamış ve küslüğü bitmiştir çoktan, insan zanneder ki Allah'ın bir hikmeti yok, dünyada herşey kendiliğinden oluyor. Sonsuz hüküm sahibi buna razı olur mu!? Bir gün herkes anlayacak. Gereken her şey insanlığa bildirildi, ama anlayışlar farklı farklı, isteyen anlayabilir isteyen ikaz ve uyarıları arkasına atabilir, problem yok, Mutlak Hükümdar'ın elinde her şey. :D

Salaklar kendi egolarını çok büyük zanneder benim zamanım hiç geçmez zanneder. Bu alemde her şeyin bir ömrü var, insan büyür beşikte mezarda yatmak için, bir atomdan, bir gezegene her şey bir ömrü var ülkeler, krallıklar, imparatorluklar son buluyor bu dünyada, bir gün güneş bile sönecek, bilim adamları mı desem yoksa milim adamlarımı desem hiç bir şeye yetmeyen akıllarıyla her şeyi açıklamaya çalışıyorlar ama onlarda ACİZ! Küsmek isteyen ALLAH'a küssün, insanın anasından, babasından ona daha çok acıyan RABBİ öyle büyük ve yücedir ki, insan bunu çookk sonra anlayacak!

Ama küsme hakkın var evet, bize bu hakkı bile o tanımış hemde gülümseyerek!!! :)

 • Beğen 2
 • Thanks 1
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
 • 0

Freestyle, espri amaçlı mı küsebilirsin dedin, yoksa ciddi mi?  İnan anlayamadım. Ha, küsersin tokadı yer, kendine gelirsin anlamında mı?  Öyle bile olsa benim mantığıma aykırı.

Ben de bir örnek vereyim madem.  Birine neden küsersin? Sana bir fenalık ettiği, seni incittiği için değil mi? Ya da bir şey istedin, vermedi/yapmadı?   Yani bu durumda Haşa, Allah'ı töhmet altında bırakmış olmuyor musun? 

Peygamber efendimiz, "Allah'a tam teslimiyetle dua ediniz" demiştir. "Küsmek"  ile, "tam teslimiyet"  asla bir arada olamaz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
 • 0

Ahir zamanda doğru yanlış birbirine girmiş. 

Kalbindeki katmanlar artmış içeri girilmez olmuş. 

Gönlün çektiği her tatlı şey haram.

Bir deryada yüzüyorsun ama bir damla su nasip olmuyor bir düşün.. (maddi olanaklar varken cebimizde para varken fakirlik çekiyoruz- bu tamamen ailevi durumumla ilgili) 

Ettiğin dualar tokat misali yüzüne iniyor.

Insanlara muhtaç olmak çok acı.

Ölmek bile nasip olmuyor kurtuluş için.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Düşman için Yap Allaha Havale Et..

   Arkadaslar düşman icin bir su veya bir avuc topraga mucadele suresini okuyun kapisina mumkunse evin icine serpin gorev bitmistir   allah dusman seytan serrinden hepimizi korusun!!!!!!!!!!!!!!!

   , Yer: Havas & Hüddam

  • İnsan, Tanrı Ve Ölümsüzlük / James George Frazer

   Antropoloji biliminin "kurucu babaları"ndan kabul edilen James George Frazer, medeniyetimizin ve insanın kültür tarihinin izlerini sürdüğü, farklı toplum ve topluluklardaki dinsel inanışların; bu farklı toplumların tarih boyunca var oluş sorularına verdikleri yanıtların ve ritüellerin ayrıntılı analizlerini yaptığı çalışmaları ile dünyaca ün kazanmıştır.  Altın Dal, Ateşin Kökenine Dair Mitler, Büyük Tufan gibi çalışmaları ile insanlık tarihinin gizlerini ortaya koyan Frazer, linguistikten teo

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • İnsan Ahlakının Doğal Tarihi / Michael Tomasello

   İnsan ahlakının evrimi iki adımda gerçekleşti. Başlangıçta doğa koşulları nedeniyle, ilk insanlar işbirliğine gitmezlerse yok olacaklarını gördü ve bu işbirliğini düzenli hale getirmek için yeni bilişsel yetenekler geliştirdiler. Riskleri en aza indirmek için her koşulda birlikte hareket edip, güven, saygı ve sorumluluk üzerine kurulu ikili ortaklıklar yarattılar. İnsan grupları kalabalıklaşıp işbölümü daha karmaşık bir hal aldığında ikinci adım atıldı. Üyelerinden sadakat, uyum ve kültürel ai

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • İnsan İletişiminin Kökenleri / Michael Tomasello

   İşaret eden bir parmağın ne kadar çok anlama gelebileceğini düşünün: Sizi bir tehlike konusunda uyarabilir, şaşırtıcı ya da komik bir şey gösterebilir, bilmek isteyebileceğiniz bir bilgi verebilir. İşareti yapan kişiyle birbirinizi ne kadar iyi tanıyorsanız, iletilen anlam o kadar incelikli olacaktır. Küçücük bir işarette bunca anlam saklı olabiliyorsa, insanların gerek sistemli diller gerekse çeşitli jest ve hareketlerle gerçekleştirdiği iletişimin mekanizması baş döndürücü olsa gerek.   İn

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • İnsan Evrimi / Bernard Wood

   İnsanların Yaşam Ağacındaki yeri tam olarak nasıl belirlenir? İnsanlarla onların büyük ataları sayılan maymunlar arasındaki ilişki nasıl gerekçelendirilir? En eski atalarımız tam olarak nerede yaşamıştır? Hiç kuşkusuz, sadece meslekten bilim insanlarını değil, konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesi ilgilendiren, temel önemde sorulardır bunlar. Paleoantropoloji alanının büyük uzmanlarından sayılan Wood, bugüne dek tartışılmış birincil önermelerden en yakın tarihli fosil bulgularına kada

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

×
×
 • Yeni Oluştur...