Jump to content
  • 0

İnsan Allah'a Küsebilir mi?


BalveBadem

Soru

Önerilen Mesajlar

  • 0

Hakkı yoktur tabi ki. Olur mu öyle şey?  İsyan etme sınıfına girer mi bilemem ama,  Allah'a küstüm diyen, zaten O'ndan uzaklaşmış olur.  Allah'tan uzaklaşanın kulağına şeytan da vesveseler verip seni iyice geri dönülemez bir yola sokar. Allah korusun!

Yusuf suresinde, "Kafirlerden başka hiç kimse Allah'tan ümidini kesmez" der.  Gerisini sen düşün.

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

İnsan ALLAH'a A.C. küser tabii küsebilir,..

Zira ALLAH, insan benim yer yüzündeki vekilimdir buyuruyor, insan bir çok şeye MALÎK! Rivayet odur ki; bir gün bir adam ALLAH'a küsmüş, çünkü bakmış ki insanlar öyle bir körü yapıyor üzerinden insanlar, hayvanlar, arabalar geçiyor, ALLAH bir köprü yapmış kıldan ince kılıçtan keskin, adam diyor ki, "sen alemlerin rabbisin, şu insanların yaptığı kadar bir köprü yapamadın mı ki!? Senin köprün böyle geniş değil de, kıldan ince kılıçtan keskin?"

Musa A.S. o adamın oturduğu köprüden geçerken, bakmış bir adem orda oturuyor selam vermiş, ama adam selamı almayınca, Musa A.S. biraz şaşkınlıkla adamın yanından geçip Tur-i Sina'ya Rabbi ile konuşmaya gitmiş. Alemlerin Rabbi buyurur ki: - Ey Musa tekrar köprüden geçerken git o kuluma bir tokat atıver!!!

Musa A.S. dönüş yolunda adama selam veripte, adamın almadığını görünce adama okkalı bir tokat patlatıverir!

Adam derhal secdeye varır, Hikmetinden sual olunmaz Ya RABBİ, sen köprüyü bunca geniş yapsaydın, insanlar geçmek için bir birini yerdi diyerek pişmanlığını dile getirir, kalbinden!

Yani tokadı yediğinde olayı anlamış ve küslüğü bitmiştir çoktan, insan zanneder ki Allah'ın bir hikmeti yok, dünyada herşey kendiliğinden oluyor. Sonsuz hüküm sahibi buna razı olur mu!? Bir gün herkes anlayacak. Gereken her şey insanlığa bildirildi, ama anlayışlar farklı farklı, isteyen anlayabilir isteyen ikaz ve uyarıları arkasına atabilir, problem yok, Mutlak Hükümdar'ın elinde her şey. :D

Salaklar kendi egolarını çok büyük zanneder benim zamanım hiç geçmez zanneder. Bu alemde her şeyin bir ömrü var, insan büyür beşikte mezarda yatmak için, bir atomdan, bir gezegene her şey bir ömrü var ülkeler, krallıklar, imparatorluklar son buluyor bu dünyada, bir gün güneş bile sönecek, bilim adamları mı desem yoksa milim adamlarımı desem hiç bir şeye yetmeyen akıllarıyla her şeyi açıklamaya çalışıyorlar ama onlarda ACİZ! Küsmek isteyen ALLAH'a küssün, insanın anasından, babasından ona daha çok acıyan RABBİ öyle büyük ve yücedir ki, insan bunu çookk sonra anlayacak!

Ama küsme hakkın var evet, bize bu hakkı bile o tanımış hemde gülümseyerek!!! :)

  • Beğen 2
  • Thanks 1
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

Freestyle, espri amaçlı mı küsebilirsin dedin, yoksa ciddi mi?  İnan anlayamadım. Ha, küsersin tokadı yer, kendine gelirsin anlamında mı?  Öyle bile olsa benim mantığıma aykırı.

Ben de bir örnek vereyim madem.  Birine neden küsersin? Sana bir fenalık ettiği, seni incittiği için değil mi? Ya da bir şey istedin, vermedi/yapmadı?   Yani bu durumda Haşa, Allah'ı töhmet altında bırakmış olmuyor musun? 

Peygamber efendimiz, "Allah'a tam teslimiyetle dua ediniz" demiştir. "Küsmek"  ile, "tam teslimiyet"  asla bir arada olamaz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 0

Ahir zamanda doğru yanlış birbirine girmiş. 

Kalbindeki katmanlar artmış içeri girilmez olmuş. 

Gönlün çektiği her tatlı şey haram.

Bir deryada yüzüyorsun ama bir damla su nasip olmuyor bir düşün.. (maddi olanaklar varken cebimizde para varken fakirlik çekiyoruz- bu tamamen ailevi durumumla ilgili) 

Ettiğin dualar tokat misali yüzüne iniyor.

Insanlara muhtaç olmak çok acı.

Ölmek bile nasip olmuyor kurtuluş için.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...