Jump to content

Japon Deprem Uzmanı Türkiye'ye Geldi, Binalarla İlgili Uyardı


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

кυвiŁαу

Japon deprem uzmanı Türkiye'ye geldi, binalarla ilgili uyardı

Kırklareli'nde düzenlenen "Depreme hazır mısınız?" konferansında konuşan Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, "Sağlam binalar yapmamız gerekir" diyerek, inşaatlarda kullanılan kalitesiz malzemelerle ilgili uyardı ve mühendislik açısından yapılması gerekenleri anlattı.

18 Nisan 2018, Çarşamba 

 
Japon deprem uzmanı Türkiye'ye geldi, binalarla ilgili uyardı
 
 
Kırklareli Üniversitesi'nin Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Genç İnşaat Mühendisleri Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen "Depreme hazır mısınız?" isimli konferansa konuşmacı olarak Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki katıldı. Konferansta Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Neziha Musaoğlu, bölüm öğretim görevlileri ile öğrenciler yer aldı.

 Yoshinori Moriwaki, binalarda yapılan ucuz, yanlış kolon ve kiriş sistemlerinin binaları daha da dayanıksız hale getirdiğini belirterek, "Binalar yapılırken farklı bağlantılar sağlanarak demirle güçlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca kullanılan tuğla ve malzemelerin kalitesiz olması, binaları daha da zayıf hale getirmektedir. Depreme karşı bina duvarlarında yatay ve dikey demirlerin kullanılması binaları daha da güçlendirebilir. Ayrıca, binalarda salınım sistemi oluşturarak kolonlar, mantolama ve benzeri yöntemler ile deprem hasar riski Japonya’da olduğu gibi çok düşük seviyelere indirilebilir. Olası bir depreme hazırlıklı olmak için de şimdiden hazırlıklı olmamız gerek. Bu önlemleri almak için de sizin gibi mühendis arkadaşlara çok büyük görev düşüyor. Sağlam binalar yapmamız gerekir" dedi.

 Moriwaki, 1990 yılında geldiği Türkiye’de şimdiye kadar çalıştığı projeler hakkında kısa bilgiler verdikten sonra öğrencilere kariyerlerini geliştirmeleri için şu tavsiyelerde bulunarak, "Her zaman hedefleriniz ve hayalleriniz olmalı. Bu hayallerinizi gerçekleştirmek için çok çalışmalısınız. Hayal ettikçe, hedefleriniz oldukça bunları hayata geçirirsiniz" şeklinde konuştu. Kendi kariyer hedeflerini ilk ve ortaokulda çizdiğini dile getirerek şu anda dahi farklı bir şeyler öğrenmek ve kendini geliştirmek için çalıştığını söyleyen Moriwaki, konuşmasının sonunda Türk Kültürü ile Japon Kültürü arasındaki benzerliklere değindi. Moriwaki, iki ülke arasındaki bağların 1985 yılında İran’dan Japon vatandaşlarının Türkiye tarafından tahliyesi operasyonu ile daha da kuvvetlendiğini vurgulayarak Türk Milletine duydukları minneti ifade etti.
 
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...