Jump to content

Erciyes Dağı Efsanesi


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

 

Erciyes Dağı eteklerinde Ercişler Kabilesi yaşarmış. Bu kabilenin beyinin de Cis Hatun isminde çok güzel bir kızı varmış. Günün birinde kabilenin olduğu dağın eteğine uzaklardan bir delikanlı gelir. Delikanlı, bey’in kızı Cis Hatunu görmüş ve gördüğü anda da aşık olmuş. Bir zaman sonra da kızı babasından istemeye karar vermiş. Horasan Uluları Alp’lerle Bey’den kızı isterler. Bey, kızını isteyen delikanlının dürüstlüğünü ve mertliğini beğenmiştir. Fakat, delikanlının kızıyla evlenebilmesi için bir şartı vardır. Şartı ise, yanıbaşlarındaki dağın tepesinde ateş püsküren bir ejderhanın öldürülüp, ortadan kaldırılmasıymış.Cis Hatun da kendisiyle evlenmek isteyen delikanlıya çoktan aşık olmuş. Delikanlı, Bey’in şartını kabul etmiş ve getirdiği hediyeleri onlara takdim etmiş. Cis Hatun, dağa çıkıp ejderha’yı öldürmek için gidenlerin geri dönemediğini, alevler tarafından yutulduğunu biliyormuş. Aşık olduğu delikanlıya oraya çıkarsa ateşle yanacağını ve çıkmaması için yalvarmış. Delikanlı, onunla evlenebilmenin yolunun bu olduğunu ve Cis Hatun’u bu sayede hak edeceğini söyleyerek bu isteğini geri çevirmiş. Cis Hatun da delikanlının getirdiği hediyeleri yanına alarak, dağa çıkmak için yola çıkan delikanlının peşinden gitmiş. Şimdiki Yanık Dağ denilen yerde ona ulaşır ve tekrar yalvarır, fakat hiçbir şekilde onu vazgeçiremez.Cis Hatun delikanlıyı bırakmaz ve yanında getirdiği hediyelerle birlikte, ayakkabılarını da bir mağaraya bırakırlar. Cis Hatun gelinliğini giyer ve beraberce yola devam ederler. Dağın zirvesine yaklaştıkları anda, alevler aniden çoğalır ve üstlerine akmaya başlar. Delikanlı, Cis Hatun’u korumak için atılır, ama alevler onu alır götürür. Cis Hatun başında beyaz duvağı ve gelinliğiyle sevdiği adamı kurtarmaya çalışır, ancak onun da ayakları alevlerin içinde kalarak kaymaya başlar. Bu sırada beyaz duvağı dağın üzerinde kalır ve dağda beyaz bir örtü olur. Alev Dağı, Cis Hatunu da delikanlıyı aldığı gibi almıştır, fakat dağın zirvesindeki beyaz örtü orada kalır. O gün bugündür, Erciyes Dağı’nın zirvesi hep beyazdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Evrim Bilimi Ve Yaratılış Efsanesi / Ardea Skybrek

   Evrim teorisi hakkında merak edilen her şey! Günümüz dünyasında evrim bilimi olmaksızın bilimden söz edilemezdi. Hem bilimsel bakış açısına sahip hem de bilimle hiç tanışık olmayan okurlara hitap eden anlaşılır ve akıcı bu kitap, evrim bilimi ile ilgili gerçekleri detaylı olarak ele alıyor. Gezegen üzerindeki yaşamın farklılaşmasını ve karmaşıklığını ve insanlar da dâhil olmak üzere bütün yaşam formlarının nasıl evrimleştiğini inceliyor. Pek çok farklı alanda karşılıklı olarak birbirini güçle

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Taş Bebek Efsanesi (Sivas)

   Yöre: Sivas     Vaktiyle, bir köyde yaşayan güzel bir kız vardır. Köyün eşrafından birisi, bu kızı oğluna alır. Ne var ki aradan beş-altı sene geçtiği halde bu gelinin çocuğu olmaz.     Şiddetli derecede torun arzulayan aile, oğullarına ikinci bir gelin getirmeyi düşünür. Aramalar sonucunda bir kız bulurlar ve kısa zamanda düğün yaparlar. Düğün gecesi, bahtsızlığına ağlayan kadın, bundan çok müteessir olur. Dışarı çıkar, harman taşı üzerinde ağlamaya başlar. Bu sırada yanında bir ihtiyar d

   , Yer: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler

  • Ahmet Gazi Camii Efsanesi – Aydın

   “Eskiçine köyündeki Ahmet gazi Camiinin dış duvarları tamamlanmış, sıra kubbenin yapımına gelmiştir. Halk caminin bitimini sabırsızlıkla beklemektedir. Kubbe bir gece bir bütün olarak caminin üzerine konuvermiş. Halk kubbenin Allah tarafından kondurulduğuna inanmaktadır.”

   , Yer: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler

×
×
 • Yeni Oluştur...