Jump to content

Sarımsağı Bütün Yutmayın Çünkü...


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

кυвiŁαу

Sarımsağı bütün yutmayın çünkü...

Sarımsağın faydasını bilmeyen yok. Peki sarımsağı nasıl tüketmeliyiz? Diyetisyen Şeyma Yılmaz, doğal mucize sarımsağın faydalarını sıraladı, halk arasında merak edilen “Sarımsak yutmak faydalı mı?” sorusuna açıklık getirdi.

09 Şubat 2019, Cumartesi 
 
 
5c5e9102ae298b09b9401ef0

 

 

Bağışıklık güçlendirici etkisi ile özellikle soğuk algınlıklarının arttığı sonbahar-kış aylarında mutfağımızda mutlaka bulundurmamız gereken bir besin. A, C ve B grubu vitaminleri, çeşitli enzimler ve birçok mineral bulundurur. Sarımsağın antimikrobiyal etkisi vardır. Bakteri, virüs, mantar ve parazitlere karşı etki gösterdiği görülmüştür. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesi ve metabolizmayı düzenleyici özelliğinden dolayı düzenli olarak tüketilmelidir. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
KANSERDEN KORUYOR

KANSERDEN KORUYOR

 

Sarımsak kanserden korur. Düzenli tüketildiğinde mide, prostat, göğüs, kolon ve daha birçok kanser türüne yakalanma riskini azalttığı gösterilmiştir. Bazı çalışmalarda tümör oluşumunu engellediği ve gelişimini durdurduğu görülmüştür.

 

SİNDİRİM SİSTEMİNE FAYDALI

İçerdiği inülin maddesiyle prebiyotik özellik gösterir. Prebiyotikler, bağırsaktaki yararlı bakterilerin besin kaynağıdır. Dolayısıyla bağırsaktaki yararlı bakterilerin artmasına yardımcı olur, sindirim sistemine faydalıdır. 

 

 
 
 
KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR

KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR

 

selenyum ve diğer antioksidanlarla vücuda zarar veren maddeleri zararsız hale getirir, vücudu yaşlandıran, damarları hasara uğratan serbest radikallerden korur. Ayrıca sarımsak kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

 

DAMAR SERTLİĞİNİ ÖNLÜYOR

Kalp sağlığı denince ilk akla gelenlerden biri sarımsaktır. Yapılan çalışmalara göre sarımsak kanda, damar sertliğine yol açan madde olan kolesterolü düşürmektedir. Kandaki iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) ve trigliseriti düşürmektedir. Kanda oluşan pıhtıları çözen sistemi aktifleştirir ve kanda pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin bu eğilimini azaltır. Dolayısıyla kanı sulandırır. Bütün bu etkiler sarımsağın damar sertliğini önleyici özelliğini desteklemektedir. 

 

 
 
 
HAP GİBİ SARIMSAK YUTMAK FAYDALI MI?

HAP GİBİ SARIMSAK YUTMAK FAYDALI MI?

 

Sarımsağı ezme, çiğneme gibi işlemler sonucunda allinaz enzimi aktifleşir ve sarımsakta bulunan aliin adlı sülfür bileşiğinden "allicin" isimli sarımsağın aktif öğesi oluşur. Bu nedenle hap gibi sarımsak yutmanın bir anlamı yoktur. Enzim aktifliği ve allicin oluşumu için sarımsağın diş yapısı bozulmalıdır. Sarımsağın faydalı özelliklerinden yararlanmak için çiğ olarak yemeklere eklenmeli ve çiğnenerek, doğranarak yada ezilerek tüketilmelidir. 

 

 
 
 
SARIMSAK KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORSANIZ?

SARIMSAK KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORSANIZ?

 

Çiğ sarımsağın kokusundan rahatsız olanlar, bağırsakta çözünen toz ve tabletleri kullanılabilir. Mide rahatsızlığı olan kişiler, tansiyonu düşük olanlar ve kan pıhtılaşma karşıtı aspirin ve diğer antikoagülan ilaç kullanan kişiler sarımsağı dikkatli tüketmelidir. İçerisindeki sülfürlü bileşiklerin bazı bireylerde alerjiye neden olabileceği ve sarımsağın emziren annelerde anne sütünün tadını değiştirebileceği unutulmamalıdır.

Kaynak: https://www.posta.com.tr/sarimsagi-butun-yutmayin-cunku-haber-fotograf-2088005

 • Beğen 2
 • Thanks 1
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • 7 kere okunursa bütün istek ve dileklerimiz olurmuş

   ARKADAŞALR enam suresini bilen varmı aranızda.bende arif pamugun bi katabı onda bu sureyi 7 kere okuyanın dilekleri ve istekleri kabul olr diyor.okumak istiyorum ama bende yok bu dua bana yardımcı olacak birileri vardır diye düşündüm....bilen vya elinde olan varsa bana yollaya bilirlermi okumak istiyorum...

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

  • 16641 Ya Latif (Bütün Dilekler için)

   Beynel-İslam tecrübe edilen meşhur dualardan biriside 16641 kere Ya Latıyf ismi şerifini okumaktır.   1-Rızık için okunuyorsa her 129 da bir kere:   Allahü latıyfün bi ibadihi yerzüku men yeşaü ve hüvel kaviyyül azıyz(sura süresi ayet 19) okunur.   Allahümme inni eselükeen terzukni rizkan vasian tayyiben min ğayri ta'bin ve la nesabin inneke ala külli şeyin kadir.     2-herhangi bir muradın husulu için okunuyorsa her 129 da bir kere:   Ela yalemu men haleka ve hüvel letıyfül habir(mül

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Divan (Şairin Bütün Şiirlerini Toplayan Tek Kitap)...

   İsim meselesi yanında dikkat edilecek diğer farklı bir durum da şairlerin, hayatlarının çeşitli zamanlarında yazdıkları şiirleri ayrı ayrı ve her biri başka adda eserlerle ortaya koymak yerine "divan" diye anonim bir ad altında tek kitapta toplamalarıdır. Matbaa ve ona bağlı olarak basılı kitap ve dergi gibi yayını kolaylaştıracak imkânların bulunmaması neticesinde, şiirleri biriktikçe onları bir köşede fazla tutmadan, dilediği bir tertiple art arda kitaplaştırma yolunu tanımamış olan şairden be

   , Yer: Divan Edebiyatı

  • Bütün ruhani işler için yetki ve izin

   Bismillahirrahmanirrhim.   :   : Şu dünyada bile Düşünün İzinsiz Hiç bir şey yapamıyoruz. İnsan kendi Malının tapusunu bile Devredeceği vakit Belediyeye Müracaat ediyor İnceleyip öyle karar veriyorlar. tamam devredebilirsiniz veya edemezsiniz diye karar veriyor yetkililer. V.S . ... Bu dünya düzeni böyle iken : birde Ervah alemini cinler alemini Gözle görülmeyen O muhteşem Düzeni Anlayalayın artık :   aslında anlatılacak misal verilecek çok şey var ama Kısaca bu kadar izah ettikten sonra

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Bütün Gizli İlimler ve Ruhaniler Arşiv

   Gizli Kitaplardaki Gizli İlimler     * Havas İlmi * Havas kitabı * Cifr * Ebced * Buni risalesi * Uzun Firdevsi Davetname * Cinler - İfritler - Melekler - Kutup denen idareciler     Dünyanın muhtelif memleketlerinde bazı kütüphanelerde bazı el yazması gizli kitaplar halkın okumasına açık olmayıp Gizli kasalarda saklanmakta ve sadece araştırma yapmak isteyen veya( initié ) bilgisi yeterli olanlara özel izinle Okumaya verilmektedir.   Yukarıda yazdığımız bu gizli kitaplardaki mevzul

   , Yer: Havas & Hüddam

×
×
 • Yeni Oluştur...