Jump to content

Ölümcül Krater Gölü


berresu

Önerilen Mesajlar

ÖLÜMCÜL KRATER GÖLÜ 

 * Kamerun'da bulunan Nyos gölü dünyanın en tehlikeli yerlerinden birisidir. Başkent Yaoundé'den 300 km uzaklıkta bulunan Nyos gölü sönmüş bir volkan kraterinin zamanla dolmasıyla oluşmuş bir göl .Volkan günümüzde aktif olmasa volkan yerine göl patlayabilmektedir. Gölün altından geçen magma göle karbondioksit sızar ve göl karbondioksit doldukça dengesizleşmeye başlar. İyice doygunlaştıktan sonra herhangi bir yer sarsıntısı veya tetikleyici etken gölün tüm karbondioksiti havaya salmasına neden olur.

* 21 Ağustos 1986'daki yoğun yağışların tetiklediği yer kayması sonucunda göl 100.000 tonun üzerinde CO2 salınımı yapmıştır. bu salınım 23 km ilerideki bir köyü uykusunda yakalamıştır. Binlerce insan ve onbinlerce hayvan çok kısa bir süre içerisinde can çekişerek, boğularak öldü. Havadan daha ağır olan CO2 kısa bir süre içerisinde hızlıca yer yüzeyinde yayılmıştır. Tam olarak bilinen kayıp, 1700 insan , 3500 çiftlik hayvanı , sayısız kuş ve böcek , dakikalar içerisinde hayatlarını kaybetti. Göl ekosistemi büyük bir yara aldı, karanlık ve sessizlik hakim oldu Nyos’un çevresine.. Derin bir sessizlik…

  Bu trajedinin tekrar yaşanmaması için göl sürekli olarak borular ve pompalar aracılığıyla karbondioksitten arındırılmaktadır. Bu şekilde günümüzde gölün yüksek doygunluğa erişmesi engellenebilmektedir.

* Başka bir teoriye göre ise ; Nyos derin bir göl ve karışımsız bir ortam olduğu için, dibinde oluşan oksijensiz ortamda mikroorganizmaların besinleri parçalayarak açığa çıkardığı Karbondioksit ve Metan gazı gölün tabanında yıllarca belki yüz yıllarca birikiyor. Bölge çok yağış aldığı için, bir gün gölün çevresinde toprak kayması meydana geliyor ve bu herşeyin başlangıcı oluyor. Göle devasa kayalar ve toprak kütleleri boşalıyor. Bu kütlelerin su yüzeyine çarpması ve hızla batması gölde ani bir karışım  meydana getiriyor. Yılllarca tabanda birikmiş olan gaz kaçabileceği bir delik bulduğu an tüm gücüyle dışarı çıkmaya başlıyor. Gölün çevresindeki 25 km’lik alana tahmini olarak 1,6 milyon ton Karbondioksit ve Metan yayılıyor. Havadaki CO2 ve CH4 oranı o kadar çok artıyor ki, canlılar nefes alamıyor, insanlar bilinçlerini kaybediyor ve ölüm kaçınılmaz oluyor.

Alıntı 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...