Jump to content

Köpekler Korkunun Kokusunu Alabilir Mi?


кυвiŁαу
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpekler korkunun kokusunu alabilir mi?

Hırlayan bir köpekle karşılaştığınızda, büyük olasılıkla sakin kalmanız gerektiğini ve köpeklerin korkunun kokusunu aldığını hatırlarsınız. Peki köpeklerin gerçekten de korkunun kokusunu alabilmeleri mümkün mü? Köpekler, 'muhtemelen' korkunun kokusunu alabilir diyebiliriz. Ancak köpeklerin korkunun kokusunu alıp almadığı bilmecesinin cevabı, sandığınızdan daha karmaşık.

5df8bb4eae298b68158a0116

 

 

Köpeklerin korkunun kokusunu alıp alamadığı söylentisi yıllardır çevremizde dolanıyor. Hırlayan ya da saldırmaya meyilli bir köpek gördüğümüzde ilk önce sakin kalmaya çalışmamızın sebebi bu. Köpeklerin korkunun kokusunu alıp almaması hakkında bir soru sormadan önce, cevaplanması gereken başka sorular da var. Mesela; köpekler gerçekten korkunun kokusunu alıyor olsa bile, vücudunuz belirli bir korku kokusu üretiyor mu? Köpekler korktuğumuzu biliyorsa, daha fazla saldırma ihtimalleri var mı?

Şimdi bu soruları tek tek cevaba kavuşturacağız.

Korktuğunuzda, vücudumuz çeşitli kimyasallar üretir:. Mesela; ter, adrenalin, stres hormonu olan kortizol, hatta bazen idrar.

Köpekler yapılan araştırmalar sonucu, kanser kokusu da dahil, her türlü biyolojik ipucunu tespit etme yeteneğini ispatladı. Köpeklerin korkunun kimyasallarını da koklayabilmesi muhtemel görünüyor, ancak bu konu hakkında henüz yeterli bir araştırma bulunmuyor.

Yine de, köpekler akıl almaz derecede sezgisel canlılarıdır. Köpekler, insan davranışlarını şempanzelerden daha iyi yorumluyor, yalan söylediğimizi biliyor ve duygularımızı bile fark edebiliyorlar. Araştırmalar aynı zamanda mutlu ya da kızgın olup olmadığımızı bilmek için yüz ifadelerimizi okuyabildiklerini gösteriyor. Eğer bir insanın gülebildiğini anlayabiliyorlarsa, onlardan korkan birinin gerilmiş kaslarını ve gözlerini de algılayabilirler.

Ancak asıl haber şu; bu durumun hiçbir önemi yok.

Sadece hareketsiz dur

Bir insanın korktuğunu anlamak, köpekleri daha fazla saldırma olasılığı yaratmıyor. Injury Prevention dergisindeki 2007 tarihli bir araştırma, köpeklerin yiyecek, bölge veya eşyalarına yönelik bir tehdit algıladıklarında çocukları ısırma ihtimalinin yüksek olduğunu buldu.

Araştırmacılar, çocukları ısırmış köpekleri incelediklerinde, köpeklerin yarısının ağrılı bir tıbbi durumu olduğunu buldular. Acı çeken bir köpeğin daha endişeli ve koruyucu olması ve bu nedenle ısırması daha olasıdır.

Peki, bir köpeğin saldırabileceğini düşünüyorsanız ne yapmalısınız? Tabii ki asla koşmamalısınız. Cornell Üniversitesi Veteriner Fakültesi profesörü Dr. Katherine Albro Houpt'ın New York Times'a verdiği demeçte, 'Köpeklerin hızla ayrılan insanlara saldırması muhtemel olduğunu biliyoruz. Yırtıcı bir saldırganlıkla tepki veriyorlar. Kurbandaki korkuyu algıladıkları için değil' dedi.

Yine de kendinize çok güvenmeyin. Köpekler göz temasını genellikle saldırganlık belirtisi olarak yorumlarlar ve bu yüzden saldırıda bulunabilirler. En iyisi, hareketsiz durmak, kollarınızı iki yanınızda tutmak ve bakışlarınızı direkt köpeğin gözlerine değil, yakınına doğru yöneltmek.

posta.com.tr

 

https://www.posta.com.tr/kopekler-korkunun-kokusunu-alabilir-mi-haber-fotograf-2227313

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

кυвiŁαу, 2 saat önce yazdı:

Yine de kendinize çok güvenmeyin. Köpekler göz temasını genellikle saldırganlık belirtisi olarak yorumlarlar ve bu yüzden saldırıda bulunabilirler. En iyisi, hareketsiz durmak, kollarınızı iki yanınızda tutmak ve bakışlarınızı direkt köpeğin gözlerine değil, yakınına doğru yöneltmek.

 

Göz temasına kesinlikle katılıyorum.  

Köpekler hakkında çok deneyimleri vardır, 

Ben hiç köpek görmedim koşuyordum, köpekde benim arkamdam saldırmak için koşuyormuş neyse babamın sayesinde kurtuldum. O anda köpek görmediğim için korku yoktu bende, 

Parkta bir köpeğin gözlerine baktım en uysal köpek çıldırdı bana saldırıya kalktı birde o parkda köpekler tasmasız gezerlermiş. Dedilerki sen köpekten korkuyorsan sakın gözlerine bakma. Artık köpeklerle kesinlikle göz temasım yoktur. 

İnternet araştırmalarım sonucu bir dua öğrendim en azgın köpekler yanımda kuzu oluyor çok şükür korkmuyorum artık. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet buna çokça şahidim hatta bilerek bana doğru gelirlerdi koklarlardı sanki mıknatıs gibi çekerdim  sonradan birinden öğrendim ki normal yürü git dedi bakma vs gerçektende işe yarıyor yanlarına doğruca yürürsem gelmiyorlar daha demek odaklamamak lazım sanki tehlikesiyim gibi şüphe uyandırıyormuşum

 

Ha unuttum pitbuldan ben sokağı değiştiriyorum bi ara çok rastlardım yasak mı ne geldi daha göremiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

berresu, 20 dakika önce yazdı:

Hareketsiz durursam gelir beni yer

Haklı olabilirsin ablam. Yanlış hatırlamıyorsam eğer Steve Jones / Neredeyse Bir Balina kitabında okumuştum. Sokak köpeklerinin insanlara saldırıp yediği olay sayısı kurt saldırılarından fazlaymış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...