Jump to content

Kuran'da Düz Dünya


PALAUDIS

Önerilen Mesajlar

Bu konuda onlarca makale yayınlandı, yazıldı, çizildi. Tv programları, Youtube'da konuya ilişkin sözde hep çürütülen yüzlerce videolar mevcut. Bu sefer İslami kesimi ayrılığa iten bu konuya Kuran-ı Kerim'i ele alarak yazalım. İslam kitabında dünya küre değil düz olarak geçmektedir. Makalenin devamında ayetleri ve tefsirlerini tek tek yazacağım. Bunları da diyanetin sitesinden ekleyeceğimi en başta belirtirim. Bakalım Kuran'da dünya hangi şekildeymiş göreceğiz! Çünkü birisi çıkıp Kurana göre "dünya düz siz yanılıyorsunuz" diyor! Diğeri çıkıp "dünya düz değil siz yanılıyorsunuz" diyor... Fakat Deist ve Ateistlere göre bir taraf yalancı! Ayetlerde aleni şekilde belirgin olan kelimelere ve arapçanın esnekliği ile yırtmaya çalışan kesimi de göstereceğim yazımda...

Kuranda dünyanın yuvarlak olduğu yazmaz. Sadece bir ayette fiil yapısı yüzünden deve kuşu yumurtası manası çıkarmışlar fakat diğer ayetlerde bunun hakkında hiç bir bilgi yoktur. Ve dünyanın düz olduğu apaçık yazılıdır. Dünyanın küre şeklinde olduğunu iddia edenler, Kuran-ı Kerim’de dünyanın düz olduğunu yazan ayetleri inkar etmiş oldukları için, küfür içine girmiş olurlar! (doğru değil mi?)

Evet yineliyorum; Kuranda Dünyanın yuvarlak olduğu yazmaz. Eğer yazsaydı, bunu mutlaka Muhammed sahabelerine açıklardı. Çünkü Kuran Muhammed'e indirildiği ve ayetlerin anlamını açıklamak ile görevilidir öğretide. Her inanmayana ispat için ay'ı dahi ikiye ayırıp kanıt sunan Muhammed bunu kaçırmamalı değil mi? İnen ayetlerde Dünyanın yuvarlak olduğu yazıyorsa yada bunu üstü kapalı olarak bile anlatıyorsa Muhammed inandırdığı insanlara bunu açıklardı. Her şey yazıyor denilen Kuranda neden aleni şekilde Dünyanın şekli yazmıyor demiyorum. zaten vereceğim örneklerde Dünyanın Düz olduğu belirgin şekilde ortada... (Yıldızları dahi "Şeytanın atış taneleri" olarak belirten Kuran'ı Türkçe ve anlayarak lütfen bir kaç defa okuyunuz.)

Bu vereceğim ayetlere göre İnanan kesim den bir kısmı büyük günahkar. Bilime ve Gözüne mi inanmalı yoksa Kurana biat etmeye devam mı etmeli? Eğer Bilime ve Gözlerine inanmayı tercih ederse dinden çıkıyor! Kurana inanmaya devam ediyorsa gözüyle gördüğüne inanmamazlık yapıyorsa işte o zaman cahilliğini kabullenmiş boş bir kitaba inanmaya göz yummuş cahillerdir. (Kendi fikrim)

**********************************************************************************************************************

Bu cahiller naziat suresinin 30. ayetini tahrif etmişler, ayete deve kuşu yumurtası şeklinde dünyayı yuvarlattık anlamını vermişlerdir. “Dehaha” deve kuşu yumurtası şeklinde yuvarlamak anlamına gelmez. “Dehaha” deve kuşunun yuva yaptığı yeri ayağıyla düzeltmesine, düzlemesine, yaymasına denir. Deve kuşu, yuvasını ayağıyla nasıl yayıp düzleştiriyorsa, dünyanın da o şekilde yayılıp düzleştirildiği anlamına gelir.

Naziat suresi 30. Ayet;

Alıntı

 

وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا

“Ve ardından yeryüzünü düzenleyip yaymıştır.”

 

Naziat suresinin 30. ayetinde geçen “dehahe” yaymak anlamına gelmektedir. Deve kuşu yuvası gibi yayıp döşendiğini belirtmek için kullanılmıştır. Ama özellikle "bazı sapıklar" bu ayetin anlamını değiştirmişlerdir. Bu kelimenin kökü deve kuşu yumurtası anlamına geliyor, yerkürenin deve kuşu yumurtası şeklinde olduğu 1400 yıl önce mucizevi bir şekilde Kuran’da bize bildirilmiştir diyorlar.

Ne yazık ki Kuran-ı Kerim’de bu tür kelime oyunları ile ayetlerin anlamlarının esnetilmesi, değiştirilmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Örneğin dünyanın düz olduğunu yazan ayetler tercüme edilirken genelde yaymak, döşemek şeklinde tercüme edilmektedirler.

Yaymak nedir? Yaymak; Bir şeyi düzelterek bir alanı örtecek şekilde sermek anlamına gelir. Yani yaymak fiili, bir yeri veya bir şeyi düz olacak hale getirmek anlamına gelmektedir.

Kuran-ı Kerim’de yeryüzünün şekli ile ilgili pek çok ayet vardır, bu ayetlerde yeryüzünün düz olduğu bize bildirilmektedir. Bu ayetlerin hepsini değil ama bazılarını okuyalım.

Bakara suresi 22. Ayet;

Alıntı

 

الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الأَرْضَ فِرَاشاً وَالسَّمَاء بِنَاء وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقاً لَّكُمْ فَلاَ تَجْعَلُواْ لِلّهِ أَندَاداً وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ

“O, yeri sizin için döşek, göğü de bina yapan, gökten su indirip onunla size rızık olarak çeşitli ürünler çıkarandır. Öyleyse siz de bile bile Allah’a ortaklar koşmayın.”

 

Bakara suresi 22. ayetinde arz’ın (yeryüzü, dünya) bizim için döşek yapıldığı bildirilmektedir. Döşeğin ne olduğunu bilmeyenler için resmi aşağıdadır.

Yeryüzünün bizim için, resmini gördüğünüz döşek gibi düz ve sabit yapıldığı bu ayetten açıkça anlaşılmaktadır.

Nebe suresi 6. Ayet;

Alıntı

 

أَلَمْ نَجْعَلِ الْأَرْضَ مِهَادًا

“Arzı döşek kılmadık mı?”

 

Taha suresi 53. Ayet;

Alıntı

 

الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ مَهْدًا وَسَلَكَ لَكُمْ فِيهَا سُبُلًا وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَخْرَجْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِّن نَّبَاتٍ شَتَّى

” Yeryüzünü size döşek (beşik) yapan, orada sizin için yollar açan ve semadan su indiren O’dur. Sonra da onunla, farklı farklı bitkilerden çiftler çıkardık.”

 

Zuhruf suresi 10. Ayet;

Alıntı

 

الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ مَهْدًا وَجَعَلَ لَكُمْ فِيهَا سُبُلًا لَّعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ

“ O, size yeri beşik kılmış ve orada, doğru gidesiniz diye yollar var etmiştir.”

 

Zuhruf suresi 10. ayetinde arz’ın beşik kılındığı bildirilmiştir. Beşik resmi aşağıdadır. Beşik resminden de açıkça anlaşılacağı üzere yeryüzü düzdür ve hareketsizdir.

Nuh suresi 19. Ayet;

Alıntı

 

وَاللَّهُ جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ بِسَاطًا

“Ve Allah, yeri sizin için bir yaygı yaptı.”

 

Nuh suresi 19. Ayetinde geçen yaygı ne anlama gelmektedir? Yaygı, “halı, kilim gibi, yere ya da döşeme üzerine serilen örtü.” anlamına gelmektedir. Bu ayette yeryüzünün düz olduğu açıkça bildirilmiştir.

Gaşiye suresi 20. Ayet;

Alıntı

 

وَإِلَى الْأَرْضِ كَيْفَ سُطِحَتْ

“ Yeryüzüne bakmıyorlar mı, nasıl yayılmıştır”

 

Gaşiye suresi 20. ayetinde “sutıhat” sözü yeryüzünün dümdüz olacak şekilde satıh yapıldığını ifade etmek için kullanılmıştır. Bu ayetten yeryüzünün dümdüz olduğunu apaçık anlarız.

Şems suresi 6. Ayet;

Alıntı

 

وَالْأَرْضِ وَمَا طَحَاهَا

“Yere ve onu yayana”

 

Şems suresi 6. ayetinde yeryüzünün yayıldığı bildirilmektedir. Yaymak daha öncede bahsi geçen bir düzlemek, düz yüzey oluşturacak şekilde sermek anlamlarına gelen bir fiildir. Bu ayetten açıkça yeryüzünün düz olduğu anlaşılmaktadır.

Rad suresi 3. Ayet;

Alıntı

 

وَهُوَ الَّذِي مَدَّ الأَرْضَ وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنْهَارًا وَمِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ جَعَلَ فِيهَا زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ يُغْشِي اللَّيْلَ النَّهَارَ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

“ Yeryüzünü uzatıp, yayan O’dur. Orada dağlar ve nehirler kıldı (yarattı, oluşturdu). Orada bütün ürünlerden ikili çiftler (zıt cinsli eşler) yarattı (oluşturdu). Geceyi, gündüze örter. Muhakkak ki; bunda tefekkür eden kavim için elbette âyetler (deliller) vardır.”

 

Zariyat suresi 48. Ayet;

Alıntı

 

وَالْاَرْضَ فَرَشْنَاهَا فَنِعْمَ الْمَاهِدُونَ

“Yeryüzünü biz yayıp döşedik: Ne güzel döşeyiciyiz”

 

Zariyat suresi 48 ayetinde geçen yaymak fiili bilindiği gibi düz hale getirmek anlamına gelmektedir. Döşemek fiili; düz zemine halı veya parke türü yapı malzemesiyle kaplamak anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu ayetten apaçık yeryüzünün düz olduğu anlaşılmaktadır.

Kaf suresi 7. Ayet;

Alıntı

 

وَالْأَرْضَ مَدَدْنَاهَا وَأَلْقَيْنَا فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ زَوْجٍ بَهِيجٍ

“Yeryüzünü de yaydık ve orada sabit dağlar yerleştirdik. Orada her türden iç açıcı çift bitkiler bitirdik.”

 

Everest tepesini hepimiz biliyoruz mesela ve her yıl 1cm kadar yükseldiği hakkında ölçümler mevcut. Sabit dağlar yerleştirdik yazıyor ama kuranda! buda ayrı bir konu ...

Hicr suresi 19 ayet;

Alıntı

 

وَالأَرْضَ مَدَدْنَاهَا وَأَلْقَيْنَا فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ شَيْءٍ مَّوْزُونٍ

“ Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik, yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.”

 

 

Bunca kuranda geçen yazıdan sonra sizin düşünceleriniz ne bakalım ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу

Bildiğim kadarıyla ulemanın icması da düz olduğu ve dönmediği yönünde zaten. Bu arada ayetlerin esnetilmesi sadece bilimsel veriler için değil farklı konular için de yapılıyor. Hatta öyle bir hale geldi ki, ayetin orijinalini internette bulamıyorsunuz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу, 1 dakika önce yazdı:

Bildiğim kadarıyla ulemanın icması da düz olduğu ve dönmediği yönünde zaten. Bu arada ayetlerin esnetilmesi sadece bilimsel veriler için değil farklı konular için de yapılıyor. Hatta öyle bir hale geldi ki, ayetin orijinalini internette bulamıyorsunuz.

Evet. Diyanetten aldığımı bu yüzden belirttim zaten üstüne basa basa. Müslümanım diyen kesim Ülkenin başında iken Diyanetten almamak zaten saçmalık olur :)

Dünya düzdür diyorlar. Yıldızlar Şeytanın atış taneleri imiş. vs vs.. Düşündüğümüzde onlarca uzay ile ilgili özel yada resmi şirket vb yer var ve hepsi beraber aynı yalanı söylüyor: Dünya Geoid!

Bu yalanı söylemeyi de neredeyse 100 senedir adet edinmişler (yersen) Milyarlarca parayı bu işe gömmüşler ve çalışanların hiç biriside yalan olduğunu ortaya çıkartmamış.

 

Bu arada Düz Dünya Derneği Başkanı Doğukan denen şahıs ile mahkemelik oldum  :) 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dünya gerçekten de düz ve tekzip etmeye çalıştığınız önermelerin tümü iddanızın aksi istikametinde gerçekten doğru. Hakkaten de 300 seneyi aşkın bir süredir dayatılan yalanlar ve bunun ekmeğini yiyen statükoyu sürdürmekten vazgeçmeyen bir sürü Küre Dünyacı var. Düz Dünya'nın bir şaka olmadığını idrak eden insanlar sadece yalanlara inanmaktan vazgeçen bunun için sorgulama çabasını göstermiş bireylerdir. Ne kadar büyük bir kalabalığı reddettiğini dikkate alırsan bu insanların güce tapanlar, güçlünün güdümünde olan insanlar olmadıklarını idrak edebilirsin. Dünya'nın küre olduğunu savunmak çok zor değil eğer bundan ekmek yiyorsan Dünya Düz diyenlerle kafa bulmaktan eğlencelisi mi var bunca kurum Düz Dünya'yı örtbas etmişken.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу
Seyyar Diyari, 25 dakika önce yazdı:

Dünya gerçekten de düz ve tekzip etmeye çalıştığınız önermelerin tümü iddanızın aksi istikametinde gerçekten doğru. Hakkaten de 300 seneyi aşkın bir süredir dayatılan yalanlar ve bunun ekmeğini yiyen statükoyu sürdürmekten vazgeçmeyen bir sürü Küre Dünyacı var. Düz Dünya'nın bir şaka olmadığını idrak eden insanlar sadece yalanlara inanmaktan vazgeçen bunun için sorgulama çabasını göstermiş bireylerdir. Ne kadar büyük bir kalabalığı reddettiğini dikkate alırsan bu insanların güce tapanlar, güçlünün güdümünde olan insanlar olmadıklarını idrak edebilirsin. Dünya'nın küre olduğunu savunmak çok zor değil eğer bundan ekmek yiyorsan Dünya Düz diyenlerle kafa bulmaktan eğlencelisi mi var bunca kurum Düz Dünya'yı örtbas etmişken.

Hatta Dünya iki öküzün boynuzunun üstünde. Biri silkelenince zelzele, ikisi birden silkelenince deprem oluyor. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу, Bir saat önce yazdı:

Hatta Dünya iki öküzün boynuzunun üstünde. Biri silkelenince zelzele, ikisi birden silkelenince deprem oluyor. 

Evet hatırladığım kadarıyla bu bir Müslümanın anlattığı bir olaydı. Öküzün üstünde olması hayvancılıkla ilgilenildiği için ironi olarak söylenmiş bir cümleden ibaret olduğunu defalarca anlatmış olmamıza rağmen anlamıyorlar.

 

Seyyar Diyari, 1 saat önce yazdı:

Dünya gerçekten de düz ve tekzip etmeye çalıştığınız önermelerin tümü iddanızın aksi istikametinde gerçekten doğru. Hakkaten de 300 seneyi aşkın bir süredir dayatılan yalanlar ve bunun ekmeğini yiyen statükoyu sürdürmekten vazgeçmeyen bir sürü Küre Dünyacı var. Düz Dünya'nın bir şaka olmadığını idrak eden insanlar sadece yalanlara inanmaktan vazgeçen bunun için sorgulama çabasını göstermiş bireylerdir. Ne kadar büyük bir kalabalığı reddettiğini dikkate alırsan bu insanların güce tapanlar, güçlünün güdümünde olan insanlar olmadıklarını idrak edebilirsin. Dünya'nın küre olduğunu savunmak çok zor değil eğer bundan ekmek yiyorsan Dünya Düz diyenlerle kafa bulmaktan eğlencelisi mi var bunca kurum Düz Dünya'yı örtbas etmişken.

Nasa milyarlarca dolar parayı harcıyor, Dünyada 50den fazla ülkedeki uzay ajanslarıda bu komplonun içinde diyorsunuz, İnsanları kandırmak için 157 defa ay misyon oluşturulduğunu, 43 Venüs, 40 Mars, 9 Jüpiter, 9 Güneş, 5 Satürn misyonu oluşturuldu ve 6 farklı ülke tarafından. Hep dünyayı kandırmak için öyle mi gerçekten :)

Bir kişide çıkıp bunu ispiyonlamadı öyle mi?

Uzaya giden araçları da hep aynı şirket üretirse şüphe duyulur diye 112 ayrı şirketle çalışıldı diyorsunuz? :) 

Her konuda kavga eden ABD ve Rusya sırf bizleri kandırmak için 10 tane ayrı uzay istasyonu kurdular demek ki!

1100 tane aktif uydu mevcut yukarıda. Hatta şimdi girdiğin interneti dahi onlara borçlusun :) ama uzaya çıkılmadı diyorsun..

Japonlar, Çinliler, Hindular vs! Hep bizi kandırıyorlar değil mi şimdi :)

 

Peki dostum bana bilime göre Mevsim geçişlerini vede Tutulmaları açıklayabilir misin? Düz dünya modeli ile...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kuran müslümanlığın kutsal kitabıdır ve kesinlikle şu an dünya üzerinde tahribata uğramamış olan tek kitaptır sadece bu bile Kuranın neden karalanmaya çalıştığını anlatıyor sanırım Yüce Yaratıcının bizzat peygamberimiz Hz. Muhammede gönderdiği ve kendi sözlerinden oluşmuş muazzem bir hazinedir ama anlıyana tabii!!!! kuranın tüm ayetleri orjinal olup kıyamete kadar da öyle kalıcaktır. sizin burada anlatmaya çabaladığınız bir sürü örnek vs vs şeyler direkt insanların kendi yanlış ve mecazi yorumklarından kaynaklanmaktadır. bunlarda hiç kimseyi bağlamaz ve şu da kesindir ki maalesef bu tip örneklemeler ve yazılıp çizilmeler boş olup misyonerlerin ve sözüm ona yeni dünya düzenini denilen saçmalığı yöneten pisliklerin oyunlarından başka bişey diildir. üzgünüm ama tüm çabanıza rağmen müslümanlığa ve yüce kuranı kerime zerre kadar zarar veremiyceksiniz. 

Alıntı

 

Nasa milyarlarca dolar parayı harcıyor, Dünyada 50den fazla ülkedeki uzay ajanslarıda bu komplonun içinde diyorsunuz, İnsanları kandırmak için 157 defa ay misyon oluşturulduğunu, 43 Venüs, 40 Mars, 9 Jüpiter, 9 Güneş, 5 Satürn misyonu oluşturuldu ve 6 farklı ülke tarafından. Hep dünyayı kandırmak için öyle mi gerçekten :)

Bir kişide çıkıp bunu ispiyonlamadı öyle mi?

Uzaya giden araçları da hep aynı şirket üretirse şüphe duyulur diye 112 ayrı şirketle çalışıldı diyorsunuz? :) 

Her konuda kavga eden ABD ve Rusya sırf bizleri kandırmak için 10 tane ayrı uzay istasyonu kurdular demek ki!

1100 tane aktif uydu mevcut yukarıda. Hatta şimdi girdiğin interneti dahi onlara borçlusun :) ama uzaya çıkılmadı diyorsun..

Japonlar, Çinliler, Hindular vs! Hep bizi kandırıyorlar değil mi şimdi :)


 

siz bu kadar çok bu saydığınız ülkelere hayranlık besleyip müslümanları aşağıya çekmeye çalışıcaanıza gerçekten biraz arştırıp da türk ve müslüman ilim ve bilim adamlarının bu zavallılardan çok çok uzun yıllar önce astronomide olsun tıpta olsun denizlerde olsun vs vs konularda  onlardan önce birçok keşifler yaptıklarını ve malesef daha sonra bu hırsızların birçok şeyleri sahiplenipte dünyaya yaydıklarını bilebilirdiniz 😆

Alıntı

Bildiğim kadarıyla ulemanın icması da düz olduğu ve dönmediği yönünde zaten. Bu arada ayetlerin esnetilmesi sadece bilimsel veriler için değil farklı konular için de yapılıyor. Hatta öyle bir hale geldi ki, ayetin orijinalini internette bulamıyorsunuz.

amma yaptın be  hocam o kadar uğraşmana gerek yok git bi  Kuranı Kerim al aç bak içine korkma bütün ayetler orjinal !!!!! sen tevrat yada incil denilen sonradan yazılan romanlarla karıştırdın bizim Yüce Kitabımızı 🤣 herhalde  bide bence öncelikle meal okuyunuz lütfen meal  tefsir konusu ise bambaşka bir mevzu bence kesinlijkle tefsir edeni bağlar  ama Kuran herşeye rağmen ihtişamından kaybetmez kaybetmiycekte 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу
zebercet, 6 dakika önce yazdı:

kuran müslümanlığın kutsal kitabıdır ve kesinlikle şu an dünya üzerinde tahribata uğramamış olan tek kitaptır sadece bu bile Kuranın neden karalanmaya çalıştığını anlatıyor sanırım Yüce Yaratıcının bizzat peygamberimiz Hz. Muhammede gönderdiği ve kendi sözlerinden oluşmuş muazzem bir hazinedir ama anlıyana tabii!!!! kuranın tüm ayetleri orjinal olup kıyamete kadar da öyle kalıcaktır. sizin burada anlatmaya çabaladığınız bir sürü örnek vs vs şeyler direkt insanların kendi yanlış ve mecazi yorumklarından kaynaklanmaktadır. bunlarda hiç kimseyi bağlamaz ve şu da kesindir ki maalesef bu tip örneklemeler ve yazılıp çizilmeler boş olup misyonerlerin ve sözüm ona yeni dünya düzenini denilen saçmalığı yöneten pisliklerin oyunlarından başka bişey diildir. üzgünüm ama tüm çabanıza rağmen müslümanlığa ve yüce kuranı kerime zerre kadar zarar veremiyceksiniz. 

siz bu kadar çok bu saydığınız ülkelere hayranlık besleyip müslümanları aşağıya çekmeye çalışıcaanıza gerçekten biraz arştırıp da türk ve müslüman ilim ve bilim adamlarının bu zavallılardan çok çok uzun yıllar önce astronomide olsun tıpta olsun denizlerde olsun vs vs konularda  onlardan önce birçok keşifler yaptıklarını ve malesef daha sonra bu hırsızların birçok şeyleri sahiplenipte dünyaya yaydıklarını bilebilirdiniz 😆

amma yaptın be  hocam o kadar uğraşmana gerek yok git bi  Kuranı Kerim al aç bak içine korkma bütün ayetler orjinal !!!!! sen tevrat yada incil denilen sonradan yazılan romanlarla karıştırdın bizim Yüce Kitabımızı 🤣 herhalde  bide bence öncelikle meal okuyunuz lütfen meal  tefsir konusu ise bambaşka bir mevzu bence kesinlijkle tefsir edeni bağlar  ama Kuran herşeye rağmen ihtişamından kaybetmez kaybetmiycekte 

Kur'an-ı Kerim'i yeterince okumuşluğum var. Zaten konu Kur'an-ı Kerim'deki ayetler değil, bunların sanal dünyaya yansıması. Basit bir örnekle duruma açıklık getireyim. Elimdeki mealde İsra Suresi 13. Ayeti "Her insanın uğursuzluk kuşunu onun boynuna takmışızdır. Kıyamet günü kendisine, önünde önünde açılmış olarak bulacağı bir kitap çıkaracağız" şeklinde yazmasına rağmen, ayet özellikle sosyal paylaşım sitelerinde "Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağladık" gibi çok ciddi bir çarpıtmaya uğramıştır. Emin olun bir çok Müslüman böyle ayetin gerçekten var olduğuna inanıyor. Milligazete yazarı Halil İbrahim Er, 3 Temmuz 2016 tarihinde kendi köşesinde bu konuya değinmiş. Bir kısmını aktarıyorum,

"İsra Suresi 13. ayetini bazı kişiler “Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık” şeklinde tercüme etmektedirler. Halbuki bu tercüme yanlıştır. Ayetleri fikirlerimize göre çeviremeyiz. Her kelimeyi Arap dil kuralları ve o dönem Arapların verdiği anlamı düşünerek çevirmeliyiz. Tevil veya tefsir yapılacaksa da bu temel dayanaktan hareket etmeliyiz. Tamamen kendi fikrimize göre eğip bükemeyiz.

Ayetin doğru meali şu şekildedir: “Biz, her insanın kuşunu (işlediklerini, yaptıklarını) kendi boynuna doladık, kıyamet gününde onun için açılmış olarak önüne konacak bir kitap çıkarırız.” Bu çeviri herkesin ittifak ettiği bir çeviri iken birisi kendi dünya görüşüne dayanak oluşturması için anlamını değiştirerek çevirmiştir. Böyle herkes kafasına göre ayetleri çeviremez. Ehli Kur’an denilen kişilerin ulaşacağı nokta bu olmamalıydı."

 

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Alıntı

Böyle herkes kafasına göre ayetleri çeviremez. Ehli Kur’an denilen kişilerin ulaşacağı nokta bu olmamalıydı."

doğru söylüyosun sana katılıyorum ama burda hata diyanette ve bu yalan yanlış tefsirleri  yapan adamlarda yani bişey anlatılmaya çalışılırken (Kuran) diilde  hedef olarak bu ilgili merciler yada zatlar  bizzat belirtilerek yapılırsa daha güzel olur dimi 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
zebercet, 01.02.2020 - 22:28 yazdı:

kuran müslümanlığın kutsal kitabıdır ve kesinlikle şu an dünya üzerinde tahribata uğramamış olan tek kitaptır sadece bu bile Kuranın neden karalanmaya çalıştığını anlatıyor sanırım Yüce Yaratıcının bizzat peygamberimiz Hz. Muhammede gönderdiği ve kendi sözlerinden oluşmuş muazzem bir hazinedir ama anlıyana tabii!!!! kuranın tüm ayetleri orjinal olup kıyamete kadar da öyle kalıcaktır. sizin burada anlatmaya çabaladığınız bir sürü örnek vs vs şeyler direkt insanların kendi yanlış ve mecazi yorumklarından kaynaklanmaktadır. bunlarda hiç kimseyi bağlamaz ve şu da kesindir ki maalesef bu tip örneklemeler ve yazılıp çizilmeler boş olup misyonerlerin ve sözüm ona yeni dünya düzenini denilen saçmalığı yöneten pisliklerin oyunlarından başka bişey diildir. üzgünüm ama tüm çabanıza rağmen müslümanlığa ve yüce kuranı kerime zerre kadar zarar veremiyceksiniz. 

Kuran mushafları toplanıp yakıldı. Ve sonrasında her ayet için 4 şahit gösterilerek ayet ayet yazılarak kitap haline getirildi. Lütfen şunu bir defa en az 10 siteden araştırın.

Dünyanın en eski kuranı yemen Sana'a da bulunan bir caminin tadilatı sırasında ortaya çıkmıştır. Karbon testleri ile derinin tarihi islamiyetin ilk kitabı olduğunu kanıtlamıştır. fakat yazılar üzerinde tekrar vardır fakat bilindiği üzere hiç bir arapça işaretleri (şedde ötre vb) yoktur. Arapça değil Aramice yazılmıştır. Ki kuran arapça yazılmadığını bir çok rivayette geçmektedir kesin kanıtı tam değildir. Ve bulunan bu kuranda en basit örnek ile (national geographic'e ait belgeseli vardır) Cennete giden erkekleri 70 huri değil kristal berraklığında salkım üzümler beklemektedir :) Kötü haber :D 

Erkeğin egemen olduğu toplumda salkım üzüm mü daha ilgi çeker? yoksa 70 huri mi? elbette üzüm değil :D 

Ve şimdi gelelim Tanrı sözü dediğiniz olaya! Kuranın bir çok yerinde "De ki" geçmese de kimin konuştuğu belli olmadığı için çevirmenler bunu orjinalde olmadığı halde eklemişlerdir. Ve iyice dikkatli okuduğunuzda 3. tekil kişi bile olmaktadır Tanrı. Lütfen bunu dikkatle inceleyiniz o zaman belki çözersiniz. Ve bu Kehf suresini Türkçe okuduğunuzu varsayarak Güneş nasıl oluyor da çamura batıyor açıklamanızı isterim. Çünkü 24 tane hadis çevirmeni bu şekilde çeviriyor bu ayeti! kendi uydurmamız değil insanların uydurmasını yazdığımı da belirtmek isterim ;) 

Bir söz var mesela dünya hakkında öküzün boynuzunda diye. evet bu doğru! o dönem hayvancılık yapan birisi için öküzleri değerlidir kayıp vermesi dünyasının kararması iflas etmesidir. Yani aslında bu bir deyimdir. ama uydura uydura ne hale getirmişler!

 

zebercet, 01.02.2020 - 22:28 yazdı:

siz bu kadar çok bu saydığınız ülkelere hayranlık besleyip müslümanları aşağıya çekmeye çalışıcaanıza gerçekten biraz arştırıp da türk ve müslüman ilim ve bilim adamlarının bu zavallılardan çok çok uzun yıllar önce astronomide olsun tıpta olsun denizlerde olsun vs vs konularda  onlardan önce birçok keşifler yaptıklarını ve malesef daha sonra bu hırsızların birçok şeyleri sahiplenipte dünyaya yaydıklarını bilebilirdiniz 😆

Bu arada özür dilerim ama Türkiye'nin kaç uydusu var haberiniz var mı? Başka ülkelere hayranlık ile bağlantısını çözemedim bende :) 

mesela bu yazdıklarınıza bir örnek vermeden gelip geçiştirmeniz olmamış! Piri Reis haritasını örnek verebilirdiniz, yada ne bileyim Farabi olabilirdi vs. Onları yok saydığımızı nereden çıkarıyorsunuz ki? Tabi bunları benimsemeniz beni mest etti. Çünkü bu insanlar bilimden yana oldukları için severiz bizde :)

Tamam mesela size bir kaç soru

insan cenin iken neden kuyrukludur? sonradan bu organımız yok olmuş gibi tüm hayatımız boyunca gizlice vücudumuz da taşınır?

Allah'ın evi denilen camilere paratoner takılır? 2 dua edilse ve bilime güvenmeden Allahtan korunması istense ;) 

Ama yok savunulacak "İnsan tedbirini alır derseniz sorunun devamından kaçmış olursunuz!

Evet mesela Fatihin İstanbulu fethinde gemileri karadan yürütmesi tarihte 2. olaydır aslında ama ilk zannedilir. Youtube üzerinde "Barış Özcan - Dünya yuvarlak değildir!" isimli videoyu izleyin mesela anlattıklarıma binaen bir çok konuda bilgi verir güzel bir çalışmadır. Mısır İskenderiyedeki kuyunun başındaki adama lütfen dikkat edin. O dönemdeki Matematiksel verilere de elbette!

кυвiŁαу, 01.02.2020 - 22:51 yazdı:

Kur'an-ı Kerim'i yeterince okumuşluğum var. Zaten konu Kur'an-ı Kerim'deki ayetler değil, bunların sanal dünyaya yansıması. Basit bir örnekle duruma açıklık getireyim. Elimdeki mealde İsra Suresi 13. Ayeti "Her insanın uğursuzluk kuşunu onun boynuna takmışızdır. Kıyamet günü kendisine, önünde önünde açılmış olarak bulacağı bir kitap çıkaracağız" şeklinde yazmasına rağmen, ayet özellikle sosyal paylaşım sitelerinde "Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağladık" gibi çok ciddi bir çarpıtmaya uğramıştır. Emin olun bir çok Müslüman böyle ayetin gerçekten var olduğuna inanıyor. Milligazete yazarı Halil İbrahim Er, 3 Temmuz 2016 tarihinde kendi köşesinde bu konuya değinmiş. Bir kısmını aktarıyorum,

Bu verdiğin örnekler güzel ama tefsircilerin aramice okumuş olabileceklerini de göz ardı etmemek gerekli. ve buna ek olarak Arapçanın tam anlamı ile kullanılması halinde "Allah" değil "Ellah" olarak tercüme edilir. Bu konuda da bir araştırma mevcuttu bulursam paylaşayım sizlerle. 

  • Beğen 1
  • Thanks 1
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...