Jump to content

Akbaş Çoban Köpeği Eskişehir/sivrihisar


muxa

Önerilen Mesajlar

Ana yurdu Türkiye olan Akbaş' cinsi köpekler Amerikalı çiftçilerin gözdesi oldu. ABDde yapılan bir yarışmada üstün nitelikli saf ırk olarak onaylanan Akbaşlar, yoğun yaşam alanı Türkiyede hakettiği ilgiyi bulamazken, Amerikalılar çoban, hem de bekçi köpeği olarak Akbaşlar'ı tercih etmeye başladı. Sürü korumada en başarılı köpek ırkı seçilen Akbaş cinsi köpeklerin özelliğini farkeden Amerikalılar, Türkiye'ye özgü bu köpekleri özel çiftliklerde üretip yetiştirmeye başladı.

 

Yine Türkiyeye özgü olan ve yasa ile koruma altına alınan Kangal cinsi çoban köpeklerinin gölgesinde kalan Akbaş çoban köpeklerine gösterilen ilgi nedeniyle ABD'de Akbaş Dostları', Akbaş Hayranları', Akbaş Kulubü' gibi adlar altında yüzlerce hayvanseveri bir araya getirdi.

Virginia'daki çiftliğinde beslediği keçi sürüsünü Akbaşlar'a emanet eden Amerikalı Renard Turner, DHA muhabiri ile görüştü. Küçükbaş hayvanlarını ve çiftliğini korumak için 3'ü erişkin, 2'si yavru 5 Akbaş' sahibi olan Turner, bu çoban köpeklerini edindiği günden bu yana, hiçbir hayvanını ayı, çakal, kurt yada hırsızlara kaptırmadığını anlattı. Turner, şöyle dedi:

 

Sıradan köpeklere güvenemedim, güvenmek istemedim. Kendi işini bilen, kendisine güvenen ve sürekli benim gözeetlememi gerektirmeyecek bir köpek türü ararken Akbaşları buldum. Çiftlikte her şeyimi ortada, açıkta bırakıp gitsem, Akbaşlar sayesinde gözüm arkada kalmayacak, bunu biliyorum. Akbaşların içgüdülerine, zekalarına, cesaretlerine ve dostluklarına kesinlikle güveniyorum. Komşularımın birçok hayvanını, yırtıcı hayvanlara kaptırdı. Benim bir tek kayıbım olması Akbaşlar sayesinde. Çoban köpeği olarak, Akbaşlar mükemmel. Koruma ve bekçi köpeği olarak da aynı niteliğe sahipler. Üstelik, çok da estetik ve güzel köpekler.

 

Babasının ABD Hava Kuvvetleri'ndeki görevi nedeniyle çocukluk dönemini Türkiyede geçiren Renard Turner, Türkiyenin Akbaşları da Kangallar gibi koruma altına alması gerektiğini söyledi. Turner, Kangallar'ın ünü biliniyor. Ama Akbaşlara göre daha yavaş ve hantallar. Akbaşların, cesurluk, bağlılık, koruyuculuk, hızlılık gibi konularda Kangallardan fazlası var, eksiği yok. Bence onlar da koruma altına alınmalı dedi.

 

FİLMDE ROL ALDI, YANLIŞ TANITILDI

 

Akbaş köpeklerden 40'ı 1970'li yılların başında Judy' ve David Nelson' adlı iki Amerikalı tarafından, Türkiyeden ithal edildi. Türkiye'de çok tanınıp bilinmemesine karşın, üstün özellikleri ile ABD ve Kanadada ün salan Akbaşlar, çoban hem de bekçi köpeği olarak kendilerini kabul ettirdi. Kangallar'a göre daha estetik, hızlı ve çevik oldukları belirtilen Akbaşlar, ABD'de uygulanan Yırtıcı Hayvanları Kontrol ve Koruma Programını başarıyla geçtikten sonra 1998 yılında ABD Kennel Kulubü tarafından da resmen tanındı.

 

Geçen yıllarda Türkiyede de gösterilen Hollywood yapımı Kediler ve Köpekler adlı filminde rol alan çoban köpeği de Akbaş olmasına karşın, bu türün tanınmamasından dolayı Türkiye'de Kangal olarak anıldı. Türk çoban köpekleri arasında önemli yer tutmasına karşın Kangalların gölgesinde kalan Akbaş cinsi köpekler, özellikle Eskişehir, Polatlı, Sivrihisar ve yöresinde bulunuyor. Akbaşlar, Karacabey Devlet Üretme Çiftliği ve Konya Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde yetiştirilmekle birlikte, Türk kamuoyunca yeterince tanınmıyor.

 

IRKIN ÖZELLİKLERİ

 

Genel görünüm itibarıyla vücudu örten kılları beyaz olan Akbaşların uzun ve kısa tüylü iki türü bulunuyor. Uzun tüylü olanlar soğuk iklim bölgeleri, kısa tüylü olanlar ise sıcak iklim bölgeleri için tercih ediliyor. Beden olarak Kangal köpeği ile karşılaştırıldığında daha estetik olan Akbaşlar, aynı zamanda daha da çevik. Kangalların, örneğin eve gelen bir konuğu ondan sonra dost bellemesine karşın, Akbaş köpekleri davranış olarak son derece şüpheci. Sahibi ve aile bireylerinden başka herkese karşı olası zarar verici gözüyle bakmakta. Safkan bir Anadolu köpeği olan Akbaşlar, başka cins köpeklerle de çiftleşmemekte.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kucuk1146788855akbas_12-1.jpg

Temel Özellikleri

Akbaş; iri cüsseli, atletik yapılı, dururken ve hareket halinde son derece güzel ve zariftir. Anadolu'da kullanılan en eski koruma köpeklerinden birisidir.

 

Apartman hayatına uygun değildir. Hareket etmek ve mutlu olmak için geniş alanlara ihtiyaç duyar.

 

Neler Yapar?

Koyun, inek gibi çiflik hayvanlarına karşı iyi ve koruyucu, fakat kurt, ayı, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok saldırgandır. Genellikle yabancılara karşı saldırgan olduğu için bulunduğu evin veya bahçenin çevresi dış ortamı görmemesi için kapatılır. Aksi halde yürüyen ve hareket eden her şeye havlayabilir. Geceleri, gündüz vaktine göre daha fazla dikkatli ve bekçidirler. Günümüzde bekçi köpeği olmanın yanı sıra çoban köpeği olarak da kullnılmaktadır.

 

Tarihçesi

Aynı zamanda Türk çoban Köpeği de denilen bu ırk Türkiye'de Batı ve Orta Anadolu Bölgesi'nde yaşamaktadır. Bundan 3000 yıl önce üretildiği ve atalarının diğer çoban köpekleri olabileceği sanılmaktadır. Ayrıca bazı kişilerce Avrupa'da yaşayan Pyrenean Mountain Dog, Tatra Mountain Dog, Kuvarsz ve Komondor gibi iri beyaz ırklarla da bir akrabalığı düşünülmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...