Jump to content

Kutsal Kitap Tanrı Esinidir, Yanılgısı


Guest jülide
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

2Tim.3:16 Kutsal Yazıların tümü Tanrı esinidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek ve doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır.

Kutsal Kitabın kendi hakkında bu açıklamayı yapması ilginçtir. Kitap Tanrı tarafından gönderilen bir kitap olduğu iddiasını taşımamaktadır. Cümlede geçen esinidir kelimesinin Greekçe kökeni '' theopneustos '' dur ve Kitabı Mukaddeste başkaca herhangi bir yerde kullanılmamıştır.

Kutsal kitap Tanrıdan esinlenerek eğitmek için faydalı olur diye yazılmış bir yazılar toplamı olduğu iddiasında. Kısaca birilerine ilham gelmiş ki o esinidir kelimesi Türkçeye ilham alınmıştır diyede çevrilebilir, birilerine ilham geliyor ve alıyor kalemi eline yazıyor ve bizlerde buna kutsal muamelesi yapmaktayız. Kutsal kitabın tek yazarınında olmaması meseleyi çelişki boyutlarına taşımakta ve bugünkü durumuna içinden çıkılamayacak bir karmaşaya çevirmiştir. Kutsal kitap yazarlarının birçoğunun kimliğide tahminler üzerine isimlendirilmiştir.

 

KJV 2Tim.3:16 All scripture [is] given by inspiration of God, and [is] profitable for doctrine, for reproof, for correction, for instruction in righteousness:

'' Gerçekten isimleri belirtilen yazarlarmı yazmıştır? '' Tevrat’ın ilk beş kitabını Musa’nın yazdığı kabul edilmektedir. Musa’nın ölümünden sonra yönetimi eline alan Joshua adınada Tevratta yazılmış kitap görmekteyiz. Acaba gerçekten bu insanlar bu kitapları yazmışlarmıdır. Yazmışlarsa öldükten sonra yazmaya nasıl devam edebilmişlerdir. Bakınız, bu alttaki Musa'nın yazdığını iddia ettikleri ilk beş kitabının kapanış kelimeleridir.

Yas.34: 5 Böylece RAB'bin sözü uyarınca
RAB'bin kulu Musa orada, Moav ülkesinde öldü.

Yas.34: 6 RAB onu Moav ülkesinde, Beytpeor karşısındaki vadide gömdü. Bugün de mezarının nerede olduğunu kimse bilmiyor.

Yas.34: 7 Musa öldüğünde yüz yirmi yaşındaydı; ne gözleri zayıflamıştı, ne de gücü tükenmişti.

Yas.34: 8 İsrailliler Moav ovalarında Musa için otuz gün yas tuttular. Sonra Musa için ağlama ve yas tutma günleri sona erdi.

Yas.34: 10 O günden bu yana İsrail'de Musa gibi RAB'bin yüz yüze görüştüğü bir peygamber çıkmadı.

Yasa Kitabı 31:24 Musa Yasa'nın sözlerini eksiksiz olarak kitaba yazmayı bitirince,

Yasa Kitabı 31:25 RAB'bin Antlaşma Sandığı'nı taşıyan Levililer'e şu buyruğu verdi:

Yasa Kitabı 31:26 "Bu Yasa Kitabı'nı alın, Tanrınız RAB'bin Antlaşma Sandığı'nın yanına koyun. Orada size karşı bir tanık olarak kalsın

Görüldüğü gibide yasanın sözlerinin Musa tarafından yazıldığı belirtilmektedir.

Bu yazılarda bahsedilen kişinin yazarla aynı insan olduğunu iddia etmek sanırım saflık olur. Kullanılan tabirde bunları Musa’nın yazmış olmadığı etkisi vermekte,kısaca isbatlamakta
. Hani ben Musa öldüm ve öldüğümde yüzyirmi yaşındaydım, falan gibi şeyler yazmış olsa ilahi güç Musa’ya o olanağıda vermiş diyeceğim fakat o da yok. Günümüz Hıristiyanları bunun başkası tarafından yazıldığını anlamış olsalarda inadına Musa tarafından yazılmıştır münakaşası yapmaktadırlar.
Yanlızca Musa meselesinde bu böyle değildir.

Bu alttaki da Yeşu'nun yazdığı iddia edilen kitabın kapanış kelimeleridir
.

Yeşu.24: 29 RAB'bin kulu Nun oğlu Yeşu bir süre sonra yüz on yaşında öldü.

Yeşu.24: 30 Onu Efrayim'in dağlık bölgesindeki Gaaş Dağı'nın kuzeyine,kendi mülkünün sınırları içinde kalan Timnat-Serah'a gömdüler.

Tevrat’ta öldükten sonra yazma kabiliyetine yanlızca Musa’nın olmadığını Yeşu’da da görmekteyiz.O da nereye gömüldüğünü ekleyebilme kabiliyetine sahip.

Aslında işin gerçeği ele geçen eski yazılara birer yazar ismi bulunulması gerekmiş onlarda ileride insanların bunu sorgulayacağını düşünmeden kendince birşeyler uydurmuşlardır. Ortaya çıkan durumda ortada.

Yeni antlaşma denilen bölüme ise kişilerin kendi aralarında yazdığı mektuplar bile eklenmiştir.

Luka:1-1,3 Sayın Teofilos,.....

Elçilerin İşleri:1-1,2 Ey Teofilos,......

Romalılar:1-1 İsa Mesih'in kulu, Tanrı'nın müjdesini yaymak için seçilip elçi olmaya çağrılan ben Pavlus'tan selam!

1.Ko.1: 1-3 Tanrı'nın isteğiyle Mesih İsa'nın elçisi olmaya çağrılan ben Pavlus ve kardeşimiz Sostenis'ten Tanrı'nın Korint'teki kilisesine* selam!

2.Ko.1: 1 Tanrı'nın isteğiyle Mesih İsa'nın elçisi atanan ben Pavlus ve kardeşimiz Timoteos'tan Ahaya'nın her yanındaki bütün kutsallara ve Tanrı'nın Korint'teki kilisesine* selam!

Evet bu yukarıda okuduğunuz bölümler kutsalkitabın içine girmiştir,ve bu mektuplar şimdi kutsal muamelesi görmektedir.
Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür,fakat elimizde bulunan ve Kutsalkitap denilen kitap hakkında sanırım bir fikir edinmişsinizdir.

Yeni antlaşmada bulunan kitaplar içerisinde bu kitap İsa tarafından yazılmıştır veya yazdırılmışdır gibi bir bulguyada rastlayamazsınız.
Yeni antlaşmanın elimizde bulunan en eski olanıda İsa'nın göğe yükseldikden 35 A.D senesinde yazıldığı kabul edilmektedir. Nasıl olurda insanlar bu kitaba inanırlar diye soracaksınız,eh bunuda tamamen inanç meselesi diye açıklayabilirsiniz
.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu yazılanlarda ne gibi çelişkiler buldun sırayla açıkla tekrar tekrar okudum ben bulamadım hangi siteden aldınsa onlara'da danış yeşu tanrı tarafından musa peygamberin yerine seçilmiştir yasanın tekrarı 31/14 rab musa'ya ölümüne az kaldı dedi Yeşu'yu çagır ona buyruklarımı bildirmem için buluşma çadırında hazır olun.yani yeşu tanrı tarafından seçilmiş peygamberdir bu sözleri çarpıtarak kimlere mesaj vermek istiyorsun inanmıyorsan inanmıyorum dersin olur biter

Şunuda söyliye bilirim kuran tevrattan alıntılar ve isa mesih'in sözlerinin de içinde oldugu ve o zamanki arap toplumuna hitap eden bir kitaptır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kardeşim öfke doğrusu yanlış olanın kamçısıdır siz öfkeyle cevaplar yazıyoorsunuz:)

inanmama olayına gelirsek sizin kurana inanmamanız normal çünki kuran ve islam mantık dinidir sizin inancınızdaysa mantığa yer yok yani kitabınızda her ne varsa ister akla aykırı olsun siz bunu sorgulamadan kablu etmek zorundasınız yani sizin kendinizi sorgulama gibi bir lüksünüz yok malasef inanç sisteminiz böyle ama sizin kitabınızın içeriğindeki aleni çelişkileri yanlışları deşifre ettiğimzdeyse cevap yazmak yerine öfkeyle karşılık vermeniz kendi kitabınızı mantık dahilinde araştırmadan ne kadar uzak olduğunuzu gösterir

yukarda koyduğum konuta gelirse lütfen üstün körü okumayın en azında bu yazıları okurken mantığınızı devreye koyun yukarda hz musanın yazdığı idda edilen bölümlerde hhz musa çoktan ölmüş nasıl öldüğü nereye nasıl gömüldüğü yazı yani hz musa öldükten sonramı gelip bu satırları yazmış böyle alakasız bir durum olabilirmi ayrıyeten yeşuanın yadığı idda edilen bölümler keza öyle öldükten sonraki durumunu nasıl olurda yazmış olabilir :)

araştırın okuyun en azında burda her defasında kendi kitabınızdaki iddlara yenilmemek için mantığınızı devreye sokarak tartışın lütfen

saygılar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

işte budur eline sağlık sevgili jülide bu konuda gerekeni yazmışsın benim bişey dememe bile gerek yok ama şunu belirtmedende edemiycem özellikle yeni ahitteki pavlusun mektuplarını onun insanlara empoze etmeye çalıştığı kuralları tanrı esini kabul etmek başlı başına hatadır zaten kitabın tanrı esini olmaktan çok kişilerin kendi doğru bulduklarını yazdıkları hadis kitabı yada öneriler kitabıda diyebiliriz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım tekrar okudum belirttigim gibi ben çelişkili bir durum göremiyorum bana var dedigin çelişkileri teker teker belirt' ki cevaplıyayım yazımda yazdım yeşu peygamberi kitaptan okursan ve musa peygamberi, çelişki bulamassın ama sen biraz ordan biraz burdan alıyorsun ortaya bir şey çıkarıyorsun bu da olmuyor ben çelişki yoktur diyorum sende buldugunu bildir ki beraber irdeliyelim yok musa öldükten sonramı yazmış yok ölmeden evvelmi bu kısır döngüler bizi bir sonuca ulaştırmaz benim için sonuç önemli degil ama sizler bir türlü tünelin ucundaki ışıgı göremiyorsunuz.

size isim de verek bir şey anlatmak istiyorum her sabah saat 6.15 tgrt tv de osman ünlü diye bir hoca anlatıyor bu sabah şöyle diyordu kuran yazarlarından olan yahudilikten islamiyete dönmüş bir kişi tevratı okurken bakmışki içinde son peygamber muhammed gelecek diye yazıyormuş hemen sayfaları yırtmaya başlamış ve o bölümü yıtıp bir sandıga koymuş ve kilitlemiş ailesinede talimat vermiş sakın açmayın sonra islamiyeti seçmiş ama ne hikmetse giderken bu yazıları almamış (tesadüf bu ya) ve böylece ailesi merak edip sandıgı açmış ve bunları bulmuş neticede muhammed 'in son peygamber oldugu ve islamiyetin son din oldugu yazan bu sayfalar ortaya çıkmış.

bunlar gerçektir isimden araştırırsanız dogru söyledigimi anlarsınız bu durumda tevrat degiştirilmemiş sadece yırtılan kısım kadar eksilmiş oluyor sanki tevrat kitabı kimsede yoktu bir onda vardı kimse durumu anlamadı lütfen arkadaşlar bu bir islam din adamı bunları nasıl söyler insanları nasıl yanıltır insan biraz tanrıdan korkar sonrada kuldan utanır işte siz bu ve bunun gibi kişilerin sitelere koydugu şeyleri alıyor ve ne yazıkki inanıyorsunuz lütfen saat ve isim yazılı bir sabah bakın daha neler söylüyor.

 

--- Sonraki mesaj ---

 

sevgili arkadaşım ben yanlış bulamadım ama sen var diyorsun neresine takıldın sana neresi yanlış geldi veya geliyor açıkla bana akıl ögretir gibi oku ama hepsini deme sen yazdıklarını yayınlamadan evvel bir daha oku hangi siteden buldun dogrulugunu teyit et sonra yayınla bu şekilde bir sonuca ulaşamayız birimizin ak dedigine ötekisi kara diyor bunun hiç gri tonu yokmu lütfentakıldıgın yer veya yerleri yaz cevap verecegim.

size bir şey anlatmak istiyorum her sabah sat 6.00 da TGRT tv de islami bilgiler veriliyor bunları verenin adıOsman Ünlü diye bir zat bu sabah şunları anlattı bir yahudi tevratı okurken içinde son peygamber olark muhammed yazan ve son dinin islamiyet oldugunu belirten sayfalar görmüş hemen bunları yırtıp bir sandıga kilitlemiş ailesinede sakın açmayın diye tembih etmiş sonra üzerinden zaman geçmiş bu adam islamiyeti seçmiş peygamberin yanına gitmiş yazıcı olarak kuran kitabını yazan kişi(ben demiyorum osman ünlü diyor)tevrattan yırttıgı yaprakları bulmuşlar içlerinde muhammed son peygamber diye yazıyormuş arkadaşım tevrat sadece bu adamda yoktu bütün yahudiler'de vardıdiyelimki bu sayfaları yırtarak ayırdı ise tevrat 'ın geri kalan kısmı dogrudur ama bu durumda eksik oluyor mantık bu insan biraz tanrıdan korkar birazda kuldan utanır lütfen bakın bu ve bunun gibi yazarların sitelerinden aldıgınız yazıları buraya koyarken bunların taraflı olacagını hesaba katın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşşım bak hala çelişki göremedim diyorsun yahu hz musa öldükten sonra nasıl gelmişta nasıl öldüğünü yazmış olabilir yada yeşua demek oluyorki ya bu hz musanın yazdığı idda edilen blöüleri başkaları yazdı yada hz musa öldükten sonra tekrar kalktı nasıl öldüğünü nereye gömüldüğünü yazıp tekrar öldü yeşuada aynı şekilde

 

hala anlamadım dersen ben senin kutsal kitaba niye hala tanrı esini dediğine bu mantığına şaşırmam

ayrıca hala hikayelere dayalı iddarları ciddiye alıp gündem yaratma peşindesin illaki işi islama getireceksin bunu yapma her defasında kendi iddalarının içinde boğuluyorsun

 

 

ayrıca Allahtan korkulacak bişey varsa onu sen yapıyorsun çünki bizler senin kitabının içeriğinden konuşurken sen ısrarla üç beş hadis adı altındaki uydurmalarla sürekli islamı diline doluyorsun eğer çok etiklikte bırak artık bu hikayeleride kuran içeriğinden konuş

 

eğer bizim Allahtan korkumuz olmasaysdı biz senin kutsal kitabını değil senin inancın kitabın hakkındaki binlerce hikayeyi ciddiye alıp senin yaptığın gibi o şekilde inancını eleştirirdik;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşın yazdıklarını bir daha oku sonra kutsal kitabı (tevrat-zebur-incil) o bölümü bul bir de oradan oku sonra kalk itirazını yap her zaman söylüyorum önce araştır hem islami sitelerden alınıp buraya konu diye konan yazıları sonra kutsal kitaptan aynı bölümü oku ondan sonra itirazın varsa yaz ama siz ne yapıyorsunuz araştırmadan başkasının fikirlerini dogru kabul ederek(islami siteler tabiki mesih inancını kötüleyecek)bak işte buldum diyorsunuz dogru yapmıyorsunuz. ben osman ünlü hoca'nın sözlerini bire bir yazdım ona bir cevap veremiyorsun neden birisine veya bir inanca yalancı demek için kesin deliller olması lazım tekrar söylüyorum ya tanrıdan korkmuyorsunuz ya da mesih inancına saldırmak size göre sevap hangisi, ama hangisi olursa olsun hoş ve güzel degil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle merhaba, Biz hristiyanlar bir kitabin degistirildigi hakkinda hic bir sey söylemiyoruz. bunu söyleyen tek din islamdir. bu bölüm hristiyanlik hakkinda oldugu halde. hristiyanligin celiskileri vs ile dolu.burda sadece salom diye bir arkadas sorulara cevap vermeye calismis fakat cok yanlis bir uslup kullanmis. Burda musa trafindan yazilanlar daha sonra yesunun gecmesi ile yazilmistir. Allahin esini demek Allahin istegi ile yazilmis olmasi gerekir. Allahin bri kitabinin degistirilmesi tanrinin istedigi zaman sözünün degisebilecegi anlami tasir. kutsal kitabin bütününü okuyan bir kisi kutsal kitabin yazilis amacini görür. Siz de biliyorsunuz ki 600 yil boyunca Tanrinin kitabi degismemistir ve kuran indirildikten sonra bu konu cikmistir. kurani kerimde bisürü ayet sanki bir kisi yazmis gibi görünür. Esin kavramini bilmeyen bir kisi bunun kisi tarafindan yazildigini söyler. isteyen olursa bu ayetleri burda yazabilirim daha sonra. Tanrinin plani ve kader konusunu diger bir konunun kilitlemesinden dolayi burda yazmak istiyorum. Kader inanci tanri tarafindan önceden yazilmis ve bunun bizim istemigize göre olmadan gerceklestigini gösterir. yani Allah bize bir hayat belirlemis bizde zaten onu yasiyoruz yani bizim irademiz disinda olan bir durum var. Biz insanlar birine küfrettigimizde yada canina kiydigimizda zaten bu alin yazimiz ve kadere baglarsak dogrudan Allah bunu yazmis böle olacakti diyebiliriz. iste biz yargi gününde diyebiliriz ki. biz sucsusuz. bizim yargilanma gibi bi durum söz konusu olmaz. Tanrinin plani nedir ? insanlar günah isledi ve bu günahtan kurtulmasi gerekir bu günahtan kurtulmasi icin günahsiz birinin ölmesi gerekir ve tüm irsi günahi üstüne almasi gerekir. ( sahsi günahi degil) ve bu ucurumun bu sekilde yok olmasi gerekir. Allahin bu plani ile kader inancini bir tutmamak gerekir. Hristiyanligin islamla celistigi en büyük nokta hristiyanlik isminin olmayisidr. öncelikle hristiyanlarin bu ismi nerden aldiklarini bilmekte fayda var.

 

esenlikler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle merhaba, Biz hristiyanlar bir kitabin degistirildigi hakkinda hic bir sey söylemiyoruz. bunu söyleyen tek din islamdir. bu bölüm hristiyanlik hakkinda oldugu halde. hristiyanligin celiskileri vs ile dolu.burda sadece salom diye bir arkadas sorulara cevap vermeye calismis fakat cok yanlis bir uslup kullanmis. Burda musa trafindan yazilanlar daha sonra yesunun gecmesi ile yazilmistir. Allahin esini demek Allahin istegi ile yazilmis olmasi gerekir. Allahin bri kitabinin degistirilmesi tanrinin istedigi zaman sözünün degisebilecegi anlami tasir. kutsal kitabin bütününü okuyan bir kisi kutsal kitabin yazilis amacini görür. Siz de biliyorsunuz ki 600 yil boyunca Tanrinin kitabi degismemistir ve kuran indirildikten sonra bu konu cikmistir. kurani kerimde bisürü ayet sanki bir kisi yazmis gibi görünür. Esin kavramini bilmeyen bir kisi bunun kisi tarafindan yazildigini söyler. isteyen olursa bu ayetleri burda yazabilirim daha sonra. Tanrinin plani ve kader konusunu diger bir konunun kilitlemesinden dolayi burda yazmak istiyorum. Kader inanci tanri tarafindan önceden yazilmis ve bunun bizim istemigize göre olmadan gerceklestigini gösterir. yani Allah bize bir hayat belirlemis bizde zaten onu yasiyoruz yani bizim irademiz disinda olan bir durum var. Biz insanlar birine küfrettigimizde yada canina kiydigimizda zaten bu alin yazimiz ve kadere baglarsak dogrudan Allah bunu yazmis böle olacakti diyebiliriz. iste biz yargi gününde diyebiliriz ki. biz sucsusuz. bizim yargilanma gibi bi durum söz konusu olmaz. Tanrinin plani nedir ? insanlar günah isledi ve bu günahtan kurtulmasi gerekir bu günahtan kurtulmasi icin günahsiz birinin ölmesi gerekir ve tüm irsi günahi üstüne almasi gerekir. ( sahsi günahi degil) ve bu ucurumun bu sekilde yok olmasi gerekir. Allahin bu plani ile kader inancini bir tutmamak gerekir. Hristiyanligin islamla celistigi en büyük nokta hristiyanlik isminin olmayisidr. öncelikle hristiyanlarin bu ismi nerden aldiklarini bilmekte fayda var.

 

esenlikler..

sevgili melkem kardesşim öncelikle hoşgeldiniz :)

kutsal kitabın değiştiğini idda eden islamdır diyorsunuz fakat kitabınızın içindeki çelişkiler zaten değiştirildiğini aleni ortaya koyuyor ayrıca bunu diyen sadece islam dünyası değil bu konuda siz hırıstiyanlarda ikiye bölünmüşsüzün yani bir kısım teolglarınız hırıstiyan ilahiyatçınız bu konuda yani eklendiği konsüllerde değiştirildiği konusunda hem fikir :) araştırın isterseniz

ayrıca yukarda tanrı esini açılımınızda esin demek tanrının isteği doğrultusunda yazılmış demek diyorsunuz sayın melkem palvus tanrının iisteğide haberide olmadan insanlara kendi isteğini emir şeklinde vermiştir bakınız aşağıdaki paavlustan bölüme

1 Cor.7:12.Diğerlerine Rab değil, ben şöyle diyorum: eğer bir kardeşin karısı iman etmemişse, ama kendisiyle yaşamaya razıysa, kocası onu boşamasın.

yani şu demek oluyor tanrının haberi yada isteği olmadanda kişi kendi isteğini kutsal kitap içeriğine dahil edebilm,iştir buda sanırım tanrının değil konsilin isteği olsa gerek bu sadece küçük bir örnek bu konu çok uzun sürebilir aslında ,ben sadece burda konulan hiçbir konun araştırılmadan konulmadığını bilmenizi isterim :)

kader konusuna gelirsek sizin iki cümleyle ifade ettiğinz gibi değildir tanrı planıysa aynen kaderle benzerdir yani siz elinizden gelen çabayı harcadıktan sonra olana tanrının planıydı diyorsanız buda bir nevi kaderdir kardeşim mesela bugün islarilin ortadoğuya saldırmasına tanrının planı denildiği gibi :) yani israilin suçu yok tanrı bunu asırlar önce planladı zamanı gelincede plan devreye girdi :) eğe basite nidirgenecekse plan kelimesi basit kalır kaderse kşinin iradesi nefsi aklı mantığı dahilinde genişceatarılıarak ifade edilebilecek bir kavramdır bunuda ayrıyeten konu olarak koyacağım inşallah hem planı hemde kaderi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

melkem arkadasımız gibi saygı sınırları çerçevesinde tartısılması gerekiyor sayın şalom bizim kitabımıza dinimize peygamberimize sataşmaktan vazgeç... seni Benim Allahıma havale ediyorum. ve benim kutsal kitabımda Kuran-ı kerimde ayetlerde senin gibi inkar edenlerede söylenmişler var birazda onları karıstır derim, bizim kutsal ayetlerimizi herhangi birşeymiş gibi küçümseyerek soruyorsun ya onlarıda sor

 

--- Sonraki mesaj ---

 

ya ayrıca kenid inandıgın dini konuş burda sanki biri seni zorla müslüman yapmak istiyormus gibi her hristiyanlık konusunun içeriginde kötülenen benim dinim sayende hristiyanlıgı asla arastırmayacagım benim dinim hoşgörülü diyorsun islama kitabıma güzel peygamberime Hz. demiyorsun saygılı ol önce saygılı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...