Jump to content

Başbakanın Ortaya Attığı Başkanlık Sistemine Ne Diyorsunuz?.


HaYaLGöZLüM

Başkanlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?.  

19 üye oy kullandı

 1. 1. Başkanlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?.

  • ülkemize çok faydalı olur tıkanan demokrasimiz yürür
   4
  • ülkemize oldukça zararlıdır bölünmeye kadar götürür
   9
  • ileriki zamanlarda diktatörlük rejimi tehlikesi vardır,
   4
  • ülkenin tek elden yönetilmesi ülkemiz için oldukça gereklidir.
   2


Önerilen Mesajlar

Guest Torosunu_Satan_Bilge

Ben Başkanlık sistemini daha mantıklı buluyorum ve gerçektende tıkanan demokrasinin önünü yeniden açabilir.Bunu sadece Erdoğan ın menfaatine düşünenler anti_tez üretecektir ama unutulmaması gereken bir şeyde R.Tayyip Erdoğan'ın da gün gelince siyaseti bırakacağı fakat sistemin devam edeceğidir.Sürekli seçim ortamı yaratılan,ülke gündeminin aylarca seçimlere ayrıldığı,her başlanan projenin el değiştirerek yarım kalması(GAP)(Ecevit'in KÖY _KENT ten TEKNO_KENT e projesi) ülkeye asla fayda sağlamamıştır.sağlasa idi yaklaşık 60 yıllık partisel liderlikler bu gün eleştirilmezdi.Ülke oyuncak edilmemeli.Yani siyaset önemli bir iştir TV lerde ki HABER BÜLTENLERİNDE başbakan şunu dedi,yargı hadi be dedi,g.kurmay başkanı başka bir şey dedi,muhalefet güldü,yavru muhalefet ağladı olayı olmaz..Muhalefet zaten sadece muhalefet etmiştir bu ülkede asla çözüm üretmemiştir(Hangi parti olursa olsun tüm siyasi tarihimiz böyledir).Başkanlık sisteminde ise bir ağırlık söz konusudur.Faydalı olabilir.İstikrar sağlanabilir

 

--- Sonraki mesaj ---

 

ülkemizde bu sistemin işlemesi çok zor. bunu amerika uyguluyor şuan. latin ülkeleri de uyguladılar ne oldu darbe üzerine darbe ve iç karışıklık. bence çok ama çok iyi düşünülmesi gereken bir konu.

 

Ama bir de şunu düşünmek lazım üzerinden çok vakit geçmedi Sovyetler yıkıldı ve kısmen yeni bir ülke kuruldu.Başında da kim ne derse desin PUTİN var.MEDVEDEV ise sadece idarecidir,ülke hala PUTİN in proje ve planları ile atılımlar yapmaktadır dünyada kaybettiği prestiji tekrar kazanmaktadır.Bana göre esas BAŞKANLIK örneği budur.Amerika da başkanlar fikir üretmezler sadece tekellerin ürettiklerini uyarlarla kısmen kukladırlar.Ama TÜRKİYE DE BAŞKANLIK sistemi olursa kendi içinde düzenlemeler yapılır ve diğer ülkelerdeki sistemlerle birebir aynı olmaz sanırım

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Guest Torosunu_Satan_Bilge

Türkiye de Cumhurbaşkanı semboliktir , başbakanlar ise genelde baskıdan korktuğu için net olamayan kimseler olmuşlardır.Çünkü emekli bir paşa ,albay bile darbe yapabilecek potansiyele sahip olduğunu zanneder bu ülkede.Başbakanlar asılma korkusu ile yaşar belkide ,gençlerde asılır 3 e 3 kabilinden...Ama eğer bu ülkede alacakaranlık ın dediği gibi yarı başkanlık seviyesinde yönetim gözleniyorsa bu sadece son 4-5 yılı kapsar.bana göre de siyasette yarı başkanlık teselli olunacak derecede tatmin eder ancak.Sanki CUMHURİYET denilen rejimde HALKIN İSTEKLERİ değil önemli olan gibi davranmamayı öğrendiğimiz gün gerçek CUMHURİYET yaşanır.Bu bizim hakkımız değil midir ? valla öyledir sayın arakdaşlar :) Şunu da ekleyeyim hiç bir siyasi partiye bağlı kalmam bundan sonra , ben onların değil onlar benim hizmetimi görmeli...Sağcısı faydalı olacaksa oyum ona solcusu dindarı hiç farketmez ülke menfaatleri neyi gerektiriyorsa o..objektif olabilmek..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sistemimiz parlamenter sistemdir..

Merkeziyetçi üniter devlettir Türkiye..

Parlementer sisteme, dolayısıyla rejime bir darbedir başbakanın yapmaya çalıştığı...Zaten Alacakaranlığın dediği gibi, yarı başkanlık sistemine çoktan geçiş yaptık..

Bu anlamda askeri darbe kaçınılmaz olacaktır...Sonra ordu sorumlu tutulacaktır her türlü karışıklıktan...

 

Başkanlık sistemi, kuvvetler ayrılığının sert ayrımıdır fakat her kurumun hukuki anlamda eşitliği ve yürütmenin yasama karşısında üstünlüğü söz konusudur...

Türkiye de bu uygulanırsa ne olur tahmin eden var mı?

Türkiye de bu başkanlık sistemi değil, "başkancı" ya da "imparotorluk" sistemi olacaktır...

Ve dediğim gibi, rejime vurulan her darbe, beraberinde askeri darbeyi getirecektir..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Guest Torosunu_Satan_Bilge

peki şu şekilde sormak gerekir..başkanlık sistemi üniter yapıya zararlı olamaz..fakat parlementer rejimi savunuyorsanız bana şunun cevabını vermenizi beklerim temsili demokrasi ile 60 yıldır yönetilen ülkemiz şu an nerdedir? ya da memnunsanız neden her 2 yılda bir erken seçim çığlıkları atılıyor bu ülkede.demekki bir sorun var..sorun belki de halkta da değil bende oy verirken zorlanıyorum ama ülkede çok fazla bilgili siyasetçi yok bunu da kabul etmek lazım.mantar gibi üreyen partilere bir bakın.angarya.Size bir dipnot Türkiye nin en parlak dönemine bakarsanız Atatürk 'ün tek adam yani DEVLET BAŞKANI olduğu dönemden başkasını göremezsiniz.Elbette Atatürk bir dehadır lakin elindeki imkanlarda çok geniştir.Ülke de birbirini yiyen guruplar yoktur ve ülke 5-10 yılda sıfırdan kurulmuştur.İyice düşünmek lazım..İKİ PARTİ sistemi olabilir ve benzeri..yoksa daha çok RODOSA YÜZERİM ;İP Mİ YOKTU;TEĞET GEÇTİ duyar bu ülke..Orduda sisteme karışmasın kendi iş sahasına baksın..Bu ülke madem sosyal bir hukuk devleti emekli paşalar siyasetten uzak dursun..Halk için Halka karşı dönemi çoktan bitti.Bu ülke bir Kenan Evren daha kaldırmaz..Asker namustur ama herkesin mevkisi sahası farklı..Her asker siyaset bilecek değil herkes ATATÜRK gibi hem asker hem devlet adamı değil..Poltika sivillerin işidir..

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Eğer bu ülkede hala bir darbe olacağına ümit ve ihtimal verenler varsa tek biz sözüm var CUMHURİYET BU HALKA BİR BEDEN BÜYÜK GELMİŞTİR...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hadi canım :)

Demek Atatürk zamanında çok iyidi bu devlet..Elbette çok iyiydi, Çünkü o Atatürk'tü..

Cumhuriyetin ilk yıllarında elbette kedi elinde tutacaktı tüm ipleri, adam ülkeyi hilafetten çıkardı..

Emkelemeden koşsa mıydı?

İsteseydi başkanlık sistemini devam ettirirdi...

Siz Erdoğan gibi abd çocuğuyla Atatürk'ü bir mi tutuyorsunuz?

 

Elbet ordu siyasetten uzak dursun, hepimizin isteği bu..

İktidardakiler adam olsun, ordu da uzak dursun...

Ben size olacağı söylüyorum..

Türkiye başkanlık sistemini kaldırmaz, hele ki Erdoğanla hiç kaldırmaz..O sistem ancak "imparotorluk" sistemi olur..

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amerikanın her yaptığını yapmak zorunda hisseden bir başbakanın aklına böyle uçuk fikirler gelebilir.

 

Başkanlık rejiminde başbakan ya da cumhurbaşkanı makamı yerine başkanlık makamı bulunuyor. Başkan meclis tarafından seçilmeyip doğrudan halk tarafından seçiliyor. Meclis de halk tarafından seçiliyor ve başkanlık sisteminin en önemli özelliği olarak meclis de başkan da birbirine üstünlük taslayamıyor.

Hem meclis hem de başkan halk tarafından seçiliyor.Tamam güzel.

"Başkanlık sisteminde bakanları başkan atıyor ya da görevden alıyor. Üstelik başkanın bakanları meclis içinden seçme zorunluluğu da yok.

Başkan bakanları meclis içinden seçmeyecekse benim meclisi halk tarafından seçtirmenin ne anlamı var yani bu madeyle kendisinden önceki madde yok sayılmış olunuyor.Meclis içinden seçilmeyecekse ben niye meclise adam koyuyorum sen git dışardan keyfine uygun birini seç diyemii.Öyleyse halkın seçtiği meclis göstermelik tek hükümdarda başkanlık..

 

Başkanlık sisteminde meclis yasaları hazırlanması ve bütçenin oluşturulması konusunda yetkiliyken başkan tüm politikayı ve uygulamayı belirleme yetkisine sahip. Ancak başkan yönetime karışmasına izin vermediği meclisin denetimi altında çalışıyor.

Hem yönetime karışmayacak hem de denetiminde olacak nasıl oluyor bu denetlemesine izin veriyorsun karışmasına izin vermiyorsun..

Bu şekilde mi bir yönetim olacak yani Türkiye başa gelecek tek kişinin tekelinde olacak ne isterse nasıl isterse onu yapacak bunu sadece Tayyip Erdoğan için demiyorum kim gelirse gelsin böyle bir şey istemek yanlış olur işte o zaman o çok imrendiği ve kendimizi kıyasladığımız amerikayla eşit haklara sahip olamayız çok istiyorsa sosyalist sisteme göre yönetsin::D:D:D:D

 

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Bu kadar çarpık maddelerle hangi sistem yürür.Heleki Türkiyede..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Yeni Oluştur...