Jump to content

Çanakkale Destanı


Allahın_kulu
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

turkish-1.gifÇanakkale Destanı

 

Gidin yiğitler gidin

Minareleri götürün buradan

Tüfek olsun Mehmet'in elinde

Ya da Ertugrul tabyasından birer havan

Birine Süleyman deyin ötekine Sinan

Feda olsun benden de vatana iki can...

 

Çanakkale savaşı 200 yıldan fazla süregelen başarısızlıklardan sonra bunalmış, iç ve dış mücadele ile yıpranmış bir milletin omuz omuza vererek tek bir amaç için birleşmesi ve bu amaca inançla sarılarak son bir gayret ile kazandığı ölüm kalım savaşıdır.

 

Çanakkale Zaferi her türlü dünyevi arzulardan vazgeçerek dünyayı arkasında bırakarak milleti sevmeye doyamadığı çocukları ve hiç göremeyecekleri torunlarının geleceği inandığı değerler için şehadete koşan insanların sırrıdır.

 

Çanakkale Zaferi Nasıl Kazanıldı?

Çanakkale zaferi atalarımızın yedi düvele karşı kahramanca çarpışıp kazandığı bir savaştır.Onmilyonda bir ihtimal olan mermilerin havada çarpışması bu savaşın ne kadar şiddetli olduğunu anlatır. Askeri Doktor Sabri Bey daha hafif yaralı hastalara bakabilmek için kendi oğlu Mustafa’nın bile ölümüne engel olamamıştır. Yeni doğan kızı Didar’ı görmesi için izin verilen Üsteğmen “Vatan daha kutsaldır” diyerek kızını göremeden şehit olmuştur. Seyit Onbaşı kemikleri çatırdaya çatırdaya 276 kg ağırlığındaki mermiyi kaldırmış ve düşman gemisinin batmasını sağlamıştır. İngiliz askerleri bir bulutun arasına karışarak kaybolmuştur.

 

Mehmetçiklerimiz savaş ortamında bile Bayram namazını kılmıştır. 5 dakika sonra öleceğini bilerek 8 metrelik hedeflere kendini atmıştır. Kendi cenaze namazını bu savaşta kıldı Mehmetçiklerimiz. Mustafa Kemal Atatürk tarihi “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” tarihi emrine Çanakkale’de vermiştir. Kahraman yüzbaşının boğazın serin sularına bir gün önceden mayın döşemesi savaşın kazanılmasında önemli rol oynamıştır. 57. Alayın hepsi şehit olduğu için alayın sancağı bir ağaca asılmıştır.

 

63 kişi ile geri çekilme emrini dinlemeyen Ezineli Yahya Çavuş binlerce düşmana karşı kahramanca çarpışmıştır. Çanakkale’de askerlerimiz bir an olsun geri dönmeyi düşünmeyip, şehadet şerbetini içmek için düşman üstüne atlamıştır.

 

Balıkesir Vefa Balıkesir Liselerinden okulu bırakan gençlerimiz savaşa koşmuştur.Öğrencilerini sınıfta bulamayan Galatasaray Lisesi Tarih öğretmeni ben size tarih öğretmeye geldim ama siz tarih yazmaya gitmişsiniz demiştir.

 

Çanakkale’de inanç teknolojiye galip gelmiştir. Asımın neslinin Allah’tan başka kimseye boyun eğmeyeceği yedi düvele gösterilmiştir. Çanakkale sözün bittiği yerdir.

 

Mehmet Akif Ersoy der ki;

 

Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber

Ağuşunu açmış duruyor Peygamber

Meçhul askerin ifadesi: Ve işte böyle batmaz böyle yürür bu gemi

Ruhun şad olsun Mehmed nur içinde yat emi.

Gökkubbe altında yatar al kan içinde

Ey yolcu şu toprak için can veren erler

Hakkın bu veli kulları taş türbeye girmez

Gurana bürünmüş yalnız fatiha bekler.

 

Çanakkale şehitleri için ne kadar gözyaşımız var?

 

Çanakkale'de m ²'ye 6.000 mermi:

Türkiye'ye japonya'dan bir eğitim heyeti gelir.

temas ve incelemeler yapacak neticeyi yetkililere aktaracaklar. gerektiği kadar da ikili işbirliği gerçeklestirecek. işler buraya kadar çok iyi... japon heyeti yurdumuzun bazı bölgelerinde gerekli incelemelerini yapar. sonra bakanlıkta toplanırlar. heyetin hakkımızdaki tespiti ilginçtir: "sizin çocuklarınızda milli şuur yok". bizimkiler şaşırır! "bizim çocukların damarlarındaki kan milli duygumuzun kaynağıdır." yine de fazla ses çıkarmazlar! ne de olsa misafirdir! bizimkiler sorar "peki sizin gençlerinizde milli şuur var mıdır? japon uzmanları anlatmaya başlar:

biz gençlerimize ilkokula başlamadan "şok testler" uygularız. mesela uçak gibi hızlı giden trenlerimize bindirir bir tur yaptırırız. çok katlı yollardan da geçen tren onları şöyle bir sarsar. mini mini çocuklarımız teknolojinin bu baş döndürücü neticesini görerek bir şok olurlar. sonra...

bu şoktan sonra hiroşima'ya götürürüz. bölgeyi aynen koruyoruz. bombalanmış bu bölge hakkında bilgilendirir; değil hayvan bitkinin bile yeşermediğini gösteririz. ve deriz ki "eger sizler çalışmaz sizden öncekileri geçmezseniz vatanınız işte böyle düşmanlar tarafından bombalanır. hiçbir canlı yaşayamayacak biçimde size bırakıp giderler. çalışırsanız bindiğiniz hızlı trenleri bile geçecek yeni vasıtalar yaparsınız. gerisi sizin bileceğiniz iş. çocuklarımız bununla ikinci bir şok daha yaşarlar. sizlere şunu hatırlatalım ki türkiye'de birçok teknik elemanımız bulunmaktadır. bunların herhangi birine bu konuyu sorabilirsiniz."

bizimkiler şaşkınlık içinde sorarlar :

"-peki ya türkiye için tespitiniz var mi? varsa gözlemleriniz nedir?"

japonlar; "elbette var" derler. "bizimkinden çok daha önemli. bir tanesi çanakkale savaşları'nın olduğu bölge. bu bölge gençlerinizin şok olması için yeter de artar bile. bir metre kareye altı bin merminin düştüğü savaşta türk'ler her şeye rağmen galip çıkıyor olamayacağı olur hale getiriyorlar. en son teknolojiye ve donanıma meydan okuyarak inancın galip geldiğinin ispatını yapıyorlar. Ã?stelik karşılarında tek bir düşman değil müttefik güçler; sizin tabirinizle yetmiş iki millet var. "

evet m²'ye 6.000 mermi!...

m²'ye 6.000 mermi!...

6.000 mermi!...

 

not:

 

300 m2 lik bir tepe için 2 gece savaşıldı... m2'ye

50 ölü düşüyordu...

darülfünun'dan (istanbul üniversitesi) gelen 130 son sınıf öğrencisi gönüllünün hepsi şehid oldu o tepede... o sene mezun verilmedi tıbbiyeden... anlatacak çok şey var bu savaşta. oradan geçen varsa tepelere kazınmış yazıyı bilir. 'dur yolcu bilmeden basıp geçtiğin bu toprak bir devrin battığı yerdir'...

 

işte en iyi çanakkale savaşı anlatımı bu olsa gerek

 

Çanakkale'de Bayram Namazı

 

Çanakkale’de savaş ilerlediği zamanlarda bayram gelmişti askerler bayram namazı kılmak istiyorlardı. Üst rütbeli bir asker aracılığı ile bu isteklerini komutanlarına bildirirler.Bu isteğe gelen cevap olumlu değildir çünkü böyle bir namaz kılınacak olsa düşman yerimizi tespit edip tüm askerlerimizi öldürebilirdi.

 

Bayram sabahı geldiğinde ortalık aşırı derecede sislidir. Buna güvenen askerler gruplar halinde gizlice bir alana giderek namazı orada kılmayı planlarlar ama hedefledikleri alana gelen askerler orada başka arkadaşlarınında olduğunu görürler bu şekilde birçok asker aynı alana gelmiştir. Namazlarını büyük bir haz ile kılmışlardır.

 

Bu sırada karşı cephede bulunan senegal askerleri(kandırılarak gelen müslümanlar) savaştıkları kişilerin müslüman olduğunu anlarlar ve savaşı bırakmaya karar verirler. Bu durum itilaf devletlerini zor durumda bırakmış bu askerlere ne yapacaklarına karar verememişlerdir.

 

Bizim askerlerimizin Allah sevgisi karşılıksız kalmamış ve hemen mükafatları gönderilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

×
×
  • Yeni Oluştur...