Jump to content

Regaib Kandilimiz Hayirli Olsun


Guest esmanur

Önerilen Mesajlar

"Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir.

O, size çok düşkü;n, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir. "

(Tevbe Suresi, 128)

Allah (c.c) katında zamanların değerleri birbirine eşittir. Ancak öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle hadiseler olur ki, o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Receb-i şerifin ilk Cuma gecesine isabet eden Regaib Gecesi'de bu müstesna zamanlardan biridir. Cuma geceleri böyle kıymetli vakitlerden biridir. Regaib Gecesi gibi iki kıymetli gecede biraraya gelince, bu gece dahada bir kıymetli oluyor. Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla'ya sunulduğu ve O'nun rahmetinden af istenildiği umut, huzur ve müjde gecesidir.

 

Allah Teala'nın kullarına lütfunun çokluğu, kereminin bolluğu ve pek çok günahkarı bağışlaması sebebiyle bu geceye Regaib Gecesi" adı verilmiştir. Bu gecenin bu değeri nereden kazandığı hususunda değişik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biri; Hz.Amine validemizin böyle bir gecede Resulullah (s.a.v)'e hamile olduğunu anladığıdır.

 

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaib gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Resulullah (s.a.v)'in Receb'in ilk perşembe gününü oruçla geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere on iki rekat namaz kıldığı kabul edilir. Regaib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek suretiyle çeşitli ibadetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.

 

Bu aylara ''çok sevaplı ibadet ayları" diyen Bedüzzaman şöyle işaret ediyor :

 

"Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerifte yüzden geçer, Şaban-ı Muazzamada yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çıkar." (Şualar, 416)

 

İdrak ettiğimiz mübarek Regaib Kandili vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Unutmayalım!

 • Regaib Gecesi, üç aylar içinde kendisinden sonra gelecek olan Miraç Berat ve Kadir Gecesininde bir müjdecisidir. Onun için bu müjdeciye kulak verip bu geceyi ve üç ayları iyi değerlendirilmelidir.
 • Resulullah (sav) buyuruydular ki: "Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez, kabul olunur: Receb'in ilk gecesi, Şaban yarısı gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban Bayramı gecesi."

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüm müslüman arkadaşların kandili kutlu olsun

+"Ahiret" hayatıyla şimdiki hayatı ayıran zihniyeti kınıyorum.Bence insan yaşamı bir bütündür,öte alem-burası şeklinde ayrılmamalıdır.İyiliklere vesile olmak,iyi bir hayat sürdürmek islam inancına göre "orda" da "burda" da bizlere huzur ve mutluluk getirecektir.İçinde iyilik olan insanın "o taraf" için özel bi çalışma yapmasına ve bu çalışma için dünya işlerinden sıyrılmasına gerek yoktur.Kendi adıma konuşmam gerekirse öldükten sonra bir yaşam olduğuna inanıyorum.Ama hiç bi zaman hayatımı "o taraf" için düzenlemeye çalışmadım.Her zaman içimden geldiği gibi yaşadım ve öyle dewam edicem.Yapmacık tavırlarla (sözüm meclisten dışarı) iyilik timsali olmaya çalışan,lakin içinde nifak tohumları beslemekten geri durmayan,kıskanç,sinsi ve iç huzura erişememiş insanlar için böyle güzel bi başlık altında sarfedicek sözüm yoktur.

Elbetteki her dinin kendine has "bayramları" vardır.Bu gibi günler özel dini törenlerin yanı sıra kendini biraz daha dinlemesi gerekir insaın.Ama tekrarlıyorum;eğer başınızı yastığa koyduğunuzda içiniz rahatsa herşey yolundadır;)

Temelde karşı olduğum nokta da şu kandillerle ilgili,bunu çevremde sıkça görüyorum."Oğlum bu gün kandil dua et" yada "oğlum bu gün kandli isteklerin gerçek olur" gibi yaklaşımda olan insanlar var ve bu gerçekten çirkin geliyor.......

Çenem düştü yine tekrardan herkesin kandili mübarek olsun.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Elbetteki her dinin kendine has "bayramları" vardır.Bu gibi günler özel dini törenlerin yanı sıra kendini biraz daha dinlemesi gerekir insaın.Ama tekrarlıyorum;eğer başınızı yastığa koyduğunuzda içiniz rahatsa herşey yolundadır;)

Temelde karşı olduğum nokta da şu kandillerle ilgili,bunu çevremde sıkça görüyorum."Oğlum bu gün kandil dua et" yada "oğlum bu gün kandli isteklerin gerçek olur" gibi yaklaşımda olan insanlar var ve bu gerçekten çirkin geliyor.......

Çenem düştü yine tekrardan herkesin kandili mübarek olsun.

Her dinde kendine ait kutsal günler vardır bu günlerde dileklerin özel olarak kabul olunacağı inancıda bunun getirisidir.Bence kızaak yada sinirlenecek bir taraf yok paganlar sabatslarda böyle yapıyor müslümanlar kandillerinde hristiyanlar yortularında.garipsenecek veya kızılacak bir taraf göremiyorum sonuçta kutsal gün.

Başımı yastığa koyduğumda içim rahat olabilir ama insan kendi kendini rahatlatır öyle insanlar tanıyorum ki yastığa başını koyduğunda kimsenin kalbini kırmadığı halde acaba bugün kötü söz etmişmiyimdir die düşünür.Öyle insanlar da tanıyorum ki yastığa başını koyduğunda omzuna çöken hüzünlere bakmadan rahaaaaatça uyur

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kızdığım filan yk şaman ama dünya işlermizi bırakıp biraz ahiret işlerine yoğunlaşalım şeklinde bir ayrımın yapılması düşündürdü beni.eğer orda rahat etmek için içimizden hiç gelmediği halde etrafta iyilik perisi gibi dolaşıyorsak bu sadece içimizdeki bencilliği ve hırsı gösterir.Esas olan insanın ruhunu terbiye etmesi değil midir;)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rimmon senin dediğin olgunluğa erişebilmek için farkındalık gerekir. Kendini sonra çevreni farkedersin. Değer yargıların değişir. Pahalı olan güzel olan mevki makam boş gelir. Acı belki ama çok sevdiğin biri ölür de ellerinle yıkar sonra yine ellerinle toprağın altına koyunca gerçekleri görürsün. Kendinden gizleyemezsin, kendini kandıramazsın. Artık kimseye kötülük de edmezsin. İnandığın şeyler daha bir anlam kazanır.

Kandilinizi kutlar esenlikler dilerim.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • İçini Dök Rahatla Anlat Derdini Rahatla Muhabbet Olsun Gönüller Şenlensin

   Uzun Zamandan Beri Hep Birlikte Estanbul Gibi Büyük Bir Forumdayız.Binlerce İnsan Yani Hepimiz Dertlerimizi Sıkıntılarımızı Paylaşıyoruz.   Fakat Görülen O Ki Bütün Konuların Başlığı Altında Buna Uygulamalar Diğer Bilgi Paylaşımlarıda Dahil Olmak Üzere Her Konunun Altında Sohbet Ediliyor. Kimi Özel Yaşamı Hakkında Derdini Anlatmış Kimi Sıkıntısını Kimi Başka Birşeyi,Bu Sebepten Dolayı Birçok Üye Forumdaki Konuların Başlığı Altında Yapılan Sohbetlerden Dolayı Konuyu Anlıyamadıklarını ve Buy

   , Yer: Serbest Kürsü

  • Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun

   Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarımızın Rabbimizin yüce katına iletilmisine vesile olan bu mübarak kandil gecesinde dualarda buluşmak ümidiyle Kandilinizi kutlarım.            

   , Yer: Önemli Gün ve Haftalar

  • 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Ve Atatürk Haftası Kutlu Olsun

   Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 74. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, milleti ile birlikte girdiği Kurtuluş Savaşı mücadelesinde işgalci güçlere karşı büyük bir direniş göstermiş, kazandığı büyük başarılarla dünyaya örnek olmuş, milletinin her alanda yücelmesi için yılmadan çaba göstermiş ölümsüz bir liderdir. Ulu Önderimiz, ‘Kurtuluş Savaşı’ ile Türk milletinin ismini tarih sayfalarına altın harflerle yazdırmış, ‘Cumhuriyet’ i

   , Yer: Önemli Gün ve Haftalar

  • Estanbul'un Doğum Günü Kutlu Olsun

   Bugün estanbul.com'un kuruluşunun 6.yıldönümü.Çok mutluyuz.Hep beraber daha nice yıllara dileklerimizle birlikte..Bizleri yalnız bırakmayan siz üyelerimize teşekkür ederiz.     estanbul yönetimi

   , Yer: Önemli Gün ve Haftalar

  • Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun

   Sitedeki tüm kardeşlerimizin mevlit kandilini mubareklerim kandiliniz mubarek dualarınız kabul olsun arkadaşlar,benide dualarınızdan unutmayın:clapping:

   , Yer: Önemli Gün ve Haftalar

×
×
 • Yeni Oluştur...