Jump to content

Kilise ne demektir?


melkem

Önerilen Mesajlar

Bir çok insan kiliseyi bina gibi anlıyorlar. Ama bu Kutsal Kitap anlayışı değil. “Kilise” kelimesi Yunanca EKKLESİA’dan geliyor. Bunun anlamı “toplantı” ya da “dışardakilerini çağırmak”. “Kilise” temel anlamı bina ile ilgili değil, ama insanlarla ilgili. İnsanlarda sorarken nasıl kiliseye katılıyorlar ve onlar bina ile iglili cevap veriyorken, ironik oluyor. Romanlılar 16:5 “onların evindeki inanlılar topluluğuna da selam söyleyin” diye söylüyor. Pavlus onların evde bulunan kilise için kunuşuyor. Kilise binası için değil ama imanlıların bedeni için.

 

Kilise Mesih’in bedeni olarak Mesih’te o bedenin başıdır. Efeseliler 1:22-23 “Her şeyi ayakları altına sererek O'na bağımlı kıldı. O'nu her şeyin üzerinde baş olmak üzere kiliseye verdi. Kilise O'nun bedenidir, her yönden her şeyi dolduranın doluluğudur” diğe söylüyor. Pentikost Günü’nden (Elçilerin İşleri 2) Mesih’in dönüşüne kadar, Mesih’in bedeni tüm O’na iman edenlerden oluşuyor. Mesih’in bedeni iki görünüş içeriyor:

 

1). Evrensel olan kilise, İsa Mesih ile kişisel ilişki olanlardan oluşuyor. “İster Yahudi ister Grek, ister köle ister özgür olalım, hepimiz bir beden olmak üzere aynı Ruh'ta vaftiz edildik ve hepimizin aynı Ruh'tan içmesi sağlandı.” (1 Korintiniler 12:13). Şu ayet herkez Mesih’e inanan bedende olduğunu ve kanıt olarak Kutsal Ruh’u kabul ettiğini söylüyor. Evrensel olan kilise İsa Mesih’in adında kurtuluş bulan insanlardır.

 

2). Yerel olan kilise hakında Galatyalılar 1:1-2’de açıklanmıştır: “ben Pavlus'tan ve benimle birlikte olan bütün kardeşlerden Galatya'daki kiliselere”. İşte burada Galatya ilinde bir çok kilise olduğunu görüyoruz ve biz bu kiliselere yerel diyoruz. Protestan kilisesi, Katolik kilisesi, vb, , evrensel kilise olarak değildirler ama yerel bir kilise ve imanlılara yerel bir organdır. Evrensel kilise Mesih’e ait olanlardan ve O’na kurtuluş için güvenenlerden oluşuyor. Bu insanlar aydınlatma ve dostluk yerel kiliselerde buluyorlar.

 

Özetle, kilise bir bina veya bir mezhep değildir. Kutsal Kitab’a dayanarak kilise Mesih’in bedenidir – İsa Mesih’e kurtuluş için güvenen insanlardan oluşan (Yuhanna 3:16; 1 Korintiniler 12:13). Yerel kiliseler evrensel kilise üyelerinden oluşur. Yerel kilisede evrensel kilisenin üyeleri, 1 Korintiniler’de bulunan “beden” prensiplerinin tam olarak uygulanan yeridir: birbirlerine teşvik, öğretim ve İsa Mesih hakında bilgi ve lütüf vermek.

 

alintidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kimse İsa Mesih'e iman ederek tövbe edip vaftiz olursa her şey bitmiş mi olur? Yerine getirilecek başka bir yükümlülük kalmaz mı? Şüphesiz hayır. İsa Mesih’i yaşamınıza almakla herşey bitmiyor, ama yaşantımızda anlamlı ve yepyeni bir sayfa açılıyor. Bu yeni yaşamın nasıl olması gerektiği konusunu daha sonraki ‘Hıristiyan Yaşamı’ başlıklı bölümde özellikle ele alacağız. Ama bundan önce yaşamını İsa Mesih'e adayan bir kimsenin temel yükümlülüklerinden birinin İncil’e dayalı bir kiliseye üye olmak olduğunu özellikle vurgulamalıyız. Bu, iman yaşamında sağlıklı bir şekilde büyüyebilmek ve Mesih İnanlısı olarak hizmetini etkili bir şekilde yerine getirebilmek için Tanrı'nın öngörmüş olduğu önemli bir sağlayışdır. Elçilerin İşleri kitabında okuduğumuz gibi, İsa Mesih’e iman edip kurtulan kişiler başı boş bir şekilde bir köşede kalmıyor, fakat Rab onları diğer iman edenlerin topluluğuna "katıyordu" ve onlar da "kendilerini elçilerin öğretişine, ekmek bölmeye ve duaya adı-yorlardı." (Elçi. 2:40-47). Şüphesiz katılmış olduğun kilisedeki yükümlülüklerini iyi bilip yerine getirebilmen için önce kilisenin ne olduğunu iyice kavraman gerekir.

Hemen belirtelim ki, sanıldığı gibi kilise el ile inşaa edilmiş bir bina veya bir yapı değil, Rab İsa Mesih’i ve O'nun çağrısını işiterek kabul edenlerin oluşturduğu topluluk veya cemaattır. Kilise için kullanılan, asıl Yunanca "ekklesia" kelimesi de zaten "dışarı çağrılanlar" anlamındadır (Efs. 5:23-27, Rom.16:5, Elçi.20:28).

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Ben bi kere duymuştum.Arkadaşlar haftasonu giderlerken söylemişlerdi.Ben nereye diye sordum.onlar 'KİLİSE' demişlerdi.

 

Sayin pisman Kilis isminde bir sehrimiz vardir acaba Bu kente mi gideceklerdi yada bir harf eksik yazdiniz kiliseye olacakti. Duyduklarini bize paylastigin icin tskler..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben müslümanım biliyorsunzudur..ama bazen istiklaldeki st Antuan 'a gidiyorum..mum yakıp dua eıdyorum cunku bence dua edılen yerler yogun enerjılerın toplandıgı merkezler oldugu ıcın evrenın duaya daha cabuk cevap verecegını düşünüyorum:)ayrıca kilise doğal mumlar olduğu için onları alıyorum havas yaparken kullanıyorum:D:D

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
ben müslümanım biliyorsunzudur..ama bazen istiklaldeki st Antuan 'a gidiyorum..mum yakıp dua eıdyorum cunku bence dua edılen yerler yogun enerjılerın toplandıgı merkezler oldugu ıcın evrenın duaya daha cabuk cevap verecegını düşünüyorum:)ayrıca kilise doğal mumlar olduğu için onları alıyorum havas yaparken kullanıyorum:D:D

 

Saygi deger arkadasim; Dua insan hayati icin cok önemlidir. Ruhsal kuvvet verir. Her türlü kötülükten uzak tutar nerde dua ettiginiz aslinda önemli degil ama sekil olarak bazen özel olarak yapilan yapilar vardir. Kilise gibi. Ben aslinda anladimda. inancli olarak duaya olan cevap Allahtan mi yoksa Evrenden mi gelir diye insan kafasi karisabilir. Dedigim gibi kilisede yaptiklariniz kisiseldir.

 

esenlikler

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Tşkler . . .

 

Ben tesekkür ediyorum. Sagolun.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dua etme ve tapınma insanlıgın ortak degeridir ilk çaglarda insanlar çeşitli objelere dua eder ve taparlardı bu onların kendilerinden üstün bir güce ihtiyacı oldugunu gösterir zamanla tapınmalar putlara yapılmaya başlandı istekler bu putlardan istenir hale geldi tanrı burada müdahele etti ve onlara kendi aralarından yol göstericiler gönderdi biz bu yol göstericiler tanrıyı tanıtıcılara peygamber dedik onlarda bizim gibi insanlardı benliklerine uyup yanlış yapabiliyorlardı burada artık tapınma için ayrı bir yere ihtiyaç duydular musa peygamberin tapınma çadırı gibi zaman içinde bu yerler havra ,klise ,camii ve benzeri adlar aldılar başlangıç tapınma çadırıdır burada bile musa peygamber ve seçilmiş halk bizlere örnek oldu bunun için tevrat önemlidir ama bizim yaptıgımız bu taş binalar kutsal mabetler degildir içinde tanrı olmayan yerler kutsal olmaz tanrı adının anılması lazım tapınma kişiye özgüdür bir kanunla bunu sınırlamak olmaz dua ederken isteyen istedigi gibi edebilmeli tapınırken istedigi gibi yapabilmeli tanrı her türlü istegimizi ve dualarımızı duyar bunun için özel bir yere gerek yoktur ama insanlar birlikte hareket etme iç güdüsünden mabetlerde bunu yapmayı uygun görmüşlerdir iyi bir şeydir esasen insanın kendisi bir ibadethanedir yani insan bir camii'dir, bir klisedir,bir havradır ne isim koyarsanız çünkü insan bedeninin içinde tanrının ruhu vardır bu yüzden musa peygamberin on emiri önemlidir burada yazan her şey insan üzerinedir tanrıyı seven insanıda sevmeli kardeşini sevmiyen tanrıyı sevemez isa mesih şöyle der tanrıyı görmek mi istiyorsun işte beni görüyorsun ya cevap her şeyi açıklıyor bende bazen mum diker dua ederim moda'da koço restorantın altında bir yer var fırsat bulunca gider dua ederim mum yakarım iç dünyamla başbaşa kalırım yaptıgım hataları bir daha gözden geçiririm tövbe ederim ama bir kısmını tekrarladıgım oluyor hepinize esenlik dilerim sevgiler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...