Jump to content

Hristiyanlıkla alakalı sorular


sevban

Önerilen Mesajlar

1. Madem Hz İsa Tanrınız ;

Neden ondan 300 yıl sonra bu Kitap yazıldı ?

Neden hala ortada yok Tanrı ölürmü ?

Neden Tanrı bir kadının rahmine girip oaradan Dünyaya gelme gerei duydu ?

Neden hz İsa Kurana ve Efendimize s.a.v karşı Tanrılığını gösteremedi ?

 

 

2. İnci tahrif edilmedi ise ;

Neden 4 adet var ?

Eğer Hz. İsa'nın bütün hayatı ve sözlerinin tamamı vahiy ise, onun çarmıha gerildiği sırada "Allah'ım, Allah'ım niçin beni terkettin? " diyerek isyan edişi de vahiy midir?

3. Neden üçleme var ;baba oğul ve ruh ?

Meryem hangi rolde O neden Anne olmuyor ?

O olmadan İsa nasıl olacaktı Meryem bu üçlemede neden yok?

4. Bu 4 İncildeki aşağıdaki çelişkiler nedendir ?

 

Bu tahrifat değilmidir ?

1. Matta, Markos ve Luka İncillerine göre Hz. İsa(as)’ın risaleti bir yıl, Yuhanna’ya göre ise iki yıldan fazla sürmüştür.

 

2. Hz. Davud’dan (a.s.) Hz. İsa (as)’a kadar geçen kuşakların sayısı Matta’ya göre yirmi altı iken Lukaya göre kırk'tır.

 

3. İncillerin bazı yerlerinde Hz. İsa (as)’a uluhiyet isnad edilirken, bazı yerlerde de ona insanoğlu denmektedir. Bu ikisi arasında gözden kaçmayacak açık bir çelişki görülmektedir.

 

4. Hristiyanlığa göre Hz. İsa (as) çarmıha gerileceği sırada “Allah’ım! Allah’ım! Beni neden terk ettin!” diye Allah’a yalvarmıştır. Bu söz Tanrı İsa’nın ise, onun Tanrı olduğu halde kendini koruyamadığı anlaşılıyor. Peygamber İsa’nın sözü ise, onun Tanrı’yı hakkıyla tanımadığı anlaşılıyor. Çünkü bir peygamber “Allah’ım! Beni neden terk ettin?” demez. Bizim inancımıza göre ne Hz. İsa çarmıha gerilmiş, ne de böyle bir yakarışta bulunmuştur.Açıklarmısınız ?

5. Matta, Hz. İsa (as)’ın soy kütüğünü Hz. İbrahim (as)’e kadar kırk kişi olarak verirken, Luka bunun elli beş olduğunu söyler.

 

6. İncillerde Hz. İsa için sık sık “Allah’ın oğlu”, “Yusuf’un oğlu”, “Davudoğlu”, "Ademoğlu” gibi ifadeler kullanılır. Bunların arasında açık bir çelişki vardır.Kimin oğludur ?

 

7. Markos İncil'inde, İncil Allah’a, Romalılara Mektub kitabında ise, Hz. İsa (as)’a nispet edilir.

 

8. Luka İncilinde bir yerde kurtarıcı Hz. Allah, diğer bir yerde de Hz. İsa (as) olarak verilmektedir.

 

9. İncillerde Tanrı'nın görülüp görülemeyeceği hususunda çelişkili bilgiler bulunmaktadır.

Bunların sebebi nedir ?

 

 

 

Bu merak ettiğim sorularımı cevaplayacak ve beni bilgilendirecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Guest misafir arkadaş

sayın sevban sen eminim bu sorduğun soruların cevaplarını biliyorsun.Ama senin bildiğin cevapları bizde biliyoruz.Biz dediğim sende dahil müslümanlardan bahsediyorum.Sorduğun soruların cevabına yakın olabilecek birşeyler söyleyebilirim.Hristiyanlık bildiğin gibi birbirine uymayan katolik protestan gibi değişik inanç tarzlarıda gelişmiştir.Daha önce yapılan antlaşmalarındada iznik konsülü falan filan devamlı ne söylersen o değişti bu değişti derler.Hz.İsa'yı rab kabul ederler.Allah'ın oğlu kabul ederler ama kutsal ruhla birlikte 3leme vardır derler tek Allah'a inanıyoruz derler.Yani zaten senin bu sorduğun sorulara onlar bayağa uzun kopyalama yöntemiyle cevaplar yazdılar buraya.Kuran'a birsürü daha anlamadıkları etmedikleri ayetleri kendileri yorumlayarak üzerine kendileride senaryo yazarak iftira atarlar.Aksini ispat edemezler forum dolu bunlarla.Yani demek istediğim senin onlardan alacağın cevaplarda seni tatmin etmez.Ne kadar yazsakda çizsekde insanın anlayacağı kadardır demeyeceğim buna katılmıyorum.İnsanın kendisine izin verildiği kadarıyla bu dünyada herşeyi anlama yetisine sahiptir.Ama sen Allah'ın işine karışamazsın zaten sen yokken seni yaratarak sana yaşama mucizesini vermiş.Emir ve yasaklarını bildirmiş bunlarla yaşa dünya ve ahiretde sıkıntı cekme demiş.Ama bu zamana gelene kadar her şey belli olaylar cercevesinde yavaş yavaş meydana gelmiş.İstese herşey anındada olurdu.Onun herşeye gücü yeter.Bu kadar dünyayı evrenleri dünyada milyonlarca canlıyı bitkiyi bizim bile bilmediğimiz nice şeyleri yaratan bütün bu yarattıklarını herşeyi tecellesiyle kaplayan yüce Allah için söylenen hristiyanlık düşünceleri ancak insan kafasındaki fikir ve düşüncelerden cıkmıştır zaten.Tabi bu bizim fikrimiz oluyor.Onlar Hz.İsa'nın rab olduğuna inanıyorlar.İnsan vücüduna koyup böyle dar bir kalıba sokma sacmalığınından bahsediyorlar.Allah'ın oğlu olduğundan bahsediyorlar.Siz bize bunları ispat etmeye calışma cabasına gireceğinize yada vaktiniz yokmuş ispatlamayın bir şey ispatladığınızda yok zaten.Tek bir şey söyliym kilisedeki din adamları bile müslümanlığın gerçek olduğunu biliyorlar ama şu anda kimse şu andaki durumundan vazgecmek istemez.Dünyada dinde dahil büyük bir rant dönüyor.Müslümanlığıda insanların inanclarını kullanarak rant sağlayan cok.Musevilikten bahsetmeme gerek bile yok.Ben size müslüman olun diyede baskı yapmıyorum ama gercekler bunlar yani.Son olarak şöyle bir mantık söyliym sizin acınızdan kendi cocuğun katil bile olsa onu korursun.Zarar verse bile senin cocuğundur.İşte sizin inancda o şekil şu an.Kopyala yapmadığım için az yazdım.Ayetlere gelene kadar önce akıl mantık cercevesinde düşüncen saturnle kalmasın uranusle değişsin.Sizde mutlaka bişeyler yazacaksınız şimdi.Vaktiniz müsait olunca hristiyan ibranice merhaba rumuzlu arkadaşdan özellikle bekliyorum zaten.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Cevap vercem sayin sevban sana bir faydasi dukunacak mi ? ayrica bende bir soru sorayim sonra benim sordugum soruya daha önce cevap vermediniz ama olsun.

Sorulariniz hep tahrifle ilgili yazik gercekten yazik. Ben cevap verecegim yinede.

 

 

simdilik esenlikler

 

Elbette dokunacak ne demek şimdi bu ?Elbette tahrifle ilgili olucak Benim dinimi ve kitabımı eleştiri yapılıyorsa bende sorarım amacım sizden cevap almak zaten bu olgunluğuda göstermişsiniz ,sizinde sorularınız varsa buyurun konu açın sorun cevaplıyalım inşallah

vesselam

 

 

meryem anaya kafayı neden takıyorsun ayşe de sizin anneniz degilmi diger sorularına defalarca açık cevap verildi sen anlamıyorsan seninle boşa zaman harcıyamayız oku araştır sonra gel sor bir siteden alıntılarla vaktimi harcama.abdullah-i tercüman denen kişinin hayatını araştır incil için belki bir fikir edinirsin işte yukarıdaki isim araştır sonra soru sor.

 

Sevgili Şalom bu yazdıkların cevap değil bu bir ;

İkincisi yukarıda tevazunun ,saygının bir örneği var biraz bakta ibret al ,insanlara nasıl yaklaşılması gerektiğini öğren ,savunma bu şekilde olmaz cevap verir beni susturursun olur biter ,yapabilirsen tabi ,kopyalama işini anlatmaktan sıkıldım ,buradaki sorular kopya değil olanlarda elbetteki aktarmak zorundayım bu nimeti neden kullanmıyayım yada kullanmıyalım, ha sen bunu yapmayan biri olsan eyvallah diyecem de sende daha alası var.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Elbette dokunacak ne demek şimdi bu ?Elbette tahrifle ilgili olucak Benim dinimi ve kitabımı eleştiri yapılıyorsa bende sorarım amacım sizden cevap almak zaten bu olgunluğuda göstermişsiniz ,sizinde sorularınız varsa buyurun konu açın sorun cevaplıyalım inşallah

vesselam

Ama siz genellikle hristiyanlığı inanç temellerinde ki soruları soruyorsunuz ki...Siz hristiyanlığın temellerini öğrenin ilkönce sonra sorun sorularınızı tahrifat dediklerinize gelince ayet numaralarıyla verin cevaplayayım....

 

Bu arada sizin için Hristiyanlığın inanç temellerini buraya koyacağım o zaman aklınızda yine soru bulunursa sorabilirsiniz.Ama buna rağmen size bu temeller mantıklı gelmiyorsa lütfen artık bu kategoriye konu açmayın çünkü sorduğunuz sorularınızın cevapları Hristiyanlığın inanç esaslarında saklı oluyor genelde.

Neyse koyuyorum buraya inanç temellerini okuyun iyice bir...

 

KUTSAL KİTAP: (Kitab-ı Mukaddes)

 

Kutsal Kitap, Tevrat, Mezmurlar (Zebur), Peygamberlerin Yazıları ile İncil'den oluşur ve tümüyle TANRI'nın esinidir; asla değişmemiştir, kesinlikle güvenilirdir. Bu nedenle Kutsal Kitabın inanç, ibadet ve uygulamayla ilgili her konuda güvenilir ve tek yetkili kaynak olduğuna inanıyoruz. (Luk.24:27+44; 2. Tim.3: 16-17; 2:Pet.l.19-21;...)

 

 

 

TANRI:

 

Tek bir TANRI'nın var olduğuna inanıyoruz!

 

O Özünde tektir ama tekliğinde, Kendini BABA (görünmez ÖZ), OĞUL (Tanrısal SÖZ) ve Kutsal RUH (Tanrısal GÜÇ) olarak açıklamıştır (Yar.1:1-3; Yasa. Tek.6:4; Mat.28: 19; Mar.12:29).

 

TANRI evreni var eden, koruyan ve devam ettiren yüce Yaratan'dır.

 

TANRI SEVGİDİR (1. Yuh.4.8+ 16); bu nedenle kendi varlığını açıklar ve İnsanları sonsuz mutluluğa kavuştururken veya yargılarken mutlak kudretine ve sonsuz kayrasına göre adil davranır. (1.Tim.2.5; 2.Kor.13.14;..)

 

 

İNSAN:

 

İnsan'ın, TANRI'nın benzeyişinde (Yar.l:26-27), Yaratana İzzet ve yücelik verip (Yeş.43:7) TANRI'yla bir sevgi ilişkisinde yaşaması için (Yer.31:33; Yuh.3:16) yaratıldığına inanıyoruz.

 

Ancak insanın günah işlediği için bedensel ve ruhsal bir ölümle TANRI'dan koparak Uzaklaştığına ve bütün İnsanların bu yüzden günahlı bir doğa ile dünyaya geldiklerine, düşünce, söz ve eylemlerinde günahlı olduklarına inanıyoruz. (Yar. 1:26-27; Rom.3: 10-18+23). Bu yüzden her bir insan TANRI katında suçlu olmakla birlikte doğal haliyle TANRI'nın azabı ve yargısı altındadır. (Yuh.3: 18+36; Efes.2: 1-2; ..).

 

 

İSA MESİH:

 

İSA MESİH'in bütün peygamberlerce ilan edilen Kurtarıcı, ve TANRI'nın ezeli-ebedi Sözü (Kelam) olduğuna inanıyoruz. Bu Söz, beden alıp dünyamıza bir insan olarak gelmiştir (Yuh.l:1-3, 14+18). Kendisine 'TANRI'nın Oğlu' unvanı verilmesi bu ruhsal anlamdadır .

 

RAB İSA MESİH'in insanların günahlarını bağışlatıcı kurban olarak çarmıhta öldüğüne, üçüncü gün ölümü ve Şeytanı yenerek dirildiğine inanıyoruz. Bu nedenledir ki bizim iman ettiğimiz Rab İsa Mesih, İslam'daki ölüp dirilmemiş İsa peygamber değildir ve olamaz.(Rom.5: 18; 1.Kor.15:3-4; İbr.2:14; 5:9-10).

 

Bu kurban, insanı günahın gücünden ve suçundan arındıracak güçtedir. Ahiretteki ebedi azaptan kurtarabilecek tek çaredir. Bütün insanları sonsuza dek kurtarmak için tümüyle gerekli ve yeterlidir.

 

RAB İSA MESİH'in gökyüzüne yükseldiğine, bütün güç ve yetkinin üzerinde yücelmiş olduğuna, TANRI'nın sağında Yüce Başrahibimiz ve Aracımız olarak görev yaptığına inanıyoruz (Elç.l:9-10; Efes.l:20-21; İbr.4:14; 8:1; 1.Yuh:2.1).

 

 

KURTULUŞ:

 

İnsanın kurtuluşunun yalnızca TANRI'nın İSA MESİH'te sunduğu kurtuluş armağanına iman etmekle gerçekleştiğine inanıyoruz.

 

Günahlı durumunu anlayıp tamamen çaresiz durumda olduğunu kavrayan insan, içten bir pişmanlıkla tövbe edip Mesih'e İman etmekle kurtulabilir. Günaha sırt çevirip kendi iyi işlerine dayanmadan, ancak ve ancak çarmıha gerilmiş ve ölümden dirilmiş olan İSA MESİH'e İman ederek TANRI'nın kayrasıyla aklanır, Kutsal RUH'tan doğar ve TANRI'nın çocuğu olur!

 

Günahlı insanın TANRI'yı tanımak, O'nunla barışarak günahlarından arınmak ve sonsuz kurtuluşa kavuşmak için bundan başka bir çaresi yoktur!

 

İnanlı kurtulmuş olmasının sonucu olarak, RAB'bin önceden hazırladığı ve O'nu hoşnut eden iyi işlerin yolunda yürür. (Yuh.l:12; 3:3-5; 14.6; Tit.3:5; Elç.2:38; 4:12; Efes.2:8-10)

 

 

KUTSAL RUH:

 

Kutsal RUH'un sonsuza dek kilise (inanlılar topluluğu) ile birlikte olduğuna, kiliseyi tüm gerçekte eğittiğine ve yönlendirdiğine inanıyoruz (Yuh.l4 : 26;16:13 ).

 

Kutsal RUH kilisenin ortak yararı için çeşitli armağanlar verir; inanlıları kiliseye ve yeryüzüne hizmet etmek amacıyla donatarak yönlendirir. (Rom 12:6-8; 1.Kor. 12:4-11; Efes.4:11-12).

 

İSA MESİH'e iman eden herkes, Kutsal RUH'u karşılıksız olarak alır. Kutsal RUH inanlıların içinde yaşayarak, inanlıyı içten değiştirerek MESİH'e benzer bir hale getirmek için çalışır, sonsuz yaşam güvencesi verir ve tanıklıkta bulunmak üzere doğaüstü bir şekilde güçlendirir.

 

Kutsal RUH ayrıca insanlara günah, doğruluk ve gelecek yargı konularında suçluluklarını gösterir (Yuh. 14:26; 16:7+13; Elç. 10: 19-20; 1.Kor:3. 16; 2.Kor. 1:22; Ga1.5:22-25; Elç. 1:8; Yuh. 16:8-11).

 

 

İNANLILAR TOPLULUĞU (Kilise):

 

MESİH'in bedeni olan tek ve evrensel bir kiliseye inanıyoruz. Kilise bir bina değildir; İSA MESİH'e iman eden insanlar topluluğudur. Kilisenin seçilmiş bir soy, kralın rahipleri, kutsal bir ulus ve TANRI'nın öz halkı olduğuna inanıyoruz.

 

Kilise, MESİH İSA'nın köşe taşı olduğu elçiler ve peygamberlerden oluşan bir temel üzerine bina edilmektedir. Kilise tek bir ümit, tek bir beden, tek bir RUH ve tek bir vaftizle birleşmiştir .

 

Kilisenin başı MESİH'tir, kilise O'na bağlıdır ve O'nun sözünü dinler.

 

TANRI farklı yerlerdeki İnanlıları kendi yetkisini, kişiliğini, yaşamım ve gücünü yerel kiliseler oluşturarak görsel bir şekilde insanların yaşamına ulaştırmak amacıyla birleşmeye çağırmıştır (I.Kor.l:2; Efes.l:22-23; 2:19-22; 4:4-6; 5:22-32; I.Pet:2.5-10).

 

 

TAPINMA:

 

Tapınmanın Ruh'ta ve gerçekte olması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle tapınma ve dualarımızda ezbere dualara, şekilciliğe ve biçimciliğe yer vermiyoruz. İnanlılar dua ve tapınma zamanlarında Rabbi kendi ana dillerinde, ayakta ya da oturarak, isterlerse ellerini kaldırarak, sesli ya da sessiz şekillerde, istedikleri yer ve zamanlarda belirli kalıp ve kurala bağlı olmadan yüceltebilirler, dua ve yakarışlarını Rabbe sunabilirler. (Yuhanna 5).

 

 

RAB İSA MESİH'İN TEKRAR GELİŞİ:

 

RAB İSA MESİH'in, topluluğunu kendi yanına almak için, gözle görülür bir biçimde kişisel ve öz insan bedeniyle gökyüzünden yeryüzüne kudret ve görkemle geleceğine inanıyoruz (Mat.24:30-31; Elç.1: 11; 1.Sel.4: 13-18).

 

 

YARGI VE SONSUZLUK:

 

Her şeyin sonunda bütün İnsanların ölümden dirileceğine, İSA MESİH'e İman ederek kurtulmuş olanların sonsuz bir mutluluk, kaybolmuş olanların ise sonsuz bir utanç yaşayacakları ebediyetin başlayacağına inanıyoruz (Mat.25:46; Yuh.5:28-29; 2.Sel.l:9; Vahiy 21:1-7; 22: 1-5

 

Evangelist'in yazısıdır.Teşekkürler.

 

--- Sonraki mesaj ---

 

4. Hristiyanlığa göre Hz. İsa (as) çarmıha gerileceği sırada “Allah’ım! Allah’ım! Beni neden terk ettin!” diye Allah’a yalvarmıştır. Bu söz Tanrı İsa’nın ise, onun Tanrı olduğu halde kendini koruyamadığı anlaşılıyor. Peygamber İsa’nın sözü ise, onun Tanrı’yı hakkıyla tanımadığı anlaşılıyor. Çünkü bir peygamber “Allah’ım! Beni neden terk ettin?” demez. Bizim inancımıza göre ne Hz. İsa çarmıha gerilmiş, ne de böyle bir yakarışta bulunmuştur.Açıklarmısınız ?

Demişsin bak şimdi,Mesih İsa bütün günahları üzerine alınca kutsallığını yitirmiştir ve Tanrı onu terk etmiştir.

Çünkü İsa Mesih'in o zamana kadar hiç günahı yoktu.Günahları üzerine alınca Tanrı onu terk etti,Çünkü Tanrı kutsaldır ve günahı sevmez o yüzden Tanrı İsa'yı terk eder.

Şu tahrifat dediklerinin ayet numaralarını ver lütfen, öyle cevaplayayım.

 

Üçüncü ve son olarak galiba hemoroidin sıkıştırıo bu sinirinden onu anladım.

Bu ne demek!Seninde zeka sıkışıklığın var heralde sürekli aynı soruları soruyorsun ben onu anladım.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Guest misafir arkadaş

mr.düşünce şimdi senin yazdıklarının diğer şahıslarının yazdıklarıyla ne farkı var.Üstelik sen düz bir şekilde fazla hikaye senaryo yazmadan düz bir şekilde herkesin anlayacağı şekilde aynı şeyleri yazmışsın.Napalım yukarda dediğim gibi devam ediyor herşey.İnanç bu hiçbirşeye benzemez.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...