Jump to content

EFT Uygulayıp Fayda Görenlerin Yorumları


Guest 0909
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Benim için gerçekten çok enteresan ve sıra dışı bir tecrübe oldu. Eğitim sırasında uygulama yaptığımız anlarda, farkına bile varmamış olduğum blokajlarım açığa çıktı ve onları hissetmek hatta görmek gerçekten de mucizeviydi.

Özellikle ilkokul öğretmenimin yüzüne yakından bakarken, hayretler içerisinde kaldım ve uzun yıllardan sonra ve aslında belkide ilk defa onun benim öğretmenim olan rolünden başka, bir insan olan yönünün de varlığını keşfetmem, yıllara dayalı sıkışmalarımın da silinip gitmesine neden oldu.

EFT'nin bana göre yaptığı en önemli işlev, farkındalık düzeyimizde yarattığı harika değişimler.Yeni bir farkındalıkla yeni bir dünya yaratırız ..

Bence EFT gerçekten çok güçlü, yalın ve kesin sonuçlar alan bir yöntem. Kişinin kendisini tanıması, kendisi ve yaşamı ile barışmasının, parmak uçlarımıza saklanmış sihirli bir armağanı. Herkese tavsiye ederim."

 

Çağrı Demiral/Bodrum

 

********************************************

 

Büromdaki terapi çalışmalarında ve birinci basamak sağlık hizmeti verdiğim işyerimde çeşitli EFT uygulamaları yapıyorum. Her iki çalışma alanımda da bunu hizmet sunumumu çeşitlendirmek, alternatif bir seçenek olarak değerlendiriyorum. Yüz güldürücü sonuçlar alıyorum. Ve bu konuda deneyimimin arttıkça daha da iyiye ulaşacağımı seziyorum. Bunun içinde sabırsızlık hissediyorum.

Dr. Cüneyt Karabiber/Ankara

 

********************************************

Sizden uygulamalı EFT aldıktan sonra inanılmaz bir şekilde köpek korkumun

kalmadığını gördüm..evet,yıllardır yolunu değişen,tatilimi sırf başıboş köpek çok

diye terkeden,hatta hareketsiz köpeğe bile çığlık atan ben, artık korkmuyorum:))

özgürleşmek isteyenlerle paylaşırsanız sevinirim.

 

iyiki tanıştık,teşekkürler..

mk/İstanbul

 

********************************************

"Ben EFT ye henüz yeni başladım ancak çok yararını gördüm. EFT'yi daha ziyade duygusal arınma,derinlerde kalmış duygusal sorun ve travmaları açığa çıkartma amacı ile kullanıyorum. herhangi bir konuda EFT yapmaya başladıktan sonra ortaya çıkan duyguyu sonuna kadar yaşamaya çalışıyorum. Duyguyu yeniden yaşama sırasında o duyguyla ilgili geçmiş anılar şuuraltımdan çıkmaya başlıyor. O anılar üzerinde de çalışmaya devam ediyorum ve daha derinlerde kalmış başka olayları hatırlamaya başlıyorum.Bu işlem sırasında duyguyu olduğu gibi yaşamaya özen gösteriyorum. Kızgınlıksa sonuna kadar kızgınlık reaksiyonu,acı ise dilediğim kadar ağlama ve bağırma.İnanılmaz şeyler ortaya çıkmaya başladı. Örnek vermek gerekirse: Bir arkadaşımla konuştuktan sonra ortaya çıkan huzursuzluğumla ilgili EFT yapmaya başlamıştım. Başlangıçta "her nekadar onunla yaptığım konuşmadan dolayı huzursuzsamda......" diye başlattım çünkü tam olarak huzursuzluğumun gerçek nedenini bilemiyorsum.EFT yi yaparken Hatırlatma cümlelerim giderek kendiliğinden üzüntü,hayal kırıklığı,aşağılanma ve en sonunda da adam yerine konmama konularına yöneldi. Tam bu noktada birden annem aklıma geldi. Hissettiğim acı ve sıkıntı arttı. Bu konu üzerinde çalışmaya başladım ve rahmetlinin beni çocukluğumda aşağılamış olduğu (Tabii bilerek yapmamıştır,muhakkaki elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyordu.) ve bundan dolayı çok acı çekmiş olduğum gerçeği ortaya çıktı. Epeyce ağlama yaptım. Sonrasında seans yoğun eseneme nöbetleri ile son buldu. Bu konuya ilişkin birkaç seans yaptım. Şu anda arkadaşlarımın benzer tavırları bena o kadar acı vermiyor.Çükü artık ana sorunun arkadaşlarımın tavırları değil,onların tavırlarının bana hatırlattığı annemle problemli ilişkim olduğunun bilincine vardım.

Mürüvvet hanıma bana çok kısa bir zamanda harika bir eğitim verdiği için çok teşekkür ediyorum. İyi ki EFT' yi öğrenmişim."

 

Y./ İstanbul

 

 

********************************************

 

“Sınav stresi”

Sınavlarıma çalışırken kendimi stresli ve halsiz hissederdim. Öğrendiklerim de sınavda aklımdan uçup gider, sınavda çalıştıklarımın yarısını bile hatırlayamazdım. Şimdi ne zaman kendimi gergin ve stresli hissetsem EFT yapıyorum. Sadece birkaç dakikamı alıyor bu teknik.

Artık öğrendiklerim yerine stres uçup gidiyor.

Gürkan (Lise son sınıf öğrencisi, İstanbul)

 

********************************************

 

“Matematik korkusu”

Kendimi bildim bileli matematikle aram hiç iyi olmadı. Diğer derslerim gayet iyi ama ne zaman matematik çalışmam gerekse daralıyordum ve canım çalışmak istemiyordu. “Nasıl olsa matematikçi olmayacağım” diye pek önemsemiyordum matematiğimin pek iyi olmayışını ama sınıfımı da geçmem gerekiyordu.

 

Bu korkuya EFT yaptık. Hala inanamıyorum olanlara. Şimdi çalışırken hiç gerilmiyorum, içimi sıkıntı da kaplamıyor. Bu o kadar hoşuma gitti ki artık herşeyde kullanmaya başladım.Sınavlardan önce falan.Mesela geçenlerde konservatuarda solfej sınavım vardı. Heyecanlıydım. EFT yaptım, geçti. Süperdi. Yani hala süper!!!

Ezgi Akyıldız (Orta son sınıf öğrencisi, ANTALYA)

Not: Bu arada artık böceklerden de korkmuyorum.

 

********************************************

 

“Toplum Önünde Konuşma Korkusu”

İlkokula başlayana kadar İsveçte yaşadığım için Türkçem iyi değildi. Okula başladığımda ben konuşunca çocuklar benle dalga geçerlerdi. O yüzden ne zaman topluluk önünde konuşmam gerekse gerilirdim ve bir türlü rahat edemezdim. Bir EFT seansından sonra çok rahatladım. Korkum yok denecek kadar azalmıştı.

 

Geçenlerde üniversitede amfide bir konuşma yapmam gerekti ve öncesinde belli belirsiz bir endişe kapladı. Ona da EFT yaptım ve tamamen geçti.

L.A.(Üniversite öğrencisi. Ankara)

 

********************************************

 

Gelişmeler kaydettiğimi söyleyebilirim ama bu çevremden tepkiler almama sebep oldu.Artık topluluğa girme çok sorun olmuyor, işte daha rahatım, daha çok sorumluluk aldım ve bunlar beni mutlu etti. Gerçi henüz toplulukta konuşma deneyimim olmadı ama en azından düşüncesi beni rahatsız etmiyor.

Kararlarım daha kesin, kimse kırılmasın, üzülmesin diye hareket etmiyorum, insanlar çok değiştiğimi söylüyorlar. Ama ben daha mutluyum.

Hayır kelimesi kimsenin hoşuna gitmiyor ne kadar kibar söylenirse söylensin. Kendime, kendi istediğim gibi bir hayat yaratmaya karar verdim. Bir günlük çalışmanın bu kadar faydası olacağı aklıma gelmezdi. Yardımınız için teşekkür ediyorum",

R.

 

********************************************

 

 

“Algoritmayı Çözdüm!!!!”

Web tasarımcısıyım.Bulunduğum ortamda EFT den çok bahsediliyordu ama ben hiç yapmamıştım. Bir gece üzerinde çalıştığım yazılımdaki bir algortimayı çözmeye çalışıyordum ama bir türlü olmuyordu.Çok bunalmıştım.O sırada arkadaşımın yazarların da tıkanıp kaldığında EFT yaptığını söylediğini hatırladım. İşe yarar mı yaramaz mı diye düşünürken “ ne kaybederim ki” dedim ve sadece 2-3 dakika (inanın bana , daha uzun bir süre değil) EFT yaptım.

 

Sonuç inanılmazdı!!

Birden “zınk” diye yazmam gereken kodlar belirdi. Yazdım ve çalıştı. “bu nasıl olabiliyor” diye düşünürken birden taşlar yerine oturuverdi. Ben bu programdaki fonksiyonları zaten biliyordum.Yani bu bilgi benim bilinçaltımda mevcuttu. Yapmam gereken bunları uygun bir şekilde bir araya getirmekti ama bir tıkanıklık yaşıyordum işte. Arkadaşımın ifadesiyle su borusuna kaçan bir objenin suyun geçmesini engellemesi gibi.Benim yaptığım, boruya vurarak bu objenin ordan çıkıp gitmesini ve suyun yine pürüzsüz akmasını sağlamak gibi birşeydi...

 

Ne diyebilirim ki? Ben şimdi gönül ilişkilerinden baş ağrısına kadar aklıma gelen herşeye yapıyorum ve tanıştığım herkese de öneriyorum.

Artık yapıp yapmamak size kalmış.

Cem Yıldız (Web tasarımcısı-İSTANBUL)

 

********************************************

 

“Migren”

EFT’yi migrenim için yaptım. İşin doğrusu yaparken bu ne işe yarayacak ki diye düşünüyordum. 30 dakika içinde ağrıdan tamamen kurtulmuştum.

Hüsniye Poyraz.

 

********************************************

 

EFT seminerine katılanlar ne dediler?

 

“Merhaba Mürüvvet Hanım,

Test ettim onayladım, yükseklik korkusu diye bir şey yok artık bende. Hatta farkında olmadan işi abartmışım, az daha pencereden sarkarken amuda kalkıyodum :)

Çok teşekkür ederim size. Gerçekten bunu yaşamasaydım, bu nasıl olur falan derdim ve inanmakta güçlük çekerdim ama şimdi insan potansiyelinin çok geniş olduğuna dair inancım kuvvetlendi. Kim bilir daha neler yapabiliriz?

 

EFT, daha geniş kitlelere ulaşmayı hakeden mükemmel bir teknik. Kolay öğrenilmesi bir yana, elde edilmek istenilen sonuca çok hızlı ulaşılması, insanda büyük bir hayret uyandırıyor. EFT workshop'u benim için çok verimli geçti. Senelerdir kurtulamadığım yükseklik korkumdan sadece 2 tur EFT yaptıktan sonra kurtulmak benim için unutulmayacak bir deneyim oldu. Workshop'un ertesi günü şiddetli bir başağrısından da yine bir kaç EFT turu yaptıktan sonra kurtuldum. Kişisel gelişim ile uzun senelerdir ilgilenmeme rağmen EFT kadar etkili ve kolay bir tekniği ilk defa gördüm. Kısaca EFT, insanı ilgilendiren bütün fiziksel, duygusal, ruhsal durumlarda uygulanabilecek bir araç. Ve bu workshop ile birlikte sizde hayatınızdaki bir çok şeyi değiştirmeye başlayabilirsiniz. Herkesin bu kolay tekniği öğrenmesini arzu ederim." Tekrar görüşmek üzere hoşça kalın :)

Sevgiler,

Bülent”

 

********************************************

 

“Bir konusu olmaksızın da tekniği kullanıyorum. daha rahat hissediyorum kendimi. (bastırdığım ve farketmediğim....diye de başladığım oluyor.) * çayı biraz şekerli içerdim. hatta şeker atma "anı" seromonik açıdan çok hoşuma giderdi. pazar günü özellikle bu konuda çalıştım. şimdi atsam da hem az atıyorum(kupa:4/2e bardak 2/1 indi), hem de çok fazla çay içmiyorum. sebebin şeker "atma" zevkinden kaynaklandığını farkettim... * trafikte yolun bütününe olan dikkatim arttı. ancak odaklanmıyor/yorulmuyorum. sadece kendi yoluma bakıyorum. bazen niye/nasıl/neden diye sorguladığım durumlar olurdu...benimle birebir olmayan konularda düşünmenin gereksizliğini biliyordum, ama yine de hep yapardım...şimdi aldırmıyorum. enerjimi gereksiz kullanmamış oluyorum... SON SÖZ : EFT ÇALIŞAN BİR TEKNİK!

tekrar çok teşekkür ediyorum. “ Ahmet S.

 

********************************************

 

“selam muruvvet, 24 Temmuz da yaptıgımız workshop\'tan sonra hemen sahile indim ve deniz kıyısında durup denizi seyretmenin tadını çıkarttım. ayrıca yukseklik korkum ise çok az kısmı kalmış gibi hissettim.10.kattaki balkondan aşağıya baktım ama sonrasında biraz heyecanlandım. Ortam uygun omadığı için ona da EFT yapamadım ama en kısa zamanda yapacagım. hersey için teşekkürler. “ Ömer

 

NOT: (Ömer Bey’in seminerden önce denize baktığında geriliyordu ve vapura binmek zorunda kaldığında içerde oturmayı ve denize bakmamayı tercih ediyordu.MM)

 

********************************************

 

“Mürvet Hanım merhaba, Kurs hakkında söylenecek çok şey var aslında, böylesine güzel bir yöntemi çok kısa anlatmak zor tabi.Benim görüşüme deger verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. "EFT gerçekten işe yarıyor.Basit fakat çok etkili bir yöntem.EFT kursunda öğrenmiş oldugum uygulamaları aksatmadan sürdürüyorum.Aldıgım sonucun şaşırtıcı oldugunu söyleyebilirim.Örnek vermek gerekirse ilişkilerimin iyileşmesi için yaptıgımda çok iyi sonuçlar aldım.Herkesin EFT'yi keşfetmesini diliyorum...."

Sevgiler, Ergün “

 

--- Sonraki mesaj ---

 

 

Kilolar uçtu, gitti!

 

6 ayda 22,5 kg veren ve kilosunu yaklaşık 1 yıldır koruyan Jane’nin öyküsü:

 

Jane ile geçmişine ve EFT’nin onda nasıl sonuç verdiğine dair bir görüşme yaptığımda, 30’lu yaşlarının başına kadar hiç kilo problemi yaşamamış olduğunu, bir seri yürümeyen ilişkiden sonra kendini çok sinirli hissetmeye başladığını öğrendim.

 

Bir yandan evlenmeyi isterken öte yandan yolunda gitmeyen ilişkilerinin yarattığı öfke kafasını fazlaca yorduğu, karıştırdığı sıralarda kilo almaya başlar.Sonra 11 eylül olur (Newyork’taki ikizlere yapılan terörist saldırı) ve bunun üstüne kendine “eğer dünyada böyle şeyler olacaksa diyet yapmanın anlamı ne” diyerek diyet yapmayı da bırakır.

 

Sonraları duygularına EFT yapmaya başladıktan sonra kilo vermenin kolay ve çabasız da olabileceğini gördüğünde çok şaşırır..

 

Jane’nin anne-babası oldukça sinirli ve kontrolcü karakterdedirler. Annesine göre çocukları her zaman kusursuz giyinmek, davranmak ve konuşmak ZORUNDADIR.. Ayrıca annesi çocuklukları boyunca NE OLURSA OLSUN çocuklarını tabaklarındaki herşeyi yemeye zorlamıştır.. Bu durum çocukluğunda ve ilk gençliğinde bir kilo sorununa yol açmamış olsa da onun sonraları isyan etme isteğine zemin teşkil eder.

 

Jane’nin ailesi ile ilgili söyledikleri:

 

“anne-babamızın ne zaman sinirlenip kontrollerini yitirecekleri hiç belli olmazdı.Ben kendimi, dikkati çekmemeye çalışarak, ayrıca evin sorumluluklarını bilen kızı ve MÜKEMMEL bir öğrenci olarak korudum..Asla ailesine ihanet etmeyecek, onlarla tartışmayacak, hiçkimseye güvenmeyecek şekilde yetiştirildim veSuçluluk, utanç ve kendinden nefret etme duygularını çok yoğun olarak yaşadım”.

 

Jane ,30 yaşından sonra yemek yemeği sonunda ailesine karşı bir çeşit isyan etme yolu olarak kullanmaya başlar. Ona fazla kilolarının “hangi açıdan ona fayda sağladığını” sorduğumda

 

-kilolarının erkekleri ondan uzak tuttuğunu

-duygusal olarak ailesi ve çevresi tarafından farkedilmesini sağladığını

-yaşamının kontrolünün kendisinde olduğunu hissetmesine yardım ettiğini söyledi.

 

Ayrıca yiyeceği kendisi için bir ödül olarak da kullandığını da. İstediği herşeyi yiyebilmek onda hayatı boyunca yaşadığı mükemmel olma baskını da hafifletir.Ayrıca ailesi kilolu insanları küçümsediği ve eleştirdiği için yetişkin Jane şimdi kilolu olmayı onlara olan kızgınlığını ve onların kontrolcü ve mükemmeliyetçi tavrına karşı “BEN SİZE GÖSTERİRİM” demenin bir şekli olarak görür.

 

Jane’nin sözleri ile

“30 yaşıma geldiğimde iyi bir işim vardı ama arkadaşlıklarımın ve ilişkilerimin neden yürümediğini bir türlü anlayamıyordum. MÜKEMMELİ oynamaktan öyle yorulmuştum ki kilolu olmak bir anlamda mükemmel olmadığımı herkese gösterdiği için aynı zamanda rahatlatıcıydı da. Kendimi izole etmenin de bir yoluydu.Ne zaman kendimi sakinleştirmek, teselli etmek istesem yemek yerdim.Kilo verir ama daha sonra eski kilomun üstüne 10 kilo daha alırdım. Her fırsatta kendimi sabote ediyordum.

Kızkardeşim Gary Craig’in EFT manuelini ve websitesinin adresini verince EFT yapmaya başladım ve hemen ardından da kilo vermeye. 6 ayda 22,5 verdim ve yaklaşık 1 yıldır da kilomu koruyorum.”

 

Jane’e EFT yaptığı döneme ilişkin olarak daha spesifik sorular sorduğumda öğrendim ki :

TÜM KİLO VERME SÜRECİ BOYUNCA HİÇ DİYET YAPMAMIŞTI ve kendini birşeylerden mahrum bırakmama duygusunu da çok sevmişti.Çünkü diyetler onun için “kontrolcü” ve “baskıcı” ailesinin tavrını çağrıştırıyordu.Bu yüzden diyet yapmayı hiç sevmemişti.Jane, 30’lu yaşlarında belki 6-7 kez diyet yaparak kilo alıp vermişti.

 

EFT ile diyet yapmadan kilolarının bu denli hızlı gitmiş olmasına o kadar şaşırmıştı ki bir ara hasta olduğundan endişe etmiş hatta doktoruna sağlık kontrolüne bile gitmişti ama hiç bir sorun yoktu. Son derece sağlıklıydı...

Jane şimdi “bir 22,5 kg daha vermeye hazırım” diyor.

 

Onun bunu da başaracağından eminim. Çünkü o çok ısrarlı bir şekilde duygularına EFT yaptı. Bunun sonucunda da kilolar uçup gitti.

 

Jane’le görüşme yaptığımız o sabah katıldığı “EFT ile bolluk bilinci yaratmak” seminerinin onda herhangi bir duygu uyandırıp uyandırmadığını da sordum. İşte cevabı:

“Seminerde “kendimi köşeye sıkışmış, takılıp kalmış hissediyorum ve yeni şeyleri denemiyorum çünkü eğer birşeyi mükemmel yapamayacaksam hiç yapmak istemiyorum” cümlesini söyleyerek EFT yaptığımda bir farkındalık oldu

Bu benim eski mükkmeliyetçi tavrımın o çirkin yüzünü yeniden göstermesi gibiydi. Buna gülebilir ve bu duyguyu da serbest bırakabilirdim.

Ayrıca derinlerde bir yerde “iyi şeyler hep başkasına başına gelir, benim değil” inancımın da farkına vardım ve onun yerine “İyi şeyler benim de başıma gelebilir” inancını benimsemeye, bu inancın yerleşmesine izin verdim. Sonra eve döndüğümde bir arkadaşım aradı ve bana extra gelir getiercek bir iş önerdi!!

 

Evrenin bana bu şekilde karşılık vermesi çok hoş bir duygu ve ben bunun tesadüf olmadığına inanıyorum.”

 

Carol Look

EFT pratisyeni

 

 

12 kilo verdi

Ann bana sırt ağrısı için gittiği doktoru tarafından yönlendirilmişti kilo sorunu ile ilgili olarak.Beni ilk aradığında korktuğunu, kilolarından utandığını ve sırt ağrısını arttırdığının farkında olduğunu buna rağmen bu sorunu çözmek için kendini hazır hissetmediğini söyledi. Doktoru beni aramasında ısrar etmişti çünkü aşırı kiloları ağrılarını arttırıyor ve genel olarak sağlığını olumsuz etkiliyordu.

Ann yiyecekleri 3 amaçla kullandığını kabul etti:

1) Babasız büyümüştü ve annesi soğuk biriydi. Bu ortamda yetişmiş getirdiği boşluk duygusunu doldurmak için

2) Fiziksel ağrıları dayanılmayacak kadar şiddetlendiğinde rahatlamak için

3) Eşinden beklediği fiziksel ve duygusal ilgiden yoksun olmanın yarattığı boşluğu doldurmak için

Geçen 4 ay boyunca bu 3 alanda çalıştık ve Ann 12 kiloyu, yiyeceklere yönelmesinin altındaki duyguları nötralize ederek çok rahat, zorlanmadan verdi.

Ann hayatının çoğunu aşırı kilolu olarak geçirmişti.Annesinden rahatsız olduğunda ve ona karşı kişiliğini göstermek için yiyecekleri kullanıyordu. Bundan kendisinin zararlı çıktığını biliyordu ama yine de kızdığında ve gücendiğinde kendisini yemekten alıkoyamıyordu. “Çok rahatsız olduğumda ancak yiyerek bu duyguya dayanabiliyorum” şeklinde durumu ifade ediyordu.

Ona kilo vermenin ve öğleden sonraları aşırı yemenin olumsuz tarafını sorduğumda , tatminsizlik ve kızgınlık yaşayacağını ve bu duygularla nasıl baş edeceğini bilmediğini söyledi.Ayrıca hayatındaki rahatsız edici şeylerle yüzleşmekten korktuğunu da ekledi. Son olarak da kilolarını, yılların duygusal acısına, red edilmeye ve terk edilmeye karşı koruma amaçlı kullandığını ifade etti.

(1)Annesiyle ilgili duygularına EFT yaparken aşağıdaki cümleleri kullandık:

“Annem bırak sevmeyi, benden hoşlanmasa da ben kendimi tamamen seviyorum ve kabul ediyorum.”

“Annem benim yeterince iyi olmadığımı düşünse de ben yeterince iyiyim ve sevilebilir ve yeterli olduğuma inanmayı seçiyorum.”

“Yiyecekleri yalnızlığımı gidermek için kullanıyor olmama rağmen, kendimi tamemen ve derinden kabul ediyorum.”

“Obez olduğumu kabul etmekten utanmama rağmen, bunu kabul ediyorum”

“Annem beni asla anlamamış olsa da onu öyle kabul ediyorum”

“Beni dinlemeyecek kadar bencil olsa da “ kendi duygularımı kabul ediyorum”

(2)Daha sonraki seanslar boyunca , sırtındaki ve ayağındaki ağrılara da EFT yaptık.Ann geçen sene ciddi bir diz ameliyatı geçirmişti.bundan sonra ikinci bir ameliyat daha geçirmek zorunda kalmıştı.Morali bozulmuştu ve hala acı çekiyordu.

“Hiç kimse neler yaşadığımı bilmese de, kendimi seviyorum ve kabul ediyorum”

“Ağrım beni kızdırsa da kendimi kabul ediyorum.”

“Dizimdeki ve sırtımdaki kronik ağrıya rağmen kendimi kabul ediyorum”

“Bu ağrılar bana annemi hatırlatsa ve gücenmiş hissetsem de , kendimi kabul ediyorum.”

“Dizimdeki bu kızgınlık ve gücenme duygularına rağmen, kendimi sevmeyi seçiyorum”

“Ağrılarım normal bir hayat sürmeme engel olsa da , kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.”

“Ağrılarım yolumu çıksa ve kendimi umutsuz ve çaresiz hissetmeme neden olsa da kendimi seviyorum ve kabul ediyorum.”

Ağrıları seans sırasında bariz bir şekilde hafifledi ve seans aralarında kendi kendine EFT yapmaya devam etti.

(3)Ann’in duygusal sıkıntılarıyla ilgili son konu ise eviliğiydi.Sevgi ve ilgi eksikliğinden muzdaripti. Bu durumun asla değişmeyeceğini düşünerek umutsuzluğa kapılıyordu ve eşiyle iletişim kurmak konusunda herhangi bir gelişme gösterememişti. Kendi duygularının kaale alınmadığı düşüncesi onda kızgınlık ve gücenme yaratıyordu.Aşağıdaki cümleleri kullanarak EFT yaptık:

“Yaptıklarımdan dolayı takdir edilmesem de kendimi seviyor ve takdir ediyorum”

“Beni dinlemediğinde kızgın hissetsem de kendimi dinlemeyi seçiyorum”

“Sevgi ve ilgiye aç olsam da, yine de rahatlamayı seçiyorum”

“Kendimi red edilmiş hissediyorum ve bu çok acı veriyor buna rağmen kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum”

“Benim ihtiyaçlarım önemsiz görülse ve dikkate alınmasam da, duygularımı kabul ediyorum.”

Ann seans aralarında EFT yapmaya devam etti ve hayatının her alanında ilerleme kaydetti.Annesinden rahatsız olmuyordu artık ve çocukken yaşayamadıklarıyla ilgili olarak daha rahattı.Ann ,yiyeceklerin artık hayatının merkezinde olmadığını ve makul miktarlarda yemeye başladığını, doygunluk ve ihtiyaç duyma hisleri konusunda da daha bilinçli olduğunu söyledi.Yiyecekleri boğazına tıkıştırmaktan artık hoşlanmadığını da ekledi.Yeme alışkanlıklarının değişmesinin onda yoksunluk duygusunu yaratmamış olmasından çok etkilendiğini ve bu sayede kilo verme hedefini tutturmakta başarılı olacağına inandığını söyledi.Hala en sevdiği yiyecekleri yiyor ama bedeninin ihtiyaçlarının daha farkında.“Artık hissettiğim yoksunluk duygusunu bastırmak için yemek yemek zorunda değilim” diyor.

Akşama doğru olduğunda Ann, kurabiye ve tatlı atıştırıyordu. Şimdi ise kendiyle kalmak için vakit ayırıyor, okuyor, duygularıyla ilgili düşünüyor ve EFT yapıyor. Annesinin ve eşinin hiçbir şekilde değişmediğini ancak ikisiyle ilgili tüm duygularını farkederek onlar üzerinde çalışabileceğini düşünüyor.Artık duygularını bastırmak ya da gerçeklerden kaçmak için yiyecekleri bedenine tıkıştırma isteği de duymadığını belirtiyor. Ağrıları da hafiflemiş durumda ve bu konuda kesin çözüm için profesyonel yardım alma arayışını da sürdürüyor.

Ann 12 kilo verdi ve tatillerde bile rahatlıkla idare edebileceğini konusunda kendine güveniyor. Ann’e EFT’nin en iyi tarafını sorduğumda ,bedenine tıkıştırdığı hayal kırıkılıklarını ve boşluk duygusuna EFT yapmanın asıl farkı yarattığını ve aşırı yemek yeme isteğini geçirmesinin yanısıra ve bedeni ve sağlığına daha özen göstermesine yol açtığını söyledi.

15 kilo verdi ve vermeye devam ediyor.

Sarah “EFT ile kilo verme” seminerlerimden birine kayıtlıydı EFT’yi denemeden önce başka yollarla iki kez 25 kilo verip sonra tekrar almıştı. Bana yazdığı mektupta artık rahatlıkla ve mutlu bir şekilde kilo verdiğini söylüyordu. Ben de onla deneyimi ve neden EFT’nin bu kadar etkili olduğunu bu sefer farklı hissetiğini sordum. Sarah en sonunda problemi aştığını ve EFT ile çözüme odaklandığını söyledi.

Sarah sınırlayıcı inanç ve blokajlarına EFT yaparken çok çabuk problemin asıl nedenini keşfettiğini söyledi. İşte onun bu konudaki 3 temel inanç ve blokajı:

(1)Ben hedeflerime ulaşmayı hak etmiyorum.

(2)Bu ekstra kilolara çok şirin ve küçük olduğum için beni taciz eden adamlara karşı koruma amaçlı kullanıyorum.

(3)Kendimi yeterince sevilebilir bulmuyorum.

Hiç bir zaman kendini değerli ve sevilebilir hissetmemişti. Aile hikayesi ise kısaca şöyle: Anne-babası bir erkek çocuk istiyorlarmış. Annesi 5 yıl hamile kalmaya çalıştıktan sonra kız olunca büyük hayalkırıklığına uğramışlar. Sarah iyi birşey yaptığında bile hiçbir zaman ilgi ya da onay görmediğini de söyledi. Hatta çocukken sık sık dikkati çekmek için hastalanırmış.

EFT yaparken Sarah, en sonunda kilo vermenin güvenli olduğunu hissetti.

Sarah kilolarını hiç bir çaba harcamadan vermeye başladı.Artık iyi şeyleri hak ettiğine ve değerli olduğuna inanıyor.

EFT yapmak Sarah’nın bedenindeki duyguların farkına varmasını sağladı ve doyduğunu daha erken farkettiği için yemeyi de zamanında bırakabildi.Annesi ona her zaman “tabağını bitir, dünyada aç insanlar var” dermiş.

EFT’yi ayrıca kendini sabote emeyi durdurmak için de kullandı. Daha önce bahsettiğim gibi, Sarah hiç bir zaman iyi bir şey yaptığında onay ya da takdir görmemişti ve dikkati çkemek için çıldırıyordu.

“Sizin semineriniz bana , beni geride tutan zihinsel blokajların üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğum araçları verdi.Bunu gördükten sonra çözüm hızlı ve zahmetsizce geliverdi” diye ekledi.

Seminerde onun sırası geldiğinde, Sarah kendi sorunlarına EFT yaptı.Sıra diğerlerine geldiğinde onlarla beraber EFT yapmaya devam etti. Bu arada on gönderdiğim e-maillerdeki EFT tavsiyelerine de uydu. Ona en iyi gelen cümlelerden bazıları:

“Vermem gereken kilo miktarını düşündüğümde moralim bozulsa da , iyimser olmayı seçiyorum”

“İnce olmayı hak etmediğimi düşünsem de, değerli olduğumu hissetmeyi seçiyorum”

“Bu kiloları vermek zorunda olmak beni kızdırsa da , kendimi başka yollarla teselli etmeyi seçiyorum”

“Çoğunlukla kendimi bitkin hissetsem ve yiyecekler kendimi daha iyi hissetmemi sağlasalar da, kendimi ve davranışımı kabul etmeyi seçiyorum.”

“Bunun benim hatam olduğunu düşünsem de rahatlamayı ve suçluluk duygusunu serbest bırakmayı seçiyorum”

“Başarılı olmaya değip değmediğimden emin olmasam da, kuşkularıma rağmen kendimi kabul ediyorum”

“Eğer başarılı olursam çok değişmekten korkuyorum buna rağmen , başarıyı seçiyorum.”

(Tabi bu gibi öz-güven sorunları öz-sabotajın temelini oluştururlar ve hayatta herhangi bir değişiklik yapmaya başlamadan önce nötralize edilmeleri gerekir.)

“Tüm hayatım boyunca beni kontrol etmiş olsalar da gücümü geri almayı seçiyorum”

“Hala beni kontrol etmeye çalışsalar da , kendi yolumu seçmeyi ve kendi iç rehberimi takip etmeyi seçiyorum”

“Derinden gücenmiş hissetsem de , duygularımı kabul etmeyi seçiyorum”

(Özellikle geçmişte kontrol ile ilgili sorunları varsa, noktalara vururken çoğu zaman danışana “senin yoluna göre yapmayacağım” ya da “bunu kendi yoluma göre yapacağım” cümlelerini dedirtmek yardımcı olur . )

“Yıllardır bu blokajlara tutunmama rağmen, bunları şimdi serbest bırakmayı seçiyorum.”

“Beni ihmal etseler ve yine incitseler de sevilebilir olduğumu hissetmeyi seçiyorum”

“Yine birşeylerden yoksun kalacağımdan ve çuvalayacağımdan korksam da , kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.”

“Yiyeceklerimi bırakmakatan korkuyorum buna rağmen kendimi kabul ediyorum.”

“Hiç bir zaman yeterince sevgi olmasa da güvende hissetmeyi seçiyorum.”

(Bu konuyu ne kadar vurgulasam az:Bu sevgi ve ilgi yoksunluğuyla ilgili sorunlarla ilgili MUTLAKA çalışılmalıdır eğer kalıcı kilo kaybı isteniyorsa”

Sarah ile yaptığım konuşma sırasında , söyledikleri:

”Aşırı yemeyi bırakabilmemde etkili olan şey kontrolün aslında bende olduğunu anlamam oldu.Eğer durmak istersem dururum, devam etmek istersem devam ederim. Yediklerimi kısıtlamadım.Fark şimdi sadece daha az yiyorum ve nefsimi de köreltmiş oluyorum.Kilo vermeye başlayınca, kendimle gurur duymaya ve başladım bu da devam etmem için beni motive etti.”

Sarah’ın kilo verme programı neden bu sefer başarılı oldu? Çünkü bu sorun ve yöntem yiyeceklerle ilgili değildi. Sarah EFT yaparak kilo verme ile ilgili içsel çelişkilerinin temeline inmeyi başardı.Şimdi artık kilolara neden ihtiyaç duymuş olduğunu, ya da bunca zamandır neden kilolarına tutunduğunu anladıktan sonra artık bu sorunu sürdürmesi için bir neden kalmamış oldu..

Dr. Carol Look

Telefonda yapılan başarılı bir “Kilo Verme Seansı”

“Fiona” ile kilo vermeyle ilgili olarak 5-6 aydır telefonla seans yapıyoruz.Şu ana kadar yaklaşık 10 kilo verdi.Onun hikayesi ve seans içeriği aşağıda:

FİONA’dan gelen mektup:

“Benim geldiğim ailede yiyecek ve kilo hep büyü ksorun olmuştur. Bu konuların konuşulmadığı bir dönem hatırlamıyorum. Şimdi bile tartışılmaya devam ediliyor. En büyük ablam her zaman kiloluydu, hatta onu yiyeceklerden uzak tutmak için annemin kilerin kapısını kilitlediği olurdu. Fiziksel güzellik de çok stresli olduğumuz konulardan biriydi. 3 kızkerdeştik ve ben ve diğer kızkardeşim daha 16 yaşındayken estetik ameliyat geçirdik.

Eşimin eski evliliklerinden olma çocuklarla toplam 10 çocuğun annesiyim ve kendimi bildim bileli kilo sorununu yenmeye çalışıyorum. İniş çıkışlar oldu kilomda.Yo-yo sendromunu sıkça yaşadım, duygularımı bastırmak için yiyorum, sıkça atıştırıyorum.

EFT yapmaya başladığımda , yemek yeme isteğimin azaldığını farkettim.Kendimi rahatlatmak için yediğim bazı şeyler vardı: her türlü çikolata, kornflex, dondurma, karamelli kahve ve dahası. Bu yiyecekler konusunda saplantılıydım çünkü çok seviyordum.

EFT yaparken, yemekle bağlantılı duygularımın farkına varmaya başladım.Hiçbir zaman ailem için yeterli olduğumu hissetmedim. Eşim ve hala evde olan 7 çocuğumun ihtiyaçlarıyla ilgileniyordum ama benimle ilgilenecek kimse yoktu.Kendimi yoksun bırakılmış hissediyordum ve teselli için yiyeceklere sığınıyordum. Çocuklara ve eşime kızdığımda ya da gücendiğimde de hemen mutfağa gidiyordum.

&&&

Fiona inişli çıkışlı hayatının onu yorduğunu ve hiç sakin ve huzurlu hissetmediğini söyledi.” Her zaman yapacak birşeyler oluyor” diyordu. Ona düzenli olarak şu cümleyi kullanarak EFT yapmasını söyledim.

“Hiç bir zaman yeterli vaktim olmasa da, hep meşgul de olsam, kendimi kabul ediyorum” Fiona seansların arasında EFT yapmak için vakit ayırdı;bir kısmı öğrenme güçlüğü çeken ve özel ilgi isteyen, evdeki 7 çocuğuna rağmen!!!

Fiona’nın EFT yaptığı birincil tema aşağıdaki gibi:

Yeme isteği için:

“Canım o karamelli kahveyi çekse de, ve onsuz yapıp yapamayacağımı bilmesem de kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.”

“Öğleden sonraları kendime verdiğim yemek ödülüne rağmen, kendimi kabul ediyorum”

“Eğer tatlılarımı yiyemezsem kendimi gücenmiş ve yoksun bırakılmış hissetmekten korkuyorum buna rağmen kendimi kabul ediyorum”

Düşük Özgüven için:

“Kendimi hiçbir zaman yeterli hissetmesem de, kendimi kabul ediyorum”

“Yeterince iyi olmadığım ve yeterince çaba göstermediğime inansam da, sakin ve huzurlu olmayı seçiyorum”

“Yeterince iyi bir anne olmasam da, kendimi kabul ediyorum.”

“Yetersiz olduğumu bilsem de, ki bunu bana annem söylerdi, kendimi kabul ediyorum.”

“Kendimi değersiz hissetsem de yine de kendimi ve hatalarımı kabul ediyorum.”

“Kendimi şişman ve itici hissetsem de , kendimi kabul ediyorum”

Diğer Duygusal Temalar

“Yaşadığım bu kronik gerginliğe ve kendimi sınırda hissetmeme rağmen, kendimi tamamen ve derinden seviyor ve kabul ediyorum”

“Rahat ve güçlü hissetmenin nasıl birşey olduğunu bilmesem de kendimi seviyorum”

“Daha iyiye gidebileceğime inanmasam da- “niye uğraşayım ki” diye düşünsem de, kendimi yine de kabul ediyorum”

“Çok stresli ve yorgun olsam da kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.”

“Kendimi yoksun bırakılmış hissetsem de (kimse benimle ilgilenmiyor), kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum”

Fiona hikayesine devam ediyor:

Son 5-6 ayda 10 kilo verdim. Ve yemek yeme konusunda kontrolün artık bende olduğuna dair güven geldi.. Şeker, ekmek gibi yiyecekleri YEMEDİM. Bu tekniğin diğe kilo verme yöntemlerinden farkı yemek yemeyi zaten istemiyor olmam!Çocuklarım EFT yaparken noktalara vurduğumda delirdiğimi düşünüyor fakat onlar bile şu ana kadar gördükleri sonuçları inkar edemiyorlar.

EFT’yi enerji seviyemle ilgili olarak da kullanıyorum.Bunla ilgili çalıştığımda daha net görüyorum. Orta seviyede ilaçla tedavi edilemeyeceğini düşündüğüm depresyonum var ve EFT’yi onun için de kullanıyorum. Ayrıca eşime, çocuklarıma,anneme hatta kendime kızdığımda da EFT yapıyorum.

Dr. Carol Look

 

--- Sonraki mesaj ---

 

********************************************

Tecavüz ve vurulma olayına tanık olmanın ardından görülen kabuslar

 

EFT yaptığımı bilen bir arkadaşımın tavsiyesiyle bana gelen altı yaşındaki bir müşterimle yaşadığım EFT deneyimini paylaşmak istedim.

 

Bu çocuk 2 yaşındayken anneannesinin vurulması ve annesinin de aynı kişi tarafından bıçak zoruyla tecavüz edilmesi olayına tanık olmuş. Herkes yıllarca bir şekilde idare etmiş. Suçlu gelecek sene hapisten çıkacakmış ve çocukta bazı belirtiler başlamış: Geceleri kabus görmeler, davranış bozuklukları, annesini ve anneannesini yalnız bırakmak istememe vb….

 

Çocukla iki seans yaptım – sonuncusu 1 ay önce idi- Artık kabus görmüyor ve günlük olarak kendi kendine EFT yapıyor.

 

Hatta annesini de gerektiği zaman EFT yapması konusunda uyarıyor. Ağırlıklı olarak EFT yaptık .Bu yaz durumun gidişatını görmek için birkaç seans daha yapmayı düşünüyoruz.

Sevgiler..

 

 

--- Sonraki mesaj ---

 

**********************************************

Performans anksiyetesi

Geçen cuma torunum beni görmeye geldi ve o geceki okul gösterisindeki performansından korktuğunu söyledi.

 

Ona ne kadar korktuğunu sorduğumda “gerçekten korkuyorum” yanıtını verdi. İki tur EFT yaptık. Başka bir işim olduğu için gösteriye gidemedim. Akşam saat 10 gibi onu aradım ve nasıl gittiğini sordum.

 

“harika, büyükanne, hiç korkmadım” dedi. Annesi de korkmak bir yana başkalarına yardım ettiğini ekledi.

 

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Kızgınlık Nöbetleri

Benim adım Blair Hornbuckle ve EFT tekniğini sizin seminerlerinize katılmış olan birinden öğrendim. EFT’yi kendim, ailem ve çevremdekiler için kullanıyorum.

 

Şimdi vereceğim örnek stres ve gerginlik ile ilgili..

 

Arkadaşım Gina ve eşi koruda yürüyüşe çıkmak için bize gelmişlerdi.Yanlarında da bir arkadaşlarının 3 yaşındaki çocuğu vardı. Çocuğun anne-babası çok meşgul olduğu için onlar ilgileniyorlardı öyle ki çocuk bazen geceleri bile onlarda kalıyordu.

 

Çocuk bize geldiğinde çok utangaç olduğunu fark ettim, ona merhaba dediğimde yüzünü çevirdi.

Yürüyüşe çıktık, eve dönme vakti geldiğinde çocuk çok şiddetli bir öfke nöbeti (tantrum)geçirmeye başladı. Arkadaşım Gina o ağlamaya ve bağırmaya devam ederken güçlükle onu arabaya taşıdı, içeri koydu ve arabanın kapısını açık bıraktı. Biz konuşmak için arabadan biraz uzaklaşırken çocuk ağlamaya devam ediyordu.

 

Gina’ya çocuk böyle yaptığı zaman genellikle ne yaptıklarını sordum. “hiç bir şey yapamıyoruz” dedi. “Kendi haline bırakıyoruz. Onunla konuşmaya çalışırsak daha da kötü oluyor ve kavga etmeye başlıyor. biz de onu kendi haline bırakıyoruz mecburen” Çocuğun iki tane de terapiste gittiğini ekledi.

 

Akılmdan hemen EFT tekniğini kullanmak geçti. Gina ‘dan bir şey denemek için izin istedim, kabul etti.

 

Çığlık atmaya devam eden çocuğa yaklaştım, bir yandan küçük elini tutarken “biliyorum senin için çok zor” dedim ve elindeki karate noktasına hafifçe vurmaya başladım.” Şu anda çok üzgün olmana rağmen, hepimiz seni seviyoruz” “şu anda çok üzgün olmana rağmen sen harika bir çocuksun” derken bir yandan da yüzündeki EFT noktalarına vurmaya devam ettim. Ağlaması durmuştu. Hatta yüzündeki yaşları silerken gülümsemeye başladı. Bir süre daha EFT yapmaya devam ettim. Sakince oturuyordu.

Arkadaşım şaşkınlıktan ağzı açık vaziyette bize bakıyordu.

 

“Ne yaptın sen? Böyle olduğu zamanlarda kimseyi dinlemez ve ona dokunulunca da deliye döner. Ne yaptın sen?” diye sordu.

 

Ona kısaca EFT’den bahsettim ve çocuğun ebevynlerinin bu tekniği öğrenmesinde fayda olduğunu söyledim.

“Ailesi mi? ya ben? Benim de öğrenmem lazım” …..

 

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Araba tutması

13 yaşındaki kızımla Güney California’dan arabayla eve dönerken kızımı araba tuttu ve durmamız gerekti. Bazen kraker ya da gazoz bulantıya iyi geliyordu. Ama kendi kendime “bu sefer neden EFT!yi denemiyorum?” dedim. İlk turdan sonra bulantının şiddeti 8’den 4’ e düştü, sonra 2’ye ve üçüncü turda da tamamen yok oldu. Hemen arabaya bindik ve sorunsuz bir şekilde eve döndük.

 

Çok etkileyiciydi!!!

 

Bu 6 hafta önce oldu ve ondan sonraki zor yolculuklarda bile bir daha olmadı. Bir yolculıkta ona bir problem olup olmadığını sordum .”Artık beni araba tutmuyor, hatırlamıyor musun?” diye yanıt verdi.

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Kekemelik ve konuşma güçlüğü

 

 

Bir süre önce 7 yaşındaki oğlumun -şimdi 8’ine girdi- konuşma güçlüğü ve bu problem başlamadan önce yaşadığı olaylarla ilgili olarak yazıyorum. Bunlar 3 hafta içinde büyükbabasını kaybetmesi, ondan sonraki ay bir başka yakınımızın ölümü, kedisinin ölümü ve 6 aylık bir peryod içinde başka küçük olumsuz olaylar daha…Yalnız kalmaktan çok korkmaya başlamıştı. Muhakak yanında bir ebevyenini istiyordu.

 

Sonra kekeleme problemi başladı. O zamanlar EFT bilmiyordum ve bir stresten kurtulma tekniği ile kekemeliği çözdük fakat bundan sonra da başka bir konuşma güçlüğü problemi başladı.Cümlenin ortasında durup kalıyor, devam edemiyordu.Bu esnada EFT’yi duydum ve öğrendim.

 

Sorunlara bakıp onlar üzerinde çalışmaya başladım. Birkaç gün büyükanne olayının üzerinde çalıştıktan sonra bana “babacım, o olay artık beni rahatsız etmiyor, ben iyiyim” dedi. Fakat hala konuşma güçlüğü yaşıyordu.Başka birkaç olaya daha EFT yapmamıza rağmen problem devam ediyordu.

 

Sonunda onu rahatsız eden ve kurtulmak istediği bir şey olup olmadığını sordum.”Evet” dedi:

“Kaçırılmaktan korkuyorum!!”

şaşkın bir vaziyette bir çocuğun neden böyle bir korkusu olduğunu ,bu korkunun nereden kaynaklandığını düşünüyordum ki aklıma geldi.

 

Çok küçükken hep arabada kalmak isterdi. Onu hep zorla arabadan çıkarırdık.

Eşim de ona “Gel, yoksa seni kaçırırlar!!” derdi.

O zaman fark ettim ki bu da üzerinde çalışmam gereken konulardan biri. Bunu takip eden birkaç gün içinde birkaç seans EFT yaptık ve kaçırılma korkusu tamamen kayboldu.

 

Konuşması oldukça düzeldi ve de gelişme devam ediyor. Utangaçlığı da tamamen ortadan kalktı. (Umarım bir canavar yaratmamışımdır) Ve geçmişteki kayıplar geçmişte kaldı. Aralık ayında aniden diğer büyükanneyi kaybettik ve bu sefer ona hemen EFT yaptırdık. Çok kolay atlattı.. gelişmeler devam ediyor. Paylaşmak istedim.

 

Bana ilginç gelen onu rahatsız eden şeyin ne olduğunu sorduğumda hemen söylemesi oldu.: Tek yapmam gereken ona sormakmış meğer. Bazen herşeyi bildiğinizi sanıyorsunuz ama bu doğru değil. Oğlum bana bu vesileyle bunu öğretmiş oldu ve gösterdiği gelişme olağanüstü.

 

 

Kekeme Çocuk

 

1 sene kadar önce 6 yaşında kekeme bir çocuk ile çalışma yapmıştım.

Çocuk EFT uygulanması konusunda pek rahat değildi (ki sonuç almak için ben bunun şart olduğunu düşünmüyorum) buna rağmen yöntem gayet iyi çalıştı. “Kurulum” cümlesi olarak “konuşmakta güçlük çekmeme rağmen kendimi gerçekten çok, çok seviyorum” ifadesini kullandı.

 

Koordinasyonu pek iyi olmadığı için EFT noktalarına vurma işlemini onun yerine ben yaptım.

 

Buna inanmayacaksınız ama bir kaç turdan sonra hiç kekelemeden konuşmaya başladı.Annesi de çok şaşırdı.

Fakat en fazla şaşıran ise çocuğun psikiyatristi oldu.

 

Çocuğun kekemeliği o seansta tamamen kaybolmadı fakat ertesi gün yeniden geldi. Fakat eskisi kadar ciddi değildi durum. Eskisinden daha uzun süreler hiç kekelemeden konuşabiliyordu. Zaman zaman yeniden nüksettiğinde buna EFT yapmaya devam ettiler. Bu olayın üstünden yaklaşık 1 sene geçti ve bu çocuk artık hiç kekelemiyor!!!!!!

 

Bu çocuğa ve kardeşine EFT uygulaması yaparken düzenli olarak “köprücük kemiği solunum egzersizi” de yaptırdım ve bunun gibi güçlük çeken çocuklarda bunun önemli olduğunu düşünüyorum.( özellikle odaklanma, konsantre olma, aşırı hareketlilik gibi sorunlarda….)

 

Umarım bu bilginin birilerine faydası olur.

 

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Yatağını Islatma

 

Sizle 9 yaşında yatağını ıslatan bir çocukla yaptığım bir uygulamayı paylaşmak istedim.

 

Geçen hafta ilk olarak gelmişlerdi. Neredeyse hergün yatağını ıslatıyordu.

Annesi bugün bana geçen hafta yaptığımız 30 dakikalık seanstan sonra ( ki utanma, kızgınlık, hak etme ve başarı beklentisi gibi duygular ve yatağını ıslatma üzerinde çalışmıştık) son 5 gecenin 4’ünde yatağını ıslatmadığını söyledi. Çocuk yatmadan önve de EFT yapıyordu bu konu üzerinde.

 

Bugün biraz daha EFT yaptık ve ona buna devam etmesini söyledim.

Ona EFT ile yardım edebilmek ve yüzündeki o kocaman gülümsemeyi görmek çok güzeldi.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ev özlemi

 

Çocuklarımızın arkadaşları bazen gece bizde kalmaya gelirler.

 

İçlerinden biri –9 yaşındaki bir kız çocuğu – gece arkadaşlarına kalmaya gittiği zamanlar çok güçlük çekiyordu. Bunu bana söylediğinde o ailesini özlediğini düşünürken ona bir ya da iki dakika EFT yaptım. Problem çözüldü.

Bu gece o uygulamadan sonra bizde kaldığı ilk gece. Ona arkadaşlarında kaldığında nasıl hissetiğini sordum. Kocaman gülerek “bitti. Artık hiç olmuyor” dedi.

 

Bunu paylaşmak istedim. Bu yöntemi kamp danışmanları ya da anaokulu , kreş gibi çocuklarla ilgilenen insanlara öğretmeliyiz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sevgili aytasi,hopopopono yönteminden sonra bu yönteminde iyi oldugunu diger konuda söylemistin,ve arkadaslarda diger konudaki uzmanligindan dolayi,bu konudada bizlere bilgi vermen adina eft kullanimi konusunda konu acmani istemislerdi hatirlarsan:)ve lütfen nasil kullandigini ve bu eft noktalarinin nereleri oldugu konusunda bilgi verirsrn sevinirimm,örneklerle tabii

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sevgili aytasi,hopopopono yönteminden sonra bu yönteminde iyi oldugunu diger konuda söylemistin,ve arkadaslarda diger konudaki uzmanligindan dolayi,bu konudada bizlere bilgi vermen adina eft kullanimi konusunda konu acmani istemislerdi hatirlarsan:)ve lütfen nasil kullandigini ve bu eft noktalarinin nereleri oldugu konusunda bilgi verirsrn sevinirimm,örneklerle tabii

Canım haklsın hatırlıyorum. eft noktalırına vuruşlar yaparken, 4 cümleyi tekrar etmiştim bir kaç olay için, oda Joe Vita'in bir başka kitabında örneklenmişti birleştirmeyi önermişti bende denedim ve çok etkili sonuçlar almıştım. Zaten eft yaparken tüm titreşimleri bariz hissedebiliyorsunuz.

İşerim yoğundu, enerji çalışmalarım ve kendimi geliştirmek için uygulamalarım yeni öğreniler derken ki birde iş hayatı malum bi açamadım o konuyu.

Ama sağ olsun 0909 tüm örnekleriyle ve eft noktaları ile ilgili bu ve bir konu daha açmış. Çokta güzel ve ayrıntılı anlatım.Hep birlikte birdaha tekrar eder hayatımıza kattıklarını deneyimleriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...