Jump to content

Zümrüdü anka(simurg)...


Guest tkmelancholy

Önerilen Mesajlar

zümrüdü anka pers mitolojisi kaynaklı da olsa zamanla diğer doğu mitolojisi ve efsanelerinde de yer edinmiştir.

rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan simurg anka bilgi ağacı dallarında yasar ve herseyi bilirmiş.. kuşlar simurg a inanır ve kötü durumlardan kendilerini kurtaracagını düşünürlermiş. kuslar dünyasında işler kötüye gitmeye baslamış ve herkes simurg un gelişini beklemiş... fakat ondan ses seda cıkmayınca kuslar ondan ümitlerini kesmişler. derken bir gün uzak bir ülkede simurg a ait bir tüy bulup topluca onun yasadığı yere gitmeye karar vermişler. gelin görünki simurg etekleri bulutların üstünde olan kaf dağında yasamaktaymış. üstelik oraya ulasmak için önce yedi dipsiz vadiyi gecmek gerekiyormuş.neyse bütün kuslar bi cesaret yola düşmüşler. tabi daha yarı yolda düşenler geri dönenler olmuş.. bülbül güle olan askını hatırlayıp geri dönmüş, papagan güzel tüylerini bahane etmiş,güzel tüyleri yüzünden kafese kapatılmış olsa da, kartal yükseklerdeki krallığını bırakamamış, baykuş yıkıntılarını özlemiş, balıkcıl bataklığını... böylelikle altıncı vadiye 'saskınlık' vadisine gelindiğinde yalnızca 30 kuş kalmıs. kalanlar yedinci vadiyi 'yokolus' u da gectikten sonra simurg un yuvasına varmıslar.. ve anlamışler ki simurg otuz kus demekmiş.

 

onların hepsi simurgmuş

her biri de simurgmuş

 

 

simurg ankayı beklemekten vazgecerek, saskınlığı ve yokoluşu yasadıktan sonra bile uçmaya devam ederek, kendi küllerimizden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda tüneklerimizde ve kafeslerimizde yasamaktan kurtulamayacağız.

 

şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır...

 

(yarı dır belkide derleme demeliyim:derisive: )

 

sitede simurgla ilgili daha ayrıntılı bilgi verilmiş fakat ben bu hikayeyi birebir bulamadığım için paylasmak istedim.. üzerinde düşünülmesi gereken bir hikaye bence.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...