Jump to content

Her Şey Düşüncede Başlar


tolgacelebi

Önerilen Mesajlar

HER ŞEY DÜŞÜNCE DE BAŞLAR

Tolga ÇELEBİ

Çoğu zaman, başarısız olduğumuzu düşünürüz. Kapasitemizi sorgularız ve bir türlü sonuca ulaşamadığımızdan yakınırız. Sonrada hayatın biz acımasız davrandığına karar veririz. Aslında hayat bize acımasız davranmaz; biz hayata karşı direnmeye başlarız. Peki, bu anlamsız paradokstan nasıl kurtulacağız?

Size anahtar cümleyi vereceğim: “Her şey düşünce de başlar.” Etrafınıza bir bakın, kullandığınız eşyalar, yediğiniz yemek ve yaşamınızın tamamı aslında düşünceden oluşur. Düşündüğünüz, bilinçli olarak düşündüğünüz her şey bilinçaltınızı etkiler. İçinizde bir arzu oluşur ve düşüncenizin peşinden gitmeye başlarısınız. Gerçekleşmesi için çalışır ve uğraşırsınız.

Peki, düşündüğümüz ama gerçekleşmesini istemediğimiz konular ne olacak? Bilinçaltımızı nasıl temizleyeceğiz? Gerçekleşmesini istemediğimiz ama diğer yandan zihnimize kazıdığımız korkulardan ve umutsuzluklardan nasıl kurtulacağız? Bilinçaltı, düşündüğümüz şeyleri gerçek kılmak için çalışıp çabalıyorsa, kötü düşüncelerinde gerçekleşmesi için çabalayacaktır. Burada farkındalık kavramı yetişiyor imdadımıza. Her anın farkında olarak, her yaptığımızın farkında olarak yaşamak. Kendimizi bilinçli bir şekilde yöneterek mutluluğu yakalayabiliriz.

Işık gök gürültüsünden, düşünce de eylemden önce gelir. (Heinrich HEINE)

Bir kağıt parçası alıp; olumsuz düşüncelerimizi fark ettikçe yazarak işe başlayabiliriz. Daha sonra bu yazdıklarımız üzerinde düşünelim. Suçluluk duygusu mu? O zaman; bu duyguyu kabullenelim ve barışalım. Korkular mı? O zaman; bu korkulardan kurtulmanın yolarlını arayalım. Ümitsizlik mi? O zaman; her yeni günün binlerce fırsat getirdiğini düşünelim. Başarısızlık mı? O zaman; daha çok çalışalım. Böylece kendi kendimize kabul ettiğimiz ve bir inanç haline getirdiğimiz tüm karanlık noktaları aydınlatabiliriz. Daha da önemlisi, kendimizi kabullenebiliriz. Düşünce hayatın kendisine eşittir.

Kalıplaşmış düşüncelerden kurtulmak ve yeni bir zihin yapısı oluşturmak çok kolay olmayacaktır. Ama adım adım başardıkça motivasyonunuz artacak ve bu adımlar, uzun soluklu bir maratona dönüşecektir. Yeter ki; düşünceleri nereye koyduğumuza dikkat edelim.

ANLAMSIZ KORKULAR

Size başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Yaklaşık iki yıl kadar önce, gıda alerjisi sebebi ile 3–4 saat hastanede kaldım. Doktor gün içinde yediğim yemekleri sorunca, aklıma ilk olarak balık geldi. Aslında o gün balık haricinde farklı şeylerde yemiştim ama bu gıda alerjisinin sebebinin ‘balık’ olduğuna inandım. Daha önce defalarca balık yedim fakat hiçbir şekilde rahatsızlanmamıştım.

Aradan iki yıl geçti, bu zaman içinde birkaç defa balık yemek istedim. Ama hangi balığı yediysem, vücudum kızarmaya başladı. Daha sonra; denizlerde ve okyanuslarda gezinen her türlü canlının bana alerji yaptığına inanmaya başladım.

Bu gün yazdığım onca satırdan sonra bir karar aldım. Akşam, canımın istediği bir yere gidip, canımın istediği bir balığı yemeye başlayacağım. Zihnimde, deniz canlılarına karşı yarattığım olumsuzluktan kurutulmak için, düşünce yapımı değiştirmeye çalışıyorum. Eğer web sitemde bu günden sonra başka bir yazı daha ekleyemezsem, benim için dua etmeye başlayın.

Bedenin tüm fonksiyonları, bilinçaltı tarafından yönetilir. Bedenimizde, her hücrede büyük bir bilinç vardır. Bedenimizdeki tüm sistem ve organlar görevini aksatmadan çalışır. Yüce ALLAH yarattığı bu mükemmel sistemin, hayatını idame ettirmesi içinde mükemmel bir düzen yaratmıştır. Bunların tamamını ise bilinçaltı idare eder. Biz hiçbir zaman, nefes almayı, sindirim sistemini, ya da kalp atışlarımızı saniye saniye kontrol edemeyiz. Eğer bunu yapıyor olsaydık, hayattan zevk alamaz, yaşamayı unuturduk.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...