Jump to content

Bahamalar


Guest RakiPınaR
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Nüfus: 305,655

Yüz ölçümü: 133,878 km²

Para birimi: Bahama Doları (BSD)

Telefon kodu: 1

Başkent: Nassau

Yönetim Biçimi: Anayasal Monarşi

Önemli şehirleri: Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera

Komşuları: Bahamalar 700 ada ve 2000 kayalıktan oluşan bir adalar topluluğudur. Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında, Küba ve Hispaniola`nın kuzeyinde yer alır.

Ekonomi: Uluslararası finans, Turizm, Tarım'da domates, muz, ananas, mango, guava, guanabana ve greyfurt

Voltaj: 110 Volt

Dil: İngilizce

Din: Hristiyan

 

İklim:

Tropikal ve suptropikal iklimler görülür. Gulf Stream Akıntısı ve Atlas Okyanusu'nun meltemlerinin etkisi altındadır.

 

Genel bilgi:

700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumundan meydana gelen Bahamalar, ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola’nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. Başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau’dur. Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera’ diğer önemli adalarıdır.

 

Bahamalar ismini İspanyolca "Sığ Deniz" anlamına gelen Bajamar kelimesinden alır.

 

TOPLUMSAL HAYAT

Yalnızca 22 kadar ada ve köyde yerleşim olan Bahamalar’da Avrupalılar ile köle ticareti yoluyla adalara getirilen Afrikalıların karışımından oluşan bir halk yaşar.

 

KÜLTÜR – SANAT

Çeşitli geleneksel toplu eğlencelerin en önemlisi Noel’ i izleyen günde ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Törene katılanlar özel olarak kendilerine ayrılan ana caddede süslü giysiler içinde inek çanları ve davullar çalarak yürür ve Afrika kökenli goombay denilen ritm eşliğinde dans ederler. Yerel halkın özelliklerini yansıtan Bahama kültürü, komşu adalardan gelme bazı etkiler de taşır.

 

İKLİM

Ortlama sıcaklık kış aylarında 21 derece, yaz aylarında 27 derece olduğu Bahamalar’ın iki mevsimli yumuşak astropik iklimi büyük ölçüde Gulf Stream Akıntısı ile Atlas Okyanusu'nun meltemlerinin etkisi altındadır. Bölgenin bol güneşli iklimi domates, muz, ananas, mango, guava, guanabana ve greyfurt gibi meyvelerin yetiştirilmesine elvermektedir.

 

Ülke Mutfağı:

Balık çeşitlerinin ağırlıkta olduğu Bahama mutfağının egzotik tadının en önemli seb­zesi, salatalık'tır.

Bacardi romuyla hazırlanan kokteylleri ile de ünlenen Bahamalar sizin keyfinize keyif katacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Bahamalar'a Nasıl Gidilir?

   Yaklaşık 700 tane adasıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida yarımadasının güneydoğusuna, Küba ve Dominik Cumhuriyeti'nin kuzeyinde bulunan Bahamalar (Bahama Milletler Topluluğu) tropik iklimi ve muhteşem sahilleri ile yaz sezonunda turizmin gözde noktalarından birisidir. Bahama Adaları, Florida'dan yaklaşık 250 kilometre kadar açıktadır. Güneyinde Karayip Adaları ile komşudur. Bahamalar özellikle yaz sezonu için turistlerin çokca tercih ettiği yerlerdendir. Türkiye'den Bahamalar'a gitmeni

   , Yer: Amerika

  • Bahamalar

   Bahamalar ( İspanyolca’da bajamar “Sığ Deniz”), tam adı Bahama Milletler Topluluğu, Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke.         Amerika ülkeleri'nden biridir.         ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar'ın toplam yüz ölçümü 13939 km², nüfusu ise 261.000'dir (1991). Başke

   , Yer: Ansiklopedi

  • Bahamalar

   Bahamalar (İspanyolca’da bajamar “Sığ Deniz”), tam adı Bahama Milletler Topluluğu, Barı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Amerika Ülkeleri'nden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola’nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar’ın toplam yüz ölçümü 13939 km², nüfusu ise 261.000’dir.(1991) Başkenti en önemli ada olan New

   , Yer: Amerika

×
×
 • Yeni Oluştur...