Jump to content

Piri Reis'in Haritası


Guest caslanova

Önerilen Mesajlar

1400'lü yillarda çizdiði dünya haritasi 20.YY da uzaydan çekilen dünyanin resmi ile bire bir ayni olmasinin sirri nedir? 14.YY da uzaya çikan bir araç henüz keifedilmediiine göre …….

TEK BIR OLASILIK VAR..uzaya çikan PIRI REIS..dir

Peki nasil??????

ALLAH HIKMETI DILEDIGINE VERIR KIME HIKMET VERILMISSE SÜPHESIZ ONA COKCA HAYIR VERILIR (Bakara 269)

Aynel yakin ile baslayan hikmet kademesinde Ayn (göz) ile görerek ilime vakif olunur. Allah yakin olan Allahin veli kullarindan perde kalktigi zaman mesafe boyu kalkar ve fizik ötesi acilir.

Essiz bir kartograf ve dniz bilimleri üstadi olmasinin yani sira, Osmanli deniz tarihinde derin izler birakmis büyük bir kaptandir Piri Reis. Osmanli Türklerinde gercek anlamda harityilik onunla baslamistir. Piri Reis’in asirlar öncesinden günümüze kadar gelen bu ünü, bilgeligini Hak'tan almasýndan kaynaklanmaktadýr. Teknolojinin her geçen gün yeni geliþmelere imza attigi günümüzde Piri Reis'in asirlar öncesinde çizdiði haritanin sirri hâlâ açiklanamiyorsa, bunun tek bir anlami vardir: Allah dostlari ilmi sadece Allah'tan alanlardir. Bu sebeple biraktiklari eserler de bütün dünyanin hayranligini kazanmakla kalmamiþ, bilgeliklerinin sirri hâlâ açiklanamamiþtir.

Piri Reis, 1465-1470 dolaylarinda, Osmanlilarin ünlü bir deniz üssü olan Gelibolu'da doðmuþtur. On yaslarina geldiðinde, Akdeniz'de nam salmiþ ünlü bir korsan olup sonradan devlet hizmetine giren amcasi Kemal Reis'in seferlerine katilmaya baslamiþ ve uzun yillar amcasiyla birlikte Akdeniz'de korsanlik yapmistir.

Osmanli devletinin hizmetine girmek Piri Reis'in yeni bir ufka yelken açmasini saðlamiþtir. Hayatini adadiði, bugün birçoðumuzun tasavvur bile edemeyeceði nice güzellikler yasamis, nice güzelliklere imzasýný atmýþtýr. Bizler, o büyük Hak aþýklarýnýn yaþadýðý güzelliklerin fizikî boyutunun farkina varabiliyoruz sadece. Manevî alanda neler gördüler, neler yaþadilar, insanliða nice faydalar getirdiler, bilinmez. Yaptiklari hizmetler, yasadiklari ve yasattiklari güzellikler bizim idrak edebildiðimizden çok daha büyük olsa da, ne yazik ki bizler ancak algilayabildigimiz, idrak edebildiðimiz ölçüde aktarabiliyoruz onlari geçmisten geleceðe…

Büyük bir Hak asigi olan Piri Reis, amcasinin ölümünden sonra bir süre açik denizlere çikmamiþ ve Gelibolu'ya yerlesmistir. Burada, önce 1513 tarihli ilk dünya haritasini çizmiþtir. Atlas Okyanusu, Iberik Yarmmadasm, Afrika'nmn batmsm ile yenidünya Amerika'nmn doðu kýyýlarýný kapsayan üçte birlik parça, iþte bu haritanýn elde bulunan bölümüdür. Bu haritayý dünya ölçeðinde önemli kilan, Kristof Kolomb'un hâlâ bulunamamis olan Amerika haritasindaki bilgileri içeriyor olmasidir.

Piri Reis haritasini, Yavuz Sultan Selim'in Misir seferi sirasinda, 1517'de padiþaha sunmustur. Bazi tarihçilere göre, Osmanli padisahi dünya haritasina bakmis ve “ Dünya ne kadar küçük.” demistir. Sonra da, haritayi ikiye bölmüs ve “ Biz doðu tarafýni elimizde tutacaðiz.” demistir. Padisah, daha sonra 1929'da bulunacak olan diðer yariyi atmistir. Bazi kaynaklarca, günümüzde bulunamamiþ olan doðu yarisini, Hint Okyanusu'nun ve onun Baharat yolunun kontrolünü ele geçirmek için Padisahin yapacaði olasibir sefer için kullanmak istediði bile iddia edilmektedir.

Piri Reis seferden Gelibolu'ya dönmüþ ve derlediði denizcilik notlarini bir Denizcilik Kitabi (Seyir Kilavuzu) olan KÝTAB-I BAHRÝYE 'de bir araya getirmistir. 1523'deki Rodos seferi sirasinda da Osmanli Donanmasi'na katilmistir. 1524'de Misirr seyrinde kilavuzluðunu yaptigi sadrazam Pergeli Ibrahim Pasa'nin takdiri ve desteðini kazaninca, 1526'da gözden geçirdiði KÝTAB-I BAHRÝYE' sini devrin padiþahý Kanuni Sultan Süleyman'a sunmuþtur. Piri Reis'in 1526'ya kadar olan yasami KITAB-I BAHRÝYE 'den de izlenebilir.

Piri Reis, 1528'de de ikinci dünya haritasini cizmistir. Bugün elimizde olan Kuzey Amerika haritasi bu haritanin bir parçasidir. Sonraki yillarda, güney sularinda devlet için çalisan Piri Reis, bu dönemde, Hint Kaptanliði yapmis, Umman Denizi, KizilDeniz ve Basra Körfezi'ndeki deniz görevlerinde yaslanmistir

Dünya haritasi ve Kuzey Amerika haritasinin çizimlerindeki isabet ve projeksiyon sistemindeki mükemmellik, tüm dünyada büyük hayranlik ve hayret uyandirmaktadir. Piri Reis'in çizdiði haritalarin bugün tüm dünyada hayranlik uyandirmasini saðlayan tek gerçek, onun bir Allah dostu olduðunun açik bir delilidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Piri Reisim haritasıyla ilgili nasa bir açıklama yapmıştı.Bildiğiniz gibi piri reisin haritası onaltıgen şeklinde çizilmiştir.Dünya da aslen onaltıgendir lakin okyanuslar ve atmosferdeki su buharı görüntüde kırılmalar oluşturarak dünyayı geoips şeklinde görmemize neden olur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...