Jump to content

Akademisyen Nasıl Olunur


Vakt-i Leyl

Önerilen Mesajlar

Akademisyenlik nedir?

 

Belirli bir alanda lisans eğitiminden sonra aynı ya da bir başka alanda alt bir bilim dalında lisans üstü eğitim yaparak ihtisas kazanma, araştırma faaliyetlerinde bulunma işidir.

Şu faaliyetlerde bulunurlar: Araştırma yapmak, bilimsel gelişmeleri incelemek, gözlem ve deneyler yapmak, eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunmak, dersler verme, konferans, kongre, sempozyum ve panel gibi faaliyetlerle çalışmalarını paylaşma.

Nasıl akademisyen olunur?

 

1. Üniversitede kalmak isteyenler öncelikle ne yapmalı?

Akademik kariyer yapmak isteyen kişilerin öncelikle, üniversite yıllarında hızlı okuma anlama, analiz sentez ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için çalışmalar yapmaları gerekir. Bunun yanı sıra lisans not ortalamasının da yüksek olması gerekir. Not ortalamasını yüksek tutturmak için öğreniminiz süresince derslere düzenli devam etmenin yanı sıra düzenli çalışmalısınız. Üniversite eğitimi sırasında sınavlardan önceki son gece sınava hazırlanmak amacıyla daha çok ezberleme yaklaşımıyla yapılan çalışmalar kalıcı ve uygulanabilir bilgiyi sağlamaz. Bu durumda akademik çalışma için gerekli altyapı ve bakış açısı geliştirilemez. Bunların yanı sıra en az bir yabancı dili iyi derecede bilmeniz gerekir.

 

2. Lisans üstü eğitim akedemisyenlik için başlangıç noktasıdır.

Yüksek lisans ya da doktora sırasında araştırma görevlisi olarak atanmak mümkündür. Araştırma görevlisi alım ilanlarını üniversitelerin sitelerinden, resmi gazeteden ve memurlar.net’ten takip etmek mümkündür. Doktoradan sonra sırasıyla Yardımcı Doçent, Doçent ve Profersör ünvanları alınır.

 

* Lisans üstü eğitim aşamaları: Lisans eğitiminden sonra sırasıyla, Yüksek lisans (Master), Doktora, Post Doktora (isteğe bağlı) gelir. İngilizce hazırlık hariç, Yüksek Lisans: 1,5-3 yıl, Doktora: 3,5-6 yıl arasıdır.

 

* Yüksek lisansa nasıl başvurulur? Öncelikle ALES ve ÜDS’ye (veya denk sınavlara: KPDS, TOEFL) girmek gereklidir. Talep edilen puanlar üniversitelere göre değişir. ALES, ÜDS ve mezuniyet ortalamanız hesaplanır ve her üniversite de kendisi bir sınav yapar. Başvuru tarihleri de üniversitelere göre değişir. Genellikle Haziran, Temmuz, Ağustos aylarındadır. Üniversitelerin enstitü sayfalarından bu bilgiler temin edilebilir.

Akademisyenliğin önemi nedir?

 

Ülkenin geleceğini belirleyen kişilerdir. Gelişmiş bir toplumda topluma yön veren kişiler akademisyenlerdir. Toplumun gelecekteki kapısını şekillendiren her alanda ihtiyaç duyulan insanları eğiten yine akademisyenlerdir.

 

İyi bir akademisyen aynı zamanda iyi bir rehberdir. Akademisyen,yaşayışıyla da örnektir. Bilimsel olgunluğun vermiş olduğu bakış açısıyla çevresine faydalı olur, insanları yararlı işlere yönlendirir.

 

Ülkenin dünya ile temas noktaları üniversitelerdir.Akademisyenler dünyadaki bilimsel faaliyetleri takip edip, yeni gelişmelerin nabzını tutarlar. Akademik faaliyetler uluslararası niteliktedir ve ülkenin gelişmişlik düzeyinin bir göstergesidir.

 

Akademisyenler sorunlara çözümler ararlar.Bilimsel deneyim ve tecrübelerini ülkenin ve toplumun faydasına işler yapmak için kullanırlar.

 

Akademik kariyerin başlıca zorlukları nelerdir?

 

Her mesleğin kendine göre zorlukları var. Burada da sürekli öğrencilik söz konusu. Çünkü sürekli okumak, araştırmak ve derlediğiniz bilgileri sözlü ve yazılı olarak iletmek durumundasınız. Ama sürekli öğrenci olmanın ve öğrencilerle birlikte olmanın iyi yanı da var, hep genç kalıyorsunuz!

 

Kariyer basamaklarını nasıl ve ne kadar zamanda tırmanmak mümkün olur?

 

Eğer süreleri alt limitlerinde kullanırsanız iki yıl yüksek lisans, 4 yıl doktora çalışması yaptıktan sonra yani üniversite bitince hemen başlarsanız ve uzatma sürelerini kullanmazsanız 6 yıl sonra yardımcı doçent olmaya hak kazanırsınız. Yardımcı doçentlik için gerekli şartları yerine getirince yardımcı doçent, en az 3-4 yıl sonra da doçent olursunuz. (Tabi bu sürelerin uzunluğu bireyin çalışma hızına bağlıdır) Profesör olmak için ise doçentlikten sonra en az 5 yıl gerekir. Doçent ve profesörlük için YÖK tarafından alana özgü olarak belirlenen ölçütlerin yerine getirilmesi gerek. Örneğin eğitim alanında şartlardan biri indekslerden birine giren bir dergide yayın yapmış olmak…

 

Akademisyen Nasıl Olmalı?

 

‘Akademisyenlik eğitimle mi olmalı?’ diye bir soru sormak isterim. Yani ‘Ben öğrenimimi tamamlayayım, uzmanlık yapayım artık ben akademisyenim.’ Hayır; böyle değildir. Akademisyen olmak için insanlarla bilgi paylaşımını bilmek lazım. O bilgiyi, siz kendiniz üretmeseniz bile o bilginin nasıl kullanılacağını insanlara öğretecek onlarla paylaşacak bir yapınızın olması lazım. Akademisyen, yaşamına da dikkat etmeli. Şekil olarak da bir akademisyene uygun yaşamı olmalı. Dürüst ve namuslu olmalı. Ben akademisyenlere ‘Hoca’ denilmesinden yanayım. ‘Hoca’ denildiği zaman o insana güvenilmeli; o insan sözünün arkasında durabilmeli; o insan sosyal bir insan olmalı; ülkesindeki politik olaylarla da ilgilenmeli ve hatta bunu öğrencileriyle de paylaşabilmeli. Tabii öğrencileri varsa. Çünkü, yeni eğitim sistemlerinde artık hocalık da değişti. Siz sadece ‘bir şeyler anlatan’ kişi formuna girmek durumundasınız. Halbuki sizin davranışlarınız ve öğrenciyle kuracağınız iletişim, ciddi bir model olmanızı sağlayacaktır.

 

Akademisyen Olmak İçin Tavsiyeler

 

Doktora yapmak ve akademisyen olmak isteyenlere önerilerim:

1. Kişisel markanızı oluşturmak için farklılıklarınızı zenginliğe dönüştürün. Beyin fırtınası yapın. Mesleki alanda profesyonel gelişiminiz için her sabah en az iki saatinizi ayırın. Sürekli yeni fikirler geliştirin.

 

2. Sahanızdaki bütün yenilikleri ve gelişmeleri anında takip edin. Alanınızda dünya lideri olmak için her gün çalışın. Çalışma programınız sürekli ve disiplinli olsun. Kendinizi düzenli okuma ve düzenli yazmaya zorlayın.

 

3. Bir alanda dünyada en iyi olmak ve usta olmak istiyorsanız o alanı kafanıza takın. Bu işte ustalaşmak ve zirveleşmek için en az 10.000 kaliteli saat ayırın. Bu da neresinden baksanız en az beş sene alacaktır.

 

4. Kendinizi çok iyi tanıyın. Güçlü ve güçsüz yönlerinizi çok iyi bilin. İlgi alanlarınız neler? Hangi konular ilginizi çekiyor? Nelerden hoşlanıyorsunuz? Sevdiğiniz işi yapın, yaptığınız işi sevin. Üzerine para ödeseniz yine yapmayı tercih edeceğiniz mesleği seçin. O zaman başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

5. Zorlu idealler uzun maraton gerektirir. Yılmak yok. Yola devam edin. Engellere rağmen vazgeçmeyin. Gecenin en karanlık kısmı şafağın başlangıcıdır.

 

6. Çalışmak, odaklanmak ve okumak çok zordur. Ciddi disiplin gerektirir. Kendinizi zorlamayı öğrenmelisiniz. Zamanınızı çok iyi yönetin. Internet, TV ve bilgisayar dünyasında kaybolmasın. Önceliklerinize odaklanın. Hedeflerinizi yazın. Defteriniz olsun. Kendi kendinizi motive edin. Kendi yoğurt yiyişinizi bulun. Güçlü yönlerinizi arayın, bulun, geliştirin ve kullanın. Kuvvetli yönlerinizi avantaja dönüştürün.

 

7. Zekanızı işletin nadasa bırakmayın. İlgi alanları geliştirin ve bol bol okuyun.

 

8. Yaptığınız işte dünyada en iyi siz olmayı hedefleyin. Bir farklılık oluşturun. Kimsenin yapamayacağı mükemmellikte bir alan bulun, niş yakalayın. Ya bulunduğunuz kategoride dünya lideri olun, ya da dünya lideri olabileceğiniz kategorinizi siz oluşturun. Rekabetin yoğun olduğu sularda yüzmek yerine “mavi okyanus”lara açılın (INSEAD Profesörleri Kim & Melbourne’un kaleme aldıkları dünyada rekorlar kıran strateji kitabı “Blue Ocean”ı okuyun. Kafanızdaki duvarları yıkın, kafanızdaki sınırları aşın.

 

9. Hayal kurun. Beş yıl sonra nerede olacaksınız? On yıl sonra nerede olmak istersiniz? Vizyonunuz ne?

 

10. Sabah erken kalkın ve güne erken başlayın. Sabahın bereketini yakalayın. Sabah 5 ile 10 saatleri arası altın saatlerdir. Bu saatlerde uyumak yerine geleceğiniz için çalışın ve bilgi üretin.

 

11. Sizin alanınızda dünya çapında tanınan ve sahasında lider olan isimleri takip edin. Onların hayat hikayelerini okuyun, röportajlarını takip edin. Mümkünse onlarla tanışın. Onları rol modeli olarak takip edin. Ancak kendi tarzınızı bulun.

 

12. Dünyaya sunacağın katma değerin ne olacak? Hedef kitlen kimler? Onlara pratik olarak ne fayda sağlamayı düşünüyorsun? Sunacağın hizmet niçin önemli? Hangi boşluğu dolduracaksın? Hangi problemi çözeceksin?

 

13. Ortaya koyduğun işi ve projeyi önce kendin sorgula. Kendi kendinin sorgulayıcısı önce sen ol. Yaptığın işi önce sen eleştir. Hatalarını önce sen fark et. Sonra yakın çevrende güvendiğin ve alanında uzman olan kişilerle projeni paylaş ve onların görüşlerini al. Olumsuz bile olsa eleştiriler topla ve bu eleştirilere cevaplar hazırla. Bu eleştiriler ışığında projeni geliştir ve daha kaliteli hale getir. Unutma ki projen ilk yazıldığında mükemmel olmaz. Defalarca iyileştirmen gerekebilir. Bir çok uzmanın ve profesyonelin fikrini almalısın. Geri besleme ve eleştiriler seni ve projeni uzun vadede güçlendirecektir.

 

14. Çevrendeki güvendiğin insanlara ideallerinden, hedeflerinden, ve projelerinden bahset. Onların fikirlerini al. Konuştukça ve anlattıkça hedeflerinin daha kristalleştiğini göreceksin.

 

15. Uzun, orta ve kısa vadeli planların olsun. Pusulan belli olsun. Rüzgarlar nereden eserse essin, senin gideceğin yönün az çok belli olsun. İdeallerinden vazgeçme.

 

16. İçinizden hiç çalışmak gelmediği zamanlarda kendinizi zorlayın ve işinizin başında oturun. Kendinizi çalışmanızla ilgili bir şeyler yapmak için uğraşın. Her gün yazabilmek için disiplinli bir şekilde en az 3 saat ayırın. Çok zor geliyorsa ve bir satır dahi yazamıyorsanız, en azından fikirlerinizi yazıya geçirin ve notlar çıkarın.

 

17. Sabah güne başladığınızda size en zor gelen ve en önemli olan işiniz neyse ona odaklanın. O korkutucu işi bitirmeye çalışın (EAT THAT FROG! – Brian Tracy). İşi parçalara bölün. Planlama yapın. Bir yerinden girip başlayın. Bir an önce sonuca ulaşmak için uğraşın. Gerekirse okumalar yapın. Projenizin içine girmeniz zaman alacaktır. Ancak bir süre sonra projenin içine girdiğinizi hissedeceksiniz. Bir momentum yakalayacaksınız. İşte o zaman iş daha kolay akacak. Projeyi bir dağa tırmanma olarak düşünürsek, dağın zirvesi bir süre sonra görünür hale gelecek ve bu da sizi daha fazla cesaretlendirecek. Ufak parçaları başardıkça adım adım ilerlediğinizi göreceksiniz. İşte artık Momentumu yakaladınız. Ufak molalar verin ama projeden kopmayın. Uzun zaman harcayarak projenin içine girebildiniz. Çalışabildiğiniz kadar çalışın ve ilerleyebildiğiniz kadar ilerleyin. Ancak aşırı yorgun düşmeden önce çalışmayı bırakın ve ertesi gün için yarım saat plan yapın. Mümkün ise, en severek yaptığınız ve heyecanlandığınız yerde bırakın. Böylece yarın işin içine girmeniz daha kolay ve çabuk olacaktır.

 

18. İlham için altın kural: İlham gelmesini bekleme! Hemen işe ve okumaya koyul. İlham gelince de sonuna kadar kullanmasını bil ve gelen ilhamı kayda geçir. Zaman kaybetme. Kaybettigin her dakika için sorumlusun. Her gün başlarken ne yapacağını bilerek başla. Sabahtan en zor işi hallet, hemen iradeni zorla. Sonra işler kolaylaşacaktır.

 

Güne bir şey başararak küçük zaferler elde ederek başla, e-mail veya gazete okuyarak değil. Hergün yemek, hava, su gibi araştırma ve okuma yap ve yazmaya çalış. Senin imtihanın bugün. Bugünü kazanırsan her şeyi kazanabilirsin. İçinde bulunduğun dakikayı kazanmaya bak.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
ALACAKARANLIK

ne yazık ki ülkemizde akademisyenlik ünv. bitirince dışarda işsiz kalmayım diye seçilen bir meslek dalı oldu. nasıl olsa 5-10 yılda bir bide terfi alıyorlar. kimsenin doğru dürüst birşey geliştirdiği insanlığın hizmetine sunduğu bişey yok nerdeyse. gerçekten işini yapanları tabi ki tenzi tutuyorum ama buda bir elin parmakları kadar ancak

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...