Jump to content

Musevi Dilleri


Guest Suzie

Önerilen Mesajlar

Musevi Dilleri: Dünya üzerinde Museviler'in konuştuğu veya bir zamanlar konuşmuş olduğu diller.

 

Yahudiler tarih boyunca farklı diller konuşmuşlar ve bu dillerde eserler vermişlerdir. Şüphesiz bunlardan en fazla bilineni İbranicedir, Nebukadnezar tarafından Babil'e sürülen Museviler burada Aramice öğrenmişler ve bu dilde birçok kitaplar yazmışlardır. Daha sonralara Aramice, İbranice'nin yerini almış İbranice sadece din dili olarak yaşatılmıştır. Helenistik dönemde Yahudiler Yunanca'nın Koine diyalektini konuşmaya başlamışlardır.

 

İkinci Tapınağın yıkılmasıyla Dünya'ya dağılan yahudiler İspanya'da 15. yy İspanyolca'sı olan Ladino, Doğu Avrupada'da Cermenik bir dil olan Yidiş kullanmışlardır. Arap ülkelerinde yaşayan Yahudiler se Arapça konuşmuşlar ve Judeo Arap lehçesi geliştirmişlerdir.

 

Günümüzde Yahudiler, birinci dil olarak bulundukları ülkenin dilini konuşurlarken, ikinci dil olarak İbranice, Yidiş, Ladino, Aramice veya Judeo Arap dillerinden birini konuşurlar.

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...