Jump to content

Göz Tembelliği


Vakt-i Leyl

Önerilen Mesajlar

Tıp dilinde ambliyobi olarak adlandırılan göz tembelliği; çocukluk yıllarında görülmekte olup, genelde bir gözde, bazense her iki gözde de görülebilen, keskin görememe şeklinde gerçekleşen bir göz problemidir.

 

Göz tembelliğinin doğuştan gelme olması kuvvetli muhtemeldir. Fark edilmesi güç olan bu hastalık zamanında teşhis konulması halinde, tedavisi gayet basittir. Oluşum şekli kullanılmayan göz sinirlerinin pasif duruma geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bu görme bozukluğunun oluşmasının en büyük sebebi şaşılıktır. Bu sebepten ötürü ebeveynlerinde şaşılık problemi olan kişiler erken yaşta göz doktoruna hiçbir sorunları olmasa dahi muayene olmalıdırlar. Tabi bu konuda ailelerin de bilinçli olması gerekmektedir çünkü 9 yaşından sonra görme sistemi gelişimini tamamlamış olacağından bu yaştan önce, hatta 4 yaşına kadar, şaşılık problemi yaşayan aileler çocuklarını göz muayenesinden geçirtmelidirler.

 

Göz tembelliğine şaşılık gibi birkaç faktör daha neden olabilmektedir bunlar;

Reaktif farklılık, tek gözün diğerine oranla daha miyop,hipermetrop veya astigmat olmasından kaynaklanan göz tembelliğine yol açar.

Göz dokularında şeffaflık bozulması, en ağır göz tembelliğine yol açan bu durum, katarakttan kaynaklanmaktadır.

 

Şaşılık, kayan gözün görmesiyle birlikte o gözden kaynaklanacak görüntüyle birlikte çift görme gerçekleşeceğinden , kayan gözden gelen görüntüyü beyin yok sayar bu sebepten ötürü bu göz tembelleşir.

 

Göz tembelliği görme bozukluğu olan insanlar, detay işleri yapmakta ve odaklanmakta güçlük çekerler. Bu durum çoğu zaman fark edilmemektedir. Bu hastalığın teşhisi için doktor muayenesinden geçmek şarttır.

 

Göz tembelliği için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Fakat görme düzeyi yüzde 20’nin üzerinde olan kayma düzeyi 8 prizma altında bulunan hastalar için Neurovision tedavi yöntemi en uygunudur. Bu tedavi şartlarına uyan hastalar yaklaşık 40 seans civarında uygulamadan geçmektedir. Fakat bu 40 seansın tamamı hastanede değildir.

 

Hastanede uygulanan ilk seans ardından tedavinin geri kalan sürecini hasta evinde bilgisayar programları sayesinde gerçekleştirmektedir. Uygulamaya başlayan hastanın bu bilgisayar programı ile hastalık seviyesi belirlenir ve göz tembelliğini yenebilmesi adına bu program, hastaya yapması gereken çalışmaları söyler. Aynı program doktorda da var olduğundan doktor da sisteme giriş yaparak hastanın ilerleyiş sürecini kontrol ederek gerekli noktalarda hastaya müdahale eder. Seansların eksiksiz olarak uygulanması ile birlikte ve doktor kontrolleri ile hasta 3-4 ay kadar bir sürede tedaviden başarı elde edebilir.

 

Göz tembelliği hastalığının hiçbir cerrahi yanı yoktur hasta olan kişi hastalığının tespiti ile birlikte, kendi iradesi ile bu hastalığı yenmek zorundadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
ıspanaknamık
Bir topluma girdiğimde genelde baş ve göz ağrım oluyor ve bu günlerce sürüyor.

toplumda nasıl mavi yazacağım:D yoksa konuşmadan elimle bir mavi kalem ve bir kağıtlamı iletişim kuracağım:D

 

avatar filmini izledinmi heh işte kendini maviye boyayacaksın :rofl::rofl:bir ikide tısla hiçbirşey olmaz eyva

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Konu göz iken benimde başım,gözüm ikisi birden zaman zaman çok ağrıyor:(

sanırım bunun gözardı etmemeliyim doktora gitmeliyim.

ama hayır bu nazardan oluyor sanırım fark ettim ben:D

bendede bu şikayetler vardı,doktora gittim astigmat olduğunu söyledi,gözlük verdi,bence en kısa zamanda uzman bir hekime gidin muayene olun arkadaşım

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
ne oluyor yahu forum sağlık ocağına döndü :rofl:

herkes sağlık konusu açıyor kendimi dr. özün programında gibi hissettim :D

 

--- Sonraki mesaj ---

 

greys anatomy:rofl:

 

bende boyle bı sırt agrısıyla bırlıkte ateslenme mıde yanması falan oluyo nedendır acaba :D

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...