Jump to content

Hayalimdeki Hayat


tolgacelebi
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

HAYALİMDEKİ HAYAT

Tolga ÇELEBİ

Hepimizin hayalinde yaşamak istediği bir hayat vardır. Bu kimilerine göre çok uzak, kimilerine göre ise oldukça yakındadır. Bazı insanlar en dipte ‘kaybeden insan’ olarak yaşamaya mahkum etmiştir kendini. Bu kişiler, ‘acıların çocuğu’ rolünü oynarlar. Bazıları ise zirvede yaşamayı hayal eder ve tüm gücüyle bu hedef için çalışır, çabalar. Mümin SEKMAN bu konu ile ilgili güzel bir cümle kullanıyor: “Doğduğumuz sınıf, ne kadar şanslı olduğumuzu; öldüğümüz sınıf, ne kadar başarılı olduğumuzu gösterir.” Doğru söze ne denir?

Başarılı olmanın yolu herkese açıktır. Eğer sadece zengin insanların başarılı olduğuna inanıyorsanız size birkaç örnek vereceğim. Doğuda, Güneydoğuda, ya da bu güzel vatanın herhangi bir köşesinde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelerek, başarılı bir insan olarak hayatına devam eden birçok kişi var. Üniversiteyi maddi imkansızlıklarla zar zor okuyan ve şu an büyük şirketlerin önemli pozisyonların da görev yapan bir çok başarılı insan var. Toplum için başarılı olan gerçek insan; nerde olursa olsun, hangi işi yaparsa yapsın, katma değer sağlayan ve işini düzgün yapan insandır.

İnternette başarının anlamıyla ilgili komik bir mesaj dolaşıyor. Burada paylaşmak istiyorum.

4 yaşınızdayken başarının anlamı; altınıza kaçırmamaktır.

12 yaşınızdayken başarının anlamı; kalabalık bir arkadaş grubuna sahip olmaktır.

20 yaşınızdayken başarının anlamı; güzel bir kız arkadaşınız olmasıdır.

35 yaşınızdayken başarının anlamı; zengin olmaktır.

60 yaşınızdayken başarının anlamı; cinsel hayatınızın aktif olmasıdır.

70 yaşınızdayken başarının anlamı; kalabalık bir arkadaş grubuna sahip olmaktır.

80 yaşınızdayken başarının anlamı; altınıza kaçırmamaktır.

Herkesin başarı tanımı farklıdır. Kimi hedeflerini büyük koyar, kimi ufak şeylerle bir hayat kurar. İyi bir iş, mutlu bir evlilik, iyi evlatlar ve güzel bir emeklilik; bazıları için büyük bir başarıdır. Everest’e tırmanmak ve bir rekora imza atmak ise başka birine göre başarıdır. Bu durumda başarılı olup olmadığımıza karar verecek olan yine biziz. Yetmiş milyonun önüne mi geçmek istiyoruz, yoksa ilk on milyonun içine girmek bizim için yeterlimi? Belki de bu dünyadaki yaşamımızda iyi bir insan olmayı, Ahiret hayatında bunun mükafatını almayı istiyoruzdur. Başarı kavramının karşılığı insandan insana değişiyor.

Ben inanıyorum ki, milyarlarca insan, ‘nasıl başarılı oluruz?’ sorusunun cevabını arıyor. Kitap okuyarak, seminerlere katılarak başarılı olmayı öğrenmek pek de mümkün olmaya bilir. Ama kendimizi eğiterek; bizi başarıya taşıyacak motivasyonu elde etmeyi öğrenebiliriz. Ya da başarılı insanların hayatını inceleyerek, kendimize örnek edinebiliriz.

Okuduğum birçok kişisel gelişim kitabı; ‘istersen uçmayı da öğrenebilirsin’ diyecek kadar abartılı yazılmıştı. Elbette ki bu mümkün değil. Uçma yeteneği kuşlara özgü bir davranış. Başarılı olmak isterken, koyduğumuz hedeflerinde mantıklı ve gerçekleşebilir olması gerekiyor. Durup dururken havaya yükselmeyi istemek saçmalıktan başka bir şey değil. Mantıklı hedefler ve iyi bir motivasyon başarılı olmamıza yetebilir.

Başarılı olmayı öğrenmenin en iyi yolu, başarılı insanlarla çalışmaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Hayalimdeki Hayat

      Hepimizin hayalinde yaşamak istediği bir hayat vardır. Bu kimilerine göre çok uzak, kimilerine göre ise oldukça yakındadır. Bazı insanlar en dipte ‘kaybeden insan’ olarak yaşamaya mahkum etmiştir kendini. Bu kişiler, ‘acıların çocuğu’ rolünü oynarlar. Bazıları ise zirvede yaşamayı hayal eder ve tüm gücüyle bu hedef için çalışır, çabalar. Mümin SEKMAN bu konu ile ilgili güzel bir cümle kullanıyor: “Doğduğumuz sınıf, ne kadar şanslı olduğumuzu; öldüğümüz sınıf, ne kadar başarılı olduğumuzu gösteri

      , Yer: Kişisel Gelişim

×
×
  • Yeni Oluştur...