Jump to content

Kan Kanseri (Lösemi)


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Lösemi (söylenişi Fransızca'dan, aslında Yunanca'dan λευχαιμία, λευκό, lefkó - beyaz, ak ve αίμα, ema - kan), kan hücrelerinin özellikle de lökositlerin normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Yüksek sayıdaki olgunlaşmamış ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerini alması ile iliklerde hasar meydana gelir. Böylece kan pıhtılaşmasında rol oynayan plateletler ve savunmada rol oynayan lökositlerin sayısı azalmaya başlar. Bu da lösemi hastalarında zedelenmelerin ve kanamaların yoğun görülmesine, hastaların kolay enfeksiyon kapmasına neden olur. Savunma mekanizması zayıflar. İleri aşamalarda kırmızı kan hücresi eksikliği anemiye, nefes darlığına neden olabilir. Bunun dışında zayıflık ve yorgunluk, ateş, bazı nörolojik semptomlar, dişetlerinde şişkinlik ve kanamalar gibi belirtileri de vardır.

 

Kan kanserinin hücre tipine göre (myeloit, lenfoit gibi) ve hastalığın süresine göre (müzmin ve had) çeşitleri vardır. Bazı tipler daha hızlı ve kötü bir gidiş gösterir. Çocukluk çağında lösemi tipleri diğer kanser tiplerine göre daha sık görülmektedir.

 

Akut Lösemi

 

Akut lösemide, kemik iliğinde olgunlaşmamış kan hücreleri hızlı bir şekilde üretilmekte, ve sonuçta sağlıklı-normal kan hücrelerinden sayıca daha fazla hale gelmektedirler. Bu anormal hücreler diğer organlara da yayılarak, organı fonksiyonlarını yapamaz hale getirebilirler. Akut lösemilerin sınıflandırılması temel olarak olgunlaşmayan hücrelerin tipleir esas alınarak yapılır:

 

- Akut Lenfoid Lösemi (ALL) : Normalde lenfosit adı verilen olgun kan hücresi tipine dönüşmesi gereken lenfoblast isimli olgunlaşmamış kan hücrelerin artması ile karakterizedir. Bu lenfoblastlarin sayıları çaok miktarda artar ve genelde lenf düğümlerinde birikirek şişliklere neden olurlar. ALL, en sık gözlenen çocukluk çağı kanseridir, ve 15 yaş altındaki çocuklarda gözlenen lösemilern %80 i ALL dir. Bazen yetişkinlerde de görülebilmekle birlikte, 50 yaşın üzerinde ALL son derece nadirdir.

 

- Akut Myeloid Lösemi (AML) : Myeloblast adı verilen ve normal kan hücrelerine dönüşmesi gereken olgunlaşmamış kan hücrelerlinin üretimi ile karakterizedir. Olgunlaşmamış bu hücreler kemik iliğinde çok yüksek sayılara ulaşırlar ve normal kan hücrelerinin üretimini azaltırlar. Sonuçta anemi (kansızlık - kırmızı kan hücresi üretiminde azalma) ve sık enfeksiyona yakalanma (beyaz kan hücresi üretiminde azalma) durumu ortaya çıkabilir. Ergenlik çağında ve 20 li yaşlarda saptanan lösemilerin %50 sini, yetişkinlerdeki lösemilerin de %20 sini AML oluşturur.

 

Lösemi Belirtileri

 

Erken döneme ait belirtiler genelde gözden kaçmaktadır, çünkü bu dönemdeki şikayetler nezle veya diğer sık gözlenen hastalık şikayetlerine benzer.

 

- Ateş, halsizlik, kemik ve eklemlerde ağrılar, baş ağrıları, deride kızarıklıklar,

- lenf düğümlerinde şişlikler

- sık sık enfeksiyona yakalanma

- sebebi bilinmeyen kilo kaybı

- dişeti ve burun kanamaları

- karaciğer veya dalakta büyüme veya karında şişkinlik hissi

- ciltte sık sık çürükler meydana gelmesi veya kesiklerin çok güç durması

 

Kan kanserinin hücre tipine göre (myeloit, lenfoit gibi) ve hastalığın süresine göre (müzmin ve had) çeşitleri vardır. Bazı tipler daha hızlı ve kötü bir gidiş gösterir. Çocukluk çağında lösemi tipleri diğer kanser tiplerine göre daha sık görülmektedir.

 

Lösemi Tedavisi

Halk arasında kan kanseri olarak da bilinen lösemi tedavi edilebilen ancak son derece pahalı bir hastalık. 3-5 yıl arası süren tedavi % 70-85 oranında başarıya ulaşıyor. Çocukluk çağında her yıl 1000-1500 kadar yeni lösemi ortaya çıkıyor.

 

Lösemi Bitkisel (Alternatif) Tedavi

Alternatif bitkisel lösemi tedavisi erken evrelerde mümkün olan bir hastalıktır. Uygulanacak bitkisel tedavi uzmanlar tarafından hastanın yaşı, hastalığın evresi, daha önce aldığı - almadığı tedaviler göz önünde bulundururak uygulanır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selam

 

Merhaba bu kan kanserinin kac türü var bilmiyorum ama eski kitaplarin birinde buna dair bir bilgiye rastlamistim . Dogruluk derecesini bilmiyorum yinede bilgi acisindan burda paylasmak istedim suan kaynakta aklimda degil ama yinede paylasmayi uygun gördüm . Kan kanserine karsi kaplumbaga kaninin hastaya icirilmesi tavsiye ediliyor .ama hastanin haberi olmamali . Neticede bunlar alternatif tedavi yöntemleri bende doktor olmadigim icin cesit ve türlerini bilemiyorum ama sadece bilgi acisindan ve kaybolmami acisindan yazdim ve paylasmak istedim .

 

Saygilarimla iyi paylasimlar hoscakalin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selam

 

Kan kanserine karsi kaplumbaga kaninin hastaya icirilmesi tavsiye ediliyor .ama hastanin haberi olmamali . Neticede bunlar alternatif tedavi yöntemleri bende doktor olmadigim icin cesit ve türlerini bilemiyorum ama sadece bilgi acisindan ve kaybolmami acisindan yazdim ve paylasmak istedim .

 

Saygilarimla iyi paylasimlar hoscakalin

 

 

kaplumbaga kanimi? ilk defa böyle birsey duydum hangi deneyi sonucu bu yöntem onaylanmis? inanmayin öyle seylere yalan! lösemi=leukämie, ikiye ayrilir 1. kronik lösemi 2. akut lösemi. tehlilkeli olani akut lösemi, tibba göre bu birkac hafta- 6 ay icinde öldürür, tabi dogrusunu Allah bilir. kronik lösemi cogu zaman hasta tarafindan bilinmez bile yillardir yasar hastaligiyla. tibbda lösemi cesidi budur: AML, ALL, CLL, CML. cocuk yasda gecirilen lösemiyi yenme sansi cok cok yüksek ama ilerki yasda akut olarak yakalanmis lösemi cok tehlikeli. terapisi sanirim bilinir kök hücre nakli bu yüzden herkezin kök hücre bankasina üye olmasi önerilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

KAPLUMBAĞALAR hakkında yanlış inanışlar;

 

Kanser hastalığına iyi geldiğini duyan kişiler veteriner kliniklerine defalarca kaplumbağa getirip kanının alınmasını istiyorlar. Kanser tedavisi gören kişilerin mikropsuz şeyler tüketmeleri gerekirken, doğal ortamda bir çok mikrobu üzerinde barındırmaya alışmış bir kaplumbağanın kanı ile o insana geçeçek hastalıkları düşünmek bile istemiyorum, gerçekten çok sakıncalı bir durum.

 

Kaynak:“Reptil Hastalıkları”, Prof.Dr.Arif Kurtdede

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bakin okul tibbi disinda destekleyici terapi yapilir bunu hekime sorarsin eger alinan ilaclar/kemoyla carpisan birsey degilse yapilir. örnek vereyim: bu gün kanser terapisinde destekleyici terapi olarak yüksek dozda vitamin c seruma takilib verilir, bu hastayi dinc tutar istahini acar lakin kani düzene sokamaz bu yine farkli birsey ama hicbir terapi görmeyib, yalniz bilmem ne otu bilmem ne kani aldim gecti diyenler UMUT TACIRIDIR! sakin bu tür yazilanlara inanmayin. sifanin kaynagi evel Allahtir sonrada okul tibbidir, yine yaziyorum kel derman bulsa kendi basina sürermis öyle olsa dünyada hic kimse ölmeye mahkum kalirmiydi? löseminin önce ne oldugunu tam tefaruatli bir okuyun sonra kendiniz karar verin cicekle/ böcekle iyi olurmu olmazmi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Kan Kanseri - Lösemi...

   kan kanseri nedir - lösemi nedir - lösemi nedenleri - lösemi çeşitleri - lösemi tedavisi   Tanımı: (Lösemi) Kandaki akyuvarların sayıca çok fazla artmasıyla belirlenen bir hastalık gurubudur.   Nedenleri: Radyasyonun neden olduğu iddia edilememekle birlikte, iyonlaştıncı ışınlara maruz kalmanın, hastalığın oluşum olağanlığını arttırdığı tahmin edilmektedir. Lösemiler başlıca üç guruba ayrılır.   1. Akut: Erkekte daha fazla görülen bu tip, çocuk lösemililerin de şeklidir. Hastanın boğaz

   , Yer: Kanser

  • Kan Kanseri (Lösemi) Belirtileri...

   Löseminin belirtileri nelerdir? Löseminin klinik belirtileri birçok hastalık ile karışır. Halsizlik, iştahsızlık, solukluk, düşmeyen ateş, deride morluklar veya küçük kırmızı kanama odakları, burun ve diş etlerinden kanama, karında şişlik, lenf bezlerinde büyüme, kol ve bacak ağrıları bunlar arasında sayılabilir. Bunlardan birinin veya birkaçının olması durumunda kan ve kanser hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.   Lösemi ölümcül bir hastalık mıdır?Sağ kalma oranı nedir? Lösemi çocuklu

   , Yer: Kanser

×
×
 • Yeni Oluştur...