Jump to content

Affediyorum


Önerilen Mesajlar

AFFEDİYORUM

Tolga ÇELEBİ

Hayat kimseye torpil yapmaz. Tüm insanlık ailesi, yirmi dört saate sahip. Bu zamanı dilerseniz, çalışmak ve mutlu olmak için geçirirsiniz, yapılan hataları affedersiniz. Dilerseniz şikayet etmek ve karamsarlıkla geçirirsiniz, öfke ve kin dolu bir hayatı seçersiniz.

Parmağınızı kestiğiniz zaman, yara bir süre sonra kapanır. Beden yaratılışı gereği bu yarayı onarır. Fakat bir insan, başka birine küstüğü zaman, onu affetmek istemez, bu yarayı da kapatmak istemez. Kini ve öfkesi her zaman canlı kalır. Olaya bu açıdan bakarsak kin, öfke, nefret gibi kavramların evrene ve yaratılışa ne kadar ters olduğunu görebiliriz. Evren, hayat affedicidir. Bu alemin yaratıcısı Allah C.C.; tövbe eden kullarını, sözlerinde sadıklarsa affedeceğini bildirmiştir. Ama insanlar affetmiyor, ne kadar garip bir durum. Yaratıcı affediyor, yaratılan insan affetmiyor...

Hayatla uyum içinde olanlar, affeder. Bizler, duygularımızın, düşüncelerimizin, eylemlerimizin efendisiyiz. Yaptığımız davranışlar için, başka insanları suçlayamayız. Düşüncelerimiz ve karamsarlığımız için, başkalarını suçlayamayız. Bize yapılan bir kötülüğü affetmek de, kin gütmek de elimizde.

Yaşanan her olay, hayatımızda bir iz bırakır. Hayattan zevk almak için, bu izlerden ve geçmişin tortularından kurtulmalıyız. Kin ve nefret bizim sırtımızda bir yük oluşturur. Kin duyduğumuz bir insanın başına gelen iyi olay bizi üzer. Bu davranış hayatın bütünlüğünü inkar etmektir aslında. Bilinçaltınıza affetmeye yönelik telkinler verin. “O kişiyi affettim” diyebilirsiniz. Ya da o kişi ile ilgili bir haber aldığınızda; üzülüp üzülmediğinizi kontrol edin. Nefretten arınmak ve affetmek büyük bir erdemdir. Bir kişiyi gerçekten affettiyseniz, olayı hatırlarsınız ama acı çekmezsiniz.

Affetmek vermektir aslında. Sizi üzen bir insana, huzur veya sevgi vermektir. Evrendeki her şeyde vermek üzerine kurulmuştur. Toprak, doğa, güneş karşılıksız verirler. Başkalarını affetmek huzur ve sağlık için gereklidir. Affederseniz hafiflersiniz. Önce kendinizden başlayın ve kendinizi affedin. Geçmişinizi affedin. Kendinizi affederek EGO’nuzun üzerinizdeki etkisinden sıyrılın.

Hazreti Ali R.A;”Bir suçluyu affettiğin zaman pişman olma, cezalandırdığın zaman sevinme” buyuruyor. Aslında bu söz, yazdığımız her şeyi özetliyor.

İş işten geçmeden hayatınızda bir temizlik yapın, affedin. Egonuzu temizleyin, zihninizi temizleyin, gönlünüzü kin, nefretten temizleyin ve affedin. Affetmek biz seçimdir, özgürleşmeyi seçin.

Yazımı bitirirken; internette gördüğüm kısa bir yazıyı da paylaşmak istiyorum.

Affetmek, o kişiyi sevmek değil.

Affetmek, o kişiyle konuşmak zorunda olmak değil.

Affetmek, o kişiyle ilişkiyi sürdürmek değil.

Affetmek, o kişinin beklentileri doğrultusunda davranmak değil.

Affetmek, o kişiyi kucaklamak değil.

Affetmek, o kişiyi suçsuz bulmak değil.

Affetmek, o kişiyi hakli bulmak değil.

Affetmek, o kişinin verdiği zararları telafi etmek için çaba göstermemek değil.

Affetmek kırgınlığın, kızgınlığın, nefretin hapishanesinden özgürlüğe çıkmaktır. Affetmek artık acıyı hissetmemektir. Yapılanları zihinsel olarak unutmak zaten mümkün değildir. "Duygusal unutma" affetmenin diğer adıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel yazı affedebilene ne mutlu ama ben affedemiyorum...Duygusal olarak da unutamıyorum...Kinim nefretim büyüyor içimde hırsıma yenik düşüyorum belkide ama affedemiyorum bana yapılanları yaşadıklarımı tek dileğim bana bunları yaşatanların hepsi Rabbimin merhametinden esirgeyici ve bağışlayıcığından mahrum kalsınlar...Benim içimi çok yaktılar ciğerlerimi yaktılar dağladılar içimi günlerce aylarca....

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Affetmek kırgınlığın, kızgınlığın, nefretin hapishanesinden özgürlüğe çıkmaktır. Affetmek artık acıyı hissetmemektir. Yapılanları zihinsel olarak unutmak zaten mümkün değildir. "Duygusal unutma" affetmenin diğer adıdır

paylasim icin tesekkurler...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
kimseye kin gütmüyorum ve beni üzen herkesi affediyorum :)

günün en güzel paylaşımı..

tesekkurler...

 

Rica ederim queen of spades

 

--- Sonraki mesaj ---

 

guzeldi, tesekkurler

 

Rica ederim blessed

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Güzel yazı affedebilene ne mutlu ama ben affedemiyorum...Duygusal olarak da unutamıyorum...Kinim nefretim büyüyor içimde hırsıma yenik düşüyorum belkide ama affedemiyorum bana yapılanları yaşadıklarımı tek dileğim bana bunları yaşatanların hepsi Rabbimin merhametinden esirgeyici ve bağışlayıcığından mahrum kalsınlar...Benim içimi çok yaktılar ciğerlerimi yaktılar dağladılar içimi günlerce aylarca....

 

Hayatımız boyunca geçmişteki her olay bizde bir iz bıarkır. Bu izleri taşıdığımız sürece soırtımızda büüyk bir ağırlık ile yaşarız. Tek yolu geri dönmek affetmek ve hafiflemektir. Selamlar.

 

--- Sonraki mesaj ---

 

öyle insanlar var ki affettikçe kötülükleri bin kat daha artıyor o zaman insan affettiğine pişman oluyor. çok güzel bir paylaşım bu yazı.

 

Rica ederim vittorya

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belkidw insan karşısındaki insanı affetmeyerek hakkını helal etmeyerek cezalandırdığını düşünüyor...Acıdan yok olmak hayatın içinde eriyip gitmek ne demek yaşayan bilir... Kimse bana affetmek büyüklüktür falan demesin benim hayatım mahvoldu yok oldum eridim şimdiye kadar dişlerimden yana bir problemi olmayan benim dişlerim döküldü sıkıntıdan ağzımda tek bir dolgu bile yokken...Benim hayatım karardı uykularım terk oldu gözyaşı dökmediğim tek bir günüm yok hayallerim elimden alındı gitti peki ne için bir hiç uğruna ben bu haldeyim şimdi içimi tek rahatlatan o insanları affetmeyip Allaha havale etmek...Çok zor şeyler yaşadım yaşıyorum insanlara karşı güvenimi yitirdim ben yaşadıklarım yüzünden hiç kimseye güvenemiyorum..Tek temennim Rabbimin gazabı üzerlerinde olsun...Benim bir damla gözyaşım onların yüreklerinde cehennem azabı olsun inşallah...Sakın bunlar için kınamayın beni benim yüreğim ancak bunları düşününce biraz olsun serinliyor..Aylardır ciğerlerim yanıyor benim...O kadar kolay değil affetmek herkes kendi yaşadığını biliyor.benim dünyamı yıktılar yok ettiler beni şimdi gelip benden af dilemesinler....

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...