Jump to content

Kutsal Şehirler


Guest Suzie
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kudüs • Safed • Hebron • Tiberia

 

Kudüs

 

Kudüs (İbranice: יְרוּשָׁלַיִם, Yerushaláyim; Arapça: القُدس, al-Quds). İsrail Devleti'nin başkenti ve 125.1kilometrekarelik bir alanda 732,100 ikamet edeni ile en kalabalık şehri.

 

Kudüs, Akdeniz ile Ölü Deniz'in kuzey ucunun arasında kalan Judean Dağlarında bulunmaktadır. Şehrin tarihi milattan önce 4000'lere kadar gider, ki bu da Kudüs'ü dünya üzerindeki en eski şehirlerinden biri yapar. Kudüs üç İbrahimi din için de özel ve kutsal şehir olarak sayılmıştır, zamanında maalesef Kudüs uğruna nice savaşlar verilmiş, şehir çok defa el değiştirmiştir. Kudüs, milattan önce 10.yüzyıldan bu yana Museviliğin en kutsal şehri ve ruhani merkezidir. Aynı zamanda şehir çok fazla antik Hıristiyan sit alanları barındırmaktadır ve Mekke ile Medine'den sonra İslamiyetteki üçüncü kutsal mekanın bulunduğu şehirdir.

 

Kudüs'ün sur içinde kalan bölümü artık "Eski Şehir" olarak anılmaktadır. Aslında 1860'a kadar şehrin tamamı olan bu Eski Şehir, 1982'de tehlikedeki Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır. Eski Şehir geleneksel olarak dört bölgeye ayrılmıştır. Ama bugünkü kullanılan adları -Ermeni, Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman Mahalleleri- ancak 19.yüzyılın başlarında açıklanmıştır.

 

Sadece 0.9 kilometrekarelik bir alana sahip olan Eski Şehrin bazı alanları dini öneme sahiptir. Tapınak Dağı ile Kuzey Duvarı Yahudiler için, Kutsal Sepulchre Kilisesi Hıristiyanlar için ve Mescid-i Aksa ile Kubbetüs Sahra Müslümanlar için kutsal merkezlerdir.

 

Safed

 

Safed (İbranice: צְפַת; Tsfat, Arapça: صفد; Safad), İsrail'de, Kuzey Eyaleti'nde bulunan bir şehirdir.

 

2003 nüfusu 26.600'dür. Museviliğin 4 kutsal şehrinden biridir ve Kabala tarikatının merkezidir.

 

Ayrıca 900 metrenin üzerindeki rakımı sayesinde, ılıman yazları ve karlı kışları ile popüler bir tatil mekanıdır.

Hebron

 

El Halil (Arapça: الخليل; al-Halil, İbranice: חֶבְרוֹן; Hebron), Batı Şeria'daki İsrail işgal bölgesinde bir şehirdir. Resmi olarak Filistin'e bağlıdır. Musevilerin 4 kutsal şehrinden biridir.

 

Şehirde 120.000 Filistinli ve 600 İsrailli yaşar. Rakımı 930 metredir.

 

El Halil, Kudüs'ün 35 km güneyinde yer alır. Üzümü, limon tuzu ve cam üflemeleriyle ünlüdür. Eski şehir merkezi, dar sokakları, düz damlı evleri ve eski pazarları ile simgeleşmiştir. Şehirde iki Filistin üniversitesi vardır.

 

Tiberya

 

Tiberya (İbranice: טבריה; Tverya; Arapça: طبرية; Ṭabariyyah), İsrail'in batısında bir şehirdir. Museviliğin 4 kutsal şehrinden biridir. İsmini imparator Tiberius'tan almıştır.

 

Şehir 20 yılında Herod Antipas tarafından yaptırılmıştır.

 

dır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...