Jump to content

Gözyaşının Faydaları,Azlığı Veya Hiç Olmaması...


Renan

Önerilen Mesajlar

Gözyaşının bilinmeyen yönleri

 

Gözde sadece üzüntü veya sevinç anında değil sürekli gözyaşı üretili-yor ve bu, gözü beslemenin yanı sıra mikroplara karşı da koruyor.

 

Üzüldüğümüz, sevindiğimiz ya da acı duyduğumuz anda birden boşalan gözyaşlarının, gözü besleme ve mikroplara karşı koruma gibi çok önemli işlevleri olduğu, azlığı veya yokluğunun da görme kaybına kadar varan sonuçlara yol açtığı bildirildi. İstanbul Göz Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Erol Demirci, kapakla gözün saydam tabakası arasındaki kayganlığı ve ikisi arasındaki hareketi kolaylaştıran gözyaşının, çok önemli ve ciddi bir işlevi olduğunu vurguladı. Kimyevi maddeler ihtiva eden gözyaşının, gözü beslemesinin yanı sıra zararlı mikroplara karşı da antibakteriyel maddeler ürettiğini anlatan Opt. Dr. Demirci, bilinenin aksine gözde sürekli bir gözyaşı üretimi olduğuna işaret etti. Opt. Dr. Demirci, "Gözyaşı üretimi günde ortalama birkaç mililitre kadardır. Ancak duygusal anlarda ya da fiziksel bir acıda gözyaşları bezleri uyarılır ve gözyaşının motor fonksiyonları devreye girer. Böyle durumlarda gözyaşı üretimi birkaç misli artar. O zaman da ağlama dediğimiz olay meydana gelir." diye konuştu. İki gözün iç tarafında bulunan iki delikten, görevini yerine getiren gözyaşının emilmek suretiyle genze atılarak, tahliye edildiğini de anlatan Opt. Dr. Demirci, gözlerin fazla yaşarmasının da tahliye yolunda bir bozukluk olduğunu gösterdiğini, 40'lı yaşlardan sonra özellikle kadınlarda, çoğunlukla romatizmal hastalıkla birlikte görülen ve gözyaşının azlığı veya hiç olmaması şeklinde belirtiler veren "kuru göz sendromunun" da pek çok zararları olduğuna dikkat çekti.

 

Az ya da çok olması da zararlı

 

Gözyaşı olmaması ya da çok az olması, kapakla göz hareketinin ıslaklığının kurumasına neden olur.

 

İki tane yağsız dişlinin çalışması gibi kapak, görmenin birinci ortamı olan kornea dediğimiz saydam tabakada, tahrişkar bir açılıp kapanmayla lekeler oluşturur. Bu lekeler insana büyük ıstırap verir. Camın gittikçe buharlaşıp buzlanması gibi bir döneme girilir. Hatta bu uzun dönemlerde o cam tamamen buğulanır ve bir göz nakline ihtiyaç duyulacak döneme gelebilir. Görme yetisi kaybolur. Çünkü pencere artık tamamen kapanmış olur.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...