Jump to content

Kaymakam Kimdir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

tanım

kaymakam, ilçenin genel yönetiminden sorumlu olan, devleti ilçede temsil eden, ilçenin en yetkili kamu görevlisidir.

 

görevler

kaymakam görevlerini bağlı olduğu ildeki valinin denetimi altında yürütür.

başlıca görevleri şunlardır:

- ilçede yasaların uygulanmasını sağlar,

- valinin emirlerini uygular,

- ilçedeki çeşitli kamu kurumlarının çalışmaları arasında eşgüdümü sağlar,

- halkın şikayetlerini dinler, ihtiyaçlarını saptar ve giderilmesi için gerekli önlemleri alır,

- törenlere başkanlık eder, resmi ziyaretleri kabul eder.

 

mesleğin gerektirdiği özellikler

kaymakam olmak isteyenlerin;

• üst düzeyde akademik yeteneğe sahip,

• sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı,

• başkalarını etkileyebilen, düşüncelerini başkalarına söz ve yazı ile aktarabilen,

• insanlarla iyi iletişim kurabilen, insanları anlayabilen,

• yeniliklere açık, yaratıcı,

• işleri planlayabilen ve uygulamayı izleyebilen, yönetici özelliklerine sahip

kimseler olmaları gerekir.

 

çalışma ortamı ve koşulları

kaymakam, içişleri bakanlığına bağlı olarak ilçedeki kaymakamlık binasında görev yapar. çalışma saatleri genellikle düzenlidir. çalışırken vatandaşlarla, valilerle, emrindeki memurlarla, üst düzey askeri yöneticilerle etkileşim halindedir. zaman zaman seyahat etmesi gerekir. kaymakam bir ilçede belli bir süre çalıştıktan sonra başka bir ilçeye atanır.

 

çalışma alanları ve iş bulma olanakları

kaymakamlar içişleri bakanlığına bağlı olarak ilçelerde görev alırlar.

 

meslek eğitiminin verildiği yerler

mesleğim ön eğitimi üniversitelerin iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler, siyasal bilgiler, hukuk fakültelerinde verilmektedir.

 

yukarıdaki fakültelerden mezun olanlar ösym tarafından yapılan kamu personel seçme sınavında (kpss) başarılı olmaları durumunda içişleri bakanlığınca yapılacak kaymakamlık sınavına girebilirler.

 

meslek eğitimine giriş koşulları

 

mesleğin ön eğitimine girebilmek için,

- lise veya dengi okul mezunu olmak,

- öğrenci seçme sınavı’nda (öss) “iktisat”, “ekonomi”, “işletme”, “maliye”, “çalışma ekonomisi ve endüstriyel ilişkiler”, “uluslararası ilişkiler”, “kamu yönetimi”, “siyaset bilimi”, “siyaset bilimi ve kamu yönetimi”, “siyaset bilimi ve uluslar arası ilişkiler” veya “hukuk” lisans programları için yeterli “eşit ağırlık (ea)” puan almak,

- öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi (ösym) tercih bildirim formunda “iktisat”, “ekonomi”, “işletme”, “maliye”, “çalışma ekonomisi ve endüstriyel ilişkiler”, “uluslararası ilişkiler”, “kamu yönetimi”, “siyaset bilimi”, “siyaset bilimi ve kamu yönetimi”, “siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler” veya “hukuk” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

 

bu lisans programlarını bitirenler doğrudan kaymakam olamamaktadırlar. kaymakamlık mesleğine girebilmek için öncelikle öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından yapılan kamu personel seçme sınavı’nı (kpss) kazanmak gerekmektedir. daha sonra içişleri bakanlığı tarafından ayrıca bir yarışma sınavı yapılmaktadır.

 

eğitimin süresi ve içeriği

- temel eğitimde; siyaset bilimine giriş, siyasal düşünceler tarihi, siyasal politikaya giriş, çevre sorunları, türkiye'nin toplumsal yapısı, mahalli idareler, kamu personeli yönetimi, kentleşme ve konut politikası, ekonomi, işletme, maliye ve hukuk dersleri verilmektedir.

- üç yıllık staj devresinde; il merkez stajı, kaymakam refikliği stajı, mülkiye müfettişi refakatinde teftiş stajı, bakanlık merkez stajı, bilgileri artırılmak ve uygulamaları yeniden öğrenmek üzere yurtdışı stajı, kaymakam vekilliği stajı yaparak kaymakamlık kursuna katılırlar.

 

meslekte ilerleme

içişleri bakanlığı’nın kaymakamlık sınavını kazanan kaymakam adayları, valilik emrine atanırlar, staj bitiminde hazırlayacakları kaymakamlık tezinin vali tarafından uygun görülmesinden sonra girdikleri sınavı başaran adaylar, 5’inci sınıf bir ilçeye kaymakam olarak atanırlar. üç yıl bu ilçede çalıştıktan sonra "mahrumiyet bölgesi" diye nitelenen 6’ncı sınıf bir ilçede iki yıl çalışırlar, sonra 4’üncü sınıf bir ilçeye kaymakam olarak veya bir ile vali yardımcısı olarak atanırlar. sonraki yıllarda 3’üncü, 2’nci ve 1’inci sınıf ilçelerde kaymakam olarak veya illerde vali yardımcılığına atanarak mesleklerine devam ederler. ayrıca, valilik görevine bakanlar kurulu kararı ve cumhurbaşkanının onayı ile geçebilirler.

benzer meslekler: müfettişlik, üst düzey yöneticilik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...